داریوش

سنسور دوم اکسیژن بعداز کاتالیست

405 ارسال در این موضوع قرار دارد

سلام به همه دوستان عزیزم

تاپیک رو خوندم خیلی راهنمایی های جالبی داشت ولی باز نیاز به مشورت با شما خوبان دارم

برم سر اصل مطلب، یه ۲۰۶ تیپ ۳ مدل ۸۵ خریدم برای خانمم، مشکلی که داره اینه که تو حالت درجا زیاد که گاز میدم و پدال رو تا آخر نگه میدادم و ول میکنم ماشین دود سیاه میزنه که کم هم نیست، امروز برای کار دیگه‌ای دیاگ زدیم که خطایی هم نداشت فقط یه مقدار حس میکنم که موتور اون قدرت لازم رو نداره و این دود سیاه...

امشب یه دست شمع NKG گرفتم که هنوز تعویض نکردم

دریچه گاز و مپ سنسور و استپر موتور رو شستشو دادم

یهو چشمم خورد به سنسور اکسیژن دوم که بعد از کاتالیزور نصب میشه! برخلاف ماشین خودم که این سنسور رو نداره(تیپ ۵ مدل ۸۴) سنسور روی کاتالیزور نصب بود ولی لطف کردن با سیم چین کل سیم هاش رو قطع کردن!

دیدم این احتمال شاید وجود داشته باشه که دود سیاه نتیجه همین قطع کردن سنسور باشه، تا جایی که میدونم برای حذف و اضافه کردن سنسور دوم باید موضوع رو با دیاگ به اطلاع ECU رسوند

حالا نمیدونم چطور متوجه بشم این قطع کردن اصولی انجام شده یا نه؟ و اینکه اگر این مورد باعث دود سیاه زدن موتور شده باید چیکار کنم؟

مثل همیشه نظر شما عزیزان بی اندازه برام با ارزشه

در پایان عرض کنم که چراغ چک روشن نیست و خطایی هم ثبت نشده🌹

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام دوستان. میخواستم بدونم این سنسور اکسیژن دوم روی مدل 82 تیپ 2 قابل نصبه؟ البته من جای سوکتشو کنار سوکت سنسور اکسیژن اول دارم که چیزی هم بهش وصل نیست. ایسیو مدل sagem s2000-2a هست. کسی تجربه ای درباره این مدل داره؟ 

لینک به ارسال

حدود 1 سال پیش تصمیم گرفتم سنسور اکسیژن برا ماشین بگیرم با اینکه هنوز مشکلی پیدا نکرده بود سنسور فابریک ماشین گفتم بگیرم نگه دارم اون موقع هنوز نمیدونستم 206 سنسور پایینی نداره خلاصه هم سنسور بالایی و هم پایینی رو باهام خریدم بعدا که فهمیدم جریان چیه تصمیم گرفتم یه سرچی کنم ببینم میشه از سنسور پایینی بجای سنسور بالایی استفاده کرد که تو همین فروم دیدم دوستان تست کردن که این مساله شدنیه ولی تصمیم گرفتم خودم یه تحقیقی بکنم که مطمعن بشم

طبق برداشت من

1- کلن سنسور اکسیژن پایینی (down stream) برای بررسی عملکرد کاتالیست خودرو هستش و به هیچ عنوان برای عملکرد موتور و تنظیم احتراق داخل سیلندر نیست 

2- سنسور اکسیژن بالایی و پایینی از نظر ظاهر کاملن مشابه هم هستن فقط کانکتور ارتباطی متفاوت می باشد آن هم حتمن برای جلوگیری از اشتباه در جا زدن کانکتور هستش

1.thumb.jpg.678b64f82df05bc099bfe3880f7abb6c.jpg2.thumb.jpg.44804c0055fd4d80de0fe5fcb7b141f0.jpg3.thumb.jpg.40eb5bc820ad85653a63851b3e2607de.jpg

3- سنسور اکسیژن دارای دو بخش است یکی بخش گرم کننده که بوسییله دو پین  کنترل میشود که همانند یه مقاومت ساده عمل میکنه یه سر این مقاومت به ولتاژ ثابت 12V خودرو و سر دیگه اون بوسیله ECU کنترل میشود  بخش دوم سنسور اکسیژن هم خود سنسور هست که بوسیله دو پین دیگه سوکت سنسور به ECU وصل میشه. کلن سوکت سنسور دارای 4 پین ارتباطی است

پین 1 (سیم آبی) : ولتاژ ثابت 12 ولت که در هنگام روشن شدن خودرو همان ولتاژ دینام ماشین یعنی 14 ولت می باشد( ولتاژ مورد نیاز پین 1 هر دو سنسور اکسیژن توسط یک فیوز در BSM  تامین میشود )

پین 2 (سیم سفید) : این پین برای کنترل گرم کننده داخلی سنسور است و توسط ECU کنترل میشود.

پین 3 (سیم قرمز) : این پین سیم زمین برای سنسور اکسیژن است که به ECU وصل میباشد

پین 4 (سیم سبز) : این سیم هم خروجی سنسور اکسیژن است که سیگنال خروجی سنسور بوده و به ECU می رود و همان سیگنال 0-1 ولت معروف روش هستش.

photo_2021-03-27_12-25-30.thumb.jpg.5c366ceff575c884f406b7f1e7ba3bbd.jpg

با مراجعه به نقشه های وایرینگ پژو 206 مالتی پلکس هم این نتایج رو تایید میکنه

Fig2.thumb.jpg.c0f5fe6a542df95c5c503d6f94fcb485.jpgFig1.jpg.2dbdf4e463ae9ce6790e7afe4798b7e7.jpg

پس با این اوصاف بنظر من میشه سنسور پایینی رو بجای بالایی استفاده کرد فقط کافیه سوکت های آنها از روی سنسور باهم عوض بشه و یا بقول یکی از دوستان اون زبونه اضافی از رو کانکتور بریده بشه که جا بره تو سوکت سبز ( البته من نظرم تعویض سوکت سنسور هستش)

photo_2021-03-27_12-25-42.thumb.jpg.9320f4e15c5461479d60d781cd1c24ff.jpg

خوب فقط میمونه تست رو ماشین که باید متظر بشم تا سنسور فابریک ماشین بسوزه تا بتونم تستش کنم بعد نصب نتیجه رو میگم

ویرایش شده در توسط spartan3
پسند شده توسط 5 کاربر

لینک به ارسال

با سلام خدمت دوستان بنده تازه اومدم به جمع ۲۰۶ سواران.

یه سوال دارم میخواستم ببینم ۲۰۶ مدل ۸۴ تیپ۵ آیا سنسور دوم اکسیژن دارد یا نه.اگه نه از چه مدلی به بعد سنسور دوم اضافه شده .باتشکر از راهنمایی بزرگواران

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در در 1400/02/08, 10:37:51، Morteza2062005 گفته است :

با سلام خدمت دوستان بنده تازه اومدم به جمع ۲۰۶ سواران.

یه سوال دارم میخواستم ببینم ۲۰۶ مدل ۸۴ تیپ۵ آیا سنسور دوم اکسیژن دارد یا نه.اگه نه از چه مدلی به بعد سنسور دوم اضافه شده .باتشکر از راهنمایی بزرگواران

84تک سنسور یورو ۳ هست 

مدلای بالا دو سنسور هست بالای ۹۰ ۹۱ دیگه شروع کردم به یورو ۴ زدن

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری