ashkan123

مباحث مربوط به فن تهویه مطبوع ( تعمیر سرویس و... )

109 ارسال در این موضوع قرار دارد

وقت بخیر دوست عزیز

ممنون از به اشتراک گذاری تجاربتون .

خودروی من رانا هست چند وقت پیش فن بخاری رو روشن کردم و وقتی روی سرعت 4 گذاشتم بوی سیم سوختگی امد و بعدش فن از کا افتاد !! ( قبلا خیلی استفاده کرده بودم و مشکلی نداشت ) .

امروز روی پانل دکمه ها رو باز کردم البته بسختی !! گقتم شاید اشکال از کلید باشد ! قبلش فیوز ها رو چک کردم سالم بودن ! ولی کلید ها اشکال نداشتند .

حالا باید خود فن رو باز کنم ! برای شما بنظر واضح بوده که باز کردید !! ولی من سرنخی برای باز کردن پیدا نکردم ! سیم های فن از گشت کلید بسمت راست فن رفته ( سمت شاکرد ) در صورتی که شما فن رو از سمت راننده باز کردی !!آیا خوروی شما هم همینطور است کاری ه محل ورود سیم نداشته باشم و بندبال باز کردن از سمت راننده باشم !!

رانای من مدل 92 است !! ممنون میشم شما یا دوستان اگر نظری دارن راهنمایی کنند . ممنون .

سلام دوست عزیز

ماشین من هم مدل 92 هست گرچه تفاوتی بین مدل ها نیست...سیم برق فن بخاری هم از سمت راننده رد شده....برای فن بخاری خودروها مخصوصا خودروهای تولید 91 به بالا(رانا و 206 و...) از جنس های بی کیفیت استفاده کردن و همین امر باعث شده که اگر از دور های 3 و 4 فن استفاده کنید عمر فن به شدت کاهش پیدا کنه...احتمال داره فن خودروی شما هم سر همین مسئله خراب شده باشه...حالا شما باید مشخص کنید که مشکل فن هست یا دکمه و سیم کشی...برای تشخیص باید یک لامپ 12 ولت مثل لامپ سقفی پیدا کنید و سیم بهش وصل کنید و آماده کنار بگذارید و از سمت راننده باید دستتون رو به سمت فن ببرید و در قسمت انتهایی فن سوکت فن رو جدا کنید برای این کار هم بهترین روش اینه که صندلی رو تا انتها عقب بدید و به پشت ،کف خودرو بخوابید طوری که پدال ترمز بالای پیشونیتون باشه این روش شاید کمی ناخوشایند باشه ولی دسترسی تون به فن عالی میشه...حالا که سوکت از فن جدا شده کلید بخاری رو رو یک یا دو بگذارید حالا باید از لامپی که از قبل آماده کردید استفاده کنید و دو سر سیم رو به سوکت برق فن وصل کنید اگر چراغ روشن شد که یعنی سیم کشی و دکمه ها سالم هستند و مشکل از فن هست اگر هم روشن نشد مشکل از سیم کشی و کلید فن هست ولی برای اطمینان که فن سالم هست از باتری ماشین با سیمی بلند برق بگیرید و به فن بخاری وصل کنید (فقط مثبت و منفی رو رعایت کنید) حالا اگر فن روشن شد میشه مطمئن شد که مشکل از سیم کشی و کلید هست...که احتمال 95% مشکل از فن بخاری هست-- اینقدر که جنس بی کیفیتی هست...اگر هم مشکل سیم کشی بود به برقکار و باتری ساز مراجعه کنید راحت تر هستید...امید وارم که مشکلتون حل بشه

پسند شده توسط 1 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

وقت بخیر

بالاخره امروز فن بخاری رانا رو باز کزدم به همون روش آقای raga001 .

فقط فرمون ماشین رو از زیر باز کردم ، تک پیچ بخاری رو باز و مافق عقربه ساعت چرخوندم !!

جا دست قدرت مانور بسیار پایینه ولی راحت در آمد . جالبه یکی از ذغالهاش گیر کرده بود فنر نتونسته به سیم پیچ بچسیونه برا همین بوی سوختگی داده و قطع شده !! کمی دغال ها رو جابجا کردم رووون شد و با آداپتور چند بار تستش کردم ظاهرا خوب شده بود .. مور کاملا سالم بود و نو بود روش زده ساخت رومانی !! بعدش بستمش و فرمون رو بستم و کل صفحه پانل رو که اضافی باز کرده بودم رو بستم !! فعلا که سالم هست ، بقیش هم توکل بخدا .

راستی فیلم باز کردن اونو که دوستمون اشاره کرده بو از U دیدم خیلی کمک کرد .

بازم از دوستمون جناب raga001 تشکر میکنم ، متن ایشون به من دل گرمی و اعتماد به نفس داد .

لینک به ارسال

وقت بخیر

بالاخره امروز فن بخاری رانا رو باز کزدم به همون روش آقای raga001 .

فقط فرمون ماشین رو از زیر باز کردم ، تک پیچ بخاری رو باز و مافق عقربه ساعت چرخوندم !!

جا دست قدرت مانور بسیار پایینه ولی راحت در آمد . جالبه یکی از ذغالهاش گیر کرده بود فنر نتونسته به سیم پیچ بچسیونه برا همین بوی سوختگی داده و قطع شده !! کمی دغال ها رو جابجا کردم رووون شد و با آداپتور چند بار تستش کردم ظاهرا خوب شده بود .. مور کاملا سالم بود و نو بود روش زده ساخت رومانی !! بعدش بستمش و فرمون رو بستم و کل صفحه پانل رو که اضافی باز کرده بودم رو بستم !! فعلا که سالم هست ، بقیش هم توکل بخدا .

راستی فیلم باز کردن اونو که دوستمون اشاره کرده بو از U دیدم خیلی کمک کرد .

بازم از دوستمون جناب raga001 تشکر میکنم ، متن ایشون به من دل گرمی و اعتماد به نفس داد .

سلام دوست عزیز.....خوشحالم که فن بخاریتون با تعمیر خودتون درست شد...بالاخره میله فرمون رو باز کردید!!گفتم که بر خلاف اسمش خیلی راحته....95% مشکلاتش به خاظر همین زغال ها هست که یا نچسبیده یا داره تموم میشه....فن من برای چین بود ولی در کل کیفیت پایینی دارن چرا که فن 206 های فرانسوی هنوز که هنوزه دارن کار میکنن...من هم از گفته دوستان استفاده کردم و اون فیلم 206 در u رو هم دیدم که خیلی کمکم کرد...خوشحالم که در حل این مشکل به یک اتفاق نظر رسیدیم و من هم تونستم نقش کوچکی درش داشته باشم.....موفق باشید

لینک به ارسال

سلام دوستان، من 206 تیپ 2 مدل 85 دارم، برای تعطیلات اومدیم دماوند . به سرمای -5 خوردیم فردا صبح که ماشین روشن کردم و خواستم بخاری بگیرم یکدفعه فن بحاری شروع کرد به جیر جیر کردن،کاملا مشخصه که گریس یا روغن بوش های فن خشک شده یا یخ زده بوده، البته صدا متناوب هست اما نیازمند اینه که حتما باز بشه، دوستان عزیز اولا اگه عکس و راهنمایی در این باره دارید لطفا بارگزاری کنید و یا اینکه تعمیرکار مجربی سراغ دارید تا بدون باز کردن داشبورد و میله فرمان فن را باز کند و تعمیرو سرویس کند به من معرفی کنید. منزل ما در تهران است.

با تشکر از همه شما

سلام...این صدایی که میگید احتمال داره که فن از کار بیفته ....بخاری ماشین من موقع روشن شدن حدود 5 ثانیه زوزه میکشید و بعدش درست میشد ولی بعد از یک هفته از کار افتاد...اگر فن هنوز کار میکنه پیشنهاد میکنم که دست بهش نزنین حتی اگر صدا میده بگذارید همینطوری کار کنه تا هر وقت از کار افتاد اون موقع اقدام به تعمیر یا تعویضش کنید...فن بخاری رانای من بعد از باز کردن و کمی ضربه درست شد ولی الان که روشن میشه دایما یک صدای وز وز داره البته وقتی بازش کردم برای اطمینان فن رو به یک تعمیرگاه ابزار صنعتی (سنگ فرز و دریل و...)بردم تا سرویس بشه اما چون موتور فن پلمپ هست و نمیشه بازش کرد تعمیرکار فقط تونست که کلکتور ها رو کمی تمیز کنه و کار دیگه ای از پسش بر نمیومد و الان حدود 1 ماه هست که بدون مشکل داره کار میکن فقط کمی صدا داره که بهتر از 400 هزار تومن هزینه هست....پس به خاطر صدا فعلا دست بهش نزنین...در مورد باز کردن فن هم همونطور که دوستان و بنده گفتیم نیازی به باز کردن داشبورد نیست طبق روش پست قبلی به راحتی میتونید بازش کنید ...از باز کردن میله فرمان هم نترسید من هم قبلش ترسیدم ولی وقتی باز شد فهمیدم چقدر آسون و بدون دردسر انجام میشه...حالا شاید برای 206 بدون باز کردن میله فرمان هم در بیاد البته باید پدال گاز رو باز کنید....

سلام دوست عزیز، بسیار ممنون و متشکر هستم از راهنمائی و توضیحات تون، لازم میدانم بگویم که صدای فن بخاری ماشین بنده غرغر یا زوزه و یا ویز ویز نیست بلکه جیر جیر هستش و گاه و بیگاه صدا میده، راستش ما یک پیکان 56 داشتیم موتور بخاریش صدای وحشتناک میداد من و پدرم باز کردیم و جون بنده رشته تحصیلی ام برق قدرت بود و به الکتروموتور ها تسلط داشتم و هنور هم دارم به راحتی بازش کردم و تمامی قطعاتش را سرویس کردم، فقط بوش های آن خشک شده بود و با روغنکاری درست شد و جالب اینکه ذغال ها و آرمیچر آن در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داشت ( بعد از این همه سال ).

اما یک نکته در صحبت های شما است آن هم این است که شما میگوئید که موتور پلمپ است؟؟ یعنی چی؟؟ موتور پیچ ندارد تا بازش کنیم؟ یعنی پرسی هستش؟؟ میشه یک عکس ازش برام بذارید؟

لینک به ارسال

سلام دوستان، من 206 تیپ 2 مدل 85 دارم، برای تعطیلات اومدیم دماوند . به سرمای -5 خوردیم فردا صبح که ماشین روشن کردم و خواستم بخاری بگیرم یکدفعه فن بحاری شروع کرد به جیر جیر کردن،کاملا مشخصه که گریس یا روغن بوش های فن خشک شده یا یخ زده بوده، البته صدا متناوب هست اما نیازمند اینه که حتما باز بشه، دوستان عزیز اولا اگه عکس و راهنمایی در این باره دارید لطفا بارگزاری کنید و یا اینکه تعمیرکار مجربی سراغ دارید تا بدون باز کردن داشبورد و میله فرمان فن را باز کند و تعمیرو سرویس کند به من معرفی کنید. منزل ما در تهران است.

با تشکر از همه شما

سلام...این صدایی که میگید احتمال داره که فن از کار بیفته ....بخاری ماشین من موقع روشن شدن حدود 5 ثانیه زوزه میکشید و بعدش درست میشد ولی بعد از یک هفته از کار افتاد...اگر فن هنوز کار میکنه پیشنهاد میکنم که دست بهش نزنین حتی اگر صدا میده بگذارید همینطوری کار کنه تا هر وقت از کار افتاد اون موقع اقدام به تعمیر یا تعویضش کنید...فن بخاری رانای من بعد از باز کردن و کمی ضربه درست شد ولی الان که روشن میشه دایما یک صدای وز وز داره البته وقتی بازش کردم برای اطمینان فن رو به یک تعمیرگاه ابزار صنعتی (سنگ فرز و دریل و...)بردم تا سرویس بشه اما چون موتور فن پلمپ هست و نمیشه بازش کرد تعمیرکار فقط تونست که کلکتور ها رو کمی تمیز کنه و کار دیگه ای از پسش بر نمیومد و الان حدود 1 ماه هست که بدون مشکل داره کار میکن فقط کمی صدا داره که بهتر از 400 هزار تومن هزینه هست....پس به خاطر صدا فعلا دست بهش نزنین...در مورد باز کردن فن هم همونطور که دوستان و بنده گفتیم نیازی به باز کردن داشبورد نیست طبق روش پست قبلی به راحتی میتونید بازش کنید ...از باز کردن میله فرمان هم نترسید من هم قبلش ترسیدم ولی وقتی باز شد فهمیدم چقدر آسون و بدون دردسر انجام میشه...حالا شاید برای 206 بدون باز کردن میله فرمان هم در بیاد البته باید پدال گاز رو باز کنید....

سلام دوست عزیز، بسیار ممنون و متشکر هستم از راهنمائی و توضیحات تون، لازم میدانم بگویم که صدای فن بخاری ماشین بنده غرغر یا زوزه و یا ویز ویز نیست بلکه جیر جیر هستش و گاه و بیگاه صدا میده، راستش ما یک پیکان 56 داشتیم موتور بخاریش صدای وحشتناک میداد من و پدرم باز کردیم و جون بنده رشته تحصیلی ام برق قدرت بود و به الکتروموتور ها تسلط داشتم و هنور هم دارم به راحتی بازش کردم و تمامی قطعاتش را سرویس کردم، فقط بوش های آن خشک شده بود و با روغنکاری درست شد و جالب اینکه ذغال ها و آرمیچر آن در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داشت ( بعد از این همه سال ).

اما یک نکته در صحبت های شما است آن هم این است که شما میگوئید که موتور پلمپ است؟؟ یعنی چی؟؟ موتور پیچ ندارد تا بازش کنیم؟ یعنی پرسی هستش؟؟ میشه یک عکس ازش برام بذارید؟

سلام دوست گرامی ...خواهش میکنم....خیلی نوع صدای فن مهم نیست همین که صدای غیر طبیعی بده یعنی سرویس میخواد...موتور فن ماشین ما پلمپ بود یعنی برای دسترسی به روتور و سیم پیچ درونش هیچ پیچ یا مهره ای وجود نداره ولی چند زایده وجود داشت که با دستگاه پرس روی خود بدنه خم شده بود و پشت فن رو پلمپ کرده بود...که میشد با لبه پیچ گوشتی و با ضربه لبه ها را صاف کرد و پشت موتور رو دراورد...اما از اونجایی که بیشتر اشکال موتورها به خاطر زغال ها و کثیفی کلکتور و خشکی بوش هست من دیگه موتور رو باز نکردم و از دریچه های کناری موتور کلکتور رو تمیز کردم و زغال ها رو چک کردم و کمی هم روغن کاری کردم وفعلا درست شده فقط کمی صدا داره....متاسفانه عکسی ازش نگرفتم ولی این عکس رو تو اینترنت گیر آوردم :https://www.google.com/imgres?imgurl=http://mkmsttu.persiangig.com/image/02102013738.jpg&imgrefurl=http://www.tuningtalk.com/forum/viewtopic.php?f%3D138%26p%3D3227093&h=480&w=640&tbnid=5KAEYc9IhY2rBM:&docid=TV-edh9Vr3ZiCM&ei=SEh8VuiACMmTsAGJlbrgDg&tbm=isch

لینک به ارسال

با تشکر از همه شما

سلام دوست گرامی ...خواهش میکنم....خیلی نوع صدای فن مهم نیست همین که صدای غیر طبیعی بده یعنی سرویس میخواد...موتور فن ماشین ما پلمپ بود یعنی برای دسترسی به روتور و سیم پیچ درونش هیچ پیچ یا مهره ای وجود نداره ولی چند زایده وجود داشت که با دستگاه پرس روی خود بدنه خم شده بود و پشت فن رو پلمپ کرده بود...که میشد با لبه پیچ گوشتی و با ضربه لبه ها را صاف کرد و پشت موتور رو دراورد...اما از اونجایی که بیشتر اشکال موتورها به خاطر زغال ها و کثیفی کلکتور و خشکی بوش هست من دیگه موتور رو باز نکردم و از دریچه های کناری موتور کلکتور رو تمیز کردم و زغال ها رو چک کردم و کمی هم روغن کاری کردم وفعلا درست شده فقط کمی صدا داره....متاسفانه عکسی ازش نگرفتم ولی این عکس رو تو اینترنت گیر آوردم :https://www.google.com/imgres?imgurl=http://mkmsttu.persiangig.com/image/02102013738.jpg&imgrefurl=http://www.tuningtalk.com/forum/viewtopic.php?f%3D138%26p%3D3227093&h=480&w=640&tbnid=5KAEYc9IhY2rBM:&docid=TV-edh9Vr3ZiCM&ei=SEh8VuiACMmTsAGJlbrgDg&tbm=isch

سلام دوست عزیز، خیلی ممنون از راهنمائی تون، با شه چشم هر چی شما بگین صبر میکنم تا از کار بیفته. اما فعلا از صدا افتاده و مانند گذشته داره کار میکنه.

لینک به ارسال

سلام

بلاخره فن بخاری من هم به صدا افتاد(اتفاقی که دیر یا زود سراغ همتون میاد) [*] که بلافاصله دست به کار شدم و بازش کردم

از اونچه که فکر میکردم راحت تر بود

با یه اداپتور 12 ولت امتحان کردم معلوم شد صدا از بوشها بود

که با استفاده از یه سرنگ بوشهارو با روغن موتور روغنکاری کردم

نتیجه کار :barare:

فقط حیف که به خاطر پامپ بودن موتور نتونستم گریس نسوز بزنم

میترسم روغن یه مدت دیگه خشک بشه و دوباره صدا

کسی تجربه ای نداره؟

لینک به ارسال

سلام دوستان دیروز رفتم کولر رو شارژ کردم اما متاسفانه بعد از شارژ تعمیرکار گفت مگنت کمپرسور خرابه میخواستم بدونم قیمت این قطعه پنده و برای تیپ 3 فرق داره با بقیه تیپها و اینکه زمان تعویضش گاز کولر تخلیه نمیشه احتمالا ممنون میشم جوابمو بدین

لینک به ارسال

با درود بر دوستان و سپاسگزاری برای بیان تجارب ارزشمندشون.

بنده هم با توجه به راهنمایی های عزیزان به روش زیر پنکه تهویه رو به راحتی باز کردم، در حالی که تعمیرکار چندین ماه پیاپی بنده رو سر کار گذاشته بود چون سرش شلوغ بود و جوری القا می کرد که انگار کار خیلی سخت و پیچیده ای هست؛ بر خلاف واقعیت که خیلی آسان بود.

[attachment=2]1.jpg[/attachment]

1-میل فرمان را که جلوی بیرون آوردن پنکه را می گیرد باز می کنیم و پشت پدال کلاچ می گذاریم تا مزاحم نباشه.

[attachment=1]2.jpg[/attachment]

2-فیش پدال گاز را و فیش خود پنکه را جدا می کنیم. (فیش گاز باز بشه بهتره ولی میشه باز هم نکرد)

3-تک پیچ ستاره ای روی لبه ی پنکه را (پیچ میانی را تنهای برای سرویس پنکه نیاز است باز کنیم) باز می کنیم و ساعت گرد می چرخانیم. کمی سفت است ولی باز می شود.

4-با آرامش و بدون فشار پنکه را بیرون می آوریم.

[attachment=0]3.jpg[/attachment]

مراحل بستن هم وارونه ی همین روش هست.

عکس ها هم تقدیم به شما.

لینک به ارسال

سلام دوستان گرامی. بخاری ماشین منم گاهی صدای جیر جیر ... و خر خر ... میده.

حتما از فن بخاریه نه؟

باطریساز خوب تو تبریز سراغ دارید بدون باز کردن داشبورد تعویض از کنه؟ ممنون.

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری