khani

مشکلات مربوط به سرسیلندر (سوختن واشر،قاطی شدن آب و روغن و..)

1,120 ارسال در این موضوع قرار دارد

در 13 ساعت قبل، amirtiam7777 گفته است :

مایع منبع انبساط شیری رنگ نیست

ولی الان که هوا سرده و مخصوصا ما که دزفولیم و شرجی هست تو روزای سرد

بخار آب از اگزوز بیرون میاد و وقتی موتور گرم میشه قطع میشه که طبق فرمایش شما بنظرم طبیعیه

کد موتور و نمیدونم کجاش مینویسه

فقط یه مورد دیگه که هست و لطف کنید اینم بگید ممنون میشم

که یکی از شمعها،شمع دوم از سمت کمپرسور کولر روی قسمتی که درون موتور هست یعنی روی پلاتین(نه رزوه های شمع) یه کم روغنی بود

که البته نه لرزش موتور دارم و نه دودی از اگزوز بیرون میاد و ماشین هم سه کار نمیکنه و کلا اوکی هست ولی این روغن به نظرتون طبیعیه یا اینکه این سیلندر رینگ ضعیف کرده!!؟

خیلی ممنون

سلام

در عکسی که فرستادی اون چسب مربوط به همون بلوک اتصال قسمت camshaft هست 

2p5_58ab2.jpg

golx_-0001.jpg

در عکس چیزی که مشخص شده نشتی روغن از کاور سوپاپ هست کاور سوپاپ روغن ریزی داره باید باز کنی و چسب مزدا یا غیره با حرارت بالا بزنی بعد پیچها را با رعایت اچار ترکمتر به مقدار 0.7 دکانیوتن متر سفت کرد 

با این چسبی که زده شده ممکنه قبلا باز شده باشه پیچها اگر اچار خورده باشن در عکس زیاد مشخص نیست 

نشتی روغن ممکنه پیچها شل باشن ولی در عکس مثل اینکه در قسمت کاور سوپاپ اصلا چسب زده نشده وبسته شده  شاید هم چسب بر اثر حرارات از بین رفته باشه 

اگر پیچها شل باشن زیاد سفت نکن چون هرز میشه  برای رفت نشتی اول کاور سوپاپ باز بشه بعد با کارتک سطح اون بلوک تمیز بشه بعد چسب حرارتی و نصب قالپاق سوپاپ بسته بشه 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر اب منبع انبساط شیری رنگ یا روغنی نیست پس واشر سرسیلندر مشکلی نداره اصلا این موتورها واشر فلزی دارن مقاومت بالایی داره 

بخار اب وقطره اب  که همینطور که خودتون فرمودید با گرم شدن موتور قطع میشه اگر دائم بخار دود سفید خارج بشه واشر ترسونده ولی این طور که فرمودید مشکلی نداره

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

کول تگ موتور یا کد موتور دو نوع هست البته 3 نوع هست که نوع سوم برای بلوک چدنی قدیمی هست که الان دیگه استفاده نمیشه =

jrak_peug.jpg

scb_11032010925.jpg

1.به صورت پلاک پرچ شده 

2.به صورت حکاکی شده حک شده 

1= در موتور های تیپ 1 و اوایل تیپ 2 بوده

2= درموتورهای جدید حک شده 

در موتور شما هم به صورت حکاکی شده زیر منیفولد اگزوز سمت فیلتر روغن هست 

اگر تونستی یه عکس کامل از کول تگ بفرست 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شمع ماشینت اگر یکی از اون ها روغنی شده باشه معمولا نشونه نشتی روغن یا از گاید سوپاپ هست یا از قسمت رینگ روغنی همون سیلندر هست چیزی که یادمه نوشته بودی =

شما یه قسمت نوشتی شمع خیس شده

یه قسمت نوشتی روغن زده

حالا دقیقا کدوم مورد هست ؟

قبل از این اتفاق ایا روغن موتور عوض کردی ؟

اگر اره با چه کد و درجه گرانوری ریختی ؟

با توجه به گفته های شما که دود ابی از اگزوز خارج نمیشه ممکنه از قسمت کاور سوپاپ که نشتی داره روی شمعها روغن ریخته بررسی کردی؟

درب کاور سوپاپ همون قسمت را باز کن داخل قطعات میل سوپاپ را نگاگه کن ببین قطعات حالت صیقلی یا براق داره یا حالت گل روغن چسبیده ؟

اگر تونستی  داخل درب سوپاپ موتور  چراغ یا نور بنداز و نگاه کن 

ماشین را روشن کن گرم بشه یا حدود 20 دقیقه رانندگی کن بعد ایستاده و از یه نفر کمک بگیر چند تا گاز محکم بده بعد اگزوز را با دقت نگاه کن ببین یه لحظه دود سیاه یا ابی  از اگزوز خارج نمیشه ؟

پسند شده توسط 2 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 4 ساعت قبل، cadilac گفته است :

سلام

در عکسی که فرستادی اون چسب مربوط به همون بلوک اتصال قسمت camshaft هست 

2p5_58ab2.jpg

golx_-0001.jpg

در عکس چیزی که مشخص شده نشتی روغن از کاور سوپاپ هست کاور سوپاپ روغن ریزی داره باید باز کنی و چسب مزدا یا غیره با حرارت بالا بزنی بعد پیچها را با رعایت اچار ترکمتر به مقدار 0.7 دکانیوتن متر سفت کرد 

با این چسبی که زده شده ممکنه قبلا باز شده باشه پیچها اگر اچار خورده باشن در عکس زیاد مشخص نیست 

نشتی روغن ممکنه پیچها شل باشن ولی در عکس مثل اینکه در قسمت کاور سوپاپ اصلا چسب زده نشده وبسته شده  شاید هم چسب بر اثر حرارات از بین رفته باشه 

اگر پیچها شل باشن زیاد سفت نکن چون هرز میشه  برای رفت نشتی اول کاور سوپاپ باز بشه بعد با کارتک سطح اون بلوک تمیز بشه بعد چسب حرارتی و نصب قالپاق سوپاپ بسته بشه 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر اب منبع انبساط شیری رنگ یا روغنی نیست پس واشر سرسیلندر مشکلی نداره اصلا این موتورها واشر فلزی دارن مقاومت بالایی داره 

بخار اب وقطره اب  که همینطور که خودتون فرمودید با گرم شدن موتور قطع میشه اگر دائم بخار دود سفید خارج بشه واشر ترسونده ولی این طور که فرمودید مشکلی نداره

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

کول تگ موتور یا کد موتور دو نوع هست البته 3 نوع هست که نوع سوم برای بلوک چدنی قدیمی هست که الان دیگه استفاده نمیشه =

jrak_peug.jpg

scb_11032010925.jpg

1.به صورت پلاک پرچ شده 

2.به صورت حکاکی شده حک شده 

1= در موتور های تیپ 1 و اوایل تیپ 2 بوده

2= درموتورهای جدید حک شده 

در موتور شما هم به صورت حکاکی شده زیر منیفولد اگزوز سمت فیلتر روغن هست 

اگر تونستی یه عکس کامل از کول تگ بفرست 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شمع ماشینت اگر یکی از اون ها روغنی شده باشه معمولا نشونه نشتی روغن یا از گاید سوپاپ هست یا از قسمت رینگ روغنی همون سیلندر هست چیزی که یادمه نوشته بودی =

شما یه قسمت نوشتی شمع خیس شده

یه قسمت نوشتی روغن زده

حالا دقیقا کدوم مورد هست ؟

قبل از این اتفاق ایا روغن موتور عوض کردی ؟

اگر اره با چه کد و درجه گرانوری ریختی ؟

با توجه به گفته های شما که دود ابی از اگزوز خارج نمیشه ممکنه از قسمت کاور سوپاپ که نشتی داره روی شمعها روغن ریخته بررسی کردی؟

درب کاور سوپاپ همون قسمت را باز کن داخل قطعات میل سوپاپ را نگاگه کن ببین قطعات حالت صیقلی یا براق داره یا حالت گل روغن چسبیده ؟

اگر تونستی  داخل درب سوپاپ موتور  چراغ یا نور بنداز و نگاه کن 

ماشین را روشن کن گرم بشه یا حدود 20 دقیقه رانندگی کن بعد ایستاده و از یه نفر کمک بگیر چند تا گاز محکم بده بعد اگزوز را با دقت نگاه کن ببین یه لحظه دود سیاه یا ابی  از اگزوز خارج نمیشه ؟

عرض سلام و تشکر فراوان و خسته نباشید  خدمت شما دوست عزیز

ممنون که خیالمو بابت واشر سر سیلندر راحت کردین

عرض کنم که پیچهای همون کاور سوپاپ رو سفت کردم که خیلی کم چرخیدن و ترکشونم شکست(البته بدون آچار ترک)

خودم بازشون کنم و چسب مزدا بزنم مشکلی پیش نمیاد!؟

اگه قلق خاصی داره چسب زدنش لطف میکنید بفرمایید چون تا حالا باز نکردم

البته پیچ های کاور روبروییش اصلا روغنی نیست و فقط این یکی یه کم روغنی شده

منظور بنده از خیس کردن شمع همون روغنی شدنش بود که عرض کردم

البته یه چیزی که مشکوکم بهش اینه که دیواره همون شمعی که سرش روغنی بود هم جای روغن سوخته بود

همون دیواره ای که شمع داخلش میره

من شکم به لوله بخاراته که نکنه ترک ریز داره و از اونجا روغن میریزه

حالا شما بفرمایید که حدس من درسته یا اینکه احتمالش وجود نداره

بابت همه چیز ممنون دوست عزیز

خدا قوت بده بهتون

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 39 دقیقه قبل، amirtiam7777 گفته است :

عرض سلام و تشکر فراوان و خسته نباشید  خدمت شما دوست عزیز

ممنون که خیالمو بابت واشر سر سیلندر راحت کردین

عرض کنم که پیچهای همون کاور سوپاپ رو سفت کردم که خیلی کم چرخیدن و ترکشونم شکست(البته بدون آچار ترک)

خودم بازشون کنم و چسب مزدا بزنم مشکلی پیش نمیاد!؟

اگه قلق خاصی داره چسب زدنش لطف میکنید بفرمایید چون تا حالا باز نکردم

البته پیچ های کاور روبروییش اصلا روغنی نیست و فقط این یکی یه کم روغنی شده

منظور بنده از خیس کردن شمع همون روغنی شدنش بود که عرض کردم

البته یه چیزی که مشکوکم بهش اینه که دیواره همون شمعی که سرش روغنی بود هم جای روغن سوخته بود

همون دیواره ای که شمع داخلش میره

من شکم به لوله بخاراته که نکنه ترک ریز داره و از اونجا روغن میریزه

حالا شما بفرمایید که حدس من درسته یا اینکه احتمالش وجود نداره

بابت همه چیز ممنون دوست عزیز

خدا قوت بده بهتون

سلام

نشتی روغن از قسمت راکر کاور GASKET در بعضی از موتور های TU5  شایع هست این موضوع را خود ایران خودرو گفته 

قالپاق سوپاپ دونوع ایران خودرو نصب کرده 

1=قالپاق سوپاپ =مارک مژده وصل

2=قالپاق سوپاپ =مارک ایده نگر 

این دونوع باید با واشر خودشون نصب بشه 

اما واشر دوتا داره باید بخری و  روی لبه های کاور جا بزنی ولی اگر باز کردی نخواستی بخری میتونی چسب مزدا روی همون واشر کهنه بزنی ببندی البته منظورم روی لبه بلوک میل سوپاپ هست  که درب سوپاپ را میبندن اگر واشر خریدی معمولا چسب مزدا نمیزنن ولی اگر میخوای بزنی 3 دقیقه فرصت داری چسب را روی بلوک سرسیلندر بزنی و بعد قالپاق سوپاپ را نصب کنی چون سفت بشه حالت لاستیک پیدا میکنه دیگه خاصیت چسبندگی نداره 

bqea_imag_10.jpg

vi1s_maxres11.jpg

موقع باز کردن کاور سوپاپ موتور باید سرد باشه  پیچها را از بیرون به داخل به ترتیب اعداد باید باز کنی و موقع بستن پیچها باید از داخل به بیرون سفت کنی یعنی بر عکس عمل کنی و همه قسمتها را تمیز کنی و بعد کاورهای در سوپاپ را جابجا نندازی هر کدوم را روی خودش ببند وخار اون ها را جا بزن 

0xwh_061.jpg

در این عکس ترتیب باز کردن و بستن قالپاق سوپاپ را با شماره اعداد پیچ ها به ترتیب نوشتم=

موقع باز کردن پیچها ازسمت بیرون به داخل به ترتیت همزمان باید پیچها اول به تعداد دور نیم دور یا یک دور کامل شل بشن بعد کامل باز کنی 5.6.7.8.4.3.2.1

موقع بستن پیچها از سمت داخل و وسط کاور به همین صورت شل کنی و کامل باز کنی 1.2.3.4.5.6.7.8

موقع اینکه میخوای مقدار سفت کردن ترک اون را انجام بدی اگر اچار ترک متر نداری  میتونی با اچار بکس یا رینگی وقتی پیچ ها را با اچار به انتها رسونی اخرین مرحله سفت کردن مقدارش مثلا از ساعت 6 تا 8 باید اچار بکس را بچرخونی و دیگه تمام 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درمورد شمع هم در تایپیت شمع توضیح میدیم

---------------------------------------------

لوله بخارات بنزین هم حک کن ولی روغن خاصی ازش بیرون نمیاد بیشتر بخار هست

شما یه عکس از وضعیت موتور و زیر قالپاق سوپاپ وغیره قراربدی ببینیم چه مشکلی داره

البته اگر کاور سوپاپ را باز کردی از نزدیک از قسمت بادامک میل سوپاپ وخود میل سوپاپ هم اگر تونستی عکس بفرست هم وضعیت نوع میل سوپاپ + خط افتادن میل سوپاپ+ ببینیم روغن موتور  استفاده شده روی میل سوپاپ چقدر نشت و کیفیت داره وباقی میونده 

بیشتر از اون نیاز نیست سفت کنی 

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال

عرض سلام و ادب و احترام

چشم در اسرع وقت بازش میکنم و عکسم ازش میگیرم و میدم خدمتتون

خدا قوت ، دست شما درد نکنه

لینک به ارسال

سلام دوستان ماشینم صدای شرشر اب داشت بردم اورینگ بخاری رو عوض کردم ی هفته درست شد

ولی باز خیلی جزیی صدا داره از در رادیات اب میزنه بیرون امروز دیدم رادیاتم قبلا نشتی داشت الان دیده نمیشه

مشکل سرسیلندر دارم به نظرتئن؟

مکانیک میگه بیا رادیاتتو کلا عوض کن

لینک به ارسال
در 6 ساعت قبل، jackmakold گفته است :

سلام دوستان ماشینم صدای شرشر اب داشت بردم اورینگ بخاری رو عوض کردم ی هفته درست شد

ولی باز خیلی جزیی صدا داره از در رادیات اب میزنه بیرون امروز دیدم رادیاتم قبلا نشتی داشت الان دیده نمیشه

مشکل سرسیلندر دارم به نظرتئن؟

مکانیک میگه بیا رادیاتتو کلا عوض کن

سلام

صدای شرشر آب به دلیل هوا گرفتن سیستم خنک کننده موتور و رادیاتور بخاریه

شما اول هواگیری کامل انجام بدید ، نشتی رادیاتور رو برطرف کنید و بعد به سر سیلندر فکر کنید.

علائم مشکل سر سیلندر:

1.پشت درب قمقمه به دلیل ورود روغن به آب ،لجن چرب شیری رنگ میبنده

2.صبح ها ماشین مثل قبل با استارت اول روشن نمیشه

3.در زمان گاز دادن سطح آب به شکل غیر عادی بالا میاد

4.در صورت نشتی بیش از حد، احتمال ورود آب به روغن هم هست که بسیار خطرناکه و پشت درب روغن چربی شیری رنگ میبنده

این ها علائم کلی پوسیدگی واشر سرسیلندره.

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 8 ساعت قبل، 206 گفته است :

سلام

صدای شرشر آب به دلیل هوا گرفتن سیستم خنک کننده موتور و رادیاتور بخاریه

شما اول هواگیری کامل انجام بدید ، نشتی رادیاتور رو برطرف کنید و بعد به سر سیلندر فکر کنید.

علائم مشکل سر سیلندر:

1.پشت درب قمقمه به دلیل ورود روغن به آب ،لجن چرب شیری رنگ میبنده

2.صبح ها ماشین مثل قبل با استارت اول روشن نمیشه

3.در زمان گاز دادن سطح آب به شکل غیر عادی بالا میاد

4.در صورت نشتی بیش از حد، احتمال ورود آب به روغن هم هست که بسیار خطرناکه و پشت درب روغن چربی شیری رنگ میبنده

این ها علائم کلی پوسیدگی واشر سرسیلندره.

خیلی ممنون ادمین شنبه میرم رادیاتمو کلا عوض میکنم و نشتیارو میدم بگیره

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در در 1395/12/03, 17:52:41، cadilac گفته است :

سلام

نشتی روغن از قسمت راکر کاور GASKET در بعضی از موتور های TU5  شایع هست این موضوع را خود ایران خودرو گفته 

قالپاق سوپاپ دونوع ایران خودرو نصب کرده 

1=قالپاق سوپاپ =مارک مژده وصل

2=قالپاق سوپاپ =مارک ایده نگر 

این دونوع باید با واشر خودشون نصب بشه 

اما واشر دوتا داره باید بخری و  روی لبه های کاور جا بزنی ولی اگر باز کردی نخواستی بخری میتونی چسب مزدا روی همون واشر کهنه بزنی ببندی البته منظورم روی لبه بلوک میل سوپاپ هست  که درب سوپاپ را میبندن اگر واشر خریدی معمولا چسب مزدا نمیزنن ولی اگر میخوای بزنی 3 دقیقه فرصت داری چسب را روی بلوک سرسیلندر بزنی و بعد قالپاق سوپاپ را نصب کنی چون سفت بشه حالت لاستیک پیدا میکنه دیگه خاصیت چسبندگی نداره 

bqea_imag_10.jpg

vi1s_maxres11.jpg

موقع باز کردن کاور سوپاپ موتور باید سرد باشه  پیچها را از بیرون به داخل به ترتیب اعداد باید باز کنی و موقع بستن پیچها باید از داخل به بیرون سفت کنی یعنی بر عکس عمل کنی و همه قسمتها را تمیز کنی و بعد کاورهای در سوپاپ را جابجا نندازی هر کدوم را روی خودش ببند وخار اون ها را جا بزن 

0xwh_061.jpg

در این عکس ترتیب باز کردن و بستن قالپاق سوپاپ را با شماره اعداد پیچ ها به ترتیب نوشتم=

موقع باز کردن پیچها ازسمت بیرون به داخل به ترتیت همزمان باید پیچها اول به تعداد دور نیم دور یا یک دور کامل شل بشن بعد کامل باز کنی 5.6.7.8.4.3.2.1

موقع بستن پیچها از سمت داخل و وسط کاور به همین صورت شل کنی و کامل باز کنی 1.2.3.4.5.6.7.8

موقع اینکه میخوای مقدار سفت کردن ترک اون را انجام بدی اگر اچار ترک متر نداری  میتونی با اچار بکس یا رینگی وقتی پیچ ها را با اچار به انتها رسونی اخرین مرحله سفت کردن مقدارش مثلا از ساعت 6 تا 8 باید اچار بکس را بچرخونی و دیگه تمام 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درمورد شمع هم در تایپیت شمع توضیح میدیم

---------------------------------------------

لوله بخارات بنزین هم حک کن ولی روغن خاصی ازش بیرون نمیاد بیشتر بخار هست

شما یه عکس از وضعیت موتور و زیر قالپاق سوپاپ وغیره قراربدی ببینیم چه مشکلی داره

البته اگر کاور سوپاپ را باز کردی از نزدیک از قسمت بادامک میل سوپاپ وخود میل سوپاپ هم اگر تونستی عکس بفرست هم وضعیت نوع میل سوپاپ + خط افتادن میل سوپاپ+ ببینیم روغن موتور  استفاده شده روی میل سوپاپ چقدر نشت و کیفیت داره وباقی میونده 

بیشتر از اون نیاز نیست سفت کنی 

با سلام و عرض ادب خدمت شما

بالاخره امروز وقت کردم کاور قالپاق رو باز کنم و چسب مزدا بزنم

بعد اینکه چسب مزدا رو روی بلوک سیلندر زدم(طبق فرمایش شما) و کاور قالپاق رو بستم موقع بستن بازم از لبه های کاور بین دو پیچ وسط روغن میزد بیرون و چند بار هم به ترتیبی که گفتین از پیچهای وسط و راست و چپ سفت کردم و دیگه ترسیدم بیشتر از این سفت کنم که مبادا پیچ بشکنه یا هرز بشه

و در آخر وقتی که با دست به کاور قالپاق فشار میدادم که ببینم سفت شده یا نه بازم از لبه قالپاق و بلوک سیلندر روغن نشت میکرد و وقتی دستم رو بر میداشتم روغن میرفت تو بین لبه ها

البته بین دو پیچ وسط اینطور بود

و قبل از بستن کاور، روغن لبه های واشر قالپاق رو با دسمال تمیز کردم ولی روغن وسط واشر رو تمیز نکردم

حالا به نظر شما مشکل از کامل سفت نشدن کاور قالپاق هست یا من جایی رو اشتباه انجام دادم!!؟

IMG_۲۰۱۷۰۳۰۲_۱۲۲۳۴۵-1.jpg

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام دوستان

کسی منو راهنمایی میکنه راجع به مطلب بالایی که گذاشتم

البته خودم احساس میکنم که متاسفانه پیچها رو هرز کردم

راهی هم وجود داره که بدون باز کردن درب سوپاپ فهمید چه نوع واشری میخواد!!؟

موقع باز کردن یادم رفت عکس بگیرم

ویرایش شده در توسط amirtiam7777
اضافه کردن مطلب

لینک به ارسال
در 30 دقیقه قبل، amirtiam7777 گفته است :

سلام دوستان

کسی منو راهنمایی میکنه راجع به مطلب بالایی که گذاشتم

البته خودم احساس میکنم که متاسفانه پیچها رو هرز کردم

راهی هم وجود داره که بدون باز کردن درب سوپاپ فهمید چه نوع واشری میخواد!!؟

موقع باز کردن یادم رفت عکس بگیرم

سلام

اگه مشکل از پیچ ها باشه؛ ببر پیش تراشکار؛ برات با قلاویز یه شماره بزرگتر بزنه؛ با پیچ یه نمره بالاتر ببند...

برای واشر تاجایی که من میدونم باید باز بشه...

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری