Iran National

تاریخچه و میراث خودروسازی ایران

44 ارسال در این موضوع قرار دارد

در 9 ساعت قبل، Armin Cadilac گفته است :

سلام

اقا ایدین این لیموزین ها معمولا فول شاسی هستن حالا این شاسی باید طوری طراحی بشه که بعد ها ازحالت خودش خارج نشه چون وزن وسرنشین تاثیر گذاره --معمولا لیموزین امریکا با پیکان قابل مقایشه نیست چون وزن شاسی امریکایی بیشتره درنتیجه قدرت موتورش هم بیشتره 

اما این پیکان موتورش حتما پیکانیه وبا شاسی نمیخونه 

اون موقع پیکان یه ماشین خوبی برای بعضی ها به حساب میومد وبهش میرسیدن -

مدل های قبل از انقلاب داشبورد تخت با روکش چرمی که به داشبورد وانتی معروف بود--بعد از انقلاب داشبوردهای پیکان های کار با مدل دولوکسی جایگزین کردن صفحه کیلومترهم به جای سرعت 200 از صفحه 160 تایی استفاده شد---اونایی که قبل از سال 50بود داشتبود چوبی مثل ظاهر جگوار بود 

پیکان اتومات با رنگ آبی روشن متالیک و مسی متالیک بود البته مثل اینکه سبز هم بوده 

نه اقا ایدین پیکان اتومات بود -پیکان اتومات هم سوار شدم اما کمه ---  من یادمه ودنده کنسول وسط داشت -بغل فرمون نبود ---پیکان دولوکس های مدل 49اتومات --گیربکس 3سرعته +یه دنده عقب+موتورقویتر داشتن - چیزی که میدونم گیربکس اتومات پیکان BW-بورگ وارنر 35 و بورگ وارنر 45 بود 

البته نمونه BW 45که 4سرعته میشه 

- چیزی که میدونم نمونه اولیه BWبصورت فابریکی و انگلیسی بوده که خودم دیدم -- یک نوشته Automatic بصورت آرم پشت ماشینها نوشته بودنوشته اتوماتیک روی درب صندوق بالای چراغ عقبش داشت و مدلش پایین بود ومعمولا موتور دولوکس بودن (همون 1725 

گیربکس خوبی بوده ومثلا مشکل روغن ریزی داشت تعمیراتش هم مکانیکهای ایرانی انجام میدادن چیزی که میدونم 

کول تگ پلاک تولید شاهنشاهی را نوشته 2535 که میشه 1355

bcxi_93502_d0111111.jpg

4an0_476559999999.jpg

yfok_14310111111.jpg

ousm_cjc1111111.jpg

اقا ارمین هنوزم پیکان باز هستو نسلش منقرض نشده ولی بیشتر تو شهرستانها و جنوب شهر تهران 

چند روز پیش تو شهر ری یه پیکان دیدم ارتفاع زده بود لاستیک دور سفید شیشه دودی اینه ها استیل . زه برق میزد اگزوز زنبوری و داشت تو جاده ورامین میگازید سه تا داش مشتی ام سوارش بودن

صحنه ای که یه زمانی هر روز میدیدیم امروزهع دیگه تکو توک دیده میشه 

ارمین جان من هیچ وقت فرق دولوکس و کار رو به دستی متوجه نشدم فقط چیزی که یادمه پیکان ما دولوکس بود و هی یاتاقان میزد داداشم میگفت دولوکسها یاتاقان میزنن ولی کار لوکسا نمیزنن 

بعدها یکی بهم گفت موتور کار لوکس چون تخته یاتاقان اکثرا بیرون روغنه فقط وقتی شاتون تو پایینترین حدشه یه لحظه میره تو روغن ولی کار لوکس موتور کجه و یاتاقان اکثرا تو روغنه 

ولی از خیلی ها ام شنیدممیگفتن دولوکس بهتره و موتورش قویتره و اصل اینگلیسه 

کلا این دو موتور واقعا تفاوت چشمگیری داشتن؟ و طراحی متفاوت؟ یا اینکه در جزعیات تفاوت بود؟

پیکانی که از 71 به بعد تولید شد و هنوز موتور باردو که اردی و پیکان وانتو اریسان ازش استفاده میکنن بر پایه کدوم طراحی بود؟ اخه این پیکانها 1600 هست ولی کار فکر میکنم 1750 سیسی بود اگه اشتباه نکنم البته من موتور پیکانهای صفرو میدیدم سال 80 اونورا خیلی شبیه پیکان دولوکس خودمون بود

اگه عکس موتور کار و دولوکس دارید بزارید ممنون میشم

پسند شده توسط 3 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 1 ساعت قبل، aidin1384 گفته است :

ولی از خیلی ها ام شنیدممیگفتن دولوکس بهتره و موتورش قویتره و اصل اینگلیسه 

کلا این دو موتور واقعا تفاوت چشمگیری داشتن؟ و طراحی متفاوت؟ یا اینکه در جزعیات تفاوت بود؟

پیکانی که از 71 به بعد تولید شد و هنوز موتور باردو که اردی و پیکان وانتو اریسان ازش استفاده میکنن بر پایه کدوم طراحی بود؟ اخه این پیکانها 1600 هست ولی کار فکر میکنم 1750 سیسی بود اگه اشتباه نکنم البته من موتور پیکانهای صفرو میدیدم سال 80 اونورا خیلی شبیه پیکان دولوکس خودمون بود

اگه عکس موتور کار و دولوکس دارید بزارید ممنون میشم

دولوکس (از سال 46 تا 83 

کار (از سال 46 تا 57 

کارلوکس (از 59 تا 64 

پیکان های کار در سال 58 تولیدشون به اتمام رسید، در سال 59 (فکر می کنم اواخر 59) پیکان کارلوکس عرضه شد، پیکان کارلوکس تیپ جدیدی از پیکان بوود که در عین ساده بودن مثل کار، تغییراتی هم نسبت به کار داشت...
مهمترین تغییراتش، استفاده از جلوپنجره ی هیلمنی (چراغ کوچک مدل 50 تا 55 که بر روی دولوکس نصب میشد) ، داشبورد دوقلو (که بر روی دولوکس نصب میشد)، سپر های مکعبی کوتاه (همانند کار های 55 تا 58) و تودوزی دولوکس 50 تا 58 بود..

در اواخر تولید کارلوکس ، های اونجر 1600 به جای 1725 بر روی کارلوکس بسته شد..

کلا شکل موتورها فرق داشت 

درضمن موتورهای همه ی پیکانهای کار، کارلوکس و دولوکس زیر مدل 63 همگی موتور 1725 هستن که موتور 1725 بین عموم به موتور دولوکس معروف شدن. بنابراین موتور کار 56 هم همون موتور 1725 (معروف به دولوکس) هست 

پيكانايي سال 71-72 زده بودن با موتور پژو بودن طرف تا 175 تا هم رفته بود 

موتور کج =قسمت نیم موتور بالا وترموستات فرق داره 

ohuk_96931111موتورکج.jpg

موتور تخت=

579w_موتورتخت22222.jpg

-------------------------------

r5io_300868.jpg

bvy9_images77777.jpg

پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال

lxa6_dsc02702.jpg

py5c_dsc02691.jpg

364e_dsc02668.jpg

f4y8_dsc02665.jpg

p9rr_dsc02628.jpg

ارمین جان اینها عکس شورلت کامارو z28 1970 برادرمه گفتم اینجا بزارم ارشیو شه البته اگه از سایت اپلود شونده پاک نشه

این کاماروها هم در جنرال موتورز ایران مونتاژ میشد یا یکسره از امریکا میومد؟ سند کمپانی اینها چطور توسط جنرالموتورز ایران صادر میشد یا جزو ماشینهای وارداتی بود؟

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 7 ساعت قبل، aidin1384 گفته است :

ارمین جان اینها عکس شورلت کامارو z28 1970 برادرمه گفتم اینجا بزارم ارشیو شه البته اگه از سایت اپلود شونده پاک نشه

این کاماروها هم در جنرال موتورز ایران مونتاژ میشد یا یکسره از امریکا میومد؟ سند کمپانی اینها چطور توسط جنرالموتورز ایران صادر میشد یا جزو ماشینهای وارداتی بود؟

سلام

اقا ایدین عجب عکسهایی --یادش بخیر ---یا دقدیم افتادم دوستام داشتن -پونتیاک فایر برد -ترانس ام-البته دیگه پونتیاک ترانس ام نمیبینم --نمیدونم چرا نیست ----کامارو میبینم 

پارس خودرو فعلی یا جنرال موتور ایران فقط بیوک+نوا+کادیلاک تولید کرد البته بیوک اسکای لارک اول بود بعد پارس خودرو تولید که کرد شد بیوک ایران ---

تمام این خودروهای کامارو+مدل های کاپریس+پونتیاک تراس ام-فایربرد-و.....به صورت وارداتی CKD وارد شده ----حتی پیچ درب سوپاپ هم امریکای هست

درباره سند دومدل داریم اینا کلا شماره اتاق ندارن شماره شاسی دارن یعنی شماره اتا ق وشاسی با هم خونده میشه 

یه مدل برای GMمیشه که بالای سند همین کلمه را نوشته +روی پلاک سینی داخل موتور هم جنرال موتورلیمیتد حک شده امریکاییها نطارت داشتن 

d6mw_img_۲000000.jpg

مدل دیگه اسب نشان داره که تولیدید پارس خودرو میشه -این5رقم اخر هم با شماره اتاق باید یکی باشه که غیر اینصورت اتاق تعویضی هست 

wu1l_6874000.jpg

n87_999.jpg

یه مدل دیگه پلاک هم هست که روی همین خودروهای وارداتی نصبه مثل ماشین شما و....کهFISHER BODY را میگه اینا هم دومدل داره تولید امریکا وتولید کانادا سند اینا هم مثل همین GM میشه چیزی که میدونم 

zhkm_img_۲222222.jpg

t9d1_img_۲88888.jpg

اینایی که وارداتی بودن مثلا درسند نوشته بود 1355 اما تولید میلادی میشد 1978 یه سال تفاوت داشتن 

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری