reza

تاپیک جامع روغن موتور 206 (تمام تیپ ها)

<t>از چه برند روغنی استفاده می کنید و با چه گرانروی؟</t>   938 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. <t>از چه برند روغنی استفاده می کنید و با چه گرانروی؟</t>

• توتال
      468
    • کاسترول
      104
    • بهران
      171
    • آترود
      17
    • لیکومولی
      29
    • ادینول
      41
    • گرانروی 10w40
      291
    • گرانروی 5w40
      103
    • گرانروی 5w50
      16
    • سطح کیغی API-SN
      65
    • سطح کیفی API-SM
      71

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام نمایید تا بتوانید رای خود را در نظر سنجی ارسال نمایید.

9,691 ارسال در این موضوع قرار دارد

در 37 دقیقه قبل، nima.rhn گفته است :

اره از یجا قیمت گرفتم ولی رویال همه جا ندارن میگن روغن کم فروشیه قیمتش 80 تومن بود وقیمت ریسینگ 90 تومن به بالا بود

ایرانول رویال 10w40 گریدsm بود 80 اونوقت ایرانول ریسینگ 10w40 گرید sl بود 90؟! یه نگاه به مشخصات این دو روغن در سایت ایرانول بندازید عینا و کاملا و دقیقا مثل همن با این تفاوت که رویال sm هست و ریسینگ sl

حالا چطور sm ارزونتر ازsl هست جالبه.

به نظر میاد ریسینگ رو گرونتر از چیزی که هست بخاطر کشش بازار و اسمش میفروشند.

پسند شده توسط 3 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 52 دقیقه قبل، nima.rhn گفته است :

اره از یجا قیمت گرفتم ولی رویال همه جا ندارن میگن روغن کم فروشیه قیمتش 80 تومن بود وقیمت ریسینگ 90 تومن به بالا بود

ریسینگ دیروز قیمت گرفتم 60 تومان   چه خبره 90

لینک به ارسال

دیروز ریسینگ را من ۶۴ خریدم

لینک به ارسال

این پست شامل فرضیه هایی بر اساس واقعیت های یافت شده است ...

بخش اول؛ بحث های خیلی خوبی در 10 صفحه اخیر انجام شده و تقریبا تمام دوستان تجارب خودشون را به اشتراک گذاشتند. من به نوبه خودم از همه تشکر می کنم اما به نظرم، این عکس وسط بحث ها گم شد یا به اصطلاح دوستان، دیده نشد. مطابق ادعای جناب DBBU شرکت توتال برای ایران و چین بخش مجزایی در روغن های پیشنهادی داشته که شامل روغن 5000 20W50 است. سوال مهم اینجاست که ایران و چین چه وجه اشتراکی دارند؟

در در 1397/07/30, 11:52:36، DBBU گفته است :

برای ایران قسمت مخصوص گذاشتن!

IMG_20181022_115051.jpg

• یکی از دوستان نوشته اند؛ اون هام فهمیدن چه بنزین اشغالی داریم. چین به واسطه داشتن بزرگ ترین بازار فروش خودرو جهان در چند سال اخیر، یکی از مراکز تردد بهترین خودروهای دنیاست، پس به نظرم فرضیه اشتراک بنزین نامناسب بین ایران و چین منتفی است. از طرف دیگر، یکی از بازارهای کلیدی پژو کشورهای آفریقایی هستند که بعید می دونم خیلی هاشون، بنزین شون بهتر از ما باشد.
  • دوست دیگری نوشتند؛ اکثر کشورهای دیگه ۲۰-۵۰ رو ندارن ولی برای ایران داره اونم بخاطر وضعیت اب و هوا هستشبه نظرم داستان آب و هوا هم منطقی نیست. اولا چین خیلی کشور گرمی محسوب نمی شود، دوما پژو بازار بزرگی مثل آفریقا و حوزه خلیج فارس (با فروش اندک) را در لیست فروش محصولاتش دارد که بسیار گرم تر از ایران و چین هستند.

تنها نقطه مشترکی که به ذهن من رسید، تولید بومی موتورهای پژو TU5/TU3 در کشورهای ایران و چین است، چه در محصولاتی با برند پژو و چه در محصولاتی با برندهای دیگر (به عنوان مثال دانگ فنگ اچ 30 کراس)

بخش دوم؛ روغن موتورها در 5 گروه اصلی قرار می گیرند.

• 2 گروه اول مستقیما از نفت به دست می آیند و در ساخت روغن های مینرال مورد استفاده هستند.
  • گروه سوم هم از نفت خام به دست آمده اما در رده بندی مرسوم American Petroleum Institute : API جزو روغن های سنتتیک محسوب می شود. (گروه سوم در استاندارد ژاپن و آلمان در رده روغن های سنتتیک محسوب نمی شود)
  • گروه چهارم که روغنی کاملا سنتتیک است که عمده آن ازpolyalphaolefins یا به اختصار از PAO تشکیل شده است.
  • گروه پنجم هم روغنی کاملا سنتتیک است که از مولوکول های polyolesters، polyalkylene glycols و perfluoropolyalkylethers تشکیل شده که به اختصار به آنها POE, PAG و PFPAEs می گویند.

نکته مهم این است که روغن های سنتتیک جدید از ترکیبات POE و PAG ساخته می شوند که ظاهرا سازگاری مناسبی با ترکیبات الاستومر (لاستيک طبيعی، EPDM، بوتيل و Buna S) ندارد و می تواند در دراز مدت باعث خوردگی واشرها شود اما همین ترکیبات الاستومری با روغن های مینرال سازگاری مطلوبی دارند.

ظاهرا روغن های مینرال باعث نوعی تورژسانس (تورم) در واشرهای الاستومری می شود که می تواند درزبندی و آب بندی آنها را افزایش دهد.به نظر من، با این استدلال

می توان دلیل بهتر کار کردن و عدم روغن سوزی موتورهایی با کارکرد بالا را در استفاده از روغن های مینرال را توجیه کرد، چون از دید من، تصور فیلم غلیظ تر روغن 20W50 بر روی قطعات متحرک

به 2 دلیل اشتباه است، اول اینکه روغن 20W50 زیر فشار تبدیل به روغن 50 می شود که بسیار رقیق تر از حد نهایی روغن های 5W30 و 5W40 سنتتیک است.

دوم اینکه روغن های مینرال بر خلاف روغن های سنتتیک، مولوکول های یکسانی ندارند، که هم باعث اصطکاک بیشتر با قطعات می شود و هم احتمال نشت روغن را زیاد می کند.

ntm-mobil-lubricant-base-oil-groups-12-728.jpg.d747b64a8f88bae1246e357757306846.jpg

البته ظاهرا استفاده از ترکیبات الاستومری مدت هاست که در خودروهای استاندارد جهان محدود شده اما به واسطه قیمت پایین آنها، همیشه گزینه خوبی برای کاهش هزینه های ساخت موتور هستند. متاسفانه اطلاعات دقیقی در این زمینه از محصولات ایران خودرو و شرکت های چینی وجود ندارد اما با توجه به ذات مشترک هر دو گروه، می شود تا حدودی حدس زد که احتمالا از چه متریالی استفاده می کنند.

از طرف دیگر هم باید توجه داشت که خوشبختانه روغن های سنتتیک گروه 4 (PAO) خاصیت خورندگی بسیار کمتری نسبت به مواد الاستومری دارند و می توان از آنها در این خودروها استفاده کرد اما هیچ سند معتبری از اینکه کدام شرکت ها از کدام گروه های روغن در بخش روغن سنتتیک استفاده می کنند، پیدا نکردم. برخی از شرکت ها بر روی قوطی های روغن موتورشان عبارت PAO را درج می کنند که نشان دهنده روغن سنتتیک گروه 4 است. ظاهرا این درج اطلاعات در سیستم JASO (استاندارد روغن موتور در ژاپن) ضروری است، چون تقریبا همه شرکت های جنوب شرقی آسیا (MITASU، AISIN، KIXX، TOTACHI و ...) این عبارت را بر روی روغن هایشان درج کردند.

بخش سوم؛ بالاخره مینرال یا سنتتیک! حقیقت این است که خودم هم دقیق نمی دونم ... تا اینجای داستان فکر می کردم که علی القاعده هر چقدر گرید اول روغن پایین تر باشد، احتمال استفاده از گروه 3 در آن کمتر است، بنابراین می تواند در دراز مدت به واسطه داشتن ترکیبات PAO، PAG، POE و ... باعث خوردگی واشرها شود تا اینکه به این عکس و توضیحات آن از شرکت معتبر BIZOL رسیدم. 

Synthetic-Graph.png.d943e010e15fbd427c6bb3c3b2999d56.png

همان طور که مشاهده می کنید، بر خلاف تصور، در ساخت گریدهای جدید روغن موتور، گروه های پایه 3 مجددا جایگاه خودشان را پیدا کرده اند. البته نمی توان این دیاگرام را به تمام شرکت ها نسبت داد و معتقد بود که روغن هایی با گریدهای 5W40 و 5W40 سنتتیک، خورندگی مساوی یا کمتری با روغن های مینرال یا نیمه سنتتیک دارند ولی با توجه به بحث صرفه اقتصادی، می توان تصور کرد که تمام شرکت ها سعی می کنند با حفظ خواص محصولات، از گروه 3 روغن ها که نسبت به گروه های 4 و 5 ارزان تر است، بیشتر استفاده کنند.

نتیجه گیری؛ در اواسط مطالعه بر روی این پست، کم کم داشتم قبول می کردم که شاید بهتر باشد توی موتور TU5 (به ویژه با داستان احتمال استفاده از ترکیبات الاستومری) از روغن های نیمه سنتتیک استفاده کنم و چشمم را روی تمام مزایای روغن سننتیک ببندم (همه ما از مزایای روغن های سنتتیک نسبت به مینرال و نیمه سنتتیک باخبریم و نیازی به تکرار مکررات نیست) اما با توجه به مطالبی که در بخش های دوم (بخش انتهایی) و بخش سوم عرض کردم، به نظرم رسید که شاید بهترین روغن برای این خودرو همان SN 5W40 باشد. 

در نظر من، شرکت Total هیچ وقت در 5 انتخاب اول برای خرید روغن موتور نبوده اما با استناد به رضایت دوستان این فروم از روغن های Total، احتمالا تا زمانی که دستم روی فرمان و پایم روی پدال های 206 است، از روغن Total 9000 استفاده می کنم. شاید اگر پژو 508 یا 2008 داشتم، اولویتم خرید روغن های جدیدتر خانواده Total 9000 بود (9000Energy، 9000Future، 9000Future Eco B، 9000Future NFC، 9000Future GF5 و ...) اما با توجه به تکنولوژی ساخت و صرفه اقتصادی، حتی اگر تمام این روغن ها موجود بود، باز هم انتخابم روغن پایه Total 9000 بود. همچنین به نظرم رسید با استفاده از فیلتر روغن اصلی، فاصله کارکرد بین دو جنرال سرویس را به حداکثر (حدود 9000 کیلومتر) نزدیک تر کنم تا کمی بار تورم بر دوشم کمتر احساس شود!

پسند شده توسط 5 کاربر

لینک به ارسال
در ۱ ساعت قبل، arash_a59 گفته است :

ایرانول رویال 10w40 گریدsm بود 80 اونوقت ایرانول ریسینگ 10w40 گرید sl بود 90؟! یه نگاه به مشخصات این دو روغن در سایت ایرانول بندازید عینا و کاملا و دقیقا مثل همن با این تفاوت که رویال sm هست و ریسینگ sl

حالا چطور sm ارزونتر ازsl هست جالبه.

به نظر میاد ریسینگ رو گرونتر از چیزی که هست بخاطر کشش بازار و اسمش میفروشند.

در 58 دقیقه قبل، a.m.i.n گفته است :

در 51 دقیقه قبل، dr_mehry گفته است :

والا چیزی ک تعویض روغنی و مغازه عمده فروش به من گفت اینه ک روغن رویال مشتری خیلی کمی داره بخاطر همین کم تر توی بازاره و قیمتم ارزانتره(حالا به هر دلیلی مثل خرید قدیمو...) مثلا ایرانول رونیا ک اصلا نبود هرجا رفتم پرسیدم گفتن نداریم و نمیاریم بنظر میاد ک رونیا دیگه اصلا فروش نداره!!!

و بحث قیمت هم این ک اینجا(کرمانشاه) یکم قیمت قطعات ماشین و روغن و این چیزا فضایی شده یعنی فک کنم از همه کشور گرانتره الان چندتا از اشناها میگفتن رفتیم از شهرستان قطعه خریدیم قیمتا نصف بوده الان اینجا بهران سوپر پیشتاز 10-40 هم دارن بین 80 ای 100 تومن میفروشن

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در ۱ ساعت قبل، a.m.i.n گفته است :

در ۱ ساعت قبل، dr_mehry گفته است :

جالب اینجاست قیمت روی خود جعبه پلاستیکی ریسینگ زده ۶۵ و خورده ای ولی یکی گرفته ۶۰ یکی ۶۴ یکی ۸۰ یکی ۹۰ و این یعنی بی صاحبی مملکت به تمام معنا که یه روغن تو چند تا فروشگاه میتونه تا چهل درصد نسبت به فروشگاه دیگه ارزون تر یا گرون تر باشه.هیچ مرجعی هم رسیدگی نمیکنه!!!

انصاف هم خوب چیزیه.

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

در 1 دقیقه قبل، DBBU گفته است :

جالب اینجاست قیمت روی خود جعبه پلاستیکی ریسینگ زده ۶۵ و خورده ای ولی یکی گرفته ۶۰ یکی ۶۴ یکی ۸۰ یکی ۹۰ و این یعنی بی صاحبی مملکت به تمام معنا که یه روغن تو چند تا فروشگاه میتونه تا چهل درصد نسبت به فروشگاه دیگه ارزون تر یا گرون تر باشه.هیچ مرجعی هم رسیدگی نمیکنه!!!

انصاف هم خوب چیزیه.

قیمت روی جعبه  زده بود  59 هزار که 60 میداد

ویرایش شده در توسط a.m.i.n
پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 6 دقیقه قبل، a.m.i.n گفته است :

قیمت روی جعبه  زده بود  59 هزار که 60 میداد

من پارس سوپر پایا گرفتم ۷۵

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در در 1397/08/03, 13:44:57، arash_a59 گفته است :

سلام

ماشین شما نمونه بسیار شفاف از موارد و موضوعاتی است که قبلا گفته شد(عدم حساسیت به انتخاب روغن گرانقیمت و...)

روغنی که شما میریختید یک روغن کاملا متوسط و معمولی حساب میشه که در بهترین حالت بهران سوپر پیشتازه. با رعایت دوره تعویض موتور ماشینتون در 200 هزار کیلومتر کارکرد به گفته خودتون سالم و سر حاله(ماشالله)

بهترین رو به نظر من ولش کن چون میوفتی توی سرازیری حساسیت که ممکنه کنترل سرعت و شتاب این حساسیت از دستت خارج شه و در این بین هم  پول زیاد بدی و روغن تقلبی هم بخوره به پستت. شما به یکی از محصولات ایرانی در بازه گرانروی 10w-40 شیفت کن، مثلا ایرانول ریسینگ یا پارس سوپر پایا و همون 6000 تا هم عوض کن مطمئن باش ماشینت به خوبی که تابحال کار کرده کار خواهد کرد.

موفق باشی

ممنونم از راهنماییتون.ببینم روغن بالاخره کدوم اوکی میکنم .

لینک به ارسال
در در 1397/08/02, 13:54:38، Mahdiv1360 گفته است :

روغن 40-10 ادینول با روغن 40-10 ریسینگ از نظر کیفیت فرق دارد؟

مثل این میمونه که بگی : موتور تویوتا بهتره یا موتور پیکان !!!

ادینول تو ایران واقعا عالیه ، فعلا  تقلبی نشده ،

تنها مشکل ادبنول قیمت ۲.۵ برابر شدنه اونه،

الان قیمت اش ۲۳۰،۰۰۰ تومنه ....

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری