aidin1384

تعویض کامل موتور به صرفه تره یا تعمیر اساسی؟

75 ارسال در این موضوع قرار دارد

ارسال شده در (ویرایش شده)

در در 1395/11/11, 09:40:38، mahmoud59 گفته است :

سلام به همه

من یه تجربه تعویض موتور دارم و یک سری اطلاعات به دست آوردم که شاید به کار بعضی از دوستان بیاد.

اول اینکه موتور tu3 چهار یا پنج مدل داره که از قدرت 65 اسب شروع میشه و تا یه مدل با سرسیلندر 16 سوپاپ 100 اسبی وجود دارن.این مدل از موتور روی چند مدل پژو و یکی دو مدل از سیتروئن مثل سیتروئن c3 بسته شده. 

Model Output Notes
TU3 A (not in use) 65 PS (64 hp/48 kW) 1-bbl carb
TU3 A 75 PS (73 hp/55 kW) 2-bbl carb catalyst
TU3 A/K 70 PS (69 hp/51 kW) 1-bbl carb
TU3 F2/K 75 PS (73 hp/55 kW) 2-bbl carb
TU3 FJ2/K 100 PS (98 hp/73 kW) FI
TU3 FJ2/Z 95 PS (93 hp/69 kW) FI catalyst
TU3 JP(in use after 2007 in Iran and China) 75 PS (73 hp/55 kW) FI catalyst
TU3 M/Z 75 PS (73 hp/55 kW) FI catalyst
TU3 S 85 PS (83 hp/62 kW) 2-bbl carb

این موتور هایی که تو بازار هستن همشون از کشور های همسایه وارد میشن و البته بیشتر از امارات و ترکیه و همشون هم کار کرده هستن.البته یک سری موتور هم هستن که اصطلاحا بهشون میگن اروپایی که کارکرد پایینی دارن.این موتور ها تا سال 92 مجوز داشتن و میشد بصورت قانونی وارد کرد ولی از سال 92 به بعد همشون قاچاقی وارد میشن و ممکنه بعدا با مشکلات قانونی مواجه بشیم.

قیمتشون هم تقریبا همه جا یکیه، بسته به نوع موتور و سلامتش فرق میکنه. من بالاتر از 2.5 میلیون ندیدم. تقریبا از همه جا قیمت گرفتم. از گناوه و بوشهر بگیر تا تهران و شمال. از 950 تومن موتور دیدم تا 2.5 و البته موتور نو تو ایران نیست. منظورم ایران خودروعه اگه شما موتور بخوای از قطعات یدکی یدونه موتور براتون جمع می کنه و قیمتش هم بالای 4.5 در میاد.

من ماشینم اویل پمپش کار نکرد و شاتون زد و زد پوسته سیلندر و شکوند. دیدم اوضاع داخلیش خیلی خرابه و به پیشنهاد مکانیکم رفتم یه موتور استوک خریدم به قیمت 2150 تومن با شرط سلامت و با برگه گمرک و فاکتور معتبر . تنها چیزی که از موتور قبلی مونده بود سر سیلندرش بود که سالم موند. و رفتم دنبال کار های قانونیش که البته هنوز هم تموم نشده و خیلی دوندگی داره.

یکی بهم پیشنهاد کرد که بدم شماره موتور قبلی رو رو موتور جدید بکوبم و طرف میگفت کارش خیلی درسته و اصلا کسی متوجه نمیشه. با ابزار دقیق این کار رو انجام میده با توجه به داشتن مدارک قانونی ترجیح دادم قانونیش کنم. هزینه کوبیدن شماره هم حدود 250 تومن بود. روش کارش هم اینطوریه که روی شماره جدید رو سنگ میگیرن وصافش میکنن و شماره جدید به جاش حک میشه.

هزینه هایی هم که انجام شد تا اینجا  :

موتور 2150 

اجرت 380

تسمه تایم و روغن موتور و یک سری واشر جات 90

درود بر شما دوست عزیز،ماشین من هم باید موتورش عوض بشه و منتظرم که موتورش برسه که ببندیم رو ماشین(یه موتور کامل z6 اروپایی به قیمت دو و نیم میلیون)

میخواستم بپرسم شما تونستید کارهای قانونی ماشینتون رو تموم کنید؟چقدر دردسر داشت؟

من از رییس شماره گذاری خودرو پرسیدم گفت موتور رو نصب کن بعد بیا دنبال کارهای قانونی،حدود ۳۰۰ تومن هم جریمه داره...

ویرایش شده در توسط aidinadm
پسند شده توسط 1 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام به همه دوستان توی نت اطلاعاتی از موتور tu و تاریخچه اش دیدم که خیلی برام جذاب بود و گفتم اینجا براتون بزارم  و این نوشته هارو و اکثر عکسهارو از سایت پدال کپی کردم

TU9
تی یو 9 نخستین مدل از این موتورها بود و حجمی معادل 954 سی‌سی دارد. قطر سیلندر آن 70 میلی‌متر و کورس آن 62 میلی‌متر است. نسخه‌ی اولیه سوخت‌رسانی کاربراتوری داشت و 44 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد که بعدها در سال 1992 با مجهز شدن به سوخت‌رسانی انژکتوری قدرت آن به 49 اسب بخار افزایش یافت. با معرفی استاندارد یورو 3 در سال 2001 تولید این موتور متوقف شد.

TU1
این موتور دارای حجم دقیق 1124 سی‌سی و قطر سیلندر 72 میلی‌متر و کورس 69 میلی‌متر است. قدرت مدل اولیه که کاربراتوری بود 55 اسب بخار بود ولی در سال 1992 با مجهز شدن به سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری تک نقطه‌ای و مبدل کاتالیستی قدرت آن به 59 اسب بخار افزایش یافت. با معرفی استاندارد آلایندگی یورو 3 این موتور به سوخت‌رسانی انژکتوری چندنقطه‌ای مجهز شد. این موتور به‌عنوان موتور پایه برای خودروهای پژو 206 و سیتروئن C2 عرضه می‌شد.

موتور TU2 حجمی معدل 1294 سی‌سی دارد و قطر پیستون و کورس آن به ترتیب عبارتند از 75 و 73 میلی‌متر. قدرت این موتور کاربراتوری 93 اسب بخار بود ولی گونه‌ی ارتقاء یافته‌ی این موتور مجهز به سوخت‌رسانی انژکتوری قدرتی برابر با 101 اسب بخار داشت که برای استفاده در پژو 205 رالی آماده شده بود. در 1992 نسخه‌ی انژکتور و مجهز به کاتالیزور این موتور با قدرت 99 اسب بخار برای استفاده در پژو 106 رالی عرضه شد.

TU3
این موتور حجمی معادل 1360 سی سی دارد و قطر پیستون و کورس آن 75 و 77 میلی‌متر است. این موتور یکی از پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین موتورهای گروه پژو سیتروئن است و در طیف وسیعی از خودروهای متوسط این موتور یکی از پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین موتورهای گروه پژو سیتروئن است و در طیف وسیعی از خودروهای متوسط، مینی ون‌ها و خودروهای کامپکت بکار رفته است. سیتروئن از نمونه‌ی تقویت شده‌ی این موتور حتی در مسابقات نیز استفاده می‌کرد. در اوایل دهه‌ی 1990 سیتروئن در اکثر مسابقات رالی و پیست اروپا با این موتور در مسابقات شرکت می‌کرد.

در ابتدا این موتور با دو نوع کاربراتور تک و دو دهانه عرضه می‌شد که قدرتی برابر با 64 و 73 اسب بخار داشت. نمونه‌ی کاربراتوری در 1992 جای خود را به نمونه‌ی انژکتوری داد که قدرت 73 اسب بخار دارد. در 1996 نیز نمونه‌های اسپرت 98 و 93 اسب بخاری از خط تولید خارج شدند و تولیدشان متوقف شد.

موتور TU5 با حجم 1587 سی‌سی و قطر سیلندر و کورس به ترتیب 78.5 و 82 میلی‌متر در کشورمان بسیار محبوب است. نسخه‌ی اولیه‌ی این موتور تک میل‌سوپاپ و دارای 8 سوپاپ بود اما امروز فقط نسخه دو میل‌سوپاپ 16 سوپاپ این موتور استفاده می‌شود. بلوک این موتور از آهن ریخته‌گری شده و سر سیلندر آن از آلومینیوم ساخته شده است. اکثر نسخه‌های این موتور 108 اسب بخاری هستند ولی نسخه‌ی اسپرت 120 اسب بخاری نیز در سیتروئن C2 VTS استفاده شده است. هر دو کمپانی پژو و سیتروئن از این موتور در موتور اسپرت نیز استفاده کرده‌اند. این موتور تایپیت اتومات است و سوپاپ‌های آن نیاز به فیلر گیری ندارند. باید توجه داشت که همیشه به تعویض روغن به‌موقع آن باید توجه نمود. کیلومتر تعویض تسمه تایمینگ نیز بین 50 الی 60 هزار کیلومتر است.

TUD3 و TUD5
موتورهای TUD موتورهای دیزلی از این سری بودند که از پمپ سوخت مکانیکی بهره می‌بردند. سر سیلندر نسخه‌ی اول همان سرسیلندر موتور TU3 بود که تغییرات جزئی در آن داده شده بود. در 1994 حجم این موتور افزایش یافت و به 1527 سی‌سی رسید این خودرو به‌جز محصولات پژو سیتروئن توسط خودروسازان دیگر نیز استفاده می‌شد که مشهورترین آنها نیسان بود که در مدل دیزلی نیسان میکرا در اروپا از این موتور استفاده کرد.

Peugeot_206_1999_TU1-765x510.jpg

peugeot-205-TU2.jpg

Peugeot_205_TU3.jpg

citroen-tu3-765x510.jpg

206-TU5JP4-GT25r-526x395.jpg

TUD5.jpg

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در در 1396/11/06, 14:04:10، aidinadm گفته است :

درود بر شما دوست عزیز،ماشین من هم باید موتورش عوض بشه و منتظرم که موتورش برسه که ببندیم رو ماشین(یه موتور کامل z6 اروپایی به قیمت دو و نیم میلیون)

میخواستم بپرسم شما تونستید کارهای قانونی ماشینتون رو تموم کنید؟چقدر دردسر داشت؟

من از رییس شماره گذاری خودرو پرسیدم گفت موتور رو نصب کن بعد بیا دنبال کارهای قانونی،حدود ۳۰۰ تومن هم جریمه داره...

کارهای قانونی من انجام شد ولی من قبل از اینکه موتور رو عوض کنم یعنی به محض پیاده کردن موتور اومدن بازدید بعد از نصب موتور جدید هم بردم بازدید .150 تومن هزینه کارشناسیش شد 200 یا 250 دقیقا یادم نیست که بابت جریمه دادم.یکی دو ماه هم طول کشید تا تاییدیه بیاد.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 49 دقیقه قبل، mahmoud59 گفته است :

کارهای قانونی من انجام شد ولی من قبل از اینکه موتور رو عوض کنم یعنی به محض پیاده کردن موتور اومدن بازدید بعد از نصب موتور جدید هم بردم بازدید .150 تومن هزینه کارشناسیش شد 200 یا 250 دقیقا یادم نیست که بابت جریمه دادم.یکی دو ماه هم طول کشید تا تاییدیه بیاد.

به سلامتی دوست عزیز امیدوارم  این موتور سلامت باشه و بی دردسر سالها براتون کار کنه و به خوشی سوار شید

از لحاظ شتاب سرعت و مصرف و فنی  ماشین در چه وضعیه الان و از موتوری که انداختید راضی هستید؟

لینک به ارسال
در در 1397/01/23, 10:14:30، aidin1384 گفته است :

به سلامتی دوست عزیز امیدوارم  این موتور سلامت باشه و بی دردسر سالها براتون کار کنه و به خوشی سوار شید

از لحاظ شتاب سرعت و مصرف و فنی  ماشین در چه وضعیه الان و از موتوری که انداختید راضی هستید؟

ممنون ، البته الان چند ماهی میشه که ماشینمو فروختم. ولی در مورد موتور باید بگم خیلی عالی بود.قدرتش فوق العاده بود اینو حتی از صداش هم میشد فهمید.تو این مدتی که باهاش کار کردم مشکلی نداشتم از لحاظ موتوری.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری