Emad Zare Nazari

[آموزش] سیم کشی و فعالسازی فابریکی دیلایت (DaytimeRunningLights) پژو 206 اکوماکس کروز

23 ارسال در این موضوع قرار دارد

در در 1398/05/08, 11:20:11، feredi گفته است :

در هر دو روش فرضی شما، خطای محاسباتی وجود داره که باید حواستون بهشون باشه!
- اگه چهار تا PowerLED رو سری کنید، ولتاژشون از 12V بیشتر میشه. بنابراین کمترین عارضه اش اینه که LEDها هنگام خاموش بودن ماشین، قادر به روشن شدن نخواهند بود!

- درایورهای رایج در بازار با ولتاژ برق شهری کار میکنند و در ماشین قابل استفاده نیستند.
و اگر بخواهید درایوری با ولتاژ 12 گیر بیارید، علاوه بر کمیاب شدن درایور مربوطه، مشکل هشت عدد بودن LEDها در خروجی رو داریم که ولتاژ مورد نیاز فراتر از 26V میشه!
این موارد باید در طرحتون لحاظ بشه.

خب PowerLED هم ولتاژ فورواردش بین 3.2 تا 3.4 ولت هست که به طور متوسط 13.2 ولت میشه. ماشین زمان روشن بودن ولتاژ باتریش بین 13.5 تا حدود 14 ولت میشه و از لحاظ روشن کردنشون مشکلی پیش نمیاد. زمان خاموش بودن هم درسته که ولتاژ باتری 12.5 ولت هست ولی رله دیلایت بعد از استارت وصل میشه و زمان خاموش بودن دیلایت نیاز نیست!!

درایورهاشون 2 نمونه هست؛ AC و DC
که DC ها رو میشه از الکترونیکی ها تهیه کرد. درایور DC ولتاژ کاری 12 الی 24 ولت با خروجی برای 8 تا 12 پاور ال ای دی دیدم. ولی به نظرم برای تبدیل بین دیلایت و نور شب از مقاومت و دیود استفاده کنم بهتره. مثلاً جریان ورودی از برق دیلایت با مقاومت 1.2 اهم بسته بشه؛ جریان ورودی از برق چراغ شب هم از یه دیود عبور کنه(که طول روز جریان از دیلایت به سمت BCM ماشین نره) و با یه مقاومت بالاتر بسته بشه تا جریان عبوری از LED ها کمتر و نورشون هم کمتر بشه

در در 1398/05/08, 11:20:11، feredi گفته است :

این PCBها واسط بین LED و رادیاتور هستند. بنابر این باید رادیاتور مناسب برای خنک کاری در تظر بگیرید
به تنهایی قادر به دفع حرارت PowerLED نیستند.

بله دیگه! این بورد پشتش آلومینیومه و واسطه س! پشت هر کدوم یه هیت سینک با ابعاد حداقل 10x10x5mm با چسب سیلیکون میزنم

d3149__thumb.jpg

با این حال بعد از اتمام مدار و بستن روی چراغ و قبل از بستن طلق تمام مدار رو در حالت های مختلف ورودی تست میکنم و اگه احیانا دفع حرارتش خوب نباشه شاید یه فن کوچیک داخل چراغ جا بدم!

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

یه راه ارزون قیمت تر نیس واسه نصب دیلایت که هم فابریکی طور باشه هم زیبا؟

مکان دیلایت رو میگم...

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

و بالاخره ساخت و راه اندازی دیلایتم تموم شد!
پاور ال ای دی 200 لومن روی هیت سینک نصب کردم
a441452__thumb.jpg
و جای SMD های چراغ سونار که واسه نور شب بودن نصبشون کردم
o54786__thumb.jpg

برای برق دیلایت هم از سرسیم های رایج معروف به فیش کولری استفاده کردم و پشت چراغ قرارش دادم:
d4401__thumb.jpg

برای روشن کردن PowerLED ها هم یه بورد ساختم که هم درایور و منبع جریان ثابت واسه ی LED ها باشه و هم جریانش دو حالته باشه! وقتی که برقش از سوکت دیلایت تامین میشه، جریان LED ها بالاست و پرنور میشن؛ و زمانی که برق از سوکت چراغ کوچیکا میاد جریان رو یک چهارم میکنه تا LED ها کم نور و مناسب چراغ شب شن!
d53153__thumb.jpg

و بورد رو داخل چراغ جا دادم😅

z477835__thumb.jpg     i75830__thumb.jpg

سیم خروجی رله دیلایت رو هم تا پشت هر دو چراغ رسوندم و با روکش حرارتی روی سرسیم ها رو پوشوندم:
m690722__thumb.jpg     k590144__thumb.jpg

و اینم یه ویدئو از ماشینم:

https://www.aparat.com/v/sPFRf

در در 1398/05/09, 23:21:00، captainmamad گفته است :

یه راه ارزون قیمت تر نیس واسه نصب دیلایت که هم فابریکی طور باشه هم زیبا؟

مکان دیلایت رو میگم...

بخوای خوشگل در بیاد و تو ذوق نزنه یا باید طلق چراغها رو باز کنی و سلیقه ای یه جایی داخلش نصب کنی
یا اینکه جای مه شکن ها مثلا یه حلقه نورانی دورش به عنوان دیلایت یا ...

سلیقه ایه!

ویرایش شده در توسط Emad Zare Nazari
پسند شده توسط 6 کاربر

لینک به ارسال

سلام داداش عماد گل

درباره این بوردی که ساختی توضیح میدی؟

اگه میشه لطف کنی شماتیکش و لیست قطعاتش رو بدی خیلی ممنون میشم

در در 1398/05/22, 23:31:38، Emad Zare Nazari گفته است :

برای روشن کردن PowerLED ها هم یه بورد ساختم که هم درایور و منبع جریان ثابت واسه ی LED ها باشه و هم جریانش دو حالته باشه! وقتی که برقش از سوکت دیلایت تامین میشه، جریان LED ها بالاست و پرنور میشن؛ و زمانی که برق از سوکت چراغ کوچیکا میاد جریان رو یک چهارم میکنه تا LED ها کم نور و مناسب چراغ شب شن!
d53153__thumb.jpg

دمت گرررم

لینک به ارسال

در ۱ ساعت قبل، captainmamad گفته است :

سلام داداش عماد گل

درباره این بوردی که ساختی توضیح میدی؟

اگه میشه لطف کنی شماتیکش و لیست قطعاتش رو بدی خیلی ممنون میشم

دمت گرررم

راستش طراحی این بورد و بهینه کردنش عنوان پروژه‌ی کارشناسی‌م هست و هنوز نهایی نشده. فعلاً تا اتمام پروژه توضیح زیادی نمیتونم بدم تا ببینم بعداً به کجا میتونم برسونمش و حتی امکان پیاده سازی و استفاده‌ش روی هر نوع ماشینی(چه سیستم الکترونیکش آپشن دیلایت داشته باشه چه نداشته باشه) رو فراهم کنم.
فعلا به طور آزمایشی و prototype روی ماشین خودم برای تست و عیب‌یابی پیاده سازی کردم.

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 15 ساعت قبل، Emad Zare Nazari گفته است :

راستش طراحی این بورد و بهینه کردنش عنوان پروژه‌ی کارشناسی‌م هست و هنوز نهایی نشده. فعلاً تا اتمام پروژه توضیح زیادی نمیتونم بدم تا ببینم بعداً به کجا میتونم برسونمش و حتی امکان پیاده سازی و استفاده‌ش روی هر نوع ماشینی(چه سیستم الکترونیکش آپشن دیلایت داشته باشه چه نداشته باشه) رو فراهم کنم.
فعلا به طور آزمایشی و prototype روی ماشین خودم برای تست و عیب‌یابی پیاده سازی کردم.

آهان درک میکنم داداش.اگه کمکی چیزی هم خواستی من در خدمتت هستم.

چراغ هارو چه قیمت خریدی؟از کجا؟

در ضمن امیدوارم که توی پروژه موفق باااشی :hello:

لینک به ارسال
در در 1398/08/06, 15:27:06، captainmamad گفته است :

آهان درک میکنم داداش.اگه کمکی چیزی هم خواستی من در خدمتت هستم.

چراغ هارو چه قیمت خریدی؟از کجا؟

در ضمن امیدوارم که توی پروژه موفق باااشی :hello:

خیلی ممنون.

چراغ‌ها رو به قیمت 570 تومن از یه فروشنده توی ایسام و اینجا خریداری کردم.
البته توی حمل زیاد تکون خورده بودن و یکی از 3 تا پین/خار نگهدارنده صفحه لنز و لامپ(همون که موتور تنظیم چراغ و پیچهای تنظیم جابجاش میکنن) از جاش خارج شده بود به بدبختی از پشت چراغ جا انداختم😁ولی وقتی برای نصب دیلایت چراغ رو باز کردم دیدم یه پین دیگه هم در اومده بود و برای همین بود که نمیتونستم چراغهامو خوب تنظیم کنم😐یه تغییراتی توی کاسه و صفحه خطی لنزش هم دادم و بعد از اون همه چیزش عالی شد!

من با این مبلغ و یکی از دوستان به قیمت 1500 به اسم سونار اصل تهیه کرده ولی جفتشون مثه همن😄
سونار اصلی حدود 3.5 اینا قیمتشه و خداییش نمیصرفه! مخصوصاً اگه خدایی نکرده به هر دلیلی یکیش بشکنه، تک گیر نمیاد.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 4 ساعت قبل، Emad Zare Nazari گفته است :

خیلی ممنون.

چراغ‌ها رو به قیمت 570 تومن از یه فروشنده توی ایسام و اینجا خریداری کردم.
البته توی حمل زیاد تکون خورده بودن و یکی از 3 تا پین/خار نگهدارنده صفحه لنز و لامپ(همون که موتور تنظیم چراغ و پیچهای تنظیم جابجاش میکنن) از جاش خارج شده بود به بدبختی از پشت چراغ جا انداختم😁ولی وقتی برای نصب دیلایت چراغ رو باز کردم دیدم یه پین دیگه هم در اومده بود و برای همین بود که نمیتونستم چراغهامو خوب تنظیم کنم😐یه تغییراتی توی کاسه و صفحه خطی لنزش هم دادم و بعد از اون همه چیزش عالی شد!

من با این مبلغ و یکی از دوستان به قیمت 1500 به اسم سونار اصل تهیه کرده ولی جفتشون مثه همن😄
سونار اصلی حدود 3.5 اینا قیمتشه و خداییش نمیصرفه! مخصوصاً اگه خدایی نکرده به هر دلیلی یکیش بشکنه، تک گیر نمیاد.

خدایی خیلی تو دلمه 

خیییلییی قشنگه فقط پولشم برام خیییلیی قشنگه با این وضع الانم:::P

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در در 1398/05/07, 23:54:29، Emad Zare Nazari گفته است :

طلق روی چراغ ها رو با سشوار صنعتی باز کردم و ایشالا تا هفته آینده کارش رو تموم میکنم یه چیز تر و تمیز ازش در بیاد!

z873334__thumb.jpg

s53485__thumb.jpg

فعلاً موندم داخل هر چراغ یه درایور 12 ولت واسه هشت تا PowerLED بذارم یا اینکه 4 تا 4 تا سری وصل کنم و با یه مقاومت سر راهشون مستقیم به 12 ولت ماشین بزنم! روش اول هزینه ش بالاتره ولی مطمئن تره ولی درایور 8 تایی سخت گیر میاد! روش دوم خیلی ساده س اما هم اینکه با تغییر ولتاژ ماشین جریان مدار دیلایت تغییر میکنه و هم اگه یه وقت یکی از LED ها بسوزه، 4 تا همزمان خاموش میشن و مجبور میشم چراغو باز کنم!

خیراز این PowerLED ها که شبیه عدس هست😅

a414949__thumb.jpg

با خمیر سیلیکون روی این PCB های آلومینیومی لحیم میشن تا حرارتشون دفع بشه

h806609__thumb.jpg

و به جای این LED SMD هایی که روی چراغهام هست نصبشون کنم

d476419__thumb.jpg

سلام و خسته نباشید

این آموزش برای رانا مدل 95 با سیستم کروز هم کارایی داره؟

لینک به ارسال

در 6 ساعت قبل، AS66 گفته است :

سلام و خسته نباشید

این آموزش برای رانا مدل 95 با سیستم کروز هم کارایی داره؟

اگه نود پشت جعبه فیوز داخل کاپوت شبیه به این عکس باشه، آره
v22799__thumb.jpg

با این حال برای اطمینان میتونی اون دوتا پیج روی نود FCM رو با آچار 10 باز کنی و برچسب روی اونو نگاه کنی. اگه FAM برند کروز باشه، میشه! احیانا اگر گزینه‌ی DRL توی Configـش نبود، با آپدیت کردن بهش اضافه میشه(آخرین ورژن فعلی فریمور 3.15 هست)
i890688__thumb.jpg     d028911__thumb.jpg

پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری