13,128 ارسال در این موضوع قرار دارد

در 2 ساعت قبل، ravenheart گفته است :

تست عملی انواع روغن موتور و نتیجه شگفت انگیز

متاسفانه مدتی بود که خیلی غرق این قضایا شده بودم و وسواس بیمارگونه ای نسبت به انتخاب روغن موتور داشتم و کمی که گذشت متوجه شدم که این حساسیت و وسواس زندگی شخصی ام رو تحت تاثیر قرار داده بود به همین دلیل تصمیم گرفتم یک بار برای همیشه این وسواس رو کنار بذارم 

اما برای اینکه از لحاظ ذهنی بعدا دوباره با خودم تفکرات بیجا نکنم و به این وسواسم برنگردم باید یک آزمایش خودم انجام میدادم تا خودم به خودم‌ثابت کنم که تمام این مدت الکی و بیجا وسواس داشتم، آزمایشی که یک مقدار زیادی برام آب خورد ولی ارزشش رو داشت و اینکه الان به معنای واقعی کلام دارم راحت تر زندگی‌میکنم

شرح‌تست

تذکر: دوستان دقت کنید این یک آزمایش کاملا بی طرفانه و آماتوری هست و صرفا وحی منزل نیست.

برای این آزمایش به چند نوع روغن موتور نیاز بود؛روغن هایی که روشون وسواس داشتم

بعد از اون باید ماشین رو تو یک جاده ی کوهستانی می انداختم و با فشار تمام یک مسیر مشخص رو بالا می رفتم و پارامترهای زیر رو اندازه میگرفتم

در ابتدای حرکت سعی بر این بود که حدالمکان با یک دمای مشخص حرکت کنیم

اینجوری نباشه که مثلا یک سری موتور ۹۶ درجه باشه ابتدای حرکت سری بعد ۸۹ درجه

ماکسیموم دمای آب در سربالایی

مینیموم دمای آب در سرپایینی (این زیاد ملاک نیست چون ترموستاتم نو هست) 

بررسی ماکسیموم سرعت در سربالایی 

روغن های مورد استفاده

۱-فلومکس 10w40

2- ادینول سوپر لایت

۳- پارس سوپر پیشرو 5w30

۴- بهران رانا 5w30

دقت کنید دوستان

این تست علمی نیست واسه همینم ویسکوزیته های مختلف تو این تست گنجانده شدن ولی واسه دقیق تر شدن نتیجه روغن ها رو ترتیب ۴،۲،۱،۳ ریختم

شرایط تست: 

دو سرنشین

مقدار روغن ۳ لیتر فیکس

باک‌ نصف بنزین معمولی

(به دلیل اینکه در این رفت و آمد ها بنزین مصرف میشه و وزن تحت تاثیر قرار میگیره یک دبه ۲۰ لیتری خالی گذاشتیم و با حدس از روی پایین اومدن آمپر با ریختن آب اون وزن رو جبران میکردیم)

دمای محیط ۳۱ درجه سانتی گراد و تا آخر تست ثابت موند

طول مسیر کوهستانی ۹ کیلومتر

سرجمع مسیر پیموده شده حدودا ۸۱ کیلومتر

نتایج تست

سعی میکنم‌ این قسمت رو خلاصه بگم که حوصله سر بر نباشه

۱-بهران رانا 5w30 

در ابتدا حرکت دمای موتور با دیاگ ۸۸.۵۰ 

بیشترین دمای ثبت شده ۹۱.۵۰ 

کمترین دمای ثبت شده ۸۵.۵۰ 

ماکسیوم سرعت ۱۴۳.۷ کیلومتر به وسیله gps 

2-ادینول سوپر لایت 5w40

ابتدای حرکت دمای موتور ۸۹.۰۰ 

بیشترین دمای ثبت شده ۹۳.۰۰ درجه

کمترین‌دمای ثبت شده ۸۶.۷۵ 

ماکسیموم سرعت ۱۴۶ کیلومتر به وسیله gps

۳- فلومکس 10w40 

دمای موتور ابتدای حرکت ۸۸.۷۵

بیشترین دمای ثبت شده ۹۲.۵۰ 

کمترین دمای ثبت شده ۸۷.۵۰

ماکسیموم سرعت ۱۴۵.۲ کیلومتر به وسیله gps

۴-پارس سوپر پیشرو 5w30

دمای موتور ابتدای حرکت ۸۹ درجه

بیشترین دمای ثبت شده ۹۱ درجه

کمترین دمای ثبت شده ۸۷ درجه 

ماکسیموم سرعت ۱۴۴.۱ کیلومتر

توضیحات تکمیلی

دوستان عزیز

در این تست همانطور که خودتون مشاهده کردید اسمی از صدای موتور و لرزش موتور نیاوردم. دلیل هم این است که اولا ابزاری نداشتیم برای اندازه گیری دقیق صدا و لرزش (میکروفون گوشی قابل اعتماد نیست) دوما اصلا و ابدا نمی خواستیم حس و خیال و تلقین دخیل ماجرا باشه.هرچی که باشه بر اساس اعداد و ارقام و مستندات.

به نظرم اینها مواردی هستند که ما بیشتر باهاشون سر و کار داریم تا حس و تلقین صدا و لرزش و غیره چون واقعا بدون داشتن ابزار میشه گفت تا حدودی این مسائل ممکنه ناشی از تلقین باشند‌.‌ البته در برخی موارد فاحش گوش انسان میتونه کامل تشخیص بده 

در خصوص تست بلند مدت هم که مشخصا اینجا بیان نشده و تجربه ی دوستان نقش پر رنگی ایفا میکنه

تفسیر و نتیجه گیری 

اگر خوب دقت کنید رابطه منطقی بین ویسکوزیته، دمای آب و سرعت رو می تونید درک کنید

روغن های ویسکوزیته بالاتر مثل فلومکس و ادینول باعث میشن موتور خیلی کم گرم تر کار کنه و اصطلاحا heat transfer کمتر هست و در مقابل روغن های با ویسکوزیته ی کمتر دمای موتور مقداری کمتر و heat transfer بالاتر

در خصوص سرعت هم روغن های ویسکوزیته بالا سرعت بیشتری رو ثبت کردن و این به همون دلیلی است که قبلا عرض کردم چون bleed down rate لیفترها با روغن ویسکوز تر کمتر میشه باعث میشه توان موتور تو دورهای بالا مقداری بیشتر بشه که خودتون ملاحظه میفرمایید

در انتها:

همونطور که خودتون مشاهده کردید تفاوت اینقدر ناچیز و فاحش هست که نشون میده این همه حساسیت و فکر مشغولی چیزی جز هدر رفتن وقت و سرمایه و انرژی آدم نداره. چه بهتر که اگر یک روغن خوب پیدا کردید همون رو استفاده کنید و سروقتی که خودتون برای خودتون مققر کردید عوض کنید و با همین روغن ادامه بدید

مطمئنا همین روغن فلومکسی که الان استفاده میکنم اینقدر خوب هست که موتورم راحت ۲۰۰۰۰۰ تا و بیشتر عمر میکنه

دوستمون naim1367 تصویری گذاشتن از موتور ماشین خودشون و همین کاملا گویا هست که اگر به موتور رسیدگی منظم بشه موتور هیچیش نمیشه و سالم و صحیح سالیان سال برای شما کار میکنه.

سخن آخر

دوستان باور بفرمایید این وسواس کم کم داشت به زندگی شخصی خودم رخنه میکرد و طوری شده بود که از تمام اولویت های زندگیم غافل شده بودم و کارم شده بود تحقیق و تحقیق و تحقیق و در آخرم هیچ نتیجه ی ثابت و مشخصی حاصل نشد جز از دست رفتن وقت و انرژی و خسته شدن ذهن که دیگر هیچ حالی برای گرفتن هیچ تصمیمی نداشت.

خواهشی که دارم این هست که اجازه ندید مسائلی از این قبیل اینقدر نقش بزرگی در زندگی تون داشته باشن

مطمئن باشید همین روغن فلومکس در صورت تعویض به موقع به خوبی روغن کاسترول اج از موتورتون محافظت میکنه

اگر بنز زیر پاتون دارید و دفترچه گفته از استاندارد MB229.51 استفاده کنید وقتتون رو نذارید که چی بریزید چی نریزید

هر روغنی که این استاندارد رو داشته باشه به راحتی از وظیفه حفاظت از موتورتون بر میاد.

امیدوارم این تست مفید واقع شده باشد

سلامت و سربلند باشید

دقیقا این انجمن در کنار تمام خوبی هاش، یک ایراد هم داره که باعث وسواس زیادی میشه که گاهی مضر میشه.

حتی قبلا دیدم که برای تعویض تسمه تایم کیلومتر ۴۰ هزار تا هم پیشنهاد شده. مثل یک کلاغ چهل کلاغ می مونه. یکی میگه انقد، اون یکی میگه محض اطمینان ۵ تا زودتر، اون یکی ۵ تا زودتر و یهو میشه ۴۰ هزار برای تسمه تایم. در صورتی که خود دفترچه گفته ۸۰ هزار تا.

پسند شده توسط 5 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 6 دقیقه قبل، naim1362 گفته است :

دقیقا همینطوره که شما میفرمایید.

روغن های فول سنتتیک با گرانروی ۵-۳۰ و ۵-۴۰ یه لایه خیلی نازک روغن رو قطعات ایجاد میکنند که با توجه به ترکیب خاص و پیشرفته این روغنها همون لایه تمام و کمال وظیفه جلوگیری از سایش رو انجام میده،بر خلاف روغن های قدیمی که اکثرا ۲۰-۵۰ هم هستن و  علی رغم مقدار به ظاهر زیاد روغن روی قطعات به اندازه روغن های فول سنتتیک از سایش جلوگیری نمیکنن

بحث فیلم و چسبندگی روغن روی قطعات دو بحث کاملا متفاوت اند

بخش فرمایش شما که می فرمایید این لایه نازک تمام و کمال وظیفه حفاظت از موتور رو انجام‌میدن کاملا صحیح است

قبلا راجع به این‌مساله زیاد بحث شده بود 

روغن های تمام سینتتیک به دلیل ساختار یکنواخت مولکولی کشش سطحی فیلم این سیال بالاتر از روغن های مینرال هست و به همین دلیل هم هست که روغن تمام‌سینتتیک علی رغم فیلم نازک تر مقاومت بهتری داره

اما قسمت فرمایش شما در خصوص چسبندگی روغن روی قطعات 

من‌دقیق متوجه منظورتون نشدم که زمان خاموشی موتور مد نظرتون بوده یا روشن بودن موتور

وقتی موتور خاموش میشه روغن از روی سطح شروع به ریزش می کنه و عملا سطح خشک میشه

روغن های گروه ۵ یا استر دار به دلیل ساختار قطبی شون می‌چسبن به قطعات فلزی ولی روغن های معمولی حتی تمام سینتتیک این خاصیت رو ندارند که البته چیز خیلی مهمی هم نیست

روغن کمپرسور کولر از این دسته روغن ها هست

ویرایش شده در توسط ravenheart
پسند شده توسط 7 کاربر

لینک به ارسال
در 15 دقیقه قبل، endwaiter گفته است :

دقیقا این انجمن در کنار تمام خوبی هاش، یک ایراد هم داره که باعث وسواس زیادی میشه که گاهی مضر میشه.

حتی قبلا دیدم که برای تعویض تسمه تایم کیلومتر ۴۰ هزار تا هم پیشنهاد شده. مثل یک کلاغ چهل کلاغ می مونه. یکی میگه انقد، اون یکی میگه محض اطمینان ۵ تا زودتر، اون یکی ۵ تا زودتر و یهو میشه ۴۰ هزار برای تسمه تایم. در صورتی که خود دفترچه گفته ۸۰ هزار تا.

با توجه به شرایط کنونی بازار و متقلبینی که همچون ریگ بیابون در سراسر کشور در حال جولان دادن هستن احتیاط واجب هست ولی وسواس بی دلیل واقعا آزار دهنده است.

متاسفانه این تاپیک یک جمع بندی درست و درمون نداره 

من خودم تمایل داشتم که یک پست بلند بالا بذارم و تمام مطالب مربوط به روغن رو جمع بندی کنم تا هرکسی که میخونه مغزش کاملا اورگانیزه و مرتب بشه و از این سردرگمی در بیاد ولی خب به دلایلی منصرف شدم

در هر صورت شما تا زمانی که تو پیست تشریف نبرید روغنی بالاتر از این روغن های معمولی لازم‌نخواهید داشت

پسند شده توسط 5 کاربر

لینک به ارسال
در 6 ساعت قبل، naim1362 گفته است :

علاوه بر چک کردن با انگشت تشخیص کیفیت از روی عکس هم به قابلیت های ماورایی شما اضاف شد.:grin:

لطفا قوانین سایت را مطالعه کنید وادامه ندید--

با تشکر 

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 6 دقیقه قبل، Armin Cadilac گفته است :

با تشکر 

اااا

اینجا هم که همینو گفتید؟؟

جل الخالق و مخلوق

شما حتی گفته های خودتون رو هم‌ کپی پیست میکنید؟؟

البته ما هم بدمون‌نمیاد بدونیم شما از روی یک عکس و یا تشخیص با انگشت چگونه به کیفیت روغن پی میبریید؟

لطفا ما رو از این دانش بی کران تون بی بهره نذارید

پسند شده توسط 5 کاربر

لینک به ارسال
در 16 ساعت قبل، Iran National گفته است :

رامین جان

سوالاتت کامل،مفید ، مختصر.

👏👏👏

ارادت :razz:

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 8 ساعت قبل، Armin Cadilac گفته است :

با تشکر 

مگه نگفته بودید هر وقت از شکلک :grin: استفاده کنیم منظور شوخی هست؟دوباره آلزایمرتون برگشته درسته؟اگه خواستی تا پستتو نقل قول کنم مهندس:grin:کارشناس ارشد روغن:grin:

ویرایش شده در توسط naim1362
پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال

باز لازم شد این‌تاپیک بسته بشه

تاپیک کامل وجامع است کسی که لازمه استفاده کنه میتونه به راحتی بخونه واستفاده کنه ۹۹ درصد پستهای اخیر اصلا به روغن وتاپیک مربوط نیست

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.