محمود

تاپیک جامع مشکلات سیستم تهویه و کولر(نشت،گاز کولر و...)

2,046 ارسال در این موضوع قرار دارد

ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام به همه عزیزان

یه مشکل کوچیک دارم  ولی خیلی اعصابمو بهم ریخته...بهترین جایی هم که برای راهنمایی میشناسم همینجاست

ببخشید اگه طولانی توضیح میدم

ماشین من تیپ ۵ مدل ۸۴ هست از اول هم دست خودم بوده و از روز اول تا همین لحظه تک تک هزینه هایی که براش کردم رو نوشتم با تاریخ و مبلغ و...

خرداد سال ۸۹ یعنی وقتی ماشین ۵ سالش بود

همینجوری بی دلیل بردم گاز کولر رو شارژ کنم

گفتم شاید تو این ۵ سال یکم گاز کم شده باشه

اون طرف هم برای اینکه پول بگیره گفت گاز خاصیت خودشو بعد از ۵ سال از دست داده و تمام گاز رو ساکشن کرد و مجدد شارژ کرد، بگذریم...

از سال ۸۹ تا الان هیچ مشکلی نداشتم و تو این ۷ سال دیگه رنگ شارژ کردن و...رو هم ندیدم

تیر ماه امسال یه شب که ماشین رو خاموش کردم دیدم اون صدای فس فس معروف از داشبورد به مدت ۲ ثانیه شنیده شد، حدس زدم که بعد از ۷ سال شارژ نشدن شاید لازم باشه یکم گاز تزریق بشه و بردم شارژ کردم

۳ روز بعد دوباره صدای فس فس اومد، دیگه شک نداشتم که یه جایی نشت گاز دارم

ماشینو بردم پیش یکی از کسایی که خیلی در این زمینه برو بیا داره و از خیلی جاهای تهران بهش مراجعه میکنن برای کار کولر...بعد از کلی گشتن دنبال محل نشتی آخر شروع کرد به تعویض اورینگهای درایر و شیر انبساط چون یکم روغنی بنظر میرسید...به گفته خودش با گاز خیلی مرغوب مجدد شارژ کرد و با ترمومتر لیزری برودت غیر قابل باور منفی ۱۸ درجه رو از دریچه های کولر ماشین ثبت کرد به طوری که تو تیر ماه از دریچه کولر ماشین من بخار سرد خارج میشد انگار درب فریزر رو باز کرده باشم

برای این گاز و تعویض اورینگ ۲۰۰ هزارتومن هم هزینه گرفت، منم با توجه به چیزی که با چشمم میدیدم گفتم نوش جونت! ۳ روز بعد دوباره صدای فس فس شروع شد🤕

این بار روی درایر خیس روغن بود و کاملا معلوم بود نشت از اونجاست

رفتم چندتا اورینگ خریدم و مجدد برگشتم پیش همون طرف...بعد از کلی کف مالی کردن کل سیستم و پیدا نکردن محل نشتی به روغنی بودن روی درایر استناد کرد و اورینگ رو تعویض کرد مجدد گاز زد و منفی ۱۸ درجه رو با ترمومتر ثبت کرد...مبلغی هم برای این کار نگرفت

الان مشکل اینجاست که دوباره صدای فس فس شنیده میشه و بازهم نشت تو سیستم دارم

روی درایر خیلی خیلی کم بنظر چرب میاد

در حدی که نمیتونم بگم نشتی از اونجاست یا نه؟! با کف و... هم هیچی نشون نمیده هیچ جایی تو مسیر هم روغنی نیست

حالا نظرتون چیه؟ اورینگ اورجینال فرانسه تو بازار پیدا میشه؟ پیش کی ببرم؟😣

این ماشین تو ۱۲ سال فقط یک بار شارژ گاز شده بود اونم بیخودی

اما الان تو ۳ ماه ۳ بار گاز رو شارژ کردم ۲ بارم هم اورینگ تعویض کردم ولی نتیجه نداشته

چیکار کنم☹

ویرایش شده در توسط ramin_gm

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

از قدیم گفتن سری رو کرد نمیکنه دستمال نبند. :-)

فقط اورنیگ مهم نیست، محل نشستنش هم مهمه که دفرمه نشده باشه. ولی قبل از اون ، شما جایی رو پیدا کنید که تستر گاز داشته باشه و دستگاه تستر دنبال نشتی بگرده.

این تستر ها بسیار دقیق از روش کف و صابون عمل میکنن.

ضمنا" حتما در زمان تست به ماشین گاز هم بدید.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 53 دقیقه قبل، 206 گفته است :

سلام

از قدیم گفتن سری رو کرد نمیکنه دستمال نبند. :-)

فقط اورنیگ مهم نیست، محل نشستنش هم مهمه که دفرمه نشده باشه. ولی قبل از اون ، شما جایی رو پیدا کنید که تستر گاز داشته باشه و دستگاه تستر دنبال نشتی بگرده.

این تستر ها بسیار دقیق از روش کف و صابون عمل میکنن.

ضمنا" حتما در زمان تست به ماشین گاز هم بدید.

راستش تقریبا شک ندارم که خود اورینگ درایر مشکل داره

چون سری دوم که داشت تعویض میکرد ۱۰ تا اورینگ آورد که میگفت همه مال درایر ۲۰۶ هستش ولی وقتی با دقت نگاه میکردم هرکدوم از نظر قطر خارجی با اون یکی متفاوت بود

حتی بعضیا کلفت تر از بقیه بود و با چشم کاملا میشد تشخیص داد

آخر گفت خودت انتخاب کن اینا همه دقیقا یه سایز داره و بیخودی حساس شدی

در صورتی که کاملا اشتباه میکرد

منم اونی که به نظرم از بقیه چاق تر بود دادم که ببنده😃

خیلی نشتی کمتر شده ولی همچنان هست

واسه همین دنبال اورینگ اورجینال میگردم چون از نظر این اساتید یکم کوچیک یا بزرگ بودنش مهم نیست، ولی همین اختلاف باعث نشت گاز شده

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال

حق با شماست. احتمالا مشکل از همون اورینگه

بنده اطلاع ندارم ولی احتمالا باید تو سیستم قطعات یدکی ایرانخودرو این اورینگ موجود باشه.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در ۱ ساعت قبل، ramin_gm گفته است :

راستش تقریبا شک ندارم که خود اورینگ درایر مشکل داره

چون سری دوم که داشت تعویض میکرد ۱۰ تا اورینگ آورد که میگفت همه مال درایر ۲۰۶ هستش ولی وقتی با دقت نگاه میکردم هرکدوم از نظر قطر خارجی با اون یکی متفاوت بود

حتی بعضیا کلفت تر از بقیه بود و با چشم کاملا میشد تشخیص داد

آخر گفت خودت انتخاب کن اینا همه دقیقا یه سایز داره و بیخودی حساس شدی

در صورتی که کاملا اشتباه میکرد

منم اونی که به نظرم از بقیه چاق تر بود دادم که ببنده😃

خیلی نشتی کمتر شده ولی همچنان هست

واسه همین دنبال اورینگ اورجینال میگردم چون از نظر این اساتید یکم کوچیک یا بزرگ بودنش مهم نیست، ولی همین اختلاف باعث نشت گاز شده

سلام ببخشید اون صدای فیس وقتی کولرو روشن میکنید شنیده میشه یا وقتی خاموشم هست شنیده میشه؟ چون دفعه اول گفتید ماشینو خاموش کردید صدای فیس شنیدید اون موقع کولرم روشن بود و خاموش کردید ماشینو طبعا کولرم همون لحظه خاموش شد؟ چون تا چند ثانیه بعد از خاموش کردن کولر یه صداهایی میاد تا وقتی که گاز ساکن شه 

به نظرم یه صدای فیس چیزی نیست که ادم به خاطرش گاز رو تخلیه و عوض کنه مخصوصا خودروی شما که دوازده سالشه و این خالی کردنها و پر کردنها ممکنه شک وارد کنه و از جاهایی که تعویضش سخته و هزینه بره یهو نشتی جدید به وجود بیاد بعضی وقتا حرکت گاز روی اوپراتورو شیلنگها باعث میشه صدای فیس مانندی بیاد حتی وقتی کولرو خاموش میکنید تا چند ثانیه که گاز ساکن شه صداهایی از تو اوپراتور و پشت داشبورد شنیده میشه  شما وقتی رفتی پیش اون تعمیر کار کولر گاز رو چک کرد کم شده بود؟ چون دیدم نوشتید کلی ام گشته چیزی ام پیدا نکرده به نظر بنده چون هوا رو به خنکی داره میره باید با کولر همونجوری گذران کنید سال بعد چک کنید ببینید گاز کم شده یا نه حتی کم شدن گاز تا یه حدیشم قابل قبوله مثلا تابستون امسال شارژ میکنید سال بعد یا دو سال بعد کمی کم کرده و فول میکنید  

کلا کولر تا زمانی که خوب خنک میکنه نباید دستکاریش کرد چون برای تعویض بیشتر قطعات یا واشرها یا شیلنگها باید گاز تخلیه شه که این خودش هزینه بره  الانم به نظر بنده برو مجدد پیش تعمیرکاره  اگه از روزی که شارژ کردی و تا الان چیزی کم نکرده بیخودی حساس نشو الان یه مغازه دیگه ام بری که با دستگاه چک کنه از اونجایی که متعصفانه اکثر تعمیرگاها به فکر سود خودشونن مثل همون تعمیرکار اولی که گفتید بیخودی گازو عوض کرد با توجه به اینکه دیگه هوا داره خنک میشه و مشتری ام برای تعمیر کولر نمیره یه ایراد تراشی میکنه و هزینه مجدد تازه معلوم نیست تا سال بعد گاز فول بمونه یا نه 

در اخر این حرفهایی که زدم شاید علمی نباشه و تجربه خودم بود از کولر ماشین که بیخودی نباید باهاش ور رفت و به قول دوستمون سری که درد نمیکنه دستمال نمیبندن مخصوصا خودروی شما که الان 12 سالش شده 

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 10 ساعت قبل، aidin1384 گفته است :

سلام ببخشید اون صدای فیس وقتی کولرو روشن میکنید شنیده میشه یا وقتی خاموشم هست شنیده میشه؟ چون دفعه اول گفتید ماشینو خاموش کردید صدای فیس شنیدید اون موقع کولرم روشن بود و خاموش کردید ماشینو طبعا کولرم همون لحظه خاموش شد؟ چون تا چند ثانیه بعد از خاموش کردن کولر یه صداهایی میاد تا وقتی که گاز ساکن شه 

به نظرم یه صدای فیس چیزی نیست که ادم به خاطرش گاز رو تخلیه و عوض کنه مخصوصا خودروی شما که دوازده سالشه و این خالی کردنها و پر کردنها ممکنه شک وارد کنه و از جاهایی که تعویضش سخته و هزینه بره یهو نشتی جدید به وجود بیاد بعضی وقتا حرکت گاز روی اوپراتورو شیلنگها باعث میشه صدای فیس مانندی بیاد حتی وقتی کولرو خاموش میکنید تا چند ثانیه که گاز ساکن شه صداهایی از تو اوپراتور و پشت داشبورد شنیده میشه  شما وقتی رفتی پیش اون تعمیر کار کولر گاز رو چک کرد کم شده بود؟ چون دیدم نوشتید کلی ام گشته چیزی ام پیدا نکرده به نظر بنده چون هوا رو به خنکی داره میره باید با کولر همونجوری گذران کنید سال بعد چک کنید ببینید گاز کم شده یا نه حتی کم شدن گاز تا یه حدیشم قابل قبوله مثلا تابستون امسال شارژ میکنید سال بعد یا دو سال بعد کمی کم کرده و فول میکنید  

کلا کولر تا زمانی که خوب خنک میکنه نباید دستکاریش کرد چون برای تعویض بیشتر قطعات یا واشرها یا شیلنگها باید گاز تخلیه شه که این خودش هزینه بره  الانم به نظر بنده برو مجدد پیش تعمیرکاره  اگه از روزی که شارژ کردی و تا الان چیزی کم نکرده بیخودی حساس نشو الان یه مغازه دیگه ام بری که با دستگاه چک کنه از اونجایی که متعصفانه اکثر تعمیرگاها به فکر سود خودشونن مثل همون تعمیرکار اولی که گفتید بیخودی گازو عوض کرد با توجه به اینکه دیگه هوا داره خنک میشه و مشتری ام برای تعمیر کولر نمیره یه ایراد تراشی میکنه و هزینه مجدد تازه معلوم نیست تا سال بعد گاز فول بمونه یا نه 

در اخر این حرفهایی که زدم شاید علمی نباشه و تجربه خودم بود از کولر ماشین که بیخودی نباید باهاش ور رفت و به قول دوستمون سری که درد نمیکنه دستمال نمیبندن مخصوصا خودروی شما که الان 12 سالش شده 

مرسی آیدین جان از هم فکریت

ولی متاسفانه سر من درد میکنه🤕 چون نشت گاز دارم و این علاوه بر هزینه شارژ گاز صدمه زیست محیطی داره

اون صدای فس فس وقتی کولر رو روشن میکنی برای چند ثانیه شنیده میشه و وقتی خاموش هم میکنی بازهم شنیده میشه

زمانی که مقدار گاز کامل بود هیچ صدایی نداشت

و به چشمی درایر که نگاه میکردم هیچ جریانی دیده نمیشد

ولی الان کف داره و کاملا معلومه که گاز کم شده

من معمولا در فصل سرد سال هم از AC استفاده میکنم خصوصا زمانی که شیشه ها بخار میگیره

توی تابستان که بدون یک لحظه وقفه کولر روشن هستش، زمستان هم حداقل هفته ای یکبار AC رو روشن میکنم

و از اونجایی که تو این سالها هیچ وقت مشکلی با کولر نداشتم و هیچ وقت هم گاز کم نمیکرده

الان این مشکل ذهنمو درگیر کرده، خصوصا که یه اورینگ ساده باعث این مشکلات شده

هرجا هم میرم همه یه نوع اورینگ دارن و فکر میکنن دقیق سایز فابریک هستش، در صورتی که اینجوری نیست و اگه مثلا ۵ تا اورینگ ازشون بخری حتی با چشم هم میشه تشخیص داد که سایزهای متفاوتی دارن

بعدم نشت گاز کاملا معلومه که از خروجی سمت چپ درایر هستش چون اونجا یک هفته یکبار چرب میشه

فقط چیزی که برام عجیبه اینه که روی درایر کلا دوتا لوله هست که یکی ورودی و دیگری خروجی گاز هستش

این دوتا لوله هر کدوم یه اورینگ خیلی معمولی با قطر تقریبا نیم سانت دارن که نشون میده فشار زیادی رو قرار نیست تحمل کنن، چون اگه اینجوری بود حتما اونجا چندتا اورینگ پشت هم بسته میشد که تحت فشار گاز نتونه خارج بشه

ولی اینطور نیست

اما همین اورینگ ساده واسه من مشکل ساز شده

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام

من کولرم تا دو ماه پیش که استفاده میکردم کاملاً سالم بود و به خوبی کار میکرد

اخیراً مجموعه هوزینگ واتر پمپ و پمپ هیدرولیک و شیرفرمون رو عوض کردم.

امشب اومدم کولر رو روشن کنم، ولی کمپرسور روشن نمیشد و باد سرد نمیداد

قبلاً وقتی کولرو روشن میکردم دور موتور یه کم بالا میرفت و با صدای تق میفهمیدم کمپرسور روشن شده، ولی امشب این اتفاق نمیافتاد

میخواستم ببینم چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

مکانیک های محترم نزدن فیشی چیزی رو قطع کنن و سر جاش نذاشته باشن؟

در ضمن گاز کولر و روغن کمپرسور رو تابستان امسال عوض کردم و تا دو ماه پیش که کولر میگرفتم همه چیز خوب بود.

ممنون میشم راهنمایی کنید.

ویرایش شده در توسط XSSS

لینک به ارسال

سلام دوستان متاسفانه در قسمت قرار گیری فیلتر تهویه اطاق منو برداشتن.از کجا می تونم تهیه کنم؟ آیا بدون اون فیلترم زود گرد و خاک می گیره؟

لینک به ارسال

سلام دوستان .تیپ ۲ مدل ۹۱ دارم

چند ماه بود کولر نمیزدم.امروز که زدم دیدم هیچ باد سردی نمیزنه

چند مرتبه هم توی حرکت و توقف چک کردم.اصلا باد سرد نداره

چطوری باید بفهمم گاز داره یا مشکلش چیز دیگس؟؟؟؟

لینک به ارسال
در 11 ساعت قبل، Nima_matris گفته است :

سلام دوستان .تیپ ۲ مدل ۹۱ دارم

چند ماه بود کولر نمیزدم.امروز که زدم دیدم هیچ باد سردی نمیزنه

چند مرتبه هم توی حرکت و توقف چک کردم.اصلا باد سرد نداره

چطوری باید بفهمم گاز داره یا مشکلش چیز دیگس؟؟؟؟

سلام وقتی کولر روشن میشه کمپرسور درگیر میشه یا نه؟

آگه فعال نمشده ممکنه یا اصلا گاز نداشته باشه یا مشکل برقی باشه و آگه درگیر میشه و سرما کمه یعنی گاز کم شده و احتمال نشتی داره

برایا مشخص نمودن میزان گاز باید درجه فشار سنج بزنید

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری