aidin1384

تعویض کامل موتور به صرفه تره یا تعمیر اساسی؟

82 ارسال در این موضوع قرار دارد

سلام  Majidw980

اقا مجید جواب سوال هام که از شما پرسیدم وزحمت کشیدید جواب دادید  =

1.شما فرمودید که در حالت موتور روشن گیربکس صدای قر قر میده دقیقا همین مشکل در ماشین پدرم پیش اومد که با تعویض بلبرینگ شفت گیربکس حل شد وقتی هم کلاچ میگیری صدا کمتر میشه که دیسک وصفحه از هم جدا میشه بار اضافی کم میشه و صدا کمتر میشه 

زوزه کشیدن گیربکس وقتی گاز میدی  هم بیشتر مربوط میشه به دنده پینیوم ودنده کرانویل احتمالا دنده ها تیز کرده 

درحرکت دنده 1 و2 هم چون گشتاور کمه بیشتر صدا میده وقتی دور میگیره کمتر میشه ویه دلیل دیگه اینه که در دنده 1 یه بلبریگ روی شفت ورودی  نصبه بخاطر همینه صدا بیشتره 

2.اقا مجید صدای تق تق  نمیشنوی و موقع گرفتن پدال کلاچ و صدا کمتر بشه ؟ یا همون صدای قر قر میشنوی ؟

3.دسته موتورها را کی عوض کردی ؟

4.الان زیر پا موقع موتور روشن ایستاده یا در وحرکت لرزش نداره ؟

...................................................

درمورد تسمه تایم که خودت میگی مشکلی نداره 

درمورد قدرت موتور متوجه نشدی من چی گفتم منظورم اینه که موقع حرکت اولیه به دور موتور نگاه کن ببین یه دفعه بالا میره یا با   گاز دادن کم کم حرکت میکنه به بالا وماشین هم با دور اون حرکت میکنه ؟

وقتی به سریالایی می رسیم ماشین انگار داره یدک میکشه اینجا دومسئله پیش میاد

قدرت موتور

سرعت گشتاور حرکت به چرخها 

اگر موتور سالم باشه وقتی ما گاز بدیدم دور موتور بالا میره و نه لرزش داره و نه پائین حرکت میکنه ولی اگر موتور سالم نباشه از لحاظ برقی - فشار بنزین-کمپرس رینگ ها -باز وبسته شدن سوپاپ های دود وهوا و... معمولا موتور جون نداره 

اگر موتور سالم باشه پس نیروی گشتاور بانتقال به چرخها  برای حرکت ایراد داره این نیرو بستگی به ضعیف بودن قطعات دیسک و صفحه مثل لغزش صفحه کم شدن صفحه شل شدن فنر های صفحه لغزش در میل شفت گیرربکس و.... داره 

صفحه هم داغ نمی کنه چون روی صفحه شیار داره بخاطر این طراحی کردن تا گرما وحرارت وسایش به دیسک وچسبیدن به دیسک را از بین ببره 

سیمکلاچ هم کنترول کابل به طول 637 هست 

کلاچ هم میگم دقیق چطور تنظیم کنی

والا ما تهران نیستیم و اطراف تهران هستیم حقیقتش من چون یه مقدار بخاطر مشکلات درگیر هستم اصلا وقت نمیکنم 

پسند شده توسط 1 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در در 1395/11/11, 09:40:38، mahmoud59 گفته است :

سلام به همه

من یه تجربه تعویض موتور دارم و یک سری اطلاعات به دست آوردم که شاید به کار بعضی از دوستان بیاد.

اول اینکه موتور tu3 چهار یا پنج مدل داره که از قدرت 65 اسب شروع میشه و تا یه مدل با سرسیلندر 16 سوپاپ 100 اسبی وجود دارن.این مدل از موتور روی چند مدل پژو و یکی دو مدل از سیتروئن مثل سیتروئن c3 بسته شده. 

Model Output Notes
TU3 A (not in use) 65 PS (64 hp/48 kW) 1-bbl carb
TU3 A 75 PS (73 hp/55 kW) 2-bbl carb catalyst
TU3 A/K 70 PS (69 hp/51 kW) 1-bbl carb
TU3 F2/K 75 PS (73 hp/55 kW) 2-bbl carb
TU3 FJ2/K 100 PS (98 hp/73 kW) FI
TU3 FJ2/Z 95 PS (93 hp/69 kW) FI catalyst
TU3 JP(in use after 2007 in Iran and China) 75 PS (73 hp/55 kW) FI catalyst
TU3 M/Z 75 PS (73 hp/55 kW) FI catalyst
TU3 S 85 PS (83 hp/62 kW) 2-bbl carb

این موتور هایی که تو بازار هستن همشون از کشور های همسایه وارد میشن و البته بیشتر از امارات و ترکیه و همشون هم کار کرده هستن.البته یک سری موتور هم هستن که اصطلاحا بهشون میگن اروپایی که کارکرد پایینی دارن.این موتور ها تا سال 92 مجوز داشتن و میشد بصورت قانونی وارد کرد ولی از سال 92 به بعد همشون قاچاقی وارد میشن و ممکنه بعدا با مشکلات قانونی مواجه بشیم.

قیمتشون هم تقریبا همه جا یکیه، بسته به نوع موتور و سلامتش فرق میکنه. من بالاتر از 2.5 میلیون ندیدم. تقریبا از همه جا قیمت گرفتم. از گناوه و بوشهر بگیر تا تهران و شمال. از 950 تومن موتور دیدم تا 2.5 و البته موتور نو تو ایران نیست. منظورم ایران خودروعه اگه شما موتور بخوای از قطعات یدکی یدونه موتور براتون جمع می کنه و قیمتش هم بالای 4.5 در میاد.

من ماشینم اویل پمپش کار نکرد و شاتون زد و زد پوسته سیلندر و شکوند. دیدم اوضاع داخلیش خیلی خرابه و به پیشنهاد مکانیکم رفتم یه موتور استوک خریدم به قیمت 2150 تومن با شرط سلامت و با برگه گمرک و فاکتور معتبر . تنها چیزی که از موتور قبلی مونده بود سر سیلندرش بود که سالم موند. و رفتم دنبال کار های قانونیش که البته هنوز هم تموم نشده و خیلی دوندگی داره.

یکی بهم پیشنهاد کرد که بدم شماره موتور قبلی رو رو موتور جدید بکوبم و طرف میگفت کارش خیلی درسته و اصلا کسی متوجه نمیشه. با ابزار دقیق این کار رو انجام میده با توجه به داشتن مدارک قانونی ترجیح دادم قانونیش کنم. هزینه کوبیدن شماره هم حدود 250 تومن بود. روش کارش هم اینطوریه که روی شماره جدید رو سنگ میگیرن وصافش میکنن و شماره جدید به جاش حک میشه.

هزینه هایی هم که انجام شد تا اینجا  :

موتور 2150 

اجرت 380

تسمه تایم و روغن موتور و یک سری واشر جات 90

سلام خیلی ممنون از اطلاعاتت اون عکسیو که من صفحه اول همین تایپیک گذاشتم خودم عکسشو گرفتم موتور نو با صفحه کلاج و انزکتور و تمام سنسورهاش قیمتم کردم گفت 5.5 ملیون فقط از فروشنده پرسیدم فرانسویه منو من کرد با قطعیت نگفت که فرانسویه مدل موتورشم همونجور که تو عکس هست z06 بود 

این موتور جدید رو که انداختی چی بود اروپایی کم کارکرد؟ z06 بود ؟ ازش راضی هستی از نطر نرمی و شتابو سرعت و صدای موتور چجوریه؟ ممنون میشم بیشتر توضیح بدید

لینک به ارسال
در در 1395/11/17, 15:57:33، aidin1384 گفته است :

سلام خیلی ممنون از اطلاعاتت اون عکسیو که من صفحه اول همین تایپیک گذاشتم خودم عکسشو گرفتم موتور نو با صفحه کلاج و انزکتور و تمام سنسورهاش قیمتم کردم گفت 5.5 ملیون فقط از فروشنده پرسیدم فرانسویه منو من کرد با قطعیت نگفت که فرانسویه مدل موتورشم همونجور که تو عکس هست z06 بود 

این موتور جدید رو که انداختی چی بود اروپایی کم کارکرد؟ z06 بود ؟ ازش راضی هستی از نطر نرمی و شتابو سرعت و صدای موتور چجوریه؟ ممنون میشم بیشتر توضیح بدید

والا من از چند تا نمایندگی پرسیدم و از ایساکوی مرکزی هم پرسیدم گفتند چیزی به نام موتور کامل چند سالی میشه که نداریم.قبلا داشتن.

این موتوری که گرفتم به اسم اروپایی گرفتم و با ضمانت سالم بودن. فعلا که خوبه تقریبا 2 ماه میشه که دارم استفاده میکنم.شتاب و کشش نسبت به قبل خیلی بهتره البته من دیسک و صفحه هم عوض کردم.صداش نسبت به قبلی یخورده بیشتر،البته بیشتر که نه یه جورایی انگار غرش داره.مدلش هم همون z06 هست.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 4 ساعت قبل، mahmoud59 گفته است :

والا من از چند تا نمایندگی پرسیدم و از ایساکوی مرکزی هم پرسیدم گفتند چیزی به نام موتور کامل چند سالی میشه که نداریم.قبلا داشتن.

این موتوری که گرفتم به اسم اروپایی گرفتم و با ضمانت سالم بودن. فعلا که خوبه تقریبا 2 ماه میشه که دارم استفاده میکنم.شتاب و کشش نسبت به قبل خیلی بهتره البته من دیسک و صفحه هم عوض کردم.صداش نسبت به قبلی یخورده بیشتر،البته بیشتر که نه یه جورایی انگار غرش داره.مدلش هم همون z06 هست.

بله اون عکسی ام که من گذاشتم از موتور کامل تو نمایندگی نبود یه لوازم یدکی فروشی تو خ ملت بود احتمالا یه وارد کننده قطعه چنتایی موتور کلمل وارد کرده باشه ولی 206 تو چنتا کشور دیگه مثل برزیل و چنتا کشور دیگه ام تولید شده 

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

سلام  aidin1384

اقا ایدین دوست عزیز

این موتورهای باکد شناسایی =

3 STU 85 PS (83 hp/62 kW) 2-bbl carb

این موتور ها کاربراتوری هستن BBL=کاربراتور  با BARREL یا 1 و 2دهانه ونتوری ثابت  گفته میشه 

و کلا با وجود سیستم انژکتوری کاربردی نداره 

TU3 
حجم 1361 cc 
كورس پيستون 77 mm 
قطر پيستون 75 mm 
اين موتور يكي از پر كابرد ترين موتور گروه پژو سيتروئنه. 
به مانند موتور هاي قبلي در ابتدا با كاربراتور تغذيه ميشده اما بعدن نوع انژكتوريش توليد ميشه . 
در 1990 براي AX GTI و106 XSi موتورش قدرتي معادل 100 PS توليد ميكرده. 
در 1992 نوع كابراتوري به طور كلي منسوخ ميشه و 1996 نوع اسپرتش توليد ميشه

....................................

این نوع موتورها =

TU3  M/Z 75 PS (73 hp/55 kW) FI catalyst

TU3 FJ2/K=با کورس پیستون 75 و قطر پیستون 77MM و 1360CC و CM3 100 CV سیستم FI یا انزکتوری بدون کاتالیزور 

TU3 FJ2/Z= با کورس پیستون 75 و قطر پیستون 77MM و 1360CC وCV  95و CM3 با  سیستم FI یا انژکتوری با سیستم الایندگی  کاتالیزور 

TU3 JP= کورس پیستون 75 MM و قطر پیستون 77MM و 1360CC و CM3 و 75CV و با سیستم FI یا انژکتوری با سیستم الایندگی کاتالیزور 

TU3 M/Z = کورس پیستون 75 و قطر پیستون 77MM و 1360CC و CM3 و75CVو با سیستم FI یا انژکتوری با سیتم الایندگی کاتالیزور 

..................................

درمورد کد موتور دو نوع کول تگ یا پلاک کد روی موتور حک شده 

موتورهای قدیمی با پلاک نصب شدهن

موتورهای جدید به صورت حکاکی شده حک شدن 

سلام  aidin1384

اقا ایدین دوست عزیز

این موتور ها کاربراتوری هستن BBL=کاربراتور  با BARREL یا 1 و 2دهانه ونتوری ثابت  گفته میشه 

TU3 
حجم 1361 cc 
كورس پيستون 77 mm 
قطر پيستون 75 mm 
به مانند موتور هاي قبلي در ابتدا با كاربراتور تغذيه ميشده اما بعدن نوع انژكتوريش توليد ميشه . 

این نوع موتورها =

TU3 FJ2/K=با کورس پیستون 75 و قطر پیستون 77MM و 1360CC و CM3 100 CV سیستم FI یا انزکتوری بدون کاتالیزور 

TU3 FJ2/Z= با کورس پیستون 75 و قطر پیستون 77MM و 1360CC وCV  95و CM3 با  سیستم FI یا انژکتوری با سیستم الایندگی  کاتالیزور 

TU3 JP= کورس پیستون 75 MM و قطر پیستون 77MM و 1360CC و CM3 و 75CV و با سیستم FI یا انژکتوری با سیستم الایندگی کاتالیزور 

TU3 M/Z = کورس پیستون 75 و قطر پیستون 77MM و 1360CC و CM3 و75CVو با سیستم FI یا انژکتوری با سیتم الایندگی کاتالیزور 

موتورهای جدید به صورت حکاکی شده حک شدن در عکس صفحه اول که قرار دادی کد به صورت حکاکی شده زیر مهره اول منیفولد اگزوز حک شده که مشخصات موتور را گفته در عکس مشخص نیست 

در مورد کد Z06  این کد روی اکثر سرسیلندرهای موتورهای ایران هست ودارای پرت های ورودی وخروجی منیفولد بزرگتر هست و در خوردوهای 1.4 لیتری نصب میشه که میشه سرسیلندر را با این کد خرید وعوض کرد 

نوع کد Z05 هم هست که برای خودروهای 1.1 لیتری با پورتهای کوچیکتر نصب میشه که توان کمتری دارن 

.................................................

درمورد وارد کردن موتور نمیشه گفت و کلا رنگ منیفولد اگزوز مسی رنگه ولی این منیفولد رنگ شده وبا رنگ نقره ای رنگ کردن

چون برای نصب روی موتور مراحل خاص خودش را داره وباید دلیل واجازه نصب موتور را از اگاهی و راهنمایی و نمره گذاری را گرفت 

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 7 ساعت قبل، cadilac گفته است :

سلام  aidin1384

اقا ایدین دوست عزیز

TU3 
حجم 1361 cc 
كورس پيستون 77 mm 
قطر پيستون 75 mm 

این نوع موتورها =

موتورهای جدید به صورت حکاکی شده حک شدن 

سلام  aidin1384

اقا ایدین دوست عزیز

TU3 
حجم 1361 cc 
كورس پيستون 77 mm 
قطر پيستون 75 mm 

این نوع موتورها =

موتورهای جدید به صورت حکاکی شده حک شدن در عکس صفحه اول که قرار دادی کد به صورت حکاکی شده زیر مهره اول منیفولد اگزوز حک شده که مشخصات موتور را گفته در عکس مشخص نیست 

در مورد کد Z06  این کد روی اکثر سرسیلندرهای موتورهای ایران هست ودارای پرت های ورودی وخروجی منیفولد بزرگتر هست و در خوردوهای 1.4 لیتری نصب میشه که میشه سرسیلندر را با این کد خرید وعوض کرد 

نوع کد Z05 هم هست که برای خودروهای 1.1 لیتری با پورتهای کوچیکتر نصب میشه که توان کمتری دارن 

.................................................

درمورد وارد کردن موتور نمیشه گفت و کلا رنگ منیفولد اگزوز مسی رنگه ولی این منیفولد رنگ شده وبا رنگ نقره ای رنگ کردن

چون برای نصب روی موتور مراحل خاص خودش را داره وباید دلیل واجازه نصب موتور را از اگاهی و راهنمایی و نمره گذاری را گرفت 

سلام داداش اره منم یه چیزهایی شنیده بودم که این موتور روی 205 ام کاربراتوریش نصب میشده و اینکه روی چند مدل سیتروعن و پزو همین موتورو استفاده کردن ولی اطلاعات شما کامل بودو علمی اطلاعات ما شنیده بود 

اقا ارمین یه سوالی که ازت داشتم به نظرت اون عکسی که من صفحه اول گذاشتم همون انجینیه که ایرانخودرو رو 206 های مدل 85 به پایین میزاشت؟ چون دریچه گازشم سیمیه و برقی نیست

یا اینکه به نظرت این عکسی که من گزاشتم فرانسوی اصل نیست؟

البته میدونم از روی عکس تشخیصش سخته ولی میخواستم نظرتو بدونم چون موتورهایی که رو زیر مدل 85 واقعا حرف نداشت بعد 85 دریچش برقی شدو بازم خوب بود ولی مثل سیمیا شتاب نداشت رفته رفته کیفیتش کمتر شد تا بالای 90 91 که کلا چینی و ایرانیزه شد

لینک به ارسال

سلام

206 دوستم که تیپ دو مدل 83 بود سیلندرش سوراخ شد یه نیم موتور خرید که جمع کرد و فعلا خوب کار میکنه تعمییر کار میگفت اروپایی هست و مدلش نگفت کسی میدونی این اروپایی ها چی هست؟و ساخت کجاست؟

مدل قبلی پیچ تعویض روغن کف انجین بود ولی این بغل است.

لینک به ارسال

سلام آقا رامين عزيز و با حوصله

ممنون از مطالب خوبت كه بچه ها رو راهنمايي مي كني

راستش گيربكس من به ايرادي خورده خواستم كمكم كني:چند روزي كه موقع حركت زماني كه تو دنده هست و پا رو از روي پدال گاز بر مي دارم شروع مي كنه به قرقر كردن و به محضي كه گاز مي دم صدا قطع ميشه و اينكه وقتي خلاصم مي كنم تو حركت صدا خيلي خيلي ضعيف ميشه

راستش يه مكانيك نشست و گفت دنده زيره و بهتره گيربكس استوك بگيري  خواستم بدونم آيا تعمير كردني هست يا استوك بگيرم و اينكه ايراد اصلا از گيربكسه؟و اگر كسي را مي شناسي كه خوب تعمير مي كنه لطفا معرفي كن

ممنونت مي شم پاسخ بدي

لینک به ارسال

سلام

دوستان این اینجین های 206 که معروف به اروپایی هستن کسی اطلاعی ازشون داره ؟مگه مدل نداره؟من ماشینم تیپ دو مدل 83 بود یه دونه کارکرده از این اروپایها گذاشتم به نظرتون ضعیفتره یا قویتر

اینجین خودش پیچ کارتل کف بود ولی این تقریبا حالت بغل اینجین داره اگر میشه یه توضیحی بدین ممنونم میشم

لینک به ارسال

PzNBaHnby.jpg

PzNBaHnby.1.jpg

سلام اینموتورهای tu3 رو تو دیوار گذاشته 4500 نوشته نو و اکبند ولی منیفولد و دریچه گازو لوازم انژکتور نداره

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری