Emad Zare Nazari

[آموزش] نصب دوربین عقب 207i جدید بر روی 206 و 207i قدیم

9 ارسال در این موضوع قرار دارد

با سلام خدمت دوستان؛
چند ماهی دنبال تهیه و نصب دوربین 207i جدید روی 206 بودم و بالاخره موفق شدم. گفتم یه مطلب آموزشی بذارم برای دوستانی که قصد چنین کاری رو دارن و میخوان دوربین عقب ماشین ظاهر فابریکی داشته باشه و تو ذوق نزنه!

قطعاتی که برای این کار نیاز دارین:
- فلاپ دستگیره/پلاک 207i جدید (40.000 تومن)
- دوربین 207i جدید (385.000 تومن)
- سوکت مادگی RCA (یا همون AV تصویر)
- سوکت نری و مادگی برق (از همونا که برای آداپتور های 12 ولتی استفاده میشه)
- سیم تصویر RCA دو سر نری حدود 5 متر (اگه گیرتون نیومد میتونید با دوتا سوکت نری و سیم درست کنید)
- مقداری سیم
(قیمتهای فروش نمایندگی ایساکو تیرماه 98)

n670742__thumb.jpg

w95016__thumb.jpg

یه نکته رو بگم چون شاید بعضی دوستان نخوان انقدر هزینه بابت دوربین بپردازن، قسمت داخلی فلاپ و جای دوربینش هیچ خار یا نگهدارنده ای وجود نداره و دوربین رو بدنه ی درب صندوق نگه میداره. این فلاپ صرفاً یه پوشش روی اون هست. پس اگه بتونید پایه ی دوربینهای افترمارکت رو بلند تر کنید یا اون رو داخل فلاپ به روشی محکم کنید، میتونید زیر بار هزینه دوربین فابریکی نرید! ولی پیشنهاد من اینه که دوربینش رو هم تهیه کنید چون هم بهتر روی فلاپ سوار میشه، هم کیفیت تصویر بالا و زاویه لنز wide خوبی داره و هم خطوط راهنمای پارک که برای ابعاد 206-207 تنظیم شده داره و میتونید از اونا استفاده کنید.(البته در صورت دقیق در آوردن محل نصب)

اول اتصالات پاور و تصویر دوربین رو توضیح میدم؛
سوکت نری اتصال دوربین توی سیم کشی 207i ها وجود داره ولی متاسفانه جایی گیرم نیومد و مجبور شدم سوکت دوربین رو باز کنم. باز کردنش هم راحته، خشاب زرد رنگ پشت سوکت رو به سمت بیرون بکشید و خارجش کنید. بعد خارهای نگهدارنده پلاستیکی روی هر کدوم از سرسیم ها رو با پنس بگیرید بالا و سرسیم رو خارج کنید.
همونطور که توی عکس بالا مشخصه، 4 تا سیم وجود دارن که به ترتیب از بالا به پایین اینجوری هستن:
 - سیم سبز رنگ مربوط به نمایش یا عدم نمایش خطوط راهنما (با اتصالش به GND خطوط راهنما ظاهر میشن و با آزاد گذاشتنش تصویر بدون خطوط راهنما ارسال میشه)
 - سیم زرد رنگ مربوط به تغذیه 12v+
 - سیم سفید رنگ مربوط به سیگنال تصویر
 - سیم مشکی رنگ مربوط به پایه منفی GND

از سوکت نری برق، مثبت رو به سیم زرد و منفی رو به سیم مشکی وصل کنید. پایه وسط سوکت مادگی RCA تصویر رو به سیم سفید و پایه مربوط حلقه دورش رو به سیم مشکی GND وصل کنید.
تمامی اتصالات رو فقط با لحیم کردن و روکش حرارتی(وارنیش) انجام بدید تا تصویر بدون نویز و پرش دریافت کنید. اگر از سیم سبز رنگ استفاده نمیکنید حتما اون رو با روکش حرارتی بپوشونید که با تکون خوردن به بدنه اتصال نکنه.

u726035__thumb.jpg

a67490__thumb.jpg

x200383__thumb.jpg

سوکت مادگی برق هم به این شکله که بعداً از دنده عقب میگیریم

o111720__thumb.jpg

خب حالا نوبت میرسه به سوراخ کاری درب صندوق!
برای نصب این دوربین، بر خلاف دوربین های افترمارکت که با مته گرد بُر سوراخ میزنن، باید یه سوراخ مربعی که بالاش زائده داره ایجاد کنید! یکم کارش سخت هست ولی نشدنی نیست!
قاب پشت دوربین به این شکل هست و باید از درب صندوق رد بشه: (تصویر رو 90 درجه ساعتگرد بچرخونید! هرکار میکنم باز اینجوری آپلود میشه)
p78411__thumb.jpg

روی درب صندوق باید این قسمتی رو که مشخص کردم سوراخ بشه:
g85371__thumb.jpg

قاب مشکی سمت داخل درب صندوق رو جدا کنید(دور تا دورش خار داره، آروم و با حوصله بکشید باز میشه) و پیچ های نگه دارنده دستگیره و فلاپ رو با آچار 10mm باز کنید. خار های دو طرف فلاپ رو هم از زیر آزاد کنید تا فلاپ به راحتی از جاش خارج بشه
برای مشخص کردن محلش میتونید اون 2 تا پیچ پشت دوربین رو باز کنید و قاب نگهدارندش رو جدا کنید. بعد با انگشت از داخل سوراخ دوربین روی فلاپ جدید روی بدنه نگهش دارید و جاشو علامت بزنید! متاسفانه من به 207i جدید دسترسی نداشتم که محل دقیقش رو اندازه گیری کنم و براتون بذارم! اگه کسی تونست کمک کنه و توی همین تاپیک برای دوستان بذاره. البته یه راهکار دیگه هم است، اینه که کلا یه درب صندوق عقب 207i جدید بخرید و رنگ کنید و نصب کنید😅😂

حالا با کمک دریل و یه مته کوچیک آهن دور تا دور داخل علامت محل دوربین رو سوراخ سوراخ کنید تا جدا بشه. بعد با سوهان تخت و مربعی سوراخ رو به شکل مورد نظر در بیارید تا قاب نگهدارنده دوربین به راحتی واردش بشه و محکم شه.
بهتره بعد از اتمام این کار یه سر قلم رنگ به لبه های سوراخ بزنید تا از زنگ زدنش جلوگیری بشه

k340893__thumb.jpg

حالا قطعات رو جای خودشون نصب کنید

g901243__thumb.jpg

فلاپ جدید رو هم جا بزنید و پیچ های پشتش رو ببندید

v055865__thumb.jpg

ظاهر دوربین قبل از گذاشتن فلاپ:
z67899__thumb.jpg

و بعد از گذاشتن فلاپ:
m235327__thumb.jpg
(دوربین یه یذره داخل فلاپ میمونه و مثل 207i های جدید لنز کاملاً از سوراخ فلاپ بیرون نمیزنه. دلیلشم احتمالا به خاطر اینه که روی درب صندوق 207i و محل نصب دوربین یه برآمدگی وجود داره)

خب قسمت نصب دوربین تموم شد و فقط میمونه سیم کشی!
با فنر زدن سیم RCA تصویر و برق رو از سوراخ گوشه چپ بالای درب و خرطومی اون رد کنید تا به پشت صندلی عقب چپ برسه(امان از فنر زدن و رد کردن سیم از خرطومی!😩😩)
خارهای نمد دیواره ی سمت چپ صندوق عقب رو در بیارید و نمد رو بخوابونید(صندلی عقب رو هم بخوابونید راحت ترید!)
فیش پشت چراغ عقب رو جدا کنید سیم برق رو به پایه مربوط به دنده عقب و بدنه GND وصل کنید
(سوکت پشت چراغ به این شکل هست که فیش بهش میخوره. توی این تصویر پایه ی دوم از سمت راست مربوط به دنده عقب میشه. عکس رو از قبل داشتم و اونی که دورش خط کشیدم و نوشتم + برای راهنماست)
g71696_IMG_8515_thumb.jpg

(البته با این نوع اتصال فقط زمان دنده عقب گرفتن میشه از دوربین تصویر گرفت. اگر میخواید هر زمان بتونید تصویر رو ببینید باید برق رو از جای ثابت مثلا پله اول سوییچ(ACC) یا آلترناتور/دینام بگیرید)

سیم RCA تصویر رو هم از پایین قاب دیواره صندوق بکشید به کف؛ نوار لاستیک دور درب عقب رو بردارید، سیم رو از زیر موکت و از کنار دسته سیم خود ماشین بکشید تا جلوی ماشین و به نمایشگرتون وصل کنید.

من از نمایشگر پخش ماشین استفاده کردم Pioneer AVH-Z7050BT و به سوکت تصویر دنده عقب زدم. سیگنال حسگر دنده عقب برای پخش رو هم از BCM بالای جعبه فیوز گرفتم(206 با سیستم برق اکوماکس کروز، سوکت سفید ردیف A سیم چهارم از پایین مربوط به دنده عقب میشه)

در صورتی که نمایشگرتون امکان تنظیم خطوط راهنمای پارک رو داره، میتونید طبق راهنمای زیر روی زمین علامت گذاری کنید و خط ها رو بر اساس ابعاد ماشین و تصویر دوربینتون کالیبره کنید

i531766__thumb.jpg

علامت گذاریها:
o70878__thumb.jpg

منوی تنظیم:
z94706__thumb.jpg

و در نهایت خطوط تنظیم شده بر اساس ابعاد ماشین و زاویه دوربین:
t48029__thumb.jpg

پسند شده توسط 8 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

عالی ممنون از اطلاعات و قرار دادن اونها 

ی موضوع از اونجایی که ایران خودرو همیشه دنبال ارزون سازی هست ایا ممکنه روی 206 جدید درب صندوق با 207 مشترکت باشه؟ یعنی ممکنه چون میخواد هزینه کم کنه ی پرس برا درب صندوق یا دو جور درب تولید میشه

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 1 ساعت قبل، Dariush-Es گفته است :

ی موضوع از اونجایی که ایران خودرو همیشه دنبال ارزون سازی هست ایا ممکنه روی 206 جدید درب صندوق با 207 مشترکت باشه؟ یعنی ممکنه چون میخواد هزینه کم کنه ی پرس برا درب صندوق یا دو جور درب تولید میشه

نه دیروز من دقت کردم روی یه ماشین صفر سوراخ نداشت

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 1 ساعت قبل، Dariush-Es گفته است :

والا تا اونجایی که ما دیدیم هرسال داره یه چیز از ماشین کم میشه برای ارزون سازی😂. چند وقتی هم هست که شنیدم ترمز عقب دیسکی رو هم از تیپ ۵ کم کردن!

با این حال امکانش هست قالب در صندوق ۲۰۶ با 207i یکی باشه و برآمدگی جای دوربین رو داشته باشه. اما سوراخ نباشه(یا شاید خط پرس خورده باشه ولی سوراخ نباشه یا حتی جلوی سوراخش کورکن گذاشته باشن)

در 18 دقیقه قبل، ehsan_11 گفته است :

نه دیروز من دقت کردم روی یه ماشین صفر سوراخ نداشت

سوراخ که قطعاً نمیتونه باشه چون از همینجا آب میره داخل در صندوق! ولی برآمدگی روی قسمت چپ زیر فلاپ و همونجایی که دوربین 207i نصب میشه نداشت؟ یه دست و صاف بود؟

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

چیزی که معلوم نبود حالا مجدد عکس میگیرم

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

@Emad Zare Nazari

بابت آموزش خیلی خوبی که پست کردید ممنونم ، شخصا از وقتی 206 دارم فکر نصب دوربین دنده عقب بودم ولی هنوز هم قسمت نشده

جهت تایید گفتار شما باید خدمت دوستان عرض کنم دوربین های افتر مارکتی که اروزن هستند هیچ کدوم کیفیت بالایی ندارن و اکثرا بعد از چند ما لنزشون کدر میشه

فقط یه سوال بی ربط! برای لامپ های پشت پنل تهویه چه لامپی انداختید که انقدر پر نور و خوب شده ؟ (عاشقش شدم :loveshower:)

ویرایش شده در توسط tukanet
پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 14 دقیقه قبل، tukanet گفته است :

@Emad Zare Nazari

بابت آموزش خیلی خوبی که پست کردید ممنونم ، شخصا از وقتی 206 دارم فکر نصب دوربین دنده عقب بودم ولی هنوز هم قسمت نشده

جهت تایید گفتار شما باید خدمت دوستان عرض کنم دوربین های افتر مارکتی که اروزن هستند هیچ کدوم کیفیت کیفیت ندارن و اکثرا بعد از چند ما لنزشون کدر میشه

فقط یه سوال بی ربط! برای لامپ های پشت پنل تهویه چه لامپی انداختید که انقدر پر نور و خوب شده ؟ (عاشقش شدم :loveshower:)

دقیقاً! هم لنزشون به اندازه کافی wide نیست و هم روی لنز طلق پلاستیکی معمولیه که راحت خش بر میداره و زیر آفتاب و هوای گرم مات میشه

پنل تهویه و کلا هر قسمتی از ماشین که LED نور نارنجی داشت رو با LED SMD‌ آبی الکتریک (فیروزه‌ای) عوض کردم! از MFD بالای داشبورد گرفته تا کلیدهای شیشه بالابر و حتی کلید تنظیم زاویه چراخ😅

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال

مثل اینکه هاستی که عکسها رو آپلود کرده بودم به مشکل برخورده و یه سری از عکسها پاک شدن. دوباره واستون آپلود کردم اما پست اول رو نمیتونم ادیت کنم. اگر کسی از مدیرها دسترسی داره پست رو تصحیح کنه

نقل قول

- فلاپ دستگیره/پلاک 207i جدید (40.000 تومن)
- دوربین 207i جدید (385.000 تومن)
y24831__thumb.jpg

n447518__thumb.jpg

تمامی اتصالات رو فقط با لحیم کردن و روکش حرارتی(وارنیش) انجام بدید تا تصویر بدون نویز و پرش دریافت کنید. اگر از سیم سبز رنگ استفاده نمیکنید حتما اون رو با روکش حرارتی بپوشونید که با تکون خوردن به بدنه اتصال نکنه.
i6314__thumb.jpg

l40584__thumb.jpg

y655008__thumb.jpg

سوکت مادگی برق هم به این شکله که بعداً از دنده عقب میگیریم
t21561__thumb.jpg

قاب پشت دوربین به این شکل هست و باید از درب صندوق رد بشه: (تصویر رو 90 درجه ساعتگرد بچرخونید! هرکار میکنم باز اینجوری آپلود میشه)
x16895__thumb.jpg

روی درب صندوق باید این قسمتی رو که مشخص کردم سوراخ بشه:
b8107__thumb.jpg

بهتره بعد از اتمام این کار یه سر قلم رنگ به لبه های سوراخ بزنید تا از زنگ زدنش جلوگیری بشه
u611187__thumb.jpg

حالا قطعات رو جای خودشون نصب کنید
j611839__thumb.jpg

فلاپ جدید رو هم جا بزنید و پیچ های پشتش رو ببندید
m9336__thumb.jpg

ظاهر دوربین قبل از گذاشتن فلاپ:
u0294__thumb.jpg

و بعد از گذاشتن فلاپ:
d78437__thumb.jpg

در صورتی که نمایشگرتون امکان تنظیم خطوط راهنمای پارک رو داره، میتونید طبق راهنمای زیر روی زمین علامت گذاری کنید و خط ها رو بر اساس ابعاد ماشین و تصویر دوربینتون کالیبره کنید
z023348__thumb.jpg

علامت گذاریها:
m83445__thumb.jpg

منوی تنظیم:
j273969__thumb.jpg

و در نهایت خطوط تنظیم شده بر اساس ابعاد ماشین و زاویه دوربین:
x372230__thumb.jpg

با این حال اگر باز مشکلی پیش اومد تصاویر رو زیپ کردم و از این لینک میتونید دانلود کنید.

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال
در 18 ساعت قبل، Emad Zare Nazari گفته است :

مثل اینکه هاستی که عکسها رو آپلود کرده بودم به مشکل برخورده و یه سری از عکسها پاک شدن. دوباره واستون آپلود کردم اما پست اول رو نمیتونم ادیت کنم. اگر کسی از مدیرها دسترسی داره پست رو تصحیح کنه

با این حال اگر باز مشکلی پیش اومد تصاویر رو زیپ کردم و از این لینک میتونید دانلود کنید.

خیلی عالیه.

فقط اگه آموزشو بشه تو قالب پی دی اف بذارید عالی تر میشه.

باتشکر

:hello:

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری