zilamo

اعداد و ارقام معاینه فنی

139 ارسال در این موضوع قرار دارد

در 8 ساعت قبل، aidin1384 گفته است :

ر خلاف تیپ دوهای دیگه تو شتاب و زور هنگام راه انداختن عالیه اصلا یک درصد هم فکر نمیکردم قبول نشه اعداد پارامترهای پارسالشم نگاه کنی همه خیلی پایینتر از حد مجاز بود 

فقط امسال یه مقدار co رفته بالا 

فردا روز ماشینمم نیست با موتور میرم اگزوز سازیا امار میگیرم کی برام اینکارو انجام میده نهایت ۶۰-۷۰ تومن ارزش ریسک داره 

بعد میام شمعهارم یه باز میکنم یه تمیز میکنم یه اسپری هم میزنم به دریچه هوا تا ۱۲ گفت بازه معاینه برای بار دومم صف ندار

سلام

اقا ایدین در جدول CO ( مونوکسید کربن بالا رفته علت=

در حالتی که CO بیشتر از حالت استاندارد باشه نشوندهنده ضعیف بودن آب بندی در نشیمنگاه سوپاپها و تنظیم نبودن فیلر سوپاپها است. یعنی در حالت کمپرس و احتراق یک یا چند سیلندر، نشتی وجود دارد. (در اکثر اوقات، سرسیلندر باید جهت عیب یابی و آب بندی اساسی سوپاپها پیاده بشه 

کاتالیزور را چرا میخوای سوراخ کنی ؟مگه هر ماشینی CO درجه بالامیره کاتالیزور سوراخ میکنه ؟ایراد کارچیز دیگه ای هست طرف نمیتونه پیدا کنه از خودش اختراع میکنه -این ماشین کاتالیست اون دقیقا در روی منیفولد اگزوز نصبه این خیلی مهمه -چون الایندگی را دقیق بررسی میکنه چون ورودی هوا خیلی نزدیکه وخروجی هم به سنسور دوم نزدیکتره --ماشینهای دیگه مثلا در زیر پای راننده نصب شده واز سیستم دورتره 

اگر شما سوراخ کنی مقدار کمپرس فشار پشت سوپاپ ها کمتر میشه چون سازننده اینو تنظیم کرده درسته نشون نمیده اما ایراداتی پیش میاد و حتی صدای موتور بیشتر میشه ودود زیاد تری سمت مافلر خروجی میره وجمع میشه وخرابش میکنه +سنسور اکسیژن درست کار نمیکنه ممکنه دوده بگیره یا سوخت را LEAN کنه ومشکل سوخت کمتر بوجود بیاد 

نکن این کار رواقا --حیف نیست کاتالیزور با این قیمت بالا و فابریکی یا غیره خرابش کنی بخاطر هیچی ؟

موتور TU5با TU3 فرق داره اعداد لیفت و ویروشن سوپاپ ها تفاوت داره گشتاور موتورفرق داره -2سنسور با تک سنسور تفاوت دار ه  سنسور اکسیژن پایینی که بعد از مخزن کاتالیست برای گزارش عملکرد صحیح کاتالسیت به کار می ره. این امر موجب بهبود بازده موتور می شه- سیستم تهویه اتوماتیک در تیپ های خاص  موجب بهبود سیستم سوخت رسانی و در نتیجه کاهش میزان آلایندگی میشه

کاتالیست عمرش 80هزار تا100هزار کیلومتر هست البته اینا بستگی بهسیستم سوخت رسانی نسبت ضریب لامبدا وموتو و...داره 

در حالتی که O2 بیشتر از حالت استاندارد باشه نشون دهنده وجود سوراخ و نشتی در طول لوله اگزوز است .
در حالتی که CO بیشتر از حالت استاندارد باشه نشاندهنده ضعیف بودن آب بندی در نشیمنگاه سوپاپها و تنظیم نبودن فیلر سوپاپها است. یعنی در حالت کمپرس و احتراق یک یا چند سیلندر، نشتی وجود داره. (در اکثر اوقات، سرسیلندر باید جهت عیب یابی و آب بندی اساسی سوپاپها پیاده بشه. )
در حالتی که CO2 کمتر از حالت استاندارد باشه نشاندهنده تنظیم نبودن غلظت مخلوط سوخت و هوا هست. (هر چه غلظت سوخت بیشتر باشه مقدار دی اکسیدکربن کاهش می یابه.)
در حالتی که HC بیشتر از حالت استاندارد باشه نشوندهنده تنظیم نبودن غلظت مخلوط سوخت و هوا - تنظیم نبودن فیلر سوپاپها و همچنین داشتن روغن سوزی (ضعف در رینگهای کمپرس) و یا استفاده از روغن نامرغوب است.

ماشین شما COبالاتر داره =الایندگی بیشتر داره این مسئله یعنی مخلوط سوخت بنزین ریچ شدI شمع خودرو اگر مشکل داشته باشه دوده میزنه وسوخت بیشتر میشه و مشکل قطعات دیگه هست شما سوپاپ ها را تنظیم کن و....
عدد لامبدا λ =1.02 نوشته در کل باید =1 باشه تا نسبت سوخت وهوا تنظیم باشه اگر بیشتر باشه سوخت اضافی داره میسوزه و احتراق ناقص داریم البته در دوربالا تر این عدد تغییر میکنه اما دوباره برمیگرده به حالت اول 

مبدلهاي كاتاليزوري زماني حداكثر راندمان تبديل خود را داره كه نسبت هوا و سوخت مصرفي موتور در بازهيباريكي اطراف 14/7:1باشه، با درنظرگرفتن اين موضوع ميتونیم به اين نتيجه برسيم كه نسبتهوا و سوخت مناسب براي كاركرد موتورهاي بنزيني با كمترين آلودگي و تواني نسبتا مناسب همان λ=1و 14/7:1 هست

بنزین با اتکان بالا هم تاثیر خوبی داره چون موتور با اتکان بالا هست 

پسند شده توسط 2 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 3 ساعت قبل، mehrdadghp گفته است :

دوستان این علامت لاندا تو معاینه فنی چی هست؟؟

سلام

اقا مهرداد عزیز 

عدد لامبدا   λضريب نسبت هو ا
مقدار عدد لامبدا به ازاي نسبت استوكيومتري ) (14/7 : 1را برابر واحد فرض ميكنن. لامبدا را میشه بصورتزير تعريف كرد=

λ=نسبت هوا وسوخت ورودی به موتورتقسیم بر 14/7.1=با=مقدار هوای ورودی به موتور تقسیم بر مقدار هوای ورودی به موتور در شرایط استوکیومتریک 

علامت لامبدا =

λ < 1 چنين مخلوطي داراي بنزيني بيشتر از نسبت استوكيومتريك هست  و به آن مخلوط غني ) (Richيا غليظ گفتهميشه
 λ = چنين مخلوطي داراي بنزيني معادل نسبت استوكيومتريكهست ه و به آن مخلوط ايدهآل  (Stoگفته میشه
 λ > 1چنين مخلوطي داراي بنزيني كمتر از نسبت استوكيومتريك هست و به آن مخلوط رقيق Leanگفته  مشه  
 در بعضی سیستم عددي بنام ضريب نسبت غني سازي (Richnessتعريف میشه و از آن استفاده ميشه. اينعدد معادل معكوس لامبدا هستش 

ضـريب لامبـدا نشـوندهنده نسبت هوا به سوخت هست و شرايط غني يا ضـعيفو از نظر ميزان سوخت نشان ميده

محاسبه اين ضـريب بـا استفاده از معادله 1انجام ميشه كه از نسبت جرمـي هـوا بـه سوخت در شرايط احتراق واقعي بـه نسـبت جرمـي هـوا بـه سـوخت در حالـت اسـتوكيومتري بدسـت مـياد
شـرايط استوكيومتري احتراق در خودروهاي بنزيني حالتي هست كه به ازاي يك گرم بنزين 14/7گرم اكسيژن وجـود داشـته باشـه
احتراق در مقادير اكسيژن پايينتر از 14/7بـه سـمت احتـراق ناقص پيش ميره، در اين شرايط اكسيژن به مقدار كافي براي تبديل تمام اتمهاي كـربن بـه CO2وجـود نـداره و گازهـايي همچون COو ) HCكه در اثر احتراق ناقص حاصل مي شهافزايش  پیدامیکنه 

در تمام نسبتهاي سوخت، بيشـترين غلظـت COو HC نسبت به ترکیبات بنزین وموتور و....در شرايط احتـراق غنـي رخ میده 

پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال
در 6 ساعت قبل، aidin1384 گفته است :

اقا امین دریچه برقی هست مدل ۸۹

اعداد ارقامشم خوبه فقط یکمی co زیاده تازه دفعه اول co 0.8 بود فکر میکنم با راهنماییهایی که کردید بتونم بگیرم 

اینم ارقام معاینمه به نظرم خوبه ولی پارسال کمی کمتر بود 

IMG_20180415_194549.jpg

آره آقا قطعا با نمره خوب بهتر از اینم قبول میشی ولی فقط برای پاس شدن هستش . این روش یه جوری دور زدن هستن هستش برای گرفتن نمره قبولی با نمرات بالا

تینر 10000 ماشینت ردیف میکنه

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 14 ساعت قبل، cadilac گفته است :

سلام

در حالتی که CO بیشتر از حالت استاندارد باشه نشوندهنده ضعیف بودن آب بندی در نشیمنگاه سوپاپها و تنظیم نبودن فیلر سوپاپها است. یعنی در حالت کمپرس و احتراق یک یا چند سیلندر، نشتی وجود دارد. (در اکثر اوقات، سرسیلندر باید جهت عیب یابی و آب بندی اساسی سوپاپها پیاده بشه 

کاتالیزور را چرا میخوای سوراخ کنی ؟مگه هر ماشینی CO درجه بالامیره کاتالیزور سوراخ میکنه ؟ایراد کارچیز دیگه ای هست طرف نمیتونه پیدا کنه از خودش اختراع میکنه -این ماشین کاتالیست اون دقیقا در روی منیفولد اگزوز نصبه این خیلی مهمه -چون الایندگی را دقیق بررسی میکنه چون ورودی هوا خیلی نزدیکه وخروجی هم به سنسور دوم نزدیکتره --ماشینهای دیگه مثلا در زیر پای راننده نصب شده واز سیستم دورتره 

اگر شما سوراخ کنی مقدار کمپرس فشار پشت سوپاپ ها کمتر میشه چون سازننده اینو تنظیم کرده درسته نشون نمیده اما ایراداتی پیش میاد و حتی صدای موتور بیشتر میشه ودود زیاد تری سمت مافلر خروجی میره وجمع میشه وخرابش میکنه +سنسور اکسیژن درست کار نمیکنه ممکنه دوده بگیره یا سوخت را LEAN کنه ومشکل سوخت کمتر بوجود بیاد 

نکن این کار رواقا --حیف نیست کاتالیزور با این قیمت بالا و فابریکی یا غیره خرابش کنی بخاطر هیچی ؟

موتور TU5با TU3 فرق داره اعداد لیفت و ویروشن سوپاپ ها تفاوت داره گشتاور موتورفرق داره -2سنسور با تک سنسور تفاوت دار ه  سنسور اکسیژن پایینی که بعد از مخزن کاتالیست برای گزارش عملکرد صحیح کاتالسیت به کار می ره. این امر موجب بهبود بازده موتور می شه- سیستم تهویه اتوماتیک در تیپ های خاص  موجب بهبود سیستم سوخت رسانی و در نتیجه کاهش میزان آلایندگی میشه

کاتالیست عمرش 80هزار تا100هزار کیلومتر هست البته اینا بستگی بهسیستم سوخت رسانی نسبت ضریب لامبدا وموتو و...داره 

در حالتی که O2 بیشتر از حالت استاندارد باشه نشون دهنده وجود سوراخ و نشتی در طول لوله اگزوز است .
در حالتی که CO بیشتر از حالت استاندارد باشه نشاندهنده ضعیف بودن آب بندی در نشیمنگاه سوپاپها و تنظیم نبودن فیلر سوپاپها است. یعنی در حالت کمپرس و احتراق یک یا چند سیلندر، نشتی وجود داره. (در اکثر اوقات، سرسیلندر باید جهت عیب یابی و آب بندی اساسی سوپاپها پیاده بشه. )
در حالتی که CO2 کمتر از حالت استاندارد باشه نشاندهنده تنظیم نبودن غلظت مخلوط سوخت و هوا هست. (هر چه غلظت سوخت بیشتر باشه مقدار دی اکسیدکربن کاهش می یابه.)
در حالتی که HC بیشتر از حالت استاندارد باشه نشوندهنده تنظیم نبودن غلظت مخلوط سوخت و هوا - تنظیم نبودن فیلر سوپاپها و همچنین داشتن روغن سوزی (ضعف در رینگهای کمپرس) و یا استفاده از روغن نامرغوب است.

ماشین شما COبالاتر داره =الایندگی بیشتر داره این مسئله یعنی مخلوط سوخت بنزین ریچ شدI شمع خودرو اگر مشکل داشته باشه دوده میزنه وسوخت بیشتر میشه و مشکل قطعات دیگه هست شما سوپاپ ها را تنظیم کن و....
عدد لامبدا λ =1.02 نوشته در کل باید =1 باشه تا نسبت سوخت وهوا تنظیم باشه اگر بیشتر باشه سوخت اضافی داره میسوزه و احتراق ناقص داریم البته در دوربالا تر این عدد تغییر میکنه اما دوباره برمیگرده به حالت اول 

مبدلهاي كاتاليزوري زماني حداكثر راندمان تبديل خود را داره كه نسبت هوا و سوخت مصرفي موتور در بازهيباريكي اطراف 14/7:1باشه، با درنظرگرفتن اين موضوع ميتونیم به اين نتيجه برسيم كه نسبتهوا و سوخت مناسب براي كاركرد موتورهاي بنزيني با كمترين آلودگي و تواني نسبتا مناسب همان λ=1و 14/7:1 هست

سلام اقا ارمین 

ماشین من صد تا کتر کرده مدل ۸۹ یعنی در بهترین حالت اگه کیلومتر واقعی باشه کاتا با این وضعیت بنزین عمر خودشو کرده 

البته از نشانه های کیپ شدن مثل بوی تخم مرغ گندیده کم کردن شتاب گرفتن زور ماشین هیچ کدومو نداره فقط بد روشن شدن تو صبحا و چند ثانیه بد کار کردن بود که اونم‌ من شنیده بودم میتونه از کیپ شدن کاتا باشه 

که البته با تعویض سنسور که ان تی کا انداختمو روغن ده چهل خیلی بهتر شده بود 

اقا ارمین من همیشه ماشینهای مدل پایین داشتم برای یه ماشینهایی معاینه گرفتم که روغنسوزیو بد کار کردنو سرسیلندر تراش اخرو ... ولی این ماشین از نظر من هیچ ایرادی نداره خیلی سالمو سر حالو کم مصرفه تو سربالایی یوسف اباد با دنده دو هشتاد تا رفتم که برا تیپ دو عالیه وقتی ام پیش تن اپ و تنظیم کار خود بیهقی رفتم با اینکه به نظرم زیاد حالیشون نبود ولی بلاخره بیشتر از بقیه با اعداد و پارامترهای معاینه اشنان من هر چی اسرار کردم یه تنظیم موتور کنه گفت برادر من ماشین تو هیچیش نیست نه شمعش ایراد داره عوض کنم نه سوزناش ایراد داره وا کنم عوض کنم نه فیلر میخواد فقط چون دود راحت خارج نمیشه fastco بالاست fastco ام فقط مربوط به کاتالیزور 

دور بعد که معاینه معمولی رفتم  co هنوز بالا بود که خود اپراتور گفت یا مربوط میشه به کاتا یا سنسور اکسیژن

دوباره رفتم تنظیم موتوریه بیهقی انقدر شلوغ بودو پر کارمند ماشین رو بردم تو تا برگه تنظیم رو میدیدن میگفتن این مشکل تنظیم نداره و کاتا کیپه دوباره اومدم جنرال تست محلمون و گفتم اونم تایید کرد از کاتاست 

سنسوررو‌که من پنج هزارتا پیش ان تی کا انداختم مطمعنم سالمه کاتا ام همه میدونیم برای معاینه ساده حتی اگه نباشه ام معاینه میشه گرفت پس میمونه کیپ بودن کاتا که خیلی وقتها تو هیچ دیاگی ام نشون نمیده

ولی تنظیم نبودن سوپاپها یا تایم و پس زدن سوپاپها یا مشکلات ضعفد سرسیلندر به نظر من روی کارکرد ماشین تاثیر منفی میزاره و راحت قابل تشخیصه و حتی تو دیاگ هم خطا میاد یا پارامترها به هم میریزه ولی حتما فردا قبل رفتن به معاینه میدم یه فیلرم بگیرن 

لینک به ارسال

2svl_img_20180416_221519.jpg

دوستان دیروز چون بارندگی بود و ماشین منم فرده نتونستم برم اگزوز ساز و معاینه ولی امروز صبح ایشالاه اقدام میکنم 

اینبرگه معاینه بالا ام مربوط به مزدا ۳ هست 

چیزی که برام جالبه اینا بین  تمام ماشینها  مقدار مجاز پارامترهاشون یکیه مثلا از ۲۰۶ ۱۴۰۰ سیسی تقریبا جدید   همونیو میخوان که از یه نیسان وانت انژکتوری ۲۰۰۰میخوان البته فکر میکنم فقط پارامترهاشون برای انژکتور و کاربراتور متفاوت باشه 

همین باعث شد امیدوار شم بدون کاتا ام راحت میشه حتی معاینه برتر گرفت

لطفا اگه کسی‌از معاینه با ۲۰۶ بود کاتا یا خودرو کاربراتوری عکس داره بزاره ممنون که مقایسه کنیم

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 15 ساعت قبل، cadilac گفته است :

سلام

البته اقا ارمین شستن کاتا با اسیدم میتونه کار منو راه بندازه چون فکر نمیکنم خیلی کیپ باشه 

ولی همونطور که گفتم برا ماشین قبلیم که دنبال کاتا بودم پیش چنتا اگزوز ساز رفتم گفتن ما فقط عوض میکنیم حالا یا با کاتا یا با مدیفای شده 

یکیشونم میگفت کاتالیزور توش مواد سمی داره وباز کردنشو   سوراخ کردن یا شکوندن شبکه هاش و اسید ریختنو غیره  ... خطرناکه و ضرر داره به‌خاطر همین انجام نمیدادن 

حالا اگه اگزوز سازی پیدا کنم که وارد باشه و بلد باشه شستشو با اسیدو میگم همونکارو کنه 

وگرنه یه واشر گلویی میخرم میرم پیش مکانیک اشنا دارم میگم وا کنه دلرم خودم دارم سوراخ میکنم 

لینک به ارسال

1a8x_screenshot_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B8

اینم دلیل کم کردن میزان co از ۲.۵ به ۰.۷ که من معاینه پارسالم خد مجاز ۲.۵ بود امسال شده ۰.۷ که اینجا نوشته برای برسی عملکرد صحیح کاتالیزور این کار صورت گرفته 

ولی من اعتقاد دارم خودرویی مثل ۲۰۶ حتی بدون کاتا اگه سالم باشه میتونه زیر ۰.۷ باشه 

۰.۷ هنوز هم عدد بالاییه همونطور که در عکس معاینه فنی مزدا ۳ گذاشتم ۰.۰۱ هست که یعنی هفتاد برابر کمتر به اون صفر پشت یک توجه کنید تو برگه معاینه مزدا 

سوای از اون همونطور که همه دوستان و اساتید میدونن کاتالیزور تا وقتی درست کار میکنه خیلی خوبه و جلو الودگیرو میگیره ولی وقتی عمرش تموم شه نه تنها الودگیو کم نمیکنه بلکه به دلیل پایین اوردن بازدهی موتور الودگی رو بالا میبره پس خودروهای بالای صد هزار و پنج شش سال به نظرم اگه باز شه نتیجه بهتری میده 

حالا ایشالاه صبح من همین ازمایشو میکنم اگه نتیجه بهتر شد که هیچ اگر نه من که باید یه کاتا میخریدم اون موقع میخرم و چیزیو از دست نمیدم 

لینک به ارسال

با سلام و احترام

معاینه فنی ماشین تیپ 2 89 با 117 تا کارکرد را قرار میدم و یه سوال هم دارم که آیا با مقادیری که آلاینده های معاینه فنی ماشین زده میشه عیبی را برایش مطرح کرد یا خیر.

مساله اینجاست که از قبل عید ماشین دچار افزایش مصرف سوخت و بد استارت خوردن وقتی که یکی دو ساعتی از خاموش شدن میگذشت (استارت سرد و استارت فوری بعد از خاموشی خوب است) شد. دیاگ ایراد سنسور اکسیژن نشون داد که با ان تی کی عوض شد و همزمان من شمع ها رو هم به ایکیوم عوض کردم و ماشین رفت معاینه فنی که نتایجش رو گذاشتم. اما مشکل مصرف کمی بیشتر از حد معمول حدود یکی دو لیتر رو هنوز داره و مشکل استارت گرمش هم هست. در دیاگ مجدد مشکلی در پارامترها نداشت که طرف گرفت فعلن باهاش بچرخ ببین چی میشه. 

حالا بنظر اساتید از برگه معاینه فنی میشه استنباطهایی در مورد این وضعیت داشت یا خیر (من برگه دوسال قبل ماشین رو هم دارم که در اونجا شاخصهای آلایندگی کمی بیشتر هست ولی الان با توجه به تعویض سنسور اکسیژن و شمعها مقادیر پایینتر هست)

مرکز معاینه فنی هم بیهقی هست

باتشکر فراوان

WP_20180327_001.jpg

لینک به ارسال
در 6 ساعت قبل، aidin1384 گفته است :

سلام اقا ارمین 

ماشین من صد تا کتر کرده مدل ۸۹ یعنی در بهترین حالت اگه کیلومتر واقعی باشه کاتا با این وضعیت بنزین عمر خودشو کرده 

البته از نشانه های کیپ شدن مثل بوی تخم مرغ گندیده کم کردن شتاب گرفتن زور ماشین هیچ کدومو نداره فقط بد روشن شدن تو صبحا و چند ثانیه بد کار کردن بود که اونم‌ من شنیده

ولی تنظیم نبودن سوپاپها یا تایم و پس زدن سوپاپها یا مشکلات ضعفد سرسیلندر به نظر من روی کارکرد ماشین تاثیر منفی میزاره و راحت قابل تشخیصه و حتی تو دیاگ هم خطا میاد یا پارامترها به هم میریزه ولی حتما فردا قبل رفتن به معاینه میدم یه فیلرم بگیرن 

سلام

ماشین شما 8سوپاپ میل سوپاپ اون فرانسویه و lift و duration میل سوپاپ تفاوت هایی داره این قسمت مهمه ماشین نفس داره که در سربالایی کم نمیار ه یکی از دلایل همینه غیر از وزنه های میللنگ و...زمان باز بودن وبسته شدن میل سوپاپ به طراحی این بادامک بستگی داره هر چی زمان باز بودن سوپاپ دود بیشتر باشه بهتره ودود کامل خالی میشه و نفس موتور بهتر میشه 

wdv0_میل_سوپاپ.jpg

سوپاپ ها در دیاگ نشون نمیده باید باز بشه با دست مقدار لقی چک بشه و در زمان سرد شدن فیلر بزنی و دوباره در زمان گرم بودن فیلر گیری بشه چون در زمان گرم شدن میل سوپاپ انبساط و.. کش میادوششکل اون تغییر میکنه 

کاتالیزور را شستشو بده کاتالیست به خاطر ساختاری که داره بعد از مدتی کارکرد (که البته تابع کیفیت سوخت و شرایط کاری هست) خاصیت خودش رو از دست میده و دیگه نمیتونه گازهای آلاینده رو جذب کنه. اگر تمیز بشه بهتر میشه 

معاینه فنی بستگی به گازهای خروجی از اگزوز ماشین داره که علاوه بر کاتالیست، به نوع سوخت و کیفیت اون و سنسورهای اکسیژن و شمع و... بستگی داره.

کاتالیزور تیپ پنج بعد هفتاد هزار کیلومتر=

xyzn_katalizor.jpg

تیپ 2 مدل 86 =کیپ شده=

qz5_2w7jqkk0000.jpg

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال

sl58_img_20180417_161751.jpg

داداشای گل قبول شدم معاینه برتر حالا میام داستانشو میگم مرسی از همه داداشای گل 

مخصوصا اقا امین و ارمین وبقیه بچه ها که نظر دادن و راهنمایی کردن 

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری