puzzlegreen

همه چیز از یه چیپ تیونینگ ساده شروع شد

162 ارسال در این موضوع قرار دارد

220173 با این تاپیک پروژه و این توضیحات و خاکی بودن، معلوم مثل بعضی های دیگه دنبال خودنمایی و... نیستی امید وارم همیشه این تواضع برقرار باشه.

واسه پورت و پولیش پیشنهاد میدم تاپیکی تو بخش خدمات بزن اگه مایل هستی هم کار دوستان راه میفته هم شما نون حلال درمیاری و بالاخص دست بعضی ها کوتاه میشه :movafagh: چه بسا تو بعضی شهرها میشناسنت ولی خب تو ایران مشهور شدن :thumbsup:

منتظر ادامه داستان هستیم...

تشکر ارسلان جان

نظر لطف شماست ( حتما اگه خدماتی باشه که به درد دوستان بخوره دریغ نمیکنم )

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

220205 سلام

خوشحال شدم بعد مدت ها تاپیک پروژه ای رو میبینم که منو به شخصه مشتاق مطالعه اش میکنه

موفق باشین :razz:

مرسی روزبه خان

امیدوارم حوصله سر بر نشه و بتونه شاید هر چند کم ولی تبادل تجربه باشه.

لینک به ارسال

گیربکس[/size]

گیربکس ma5 با کرانوییل پینیون 14- 60 یا 13- 59

خوب همونطور که اسم گیربکس 13 59 تو همه جا پیچیده و دیگه کسی نمیگه این گیربکس MA5 که کرانوییل پینیونش تغییر کرده

من هم با دوست خوبم که سلطان گیربکس هست و خیلی ها میشناسنش ( اسمشو نمی برم ) مشورت کردم و فهمیدم 206 حدود 7 مدل گیربکس داره

اصلا یه جوری شدم...

خوب همه میدونیم که وقتی دنده ها سنگینتر شه گشتاور انتقال به سر چرخ ها بیشتر میشه ( دور موتور هم تو همون سرعت بالاتره )

خوب کرانوییل پینیون 13 59 رایج ترینه که تمام دنده ها رو به نسبتی که هر کدو دارند سنگین میکنه ( اما دنده 1 و 5)

یعنی تو شهر و اتوبان من ی***و اذیت میکنه ( دنده 1 نیاز سریع به 2 شدن و دنده 5 دور موتور بالا و مصرف بیشتر ) که شخصا نپسندیدم

اما دوستم یه سری دنده معرفی کرد که 2 و3 و 4 رو با 2 و 3 و 4 فابریک عوض می کردن با کرانوییل پینیون 14 60

دنده 2 3 4 از 13 59 هم سنگین تره اما 1 و 5 فابریک

دنده 2 رو کات آف 6300 - 80km

دنده 3 رو کات آف 6300 - 120km

دنده 4 رو کات آف 6300 - 152km

رضایت کامل منو نسبت به گیربکس جلب کرد ( اما 1 به 2 تو حالت پاور شیفت کمی آب هویج ) :beee: دنده برنجی هم اورجینال گرفتم نشد

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

سلام خسته نباشی ، بهترین تاپیکی که تو این سایت دنبال کردم همین بوده.مطالب کاملا به روز هست و تکراری نیست.هر پستی که میزاری = یه سری اطلاعات و قطعات جدید که یاد میگیریم.

امیدوارم موفق باشی هرجایی هستی و یه روزی این پروژت و رو ماشین بچه های سایت عملی کنی.

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

لینک به ارسال

سلام

رسیدیم به بخش گسترده موتور

روغن سوزی دیگه شده بود هفته ای 1 لیتر ( مجبور بودم برای کمتر شدنش از روغن با ویسکوزیته 20W50 استفاده کنم

دیگه گاز نمیشد داد ( دود واقعا آزار دهنده شده بود ) هم حجم و هم بوی سوختگیش

دمش گرم tu5 عجیب موتور با دوامی هست حدود 8 سال فقط بهش فشار آوردم و حدود 1 سال با روغن سوزی آخ نگفت :smile:

تعویض رینگ پیستون !!! پیستون کله قندی !!! یا پیستون Over Size ???

خوب چون روغن سوزی مربوط به سیلندر و پیستون و گپ بین این دو قطعه بود مسلما 3 گزینه ملموس تر بود.

اگه فقط رینگ پیستون ضعیف شده بود

1 -( با یه سمباده 2000 یا 1000 داخل سیلندرو مکانیک پولیش میکردو تعویض رینگ پیستون ) ساده ترین و کم خرج ترین.

2 - همون مورد 1 فقط با جایگزینی پیستون Nfu یا همون تیپ 4 یا اسم رایج ( پیستون کله قندی ) که دیگه امتحان خودشو پس داده بود

3- iهمون مورد 1 فقط جایگزینی پیستون TZP یا همون پیستون های سری اول 206 های گاز سوز ( که پیدا کردنش خیلی سخته )

تو سطر زیر یه مقایسه پیستون ها از لحاظ نسبت تراکم با سر سیلندر فابریک استاندارد شده که خالی از لطف نیست

پیستون N6a قطرنامی 78.50 نسبت تراکم 10.5:1

پیستون NFU قطر نامی 78.50 نسبت تراکم 10.8:1

پیستون TZP قطر نامی 78.50 نسبت تراکم 11:1

فرمول محاسبه نسبت تراکم : حج سیلندر + حجم محفظه احتراق / حجم محفظه احتراق

اگه سطح سیلندر عمق زیادی خش یا اوالی داشت و از حالت سیلندریکال خارج شده بود ؟؟

1- پیستون تبریز سایز 0.25

2-پیستون تبریز سایز 0.50

خوب دوستان اطلاع داریم که قطر پیستون فابریک 78.5 هست که در اصل 78.47 که اون 0.03 رو رینگ پیستون پوشش میده

که با توجه به کورس پیستون 82 میلیمتری حجم موتور 1586 سی سی هست

حالا با پیستون 0.25 حجم موتور 1596 سی سی میشه ( یعنی 10 سی سی بیشتر ) نسبت تراکم با سر سیلندر استاندارد = 10.56

پیستون 0.50 حجم موتور به 1606 سی سی میرسونه ( یعنی 20 سی سی بیشتر ) نسبت تراکم با سر سیلندر استاندارد = 10.62

اما این مقدار افزایش حجم چقدر تاثیر داره ؟؟

اما آیا پیستون با حجم بالاتر هم پیدا میشد ؟؟

بله پیستون با سایز 79.5 پیدا کردم که بسیار کم یاب یا نایاب هست ( از طریق یه رابط تونستیم این پیستون رو که مربوط به یک نسل گلف هست )

و گژن پینش دقیقا با شاتون موتور ما یکی هست پیدا کنم

پیستون OVER SIZE شرکت KONEKS با قطر نامی 79.5 یا اصطلاحا 1.00 : حجم موتور 1627 سی سی ( 41 سی سی بیشتر )

نسبت تراکم با سر سیلندر استاندارد 10.7

بدون اینکه بخوام فکر کنم سیلندر سالم هست یا نه با هزار مکافات یک دست گرفتم ( اما حدود 2.5 برابر پول یه پیستون تبریز سایز 0.50 :eek: )

این نکته هم عرض کنم پیستون هایی هست که بشه برای موتور ما استفاده کرد ( نمونه هایی که زیاد دیدم اما گژن پین یا تاج پیستونو باید تغییر داد )

پیستون هایی که حتی بشه نسبت تراکم تا 12 رسوند و قطر 80 میلیمتر و حجم تا 1648 سی سی ( یعنی از حجم موتور EF7 1644 سی سی هم بیشتر )

عکس ها در پست بعدی

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

لینک به ارسال

=d> چقدر بار علمی پروژه بالاست گرد و خاک تاپیک پروژرو چنان گرفته که این قسمت از سایت داره برق میزنه :)

الان پیستون ***کس ها که 79.5 باید بلوک میرفت تراشکاری؟

شما tzpگرفتی یا koneks؟

افزایش تراکم با کوچکیتر شدن محفظه رابطه مستقیم داره؟ یعنی الان پیستون nfuباعث میشه حجم محفظه کم بشه اینجوری تراکم میره بالا؟

کلا رابطه تراکم بیشتر و قدرت موتور و حجم بیشتر و قدرت موتور چیه؟

تا استاد هست سوالاتمونو بپرسیم :shock:

لینک به ارسال

سلام

آقا من که دارم حال میکنم اصلا جیگرم داره حال میاد با این تاپیک و مطالب پربارش واقعا تاپیک لذت بخشی هستش

هربار میام انجمن دنبال تاپیک شما میگردم ببینم مبحث جدید چیه بتونم یکم با اطلاعات فنی بالا وحرفه ای شما آشنا بشم که درآینده نزدیک بدردم میخوره

:hello::hello:

لینک به ارسال

واقعا عالی یعنی اموزشیه واقعا دمتون گرم داداش :)

لینک به ارسال

ما مخلص همه دوستان هم هستیم

انشاء الله مفید واقع بشه....

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری