Keyhan

آموزش ارتقا PPS به نسخه C جهت کار با آخرین نسخه Diagbox

10 ارسال در این موضوع قرار دارد

سلام,
برخی از دوستان (مخصوصا دوستانی که دستگاه خودشون رو سال ها پیش خریداری کردند) احتمالا در کار با نرم افزار Diagbox که جایگزین نرم افزار قدیمی یعنی PPS شده دچار مشکل شدند. به این صورت که اگر از Diagbox نسخه های 6 و بالاتر (و حتی برخی نسخه های آخر در نسخه 5) استفاده کنند نرم افزار خطایی مبنی بر عدم اتصال به اینترفیس رو میده و امکان استفاده از نرم افزار وجود نداره.

دلیل این خطا 2 مورد هست. اول این که تمام PPS هایی که دست ما هست در واقع ساخت شرکت اصلی یعنی Actia نیستند و کپی شده از اون دستگاه هستند. در نتیجه نرم افزار های موجود روی اینترفیس ها هم همگی دارای یک شماره سریال مشترک هستند که این شماره سریال در نسخه های بالای Diagbox بلاک شده. از طرفی هم نسخه ی Firmware که شرکت های کپی کننده استفاده کردند مربوط به Revision B هست اما در نسخه های بالاتر نرم افزار نیاز به دستگاه Revision C هست.

در نتیجه برای کار با Diagbox نسخه های بالاتر باید Firmware دستگاه ارتقا پیدا بکنه و شماره سریال ذخیره شده در حافظه هم عوض بشه.

روش اول برای انجام این کار باز کردن اینترفیس و برنامه ریزی حافظه داخل اینترفیس به وسیله یک پروگرمر هست. برای این روش سال های پیش یک تاپیک ایجاد کردم اما با توجه به سخت بودن این کار و دلایل دیگه تصمیم گرفتم تاپیک رو حذف کنم.

از همون سال های قبل یک روش ساده تر هم وجود داشت که فایل های لازم برای انجامش در دسترس عموم نبود و شخصی که در انجمن های خارجی این روش رو ابدا کرده بود فایل رو فقط در دسترس افراد خاصی قرار میداد. تا این که چند وقت پیش فایل ها رو جایی دیدم و دانلود کردم و الان هم طرز استفاده ازش رو برای دوستان توضیح میدم.

ابتدا یک توضیح کلی در مورد ساختار داخلی اینترفیس میدم. این اینترفیس دارای 2 حافظه داخل خودش هست. حافظه اول که حجم بیشتری هم داره مربوط به میکروکنترلر درون اینترفیس میشه و Firmware برنامه داخل این حافظه قرار میگیره.

Firmware به 2 قسمت تقسیم میشه. برنامه اصلی و Bootloader. برنامه اصلی برنامه ای هست که در حالت عادی در حال اجرا شدن هست و نرم افزار با اون ارتباط برقرار میکنه و امکان اپدیت شدن داره. Bootloader برنامه ای هست که به دلیل جدا بودن از برنامه اصلی میتونه اون رو آپدیت بکنه و اینترفیس رو در آغاز روشن شدن راه اندازی بکنه.

حافظه ی دوم حافظه ای هست که اطلاعات مربوط به شماره سریال و Revision اینترفیس در اون ذخیره میشه. برای کار با نسخه های بالاتر دیاگ باکس باید Bootloader دستگاه به Revision C ارتقا پیدا کنه و اطلاعات جدید به همراه شماره سریال جدید در حافظه دوم ذخیره بشه.

در این روش از نرم افزار PSA Interface Checker استفاده میکنیم که میتونه اطلاعاتی رو درباره اینترفیس نمایش بده و امکان اپدیت نرم افزار اصلی اینترفیس رو هم به ما میده (اما امکان تغییر Bootloader وجود نداره).

ما با این نرم افزار فایلی رو به عنوان آپدیت برنامه اصلی اینترفیس به  اینترفیس ارسال میکنیم. این فایل در واقع یک Firmware هست که درون اینترفیس اجرا میشه و ابتدا Bootloader رو ارتقا میده و سپس یک شماره سریال جدید به صورت تصادفی ایجاد میکنه و همراه اطلاعات جدید داخل حافظه دوم ذخیره میکنه. سپس نرم افزار اصلی اینترفیس رو دوباره با همین نرم افزار به اینترفیس ارسال میکنیم تا جایگزین Firmware قبلی که وظیفه آپدیت Bootloader رو داشت بشه و کار تمام هست.

Interface Checker رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید.

https://www.4shared.com/zip/ILpnrCBi/psa_interface_checker_install.html

برای نصب فقط یک پنجره باز میشود و پس از OK کردن 3 آیکون در دسکتاپ ایجاد میشود.

سپس اینترفیس را وصل کنید و PSA Interface Checker رو باز کنید.

دکمه ACTIVATE رو بزنید تا نرم افزار به اینترفیس متصل شود.

با زدن دکمه Version اطلاعات نرم افزار فعلی درون اینترفیس نمایش داده میشود و Reference اطلاعات دیگری از جمله Revision را نمایش میدهد.

اگر در مقابل Reference یک عدد بعلاوه عبارت "B/" نمایشه داده شد یعنی اینترفیس نسخه قدیمی است. و اگر C نمایش داده شد یعنی اینترفیس نسخه جدید است و نیازی به ادامه مراحل نیست.

سپس Select File را باز کرده و از فایل های پیوست شده فایل vci_updater را به نرم افزار بدهید.

گزینه Downloading را انتخاب کنید و صبر کنید تا فایل ارسال شود. پس از ارسال فایل احتمالا در نرم افزار خطایی مشاهده میکنید که به دلیل رسمی نبودن Firmware ارسالی است و مشکلی ندارد. سپس صبر کنید تا چراغ روی اینترفیس به حالت چشمک زن در بیاید. در این صورت کار این مرحله با موفقیت به پایان رسیده. 

اینترفیس رو قطع و مجددا وصل کنید. در این مرحله به دلیل تغییر Bootloader اینترفیس به نسخه جدید تر, اینترفیس با عنوان متفاوتی به کامپیوتر متصل میشه در نتیجه احتمال داره که نیاز باشه درایور اینترفیس رو دوباره نصب کنید.

سپس مراحل فوق را با فایل appli تکرار کنید تا نرم افزار اصلی جایگزین شود.

در پایان با زدن دکمه Reference باید عبارت C همراه با اطلاعات دیگر نمایش داده شود.

نکته. در صورت بروز خطا در هر مرحله ای باید بتوان با ارسال فایل appli به اینترفیس, اینترفیس را به حالت اولیه برگرداند. اما اگر اینترفیس به حالتی در آمد که امکان برقراری ارتباط با آن وجود نداشت میتوان با باز کردن اینترفیس و برنامه ریزی دستی حافظه ها آن را تعمیر کرد و در کل آسیب دائمی به اینترفیس نخواهد رسید.

نکته. برخی اینترفیس های از نظر ساختار داخلی به کل متفاوت با اینترفیس های متعارف هستند (جدا از بحث کامل یا ناقص بودن قطعات داخلی) که ظاهرا این روش روی این اینترفیس ها جواب نمیدهد. شاید اگر قبل از انجام این روش اینترفیس رو باز کنید و چک کنید بهتر باشد.

در پایان اگر مشکلی پیش اومد بنده تلاش میکنم تا مشکل رو حل کنیم اما مسئولیت هرگونه خسارتی با شخصی انجام دهنده هست.

موفق باشید.

firmware.zip

پسند شده توسط 5 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درود

چرا اجازه دانلود فیرمور را ندارم؟

لینک به ارسال

واقعا ممنون کیهان جان @Keyhan

مثل همیشه عالی بود... :thumbsup:  :gol2:

بی زحمت فایل frimware رو مجدد آپلود میکنی! چون مثل اینکه مشکل داره...

:hello:

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

سلام,

خواهش میکنم مهدی جان.

لینک زیر رو امتحان کنید.

https://www.4shared.com/zip/xhJkg5Zgei/firmware.html

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

در در 1396/04/02, 19:09:32، Keyhan گفته است :

سلام,

خواهش میکنم مهدی جان.

لینک زیر رو امتحان کنید.

https://www.4shared.com/zip/xhJkg5Zgei/firmware.html

سلام

با تشکر از استاد کیهان عزیز و بزرگوار

بنده با موفقیت انجام دادم.

یه سال نمیشه خریدم؛ B بود و به لطف استاد، شد C

با تشکر از استاد کیهان عزیز و بزرگوار

بنده با موفقیت انجام دادم.

یه سال نمیشه خریدم؛ B بود و به لطف استاد، شد C

البته من با دیاگ باکس ورژن ۶ مشکلی نداشتم قبلا، ولی کلا از آپگرید!! خوشم میاد!!!!!

ویرایش شده در توسط kavah63

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام مجدد

امیدوارم ادغام بشن دو پست

این صفحه رو دیدم که اگر درست فهمیده باشم دیاگ باکس تا ورژن ۸.۲۶ گذاشته برا دانلود

blog.cardiagtool.co.uk/free-download-lexia3-pp2000-diagbox-v8-26-and-all-versions/

اساتید کسی این ورژن ها رو تست کردن، رو دستگاه های  ما کار می کنن؟

ویرایش شده در توسط kavah63

لینک به ارسال

سلام 

تفاوت pps و دیاگ باکس تو چی هستش و چه برتری نسبت به pps داره ؟ آیا بعد ارتقا اینترفیس با pps کار میکنه؟

لینک به ارسال
در در 1396/04/07, 22:03:18، kavah63 گفته است :

سلام مجدد

امیدوارم ادغام بشن دو پست

این صفحه رو دیدم که اگر درست فهمیده باشم دیاگ باکس تا ورژن ۸.۲۶ گذاشته برا دانلود

blog.cardiagtool.co.uk/free-download-lexia3-pp2000-diagbox-v8-26-and-all-versions/

اساتید کسی این ورژن ها رو تست کردن، رو دستگاه های  ما کار می کنن؟

سلام

جهت اطلاع اساتید

دانلود کردم و نصب هم شدن ولی کرک نیست و کار نمی کنه. تا قسمت انتخاب  pp2000 میره ولی باز نمی کنه.

البته با ویندوز۷ تست کردم. با ایکس پی هم تست می کنم خبر میدم.

در در 1396/04/08, 10:53:25، omid59 گفته است :

سلام 

تفاوت pps و دیاگ باکس تو چی هستش و چه برتری نسبت به pps داره ؟ آیا بعد ارتقا اینترفیس با pps کار میکنه؟

سلام

برای پژو۲۰۶ من هیچ فرقی تاحالا ندیدم وبه نظرم پی پی ۲۰۰۰ بهتره چون زودتر اجرا میشه.

در واقع همون پی پی هست که همراه لکسی سیتروئن داخل دیاگ باکس قرارداده شده  البته تا اونجایی که من متوجه شدم!!!!!

لینک به ارسال

سلام

اساتید لطفا طریقه اتصالش به کامپیوتر رو میشه بفرمایید؟

لینک به ارسال

سلام دوستان

رو  ویندوز 7 نسخه 32 بیتی (از طریق سیستم مجازی) نصب کردم و با موفقیت به ورژن 8.26 آپدیت شد.

روش آپدیت به ورژن جدید دقیقا مثل همون ارتقاهای قبلی هست.

گلوبال تست  و تغییر چند آپشن رو انجام دادم کار می کنه. تغییراتی من ندیدم تو پی پی 2000، در ظاهر همونه.

اگر میشد کاری کرد که بشه تنها pp2000 رو(بدون اجرا کردن دیاگ باکس)  اجرا کرد خیلی عالی میشد.

d.b.7.82.png

d.b.7.82.pselect.png

pp2000.png

ویرایش شده در توسط zilamo
افزودن مطلب جدید
پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری