_behzad_

آموزش تصویری تعویض و تعمیر رادیات بخاری بدون بازکردن داشبورد

150 ارسال در این موضوع قرار دارد

درود

با رویت چکه های ضدیخ بر روی کفی سه بعدی، دردسر ما نیز همی آغاز گشت.

متاسفانه فایلی که دوستان زحمت کشیدند برای بنده قابل باربرداری نبود و تجربه خودم را ضمیمه می کنم، کاستی ها را دوستان بر کم سوادی بنده ببخشند.

1)در شروع کار ابتدا باید مایع خنک کننده (ضدیخ+آب مقطر) تخلیه شود. روش من باز کردن سینی خودرو است برای این مهم به بکس شماره 13 و 16 نیاز دارید و پیچ های جلویی 13 و دو پیچ انتهایی 16 را باز می کنید، مراقب باشید سینی روی صورتتان نندازید و با دست و ابته بنده با کمک زانو! مهار و درآورده شد!

2)بست شلنگ پایینی رادیاتور را با کمک ابزار مخصوص و یا انبر قفلی، دمباریک و .... با فشردن در امتداد لوله تکان داده و از جای خود خارج کنید، از انبر کلاغی برای این مورد استفاده کردم.

aeb4_5_thumb.jpg

3) لگن یا استانبولی را زیر لوله قرار داده و به آرامی و بازی بازی کردن لوله را از مجرای رادیاتور خارج کنید، دقت کنید فاصله لوله لاستیکی تا مجرای پلاستیکی را در هنگام جدا سازی نزدیک بهم نگه دارید تا 3-4 لیتر مایعی که از هر 2 لوله به سرعت خارج میشود در وسط استانبولی ریخته شود و به اطراف ریخته و پخش نشود.

4) لوله ورودی هوا اینتیک و در صورت وجود، باکس 7.4.4 را با پیچ گوشتی 2 سو و یا بکسی باز و خارج کنید، در ویدیو آموزشی در y/o/u*t/u/b/e پیشنهاد میشود باطری و باکس آن نیز درآورده شود لیکن برای بنده با کمک انبر قفلی دمباریکی، فضای کار کافی بود.

oimn_4_thumb.jpg

5)با استفاده از ابزار مخصوص و یا دمباریک و یا .... بست لوله بالایی بخاری درآورده و سپس لوله را با بازی بازی کردن درآورده و سپس سراغ لوله پایینی و بست آن بروید، برای این بست ها از "انبرقفلی دمباریکی" استفاده کردم.

p5fi_7_thumb.jpg

sl9t_8_thumb.jpg

6)بین 2 لوله فوق یک پیچ T20 وجود دارد آن را با پیچ گوشتی مخصوص یا دیگر ابزار ترکس باز کنید و صفحه آهنی و سپس لاستیک زیرین را با ملایمت درآورید.

ut1k_9_thumb.jpg

hjnq_10_thumb.jpg

7)به داخل کابین میرویم ابتدا اشهد خود را بخوانید با طراحی زیبای پژو مواجه میشویم! کاور نمدی بخاری را با استفاده از پیچگوشتی T10 و باز کردن 3 پیچ آن به آرامی در می آوریم. تصویر ذیل پس از جداسازی کاور نمدی است به خارهای آبی رنگ برای جداسازی رادیاتور در مرحله 11 دقت شود.

tph3_1_thumb.jpg

8)درب جعبه فیوز بالای پدال ها را با پیچگوشتی دوسو از حالت قفل درآورده و باز میکنیم و صفحه سفید رنگ نگهدارنده سوکت ها را که با 2 پیچ T20 و 2 خار بالایی و 2 خار پایینی مهار شده است در آورده و سوکتها را نیز با پیچگوشتی 2 سو نازک از آن جدا می کنیم تا کار تعویض بخاری راحت تر شود.

8qx2_3_thumb.jpg

9)پیچ طلایی رادیاتور بخاری را با پیچگوشتی T20 و یا بکسی 8 باز میکنیم. مراقب مهره 4 گوش آن باشید و آن را نیز درآورید تا ناخوداگاه در مرحله بعدی گم نشود! این پیچ در اصل 2 عدد می باشد که در خودروی 82 بنده فقط 1 عدد استفاده شده بود! تنها علت این مورد را بد دستی برای بستن پیچ دوم و تنبلی عوامل ایران خودرو تلقی می شود.....چنانچه قصد اضافه کردن پیچ دوم را داشتید برای بستن آن از آچار یک سر رینگی جغجغه ای 8 استفاده شد.

7upe_11_thumb.jpg

10)برای جدا سازی لوله ها از رادیاتور برای راحتی بهتر و انعطاف لوله های خشک پیچ نگدارند در مرحله 6 باز کردیم یک عدد پیچ نگهدارنده دیگر نیز در داخل کابین وجود دارد که T20 است لیکن پیچگوشتی ترکس برای باز کردن آن با پدال ها و متعلقات درگیر میشود لذا برای باز کردن آن ار پیچگوشتی کوتاه مشتی سری خور استفاده شد.

nvyq_2_thumb.jpg

11)برای جدا سازی لوله ها در حدود 1 سانتی متر رادیاتور را بصورت کشوی به سمت خودم کشیدم و با حایل کردن پیچگوشتی 2 سو بین شکاف، 2 لوله از بخاری جدا میشوند در این حین زیر کار مجدد ظرف بگذارید که همچنان داخل لوله ها محلول خنک کننده وجود دارد!

c5ge_14_thumb.jpg

12)برای درآوردن بخاری و تعویض آن به دو مشکل بر میخوریم. نخست یک قسمت کنجی از محفظه داخل داشبورد است که میتوان با زور و حایل کردن میله و کاردک بخاری را خارج کرد با اینحال پره های رادیاتور مستعد برخورد هستند لذا اگر مثل بنده حساس هستید آن قسمت کنج را که حدود 2 سانتی متر است با علامت زدن ببرید برای این امز ار دستگاه فاین 350 مالتی مستر استفاده شد که البته راهکارهای ارزانتری نیز وجود دارد. جای سوال است که طراحان پژو از ابتدا فکری برای این مورد نکردند که شاید انتظار آنها باز کردن کل داشبورد بوده است !!!

13) بخاری را با فشار بر میله پایینی که درب جعبه فیوز بر آن نصب میشود، به آرامی خارج کنید دقت کنید داخل رادیاتور پر از مایع خنک کننده است!

vo9u_13_thumb.jpg

bh2c_17_thumb.jpg

دقت:

اورینگ های روی لوله های ورودی رادیاتور بصورت فابریک سیاه رنگ هستند و ممکن است در زمان تعویض روی دو لوله نبوده و در داخل مدخل گرد ورودی رادیاتور بخاری گیر کرده باشند. این اورینگ ها از نوع وایتون هستند ولی اورینگ های لواز فروش ها nbr و یا قرمز سیلیکونی است. قیمت اورینگ وایتون در سال 1400 دو عدد 9000 تومان و اورینگ های 2 نوع دیگر جفتی 1000 تومان می باشد.

هنگام نصب عکس مراحل را انجام داده و میتوانید از چسب سیلیکون حرارتی خاکستری یا مشکی به اندازه ضخامت اورینگ ها دور آنها و بر روی 2 لوله برای آب بندی اعمال کنید، در صورت زیاده روی در میزان چسب احتمال نفوذ چسب به داخل کانالهای بخاری وجود دارد. هر 2 سال یکبار مایع خنک کننده را تعویض و از آب مقطر 4 لیتری آزمایشگاهی استفاده کرده و از آب رادیات های رنگی مرسوم دوری کنید.

صرفا جهت امتحان رادیاتور بخاری Armco Valeo استفاده شد، چون قبلا تجربه رادیاتور بخاری کوشش را داشتم کیفیت آرمکو را پایینتر دیدم و کیفیت هر دو را به مراتب پایین تر از نمونه Behr اصلی دیدم. امیدوارم برای دوستان مفید باشد.

vdjc_19_thumb.jpg

پسند شده توسط 9 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

الان که مدیران با چوب بی افتند دنبال من :gol:

قبلا گفتم که حواستون باشه در هنگام تعویض از جداسازی 2 اورینگ اطمینان حاصل کنید چون برخی اوقات اورینگ مشکی در این گودی  سنگر میگیره و اورینگ نو می اندازید و اورینگ روی اورینگ میشینه و مجدد چکه دارید!

sugt_1_(copy).jpg

تفاوت رادیاتور اصلی با آرمکو- آرمکو الگوش انگار از روی رادیاتور جلوی ماشین زدند :grin: با اینحال نرید اصلی بگیرید خدا تومن ها -همین ایرانی ها نهایت 180 تومن هست و هر چند سال یکبار عوض کنید باز به قیمت نجومی اصلی ارزش داره مگر اصلی قیمت خوب گیر بیارید که از گلوتون نره پایین (!) [gerye]

cnuk_2_(copy).jpg

تفاوت اورینگ ها - فقط دقت کنید صرفا رنگ مشکی اورینگ نشانه وایتون و کیفیت اون نیست، اورینگ وایتون فقط از اورینگ فروشی معتبر بخرید، تهرانم کسی خواست بنده یدکی دارم.

oqda_3_(copy).jpg

در مورد هواگیری هم این روش بنده هست، با چوب نیوفتید دنبال من که روش ما بهتره ها و ما خدای مکانیکیم و ... من در این حد سوادم هست:

1)خودرو سرد باشد، درب مخزن انبساط رادیاتور را باز کنید

2) پیچ پلاستیکی هواگیری بخاری را باز کنید و حدود 30 سانت شلنگ اشتباه نکنم نمره 6 یک طرفش میزنید به والف هواگیری بخاری طوری که کاملا و به سختی وارد و آب بندی کند و سمت دیگرش را داخل مخزن انبساط می گذارید.

mmu_4_(copy).jpg

3) با کمک قیف محلول خنک کننده داخل مخزن انبساط میریزید و دقت میکنید سر ریز نشود، نیم نگاهی هم به شلنگ بیرنگ دارید و پس از خروج هوا و قلوپ قلوپ کردن ضد یخ تا حدود 10 سانت از شلنگ بالا می آید.

hog8_5_(copy).jpg

4)زمانی که مخزن پر شد با کمک آلن نمره 5 اگر اشتباه نکنم پیچ برنجی هواگیری ترموستات باز می کنید و صدای خروج هوا را میشنوید، با خروج ضدیخ پیچ برنجی را ببندید، زیاد سفت نکنید میشکنه زور رستم نمی خواهد.

licj_6_(copy).jpg

5) خودرو را روشن کرده و چند بار تا دور موتور 2000 افزایش میدهید تا ضدیخ ایستا در شلنگ بیرنگ به سمت مخزن انبساط حرکت کند. در این حین حباب های خیلی ریزی را میبینید که با چند بار افزایش گاز رفع میشود.

6) خودرو را خاموش و درب مخزن انبساط را بسته و با احتیاط و گذاشتن دستمال شلنگ را جدا و درب پلاستیکی هواگیری بخاری را ببندید، مراقب باشید درب فسقلی هواگیری بخاری از دستتان نیافتد !

ویرایش شده در توسط Spring
پسند شده توسط 8 کاربر

لینک به ارسال

سلام.چند روزی بود ماشین شدید آب کم می کرد تا امروز متوجه شدم از رادیات بخاری است .با باز کردن رادیات متوجه نشتی شدم.حالا میخوام رادیات بخاری بخرم اما نمیدونم چه مارکی؟قیمت ایساکویی را دیدم سر سوت کشید.آخه یه رادیات بخاری باید 700 تومن باشه؟؟؟ دوستان بین رادیات ایران و کوشش کدوم بهتر است؟

پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال
در 1 ساعت قبل، abs206 گفته است :

سلام.چند روزی بود ماشین شدید آب کم می کرد تا امروز متوجه شدم از رادیات بخاری است .با باز کردن رادیات متوجه نشتی شدم.حالا میخوام رادیات بخاری بخرم اما نمیدونم چه مارکی؟قیمت ایساکویی را دیدم سر سوت کشید.آخه یه رادیات بخاری باید 700 تومن باشه؟؟؟ دوستان بین رادیات ایران و کوشش کدوم بهتر است؟

ایساکو چ مارکی ؟

اگر ساندن بود رو هوا بخر ک ازین بهتر نیست 

کوشش یه سری بارش مشکل داشته برادرم 3 تا عوض کرد باز اب میده 

جای 3 تا یه دونه ساندن میگرفت بهتر بود 

به نظرم هر جا میگیر ی با گارانتی باشه و اگر سوراخ شد پس بگیرن 

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 8 ساعت قبل، abs206 گفته است :

سلام و اگه رادیات بخاری ایران رو دوستان استفاده کردند و راضی هستند ، سایت بانک یدک ظاهرا نمایندگی فروش رادیاتورهای ایران داره و قیمت رادیاتور بخاری 206 ، 250 تومن.

البته خود فروشگاه توی تبریزه.با این حال شاید توی خیابون ملت و اونطرفا هم همین قیمتا گیر بیاد.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در در 1400/02/05, 00:51:10، majid2007 گفته است :

سلام و اگه رادیات بخاری ایران رو دوستان استفاده کردند و راضی هستند ، سایت بانک یدک ظاهرا نمایندگی فروش رادیاتورهای ایران داره و قیمت رادیاتور بخاری 206 ، 250 تومن.

البته خود فروشگاه توی تبریزه.با این حال شاید توی خیابون ملت و اونطرفا هم همین قیمتا گیر بیاد.

سلام.دیر پیامت دیدم.بازم ممنون.فعلا کوشش به قیمت 180 خریدم .ساندن ایرانی هم شده 800!!!نمیدونم رادیات فابریک خودش بدم تعمیر درست میشه یا نه؟

در در 1400/02/04, 18:12:49، 308 گفته است :

ایساکو چ مارکی ؟

اگر ساندن بود رو هوا بخر ک ازین بهتر نیست 

کوشش یه سری بارش مشکل داشته برادرم 3 تا عوض کرد باز اب میده 

جای 3 تا یه دونه ساندن میگرفت بهتر بود 

به نظرم هر جا میگیر ی با گارانتی باشه و اگر سوراخ شد پس بگیرن 

ممنون

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

سلام دوستان

رادیات بخاری نشتی داره موقعی که ماشین گرم میشه نشت میکنه

یه رادیات بخاری اصل ساندن دارم اما یه ترک مویی در قسمت گلویی جای اورینگ داره

میشه با چسب اونو حل کرد؟ جواب میده؟

لینک به ارسال

درآوردن رادیات بخاری به خاطر این سخته که طراحی بذای فرمون راستی هستش وقتی فرمون میاد سمت چپ اینجوری میشه

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 1 ساعت قبل، sadeghmp گفته است :

سلام دوستان

رادیات بخاری نشتی داره موقعی که ماشین گرم میشه نشت میکنه

یه رادیات بخاری اصل ساندن دارم اما یه ترک مویی در قسمت گلویی جای اورینگ داره

میشه با چسب اونو حل کرد؟ جواب میده؟

ترجیحا نه ولی اگر مایلی تعمیر کنی جوش پلاستیک بزن

اصولیشم که تعوضیشه

در 1 ساعت قبل، sadeghmp گفته است :

درآوردن رادیات بخاری به خاطر این سخته که طراحی بذای فرمون راستی هستش وقتی فرمون میاد سمت چپ اینجوری میشه

کلا ماشینای فرانسوی بد تعمیر هستن 

اگر همینا نبودبیشتر مکانیکا متاسفانه بیکار میشدند[doa]

پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال

تعویض کردم

ایران رادیاتور 240 تومن

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری