reza

تاپیک جامع روغن موتور 206 (تمام تیپ ها)

<t>از چه برند روغنی استفاده می کنید و با چه گرانروی؟</t>   938 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. <t>از چه برند روغنی استفاده می کنید و با چه گرانروی؟</t>

• توتال
      468
    • کاسترول
      104
    • بهران
      171
    • آترود
      17
    • لیکومولی
      29
    • ادینول
      41
    • گرانروی 10w40
      291
    • گرانروی 5w40
      103
    • گرانروی 5w50
      16
    • سطح کیغی API-SN
      65
    • سطح کیفی API-SM
      71

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام نمایید تا بتوانید رای خود را در نظر سنجی ارسال نمایید.

9,692 ارسال در این موضوع قرار دارد

در 18 ساعت قبل، milad4 گفته است :

لیکومولی آلمان وارداتی هست واقعا عالیه  زمین آسمون کیفیتش  با قوطی های  پر شده های  ایرانی فرق داره

کاملا درسته وارداتی هاش محشره ولی ایرانی هاش مثل 20-50 کاملا معمولیه.

در 14 ساعت قبل، Atom گفته است :

ظرف پلمپ (عدم تماس با هوا): 2 سال

تا 4 سال هم میشه 

پسند شده توسط 1 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ارسال شده در (ویرایش شده)

در 15 ساعت قبل، Atom گفته است :

تحریم ایران در ادتیوهای روغن موتور است.

کاملا درسته! تو روغن پایه مشکل چندانی نیست ولی تو مواد افزودنی به شدت تحت کنترل هستند و وقتی قافیه تنگ آمد (مثل الان) یا هر اشغال تاریخ مصرف گذشته ای را از کشور دوست (چین) میارند و اضافه میکنند و یا اصلا اضافه نمیکنند؟!!! روغن خوراکی را تاریخ گذشته میارند این که دیگه سهله!!!!

ویرایش شده در توسط mehrdadghp
پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 13 ساعت قبل، Atom گفته است :

والوالین گفتی و دلم کباب کردی!!!:sad:

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 12 دقیقه قبل، mehrdadghp گفته است :

والوالین گفتی و دلم کباب کردی!!!:sad:

????!!

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 1 دقیقه قبل، saeid206h گفته است :

????!!

هیچی  سعید جان مورد خاصی نیست. والوالین یکی از بهترین روغن  موتورهای مورد علاقه ام هست که قبلا کارتنی میگرفتم ولی دیگه الان اصلا نمیشه خرید. هم کمیاب شده و هم گرون شده!! بهتر از این روغن ندیدم!!

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال
در 1 دقیقه قبل، mehrdadghp گفته است :

هیچی  سعید جان مورد خاصی نیست. والوالین یکی از بهترین روغن  موتورهای مورد علاقه ام هست که قبلا کارتنی میگرفتم ولی دیگه الان اصلا نمیشه خرید. هم کمیاب شده و هم گرون شده!! بهتر از این روغن ندیدم!!

پدرم یه پیکان 55 داشت،سالارررررجاده چالوس:hello:

بلبرینگ توپی چرخ جلوش ،با یه گریسی به نام والوالین پر میکرد،سفت و خرمایی رنگ بود

کلماتی مثل والوالین ،نوستالژی دارد...

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در هم اکنون، saeid206h گفته است :

بلبرینگ توپی چرخ جلوش ،با یه گریسی به نام والوالین پر میکرد،سفت و خرمایی رنگ بود

کاملا درسته! سعید جان قبلا (دوره قبل 57 یا زمان شاه ) جنس های امریکایی خیلی بود ولی بعد از اون که دیگه همه میدونند..... شرکت والوالین سابقه غیر باور 150 ساله در تولید لوبریکنت ها  و روان کننده ها مثل گریس و روغن واسکازین و .. داره. یک نکته جالب بگم اولین گریس ها را این شرکت والوالین زد و وقتی وارد کشور شد سالها یه جای اینکه بگند قطعه ای را گریس بزن همه میگفتند والوالین بزن!!!!!! یعنی اسم برند به جای اسم محصول جا افتاده بود و سالها استفاده میشد حتی بعضی مکانیک های قدیمی که امروزه هم فعالیت دارند!!! البته از این واژه ها زیاد بود و هست...

ولی در مورد روغن های والوالین: این روغن را هر کس بریزه هیچ روغن دیگه ای استفاده نمیکنه (مثل سواری با ماشین های آمریکایی). قبلا از دبی برام میاوردند و بعد شرکت پتروپخش 2 سال بعد رفع تحریم های کذایی بعضی محصولاتش را وارد کرد ولی بعدا  چون امتیاز امریکایی داشت واردات قطع شد و شرکت برند یورول را جایگزینش کرد که اون هم روغن خوبیه. به تمام دوستانی که سر روغن خوب بحث میکنند توصیه میکنم  حداقل یک بار بریزند تا معنی روغن موتور خوب را متوجه بشند. البته الان نه!! 

پسند شده توسط 6 کاربر

لینک به ارسال
در 12 دقیقه قبل، mehrdadghp گفته است :

کاملا درسته! سعید جان قبلا (دوره قبل 57 یا زمان شاه ) جنس های امریکایی خیلی بود ولی بعد از اون که دیگه همه میدونند..... شرکت والوالین سابقه غیر باور 150 ساله در تولید لوبریکنت ها  و روان کننده ها مثل گریس و روغن واسکازین و .. داره. یک نکته جالب بگم اولین گریس ها را این شرکت والوالین زد و وقتی وارد کشور شد سالها یه جای اینکه بگند قطعه ای را گریس بزن همه میگفتند والوالین بزن!!!!!! یعنی اسم برند به جای اسم محصول جا افتاده بود و سالها استفاده میشد حتی بعضی مکانیک های قدیمی که امروزه هم فعالیت دارند!!! البته از این واژه ها زیاد بود و هست...

ولی در مورد روغن های والوالین: این روغن را هر کس بریزه هیچ روغن دیگه ای استفاده نمیکنه (مثل سواری با ماشین های آمریکایی). قبلا از دبی برام میاوردند و بعد شرکت پتروپخش 2 سال بعد رفع تحریم های کذایی بعضی محصولاتش را وارد کرد ولی بعدا  چون امتیاز امریکایی داشت واردات قطع شد و شرکت برند یورول را جایگزینش کرد که اون هم روغن خوبیه. به تمام دوستانی که سر روغن خوب بحث میکنند توصیه میکنم  حداقل یک بار بریزند تا معنی روغن موتور خوب را متوجه بشند. البته الان نه!! 

=d>

پسند شده توسط 3 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

در 14 ساعت قبل، Atom گفته است :

البته امین جان تاکید من بیشتر روی دو تا آیتم بعدی بود، منتها بحث بسیار خوبی را پیش کشیدید. چه قدر خوب است که گاهی از این بحث های مهم و جدید داشته باشیم.

روغن موتورها به واسطه پایه نفتی که دارند، هیچ وقت فاسد نمی شوند؛ برای همین در مورد آنها اصطلاحاتی مثل expire time یا half life استفاده نمی شود. نکته ای که در مورد روغن موتورها مهم است، از دست رفتن خاصیت ادتیوها و یا به هم خوردن امولوسیون کلی است، برای همین در مورد روغن از واژه shelf life (عمر مفید) استفاده می شود.

البته دوستان همه استاد هستند و از من اطلاعات بیشتری دارند اما استفاده از روغن های قدیمی از لحاظ علمی اشتباه است!

روی لاستیک ها تاریخ انقضا وجود ندارد، صرفا هفته و سال تولیدی خودرو حک شده است و هر سازنده، بنا به سیاست خودش shelf life را در سایتش ذکر کرده است. روغن موتور هم مشابه همین است، یعنی تاریخ تولید دارد (حتی روی برخی تولیدات ساعت هم خورده است). پس تقریبا سیاست هر دو محصول یکسان است.

اول با سایت شرکت های تولید کننده شروع کنیم؛ در این زمینه شرکت ها به دو دسته تقسیم می شوند، یک گروه شرکت هایی که معتقد هستند محصولات شان تاریخ مصرف ندارد:

ELFhttp://www.elf.com/en/advice-corner/engine-oil-faq/does-motor-oil-expire.html

valvolinehttps://www.valvoline.com/about-us/faq/general-motor-oil-faq

گروه دوم هم شرکت هایی که معتقدند محصولات شان shelf life محدودی (بین 2 تا 5 سال دارد): 

Mobil1 (5 years): https://mobiloil.com/en/faq/ask-our-auto-experts/questions-for-auto-experts/shelf-life-of-unopened-mobil-1-quarts

pennzoil (4 years): https://www.pennzoil.com/en_us/service/all-yellow-faq.html

total (?): https://www.lubricants.total.com/does-motor-oil-expire

در مورد توتال، دقیق متوجه نشدم که منظورش از 2 سال، کدام روغن است! منتها اگر replacing را در نظر بگیریم، احتمالا روغن درون کارتر را گفته که به نظر من خیلی نیمه پر لیوان را مشاهده کرده است! به هر حال با سرچ کردن shelf life of motor oil به رفرانس های معتبر دیگری (سایت های خودرویی) ارجاع داده می شوید که کم و بیش بین 2 تا 5 سال را به عنوان shelf life معرفی کرده اند. منتها نکته ای که به نظر من باید دقت شود، عوامل تسریع کننده کاهش عمر مفید روغن موتور هستند که شامل رطوبت، گرمای شدید، نور مستقیم، گرد خاک و ... است که متاسفانه همه آنها در گمرکات جنوبی کشور وجود دارند و اثرات سینرژیسمی دارند. 

برخی فرانس های دیگر در زمینه  shelf life of motor oil:

https://myengineneeds.com/does-synthetic-motor-oil-ever-expire/

https://www.yourmechanic.com/article/what-is-the-shelf-life-of-motor-oil

https://www.bellperformance.com/blog/motor-oil-shelf-life

چه مطلب خوب و مفیدی بود بحث shelf life قبلا اگه اشتباه نکنم توی سایت والولین خونده بودم که به پرسشی اینگونه جواب داده بودند که روغن تاریخ مصرف نداره و تا هر وقت که میخوای نگهش دار و منم در ذهنم این قاعده به تمامی روغنها بسط داده شده بود.

ممنون از این مطلبتون

اما یه پرسش اینجا برای من ایجاد میشه چطور روغن والولین تاریخ مصرف نداره و میشه مثلا 30 سال نگهش داشت اما روغنی مثل mobile 1  بیشتر از 5 سال نمیشه نگهش داشت؟ آیا والولین نگهدارنده خاصی به روغن هاش زده یا از فرمول خاصی استفاده کرده؟! شخصا بعید میدونم و به نظرم میاد قضیه برمیگرده به بحث best befor and use by date

یعنی بهتره شما تا قبل اون تاریخ استفاده کنی وگرنه افت کیفیت داره حالا یه شرکتی اون افت براش خیلی مهمه و مشتری رو از اون آگاه میکنه یه شرکتی خیر یا اینکه اون افت اینقدر جزئی هست که ترجیح میده ذهن مشتری رو درگیر نکنه. این تحلیل شخصی خودمه.

-----------------------------------

یه منوال از شرکت هوندا گفته بودم دیدم در خصوص گرانروی و درجه هوا پیرو بحث اختلاف گرانروی ها، گفتم بذارمش جالبه.

همانطور که میبینیم روغن 5w30 و 5w40 دقیقا توی یک گروه برای دمای محیط قرار داده شده! یعنی اگر بحث دمای محیط در انتخاب روغن مطرح باشه هیچ فرقی بین این دو نیست!

البته این نظر شرکت Honda هست...

1222.jpg

ویرایش شده در توسط arash_a59
پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال
در 2 ساعت قبل، mehrdadghp گفته است :

مهرداد جان، ما هنوز در تب و تاب دیسک های برمبوهای شما جیلیز و ویلیز می کنیم ... روغن که در مقابل دیسک ترمز عددی نیست :-)

دقیقا نظرات تون درست است. شرکت پتروپخش روغن های ساخت هلند (پشت قوطی نوشته است Nederland!!!) سفارش حوزه خلیج فارسی را وارد کرده است. در گذشته های دور روغن های ساخت آمریکا به سفارش عرب وارد میشد. اولین بار با این روغن موتور تو نمایندگی ایرتویا آشنا شدم. در تایید حرف های شما همین بس که این روغن زیر سخت ترین فشارها (کویر، کات آف های طولانی و ...) خم به ابرو نمی آورد. در مورد گریس هم دقیقا درست می فرمایید. کمتر گریسی دیدم که در مقابل فشار و تماس طولانی مدت با آب این قدر مقاومت داشته باشد. خلاصه اینکه آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، چون در صنعت آنها اصلا غلط معنایی ندارد!

در 3 ساعت قبل، saeid206h گفته است :

نوستالژی رو خوب اومدی سعید جان :razz:

در 2 ساعت قبل، arash_a59 گفته است :

چه مطلب خوب و مفیدی بود بحث shelf life قبلا اگه اشتباه نکنم توی سایت والولین خونده بودم که به پرسشی اینگونه جواب داده بودند که روغن تاریخ مصرف نداره و تا هر وقت که میخوای نگهش دار و منم در ذهنم این قاعده به تمامی روغنها بسط داده شده بود.

ممنون از این مطلبتون

اما یه پرسش اینجا برای من ایجاد میشه چطور روغن والولین تاریخ مصرف نداره و میشه مثلا 30 سال نگهش داشت اما روغنی مثل mobile 1  بیشتر از 5 سال نمیشه نگهش داشت؟ آیا والولین نگهدارنده خاصی به روغن هاش زده یا از فرمول خاصی استفاده کرده؟! شخصا بعید میدونم و به نظرم میاد قضیه برمیگرده به بحث best befor and use by date

یعنی بهتره شما تا قبل اون تاریخ استفاده کنی وگرنه افت کیفیت داره حالا یه شرکتی اون افت براش خیلی مهمه و مشتری رو از اون آگاه میکنه یه شرکتی خیر یا اینکه اون افت اینقدر جزئی هست که ترجیح میده ذهن مشتری رو درگیر نکنه. این تحلیل شخصی خودمه.

-----------------------------------

یه منوال از شرکت هوندا گفته بودم دیدم در خصوص گرانروی و درجه هوا پیرو بحث اختلاف گرانروی ها، گفتم بذارمش جالبه.

همانطور که میبینیم روغن 5w30 و 5w40 دقیقا توی یک گروه برای دمای محیط قرار داده شده! یعنی اگر بحث دمای محیط در انتخاب روغن مطرح باشه هیچ فرقی بین این دو نیست!

البته این نظر شرکت Honda هست...

1222.jpg

آرش جان لطف داری به من، ارادت ...

در اینکه برند ولوولاین برند درجه یکی است، هیچ شکی نیست اما قطعا تفاوت خیلی شاخصی بین برندهای درجه 1 دنیا نیست. تحلیل خیلی خوبی داشتید، من باهاش موافقم، منتها من از زاویه دیگری به این داستان نگاه می کنم. فارغ از بحث shelf life، تمام سایت های تولید روغن تاکید دارند که اگر روغن حالت دو فازی پیدا کرد (ته نشین شد) روغن قابل مصرف نیست و باید دور ریخته شود. همچنین شرایط نگهداری نسبتا سخت گیرانه ای را هم برای انبارداری روغن ها پیشنهاد دادند. از دید من تفاوت دقیقا در همین نقطه است! یعنی عملا ELF و valvoline تفاوت خاصی با سایر کمپانی ها ندارند، آنها فقط معیار زمان را برای تبلیغات حذف کردند! عین اینکه آدیداس کفشی بزند و ادعا کند که کفی این کفش محدودیت عمر ندارد به شرطی که کف کفش با آسفالت سابیده نشود ...

این دو تا شرکت از دید من صرفا خواستند با این تریک تبلیغاتی خاص بودن خودشان را در نظر خواننده بیشتر کنند و گرنه اگر تضمین عمر نامحدود می دادند، بالافاصله این شرط را زیر extended/unlimited shelf life نمی آوردند. توتال هم قبل  از اینکه تنه اش به تنه elf بخورد، عمر دو ساله در سایتش لحاظ کرده بود منتها elf از راه به درش کرده لامصب :::P

در بحث گرانروی هم فکت خیلی خوبی را آوردید. اگر دقت کنید، پیشتر هم گفتم که محدوده -30 تا 40+ حد نهایی نمودار است و روغن هایی که این محدوده را ساپورت کنند، عملا در تمام شرایط آب و هوایی کارآیی کاملی دارند. فکر کنم این دفترچه honda accord باشد. دست خریدار را کاملا باز گذاشته و فقط تاکید کرده 20-0 مصرف سوخت کمتری دارد اما تویوتا خیلی سفت و سخت روی 20-0 تاکید می کند. حتی تاکید داشته که اگر 30-5 ریختید، دفعه بعدی حتما 20-0 بریزید که بشوره ببره ...

پسند شده توسط 5 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری