saeid206h

راهی برای تخلیه گرمای زیر کاپوت ،به ویژه بعدازخاموش کردن خودرو.....

87 ارسال در این موضوع قرار دارد

در 4 ساعت قبل، barton2500 گفته است :

پس این ماشین های ژاپنی و موتورهای تویوتا خیلی تعریفش شنیدم داغ نیستند. آیا امپر آبشون به صورت کاذب دما رو پایین نشون میده یا سیستم خنک کاری شون پیشرفته تره؟

ضمن اینکه اون مسئله بازدهی بالا و مصرف سوخت پایینتر موتور در دمای بالا رو همه کمپانی ها بلدند، پس چرا فقط پژو اینقدر داغ و حساسه؟ بقیه چیکار میکنن؛ بازدهی و مصرف رو چطور در دمای پایین حل کردن؟

سلام کلا ماشینهای شرق اسیا کره و ژاپن تکنولوژیشون اونجوریه دمای بیشتر از 80-85 درجه براشون ضرر داره و به خاطر همین سیستم خنک کنندگیشون جوریه دمارو پایینتر نگه داره 

ولی موتورهای اروپایی سیستمشون جوریه دمای عملیاتیشون بالاتره ولی کلی بخوایم حساب کنیم موتورهای گرما دوست که دمای عملیاتیشون بالاتره موتورهای نسل جدید هستن مثلا همین پژوهای قدیم 504 یا پیکان دمای عملیاتیشون پایین بود 

کلا در هر موتوری دما بره بالا ساییش قطعات کم میشه و توان بیشتر به خاطر همین هر خودرویی سرده نباید بهش زیاد فشار اورد و زود مستهلک میشه قطعاتش 

ولی از یه دمایی بالاتر باید الیاژ های موتور و طراحیش جوری باشه که بتونه در دمای بالاتر بدون اشکال کار کنه مشکل دوم که نمیشه دمای عملیاتی رو از یه حدی بیشتر کرد اختلاف دمای حد اقل و حد اکثر موتور هست که دست طراحان رو بسته نگه میداره مثلا در یه منطقه سردسیر ممکنه دمای قطعات ماشین مثل سیلندر و پیستون تا 10-15 درجه زیر صفر بره از اون طرف ممکنه در دمای حد اکثر به 150 درجه برسه بعد از چند ساعت کار کردن هر چی الیاژ و طراحی پیشرفته تر باشه میتونن این دمای عملیاتی رو بالاتر ببرن ولی فقط تا حدی که انقباض و انبساط قطعات بهشون اجازه بده 

مثلا یه طراحی میخواد دمای عملیاتی موتور رو تا 100 درجه بالا ببره از اونطرف باید به فکر زمستون و حد اقل دما ام باشه وگرنه تو یه روز سرد زمستونی که قطعات موتور منقبض شدن میتونه تو چند دقیقه پیستون کل سطح سیلندرو خط بندازه 

اینم جدول نسبت دمای عملیاتی به استکاک و توان که از این سایت کپی کردمhttp://saipa95.blogfa.com/1391/02?p=6

دمای موتور(C)

سائیدگی موتور(MM)

مصرف سوخت(L/H)

توان(KW)

4

0.2

14.3

19.4

38

0.051

13.2

20.3

60

0.025

12.1

21.3

70

0.013

11

21.6

82

0.008

10.6

22

منبع جدول ذکر شده:کتاب توان موتور و تراکتور تالیف کارول اپی گورینگ

پسند شده توسط 4 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 14 ساعت قبل، Mehdi.T گفته است :

تولید کننده آب وهواش با اینجا متفاوته اگر اینجا بود ممکن بود همین طرح یا مثلش رو اجرا کنه

سازنده در کشوری زندگی میکنه که یعد از 15 دقیقه خاموش کردن موتور دمای موتور به 10 درجه میرسه

کیفیت ساخت سازنده مثل کیفیت ساخت وطن وچین نیست

حالا ما فرض بر اینکه میخوایم کاری کنیم که سیم کشی یا اجزا موتور زودتر خنک بشه من اشکالی نمیبینم

شما میبینی وبه دلت نمیشینه میتونید وارد بحث نشید اینکه الان به من بگید این فایده نداره من میگن باشه

ولی من دوست دارم انجامش بدم در همین تایپیک هم چندین بار به شکل متفاوتی از طرح ایراداتی گرفتید

گاها هم تمسخر کردید ادامه ندید

دقیقا ما کرمش رو داریم ودوست داریم انجام بدیم

اخطار اول رو به دلیل بی ادبی دریافت میکنید.

من کسی رو مورد تمسخر قرار ندادم. با آقا سعید یه شوخی کردم، چون می دونستم جنبش رو داره، و اتفاقا خودشم خوشش اومد.

کرم داشتن هم بی ادبی نیست. همه ما اعضای انجمن این کرم رو داریم، وگرنه اینجا نبودیم. هممون کم یا زیاد کارای مختلفی رو ماشین انجام دادیم.

من به کسی نمیگم فلان کارو انجام نده، ولی اینجا قراره موافق و مخالف نظر بدن. ممکنه یکی بخواد این کارو انجام بده، اما با حرف یکی مثل من منصرف بشه. اگر شد، این هنر من بوده که منصرفش کردم. اگرم نشد، هنر دیگر دوستانه که تونستن متقاعدش کنن تا انجام بده.

هر بحث و ایده ای باید موافق و مخالف داشته باشه. منم به اندازه عقل ناقص خودم تا آخرش مخالفت می کنم، مگر اینکه یکی بتونه متقاعدم کنه که خودمم برم انجامش بدم.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

کلا توی این مبحث برای خنک کنندگی فقط و فقط جریان هوا رو داریم خوب همین ایده روشن موندن فن برای چند دقیقه فکر کنم مقداری تاثیر داشته باشه

فقط مشکل فن اینجاست که جریان هوا رو از بیرون به داخل میکشه و سر راه هوا با برخورد به رادیات گرمتر میشه مگر اینکه مدت روشن بودن رو بشه دستکاری کرد

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

سلام
به عنوان یه تازه وارد عذر خواهی میکنم که بی مقدمه وارد بحث شدم

بعضی از دوستان اعتراض داشتن به این تاپیک هر چند نظر شخصی هست  ومن به نظر همه دوستان احترام میزارم اما در جوابشون میگم که مشکل اغلب دوستان بالا رفتن دما بعد خاموش کردن هست  که یکی از دلایلشم کوچک بودن و فشردگی محوطه جلو ماشین هست.
 به این نکته توجه داشته باشید گرمایی که در بعضی از نقاط کشور وجود داره در کمتر جایی میشه پیدا کرد حد اکثر دما در غالب نقاط دنیا بالا تر از 45 نمیشه و خودروهایی که ساخته شدن برای همین بازه دمایی هست  ولی به طور مثال  اینجا در خوزستان روزانه دما غالبا بالایی 52 هست خود من دو سه بار  جلوی افتاب تخم مرغ سرخ کردم حالا تو این شرایط نباید انتظار داشت که ماشین خراب نشه اینجا خرابی به خاطر گرما شایع هست حالا از لاستیک ماشین گرفته تا قطعات داخلی پمپ سوخت و غیره
بارها شده که ماشین رو بعد 5 ساعت خاموش کردن  روشن کردم عقربه دما نزدیک وسط بوده پس اینکه ما نگران خرابی ماشین هستیم امر بی جاییی نیست.
 این ماشین هم برای شرایط نرمال دمایی ساخته شده نه گرمای شدید همین الان بعضی از ماشین های پلاک اروندی که سفارش خلیج فارس هستند ساختار تهویه و خنک کنندهاشون با نمونه های معمولی متفاوت هست.

در در 1397/07/02, 23:42:58، Mehdi.T گفته است :

سلام وقت همه بخیر

تایپیک بسیار خوبی هست قبلا با اقا سعید درباره این موضوع صحبت کرده بودم

امروز هم با همکاری که مهندس برق هست گپی زدم

نظر ایشون بر این بود که حدود 3 دقیقه بعد از خاموش شده موتور فن با دور کند روشن بشه وبرای این کار یک سیم

کشی جزیی انجام بشه کفایت میکنه

نظرتون چیه ؟

همین نگرانی باعث شد با یک.مدار ساده و اتصال به  شیشه گرمکن  ، هر وقت لازم ببینم با نزدیک شدن به منزل و یا در هر جایی که نیاز باشه (مثل سربالایی های طولانی  در جاده ) با زدن دکمه گرمکن شیشه  ( المنت شیشه به مدار وصل نیست) جت فن روشن بشه  ، تا الانم خیلی خوب جواب داده

خوبیشم اینه که اگر یادم رفت بعد 12 دقیقه  bsi خودش مدار رو خاموش میکنه  اگر هم باطری ضعیف باشه اجازه روشن شدن نمیده ماشین رو خاموش کنم جت فن هم خاموش میشه و بر میگرده به حالت اصلی ماشین ، قبل این داستان هر وقت میرسیدم خونه بعد 5 دقیقه ماشین رو روشن میکردم عقربه میچسبید اما الان اینجور نیست و خیلی بهتر شده

در 11 ساعت قبل، alizadeeh گفته است :

راهی نیست که جلوگیری کنیم از ورود گرمای موتور به داخل کابین

بعضی وقت ها باد گرم از زیر پا وارد میشه انگار نه انگار که کولر روشنه

من با ال ۹۰ این مشکل داشتم  یکی از علتهاش وجود لوله اب گرم بخاری هست  

پسند شده توسط 5 کاربر

لینک به ارسال
در 20 ساعت قبل، Mehdi.T گفته است :

موتورواجزاداخل موتور 206 در شهرهای سردسیر خیلی زود خنک میشه ولی در شهرهای جنوبی گاها تا دو ساعت دما روی 90 درجه باقی میمونه

من گاها وقتی برای دوسه ساعت برای کاری وارد اداره و... میشم وبرمیگردم استارت میزنم حس میکنم دو دقیقه پیش ماشین خاموش شده

برای همین سیم کشی در شهرهای جنوبی خیلی زودتر فرسوده میشه

شما اگه یه RC رو از امارات بیاری، یه دونه از ترکیه، می بینی که اون که تو ترکیه بوده سیم کشی سالم تری داره. طبیعی هم هست. حالا بحث اینه که حتی توی همون اهوازش هم این دسته سیم راحت ۱۰-۱۲ سال کار می کنه. فوق آخرش بعد از این همه سال یه دسته سیم عوض می کنی و خلاص. رفت تا ده سال دیگه. تو همین تابستونای تهرانم من صبح که استارت می زنم، درجه آب بالاتر از ۶۰ درجه ست. 

ولی کلا اگر کسی اصرار به انجام این کار داره، پیشنهاد من اینه که یه لوله ۱۰ یه جایی مثلا کنار لوله هواکش قرار داده بشه و سر دیگش بره داخل شرگیر جلو. یه فن سر راهش قرار بگیره که سیمش مستقیم به باتری وصل بشه. بدون دخالت در سیم کشی ماشین. یه کلید هم براش تعبیه بشه داخل کابین که بعد از خاموش کردن ماشین کلید زده بشه. نکته مهم اینه که یه تایمر تو مدارش قرار بگیره که بعد از چند دقیقه برق فن رو قطع کنه. اینجوری هوای گرم داخل محفظه به خارج از اونجا تهویه میشه.

هرچند بازم نیازی نمی بینم، اما اگه کسی چیزشو 😁  داره که انجام بده، این پیشنهاد منه.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

اگر شما محفظه كاپوت را به لحاظ ترموديناميكي يك حجم كنترل درنظر بگيريد براي اينكه همه يا بخش عمده انرژي ورودي (بنزين) را تبديل به كار (چرخش ميل لنگ) كنيد بهتر است كه دما ثابت اينكار را انجام بديد چون انرژي آزاد شده تماما صرف حركت پيستون خواهد شد و انتقال حرارتي به بيرون نخواهد داشت پس اينكه محفظه كاپوت تا مدت خيلي زياد گرم يا حتي داغ بمونه خيلي خيلي خوبه.هيچ وقت سلامت قطعات مكانيكي خودرو را فداي 4تا سوكت و سيمكشي نكنيد.حتي به نظرم حتما نمد كاپوت نصب كنيد باعث ميشه اگر حرارت بيرون كاپوت بيشتر بود به داخل منتقل نشه.

اينكه بعضي دوستان گفتن ماشينهاي ژاپني چرا تغيير درجه حرارت محسوس ندارند بايد عرض كنم يه مقاله خوندم كه  بعضي شركتهاي خودرو سازي براي اينكه به راننده شوك و استرس بالارفتن حرارت وارد نشه ، تاخيري براي نمايش گذاشتند كه تقريبا هميشه درجه آب رو ثابت نشون بده در صورتيكه درجه آب واقعي براي ECU ارسال ميشه تا فرمانهاي لازم رو اجرا كنه ولي 206 دو درجه تغيير هم نشون ميده واسه همينه شركت معظم ايرانخودرو لطف فرمودن و اعداد درجه برداشتن و احتمالا در آينده نزديك كلا آمپر آب رو كامل بردارند:grin:

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال
در 5 ساعت قبل، MAHDI.R گفته است :

سلام
به عنوان یه تازه وارد عذر خواهی میکنم که بی مقدمه وارد بحث شدم

بعضی از دوستان اعتراض داشتن به این تاپیک هر چند نظر شخصی هست  ومن به نظر همه دوستان احترام میزارم اما در جوابشون میگم که مشکل اغلب دوستان بالا رفتن دما بعد خاموش کردن هست  که یکی از دلایلشم کوچک بودن و فشردگی محوطه جلو ماشین هست.
 به این نکته توجه داشته باشید گرمایی که در بعضی از نقاط کشور وجود داره در کمتر جایی میشه پیدا کرد حد اکثر دما در غالب نقاط دنیا بالا تر از 45 نمیشه و خودروهایی که ساخته شدن برای همین بازه دمایی هست  ولی به طور مثال  اینجا در خوزستان روزانه دما غالبا بالایی 52 هست خود من دو سه بار  جلوی افتاب تخم مرغ سرخ کردم حالا تو این شرایط نباید انتظار داشت که ماشین خراب نشه اینجا خرابی به خاطر گرما شایع هست حالا از لاستیک ماشین گرفته تا قطعات داخلی پمپ سوخت و غیره
بارها شده که ماشین رو بعد 5 ساعت خاموش کردن  روشن کردم عقربه دما نزدیک وسط بوده پس اینکه ما نگران خرابی ماشین هستیم امر بی جاییی نیست.
 این ماشین هم برای شرایط نرمال دمایی ساخته شده نه گرمای شدید همین الان بعضی از ماشین های پلاک اروندی که سفارش خلیج فارس هستند ساختار تهویه و خنک کنندهاشون با نمونه های معمولی متفاوت هست.

همین نگرانی باعث شد با یک.مدار ساده و اتصال به  شیشه گرمکن  ، هر وقت لازم ببینم با نزدیک شدن به منزل و یا در هر جایی که نیاز باشه (مثل سربالایی های طولانی  در جاده ) با زدن دکمه گرمکن شیشه  ( المنت شیشه به مدار وصل نیست) جت فن روشن بشه  ، تا الانم خیلی خوب جواب داده

خوبیشم اینه که اگر یادم رفت بعد 12 دقیقه  bsi خودش مدار رو خاموش میکنه  اگر هم باطری ضعیف باشه اجازه روشن شدن نمیده ماشین رو خاموش کنم جت فن هم خاموش میشه و بر میگرده به حالت اصلی ماشین ، قبل این داستان هر وقت میرسیدم خونه بعد 5 دقیقه ماشین رو روشن میکردم عقربه میچسبید اما الان اینجور نیست و خیلی بهتر شده

من با ال ۹۰ این مشکل داشتم  یکی از علتهاش وجود لوله اب گرم بخاری هست  

=d>

لینک به ارسال
در 11 ساعت قبل، tukanet گفته است :

کلا توی این مبحث برای خنک کنندگی فقط و فقط جریان هوا رو داریم خوب همین ایده روشن موندن فن برای چند دقیقه فکر کنم مقداری تاثیر داشته باشه

فقط مشکل فن اینجاست که جریان هوا رو از بیرون به داخل میکشه و سر راه هوا با برخورد به رادیات گرمتر میشه مگر اینکه مدت روشن بودن رو بشه دستکاری کرد

سلام

البته من فکر میکنم کلا همه فن ها(نه فقط در ماشین) شیوه کاریشون اینطوریه که دما رو به سمت بیرون هدایت میکنن نه داخل.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 4 دقیقه قبل، alex_pk گفته است :

سلام

البته من فکر میکنم کلا همه فن ها(نه فقط در ماشین) شیوه کاریشون اینطوریه که دما رو به سمت بیرون هدایت میکنن نه داخل.

اونش کاری نداره،اونایی که از برق سررشته دارند میدونن چی میگم

جوری مدار طراحی میشه که به هر طرف میخایدباد بزنه،{دمنده،مکندگی}

به عنوان مثال جارو برقی،دو شاخش به هر طرف بزنید به برق،چرخش موتور به یه سمت،چون یه قطعه ای به نام  

یک سوکننده باعث این خاصیت میشه.

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 19 دقیقه قبل، alex_pk گفته است :

سلام

تو ماشین نمیشه. چون موقع حرکت بادی که از جلو میاد برش می گردونه. کلا فن همون بادی که از جلو به رادیاتور می خوره رو بصورت مصنوعی ایجاد می کنه و با گردش هوا از لای منافذ رادیاتور، باعث حرکت و خارج شدن هوای گرم از اون میشه.

برای اجرای ایده شما به نظرم باید کلا بی خیال فن ماشین شد و یه فن جداگونه تعبیه کرد تا هوای گرم زیر کاپوت رو تخلیه کنه. خنک کردن رادیاتور دور از هدف شماست.

پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری