Emad Zare Nazari

[آموزش] سیم کشی و فعالسازی فابریکی دیلایت (DaytimeRunningLights) پژو 206 اکوماکس کروز

13 ارسال در این موضوع قرار دارد

در در 1398/05/08, 11:20:11، feredi گفته است :

در هر دو روش فرضی شما، خطای محاسباتی وجود داره که باید حواستون بهشون باشه!
- اگه چهار تا PowerLED رو سری کنید، ولتاژشون از 12V بیشتر میشه. بنابراین کمترین عارضه اش اینه که LEDها هنگام خاموش بودن ماشین، قادر به روشن شدن نخواهند بود!

- درایورهای رایج در بازار با ولتاژ برق شهری کار میکنند و در ماشین قابل استفاده نیستند.
و اگر بخواهید درایوری با ولتاژ 12 گیر بیارید، علاوه بر کمیاب شدن درایور مربوطه، مشکل هشت عدد بودن LEDها در خروجی رو داریم که ولتاژ مورد نیاز فراتر از 26V میشه!
این موارد باید در طرحتون لحاظ بشه.

خب PowerLED هم ولتاژ فورواردش بین 3.2 تا 3.4 ولت هست که به طور متوسط 13.2 ولت میشه. ماشین زمان روشن بودن ولتاژ باتریش بین 13.5 تا حدود 14 ولت میشه و از لحاظ روشن کردنشون مشکلی پیش نمیاد. زمان خاموش بودن هم درسته که ولتاژ باتری 12.5 ولت هست ولی رله دیلایت بعد از استارت وصل میشه و زمان خاموش بودن دیلایت نیاز نیست!!

درایورهاشون 2 نمونه هست؛ AC و DC
که DC ها رو میشه از الکترونیکی ها تهیه کرد. درایور DC ولتاژ کاری 12 الی 24 ولت با خروجی برای 8 تا 12 پاور ال ای دی دیدم. ولی به نظرم برای تبدیل بین دیلایت و نور شب از مقاومت و دیود استفاده کنم بهتره. مثلاً جریان ورودی از برق دیلایت با مقاومت 1.2 اهم بسته بشه؛ جریان ورودی از برق چراغ شب هم از یه دیود عبور کنه(که طول روز جریان از دیلایت به سمت BCM ماشین نره) و با یه مقاومت بالاتر بسته بشه تا جریان عبوری از LED ها کمتر و نورشون هم کمتر بشه

در در 1398/05/08, 11:20:11، feredi گفته است :

این PCBها واسط بین LED و رادیاتور هستند. بنابر این باید رادیاتور مناسب برای خنک کاری در تظر بگیرید
به تنهایی قادر به دفع حرارت PowerLED نیستند.

بله دیگه! این بورد پشتش آلومینیومه و واسطه س! پشت هر کدوم یه هیت سینک با ابعاد حداقل 10x10x5mm با چسب سیلیکون میزنم

d3149__thumb.jpg

با این حال بعد از اتمام مدار و بستن روی چراغ و قبل از بستن طلق تمام مدار رو در حالت های مختلف ورودی تست میکنم و اگه احیانا دفع حرارتش خوب نباشه شاید یه فن کوچیک داخل چراغ جا بدم!

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

یه راه ارزون قیمت تر نیس واسه نصب دیلایت که هم فابریکی طور باشه هم زیبا؟

مکان دیلایت رو میگم...

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

و بالاخره ساخت و راه اندازی دیلایتم تموم شد!
پاور ال ای دی 200 لومن روی هیت سینک نصب کردم
a441452__thumb.jpg
و جای SMD های چراغ سونار که واسه نور شب بودن نصبشون کردم
o54786__thumb.jpg

برای برق دیلایت هم از سرسیم های رایج معروف به فیش کولری استفاده کردم و پشت چراغ قرارش دادم:
d4401__thumb.jpg

برای روشن کردن PowerLED ها هم یه بورد ساختم که هم درایور و منبع جریان ثابت واسه ی LED ها باشه و هم جریانش دو حالته باشه! وقتی که برقش از سوکت دیلایت تامین میشه، جریان LED ها بالاست و پرنور میشن؛ و زمانی که برق از سوکت چراغ کوچیکا میاد جریان رو یک چهارم میکنه تا LED ها کم نور و مناسب چراغ شب شن!
d53153__thumb.jpg

و بورد رو داخل چراغ جا دادم😅

z477835__thumb.jpg     i75830__thumb.jpg

سیم خروجی رله دیلایت رو هم تا پشت هر دو چراغ رسوندم و با روکش حرارتی روی سرسیم ها رو پوشوندم:
m690722__thumb.jpg     k590144__thumb.jpg

و اینم یه ویدئو از ماشینم:

https://www.aparat.com/v/sPFRf

در در 1398/05/09, 23:21:00، captainmamad گفته است :

یه راه ارزون قیمت تر نیس واسه نصب دیلایت که هم فابریکی طور باشه هم زیبا؟

مکان دیلایت رو میگم...

بخوای خوشگل در بیاد و تو ذوق نزنه یا باید طلق چراغها رو باز کنی و سلیقه ای یه جایی داخلش نصب کنی
یا اینکه جای مه شکن ها مثلا یه حلقه نورانی دورش به عنوان دیلایت یا ...

سلیقه ایه!

ویرایش شده در توسط Emad Zare Nazari
پسند شده توسط 5 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری