بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

UMBRELLA

رانندگی در شرایط برفی و یخ زدگی

<t></t>  

  1. 1. <t></t>


لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام نمایید تا بتوانید رای خود را در نظر سنجی ارسال نمایید.

1 ارسال در این موضوع قرار دارد

جام جم آنلاين: سر خوردن از جمله اتفاقات ناخوشايندي است كه شايد بسياري از رانندگان در فصل سرد سال و به هنگام لغزندگي خيابان‌ها، معابر و حتي جاده‌ها آن را تجربه كرده باشند اما آنچه در اين ميان مهم است آمادگي راننده و عكس‌العمل به موقع براي كنترل خودرو با هدف جلوگيري از بروز حوادث و سوانح ترافيكي است.


barf_jadeh-3.jpgakh ... adeh-3.jpg"><a href=http://www.iraneconomist.com/images/akhbarerooz/barf_jadeh-3.jpg' alt='URL>'>


در اين بخش به دلايل سر خوردن خودرو و راهكارهاي كنترل به موقع خودرو در اين زمان اشاره مي‌شود.گرچه وضعيت لاستيك‌هاي خودرو و جاده در لغزيدن آن سهيم است ولي بدون ترديد، عامل اصلي راننده است. به ياد داشته باشيد در هنگام رانندگي، 3 نوع سر خوردن وجود دارد كه به دلايل ذيل اتفاق مي‌افتد:


سرعت بيش از حد خودرو و نامناسب بودن آن با وضعيت جاده و ترافيك


/ شتاب زياد (گاز دادن بيش از حد)، ترمز گرفتن و نيرويي كه در پيچ‌هاي جاده به لاستيك اعمال مي‌شود./ تركيبي از 2 حالت فوق.


سر خوردن چرخ‌هاي عقب در اثر چسبندگي كم آنها به سطح راه اتفاق مي‌افتد. اين حالت معمولا در نتيجه سرعت بيش از اندازه و نيروي گريز از مركز موجود در پيچ‌هاست. ممكن است شتاب خودرو و نيروي بيش از معمول ترمز نيز به اين حالت كمك كند. اين نوع لغزيدن، به آساني تشخيص داده مي‌شود. با كمي بي‌دقتي ممكن است خودرو هنگام پيچيدن، كاملا دور خود بچرخد. براي از بين بردن عوامل لغزش خودرو بالطبع بايد پا را از روي پدال گاز و ترمز برداريد و حركت خودرو را با فرمان، هماهنگ كنيد. وقتي خودرو در جهت نادرست حركت مي‌كند، عكس‌العمل طبيعي شما بايد اين باشد كه با استفاده از فرمان، آن را به مسير صحيح برگردانيد.


چه بايد كرد؟


1- اعتماد به نفس داشته و به خود مسلط باشيد، چرا كه در غير‌اين صورت نمي‌توانيد تصميم درستي بگيريد.


2- ‌ از ترمز كردن بپرهيزيد. ضربه زدن به ترمز در روي يخ، چرخ‌ها را قفل مي‌كند و باعث لغزش و سر خوردن بيشتر مي‌شود


3-‌ در جهتي حركت كنيد كه قسمت عقب خودرو، سر مي‌خورد (فرمان را به همان طرف بچرخانيد) و هر زمان خودرو به حالت مستقيم درآمد، در جهت دلخواه خود حركت كنيد. خيلي آهسته روي ترمز فشار دهيد تا از سرعت خودرو كاسته شود و يا آرام روي پدال گاز فشار دهيد تا خودرو به حركت خود ادامه دهد


4ـ از سبقت گرفتن بپرهيزيد. چرخاندن فرمان به مقدار زياد، ضربه‌اي به عقب خودرو مي‌زند كه موجب سر خوردن آن مي‌شود و خودرو در جهت عكس حركت برمي‌گردد.


5ـ خودرو را در حالت دنده نگه داريد و از خلاص كردن آن بپرهيزيد، زيرا ماندن در اين حالت، به كم شدن سرعت كمك مي‌كند و حداكثر كنترل را به راننده مي‌دهد.


6- از برداشتن پاي خود از روي پدال گاز، بطور ناگهاني خودداري كنيد. گاز را بايد بطور متعادل نگه داشت تا از سر‌خوردن خودرو در اين وضعيت جلوگيري به عمل آيد.


منبع : http.://www..jamejamonline.ir/newstext..aspx?newsnum=100892117939

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر