reza

تاپیک جامع روغن موتور 206 (تمام تیپ ها)

<t>از چه برند روغنی استفاده می کنید و با چه گرانروی؟</t>   951 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. <t>از چه برند روغنی استفاده می کنید و با چه گرانروی؟</t>

• توتال
      472
    • کاسترول
      105
    • بهران
      175
    • آترود
      17
    • لیکومولی
      30
    • ادینول
      42
    • گرانروی 10w40
      297
    • گرانروی 5w40
      106
    • گرانروی 5w50
      16
    • سطح کیغی API-SN
      68
    • سطح کیفی API-SM
      73

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام نمایید تا بتوانید رای خود را در نظر سنجی ارسال نمایید.

9,994 ارسال در این موضوع قرار دارد

در در 1397/07/18, 00:39:47، Meeysam Roozbeh گفته است :

سلام

باتوجه به گرون شدن بیش از حد روغن های خارجی تصمیم گرفتم روغن ایرانی استفاده کنم

نظردوستان  راجع به روغن بهران سوپر رانا ۵_۳۰ میخواستم بدونم

برای تیپ۵ ایرانیزه

با تشکر

دوست عزیز در ابتدا چند مورد رو بگم

اول اینکه شرکت پژو برای TU5 با کدی که توی ایران مونتاژ میشده هر روغنی رو که پیشنهاد داده عینا برای TU3 هم پیشنهاد داده(اینو گفتم چون خودم TU3 دارم و در ادامه توضیح میدم) مدرک این موضوع رو چندین صفحه قبل تر از خود منوال پژو گذاشتم

دوم اینکه روغن های 10w40 ،  5w40 و 5w30 همه برای این دو موتور مجاز و توصیه شده هستند، توسط کی؟ خود شرکت پژو.

حالا کدوم رو باید بریزیم؟ تفاوت این روغن ها صرف نظر از برند و ادتیو و ...یکی توی هزینه و اقتصادی بودنه(که 10w40 به نسبت ارزونترینه) یکی بسته به شرایط آب و هواییه و دیگری هم راندمانه. بحث آب و هوا بیشتر برمیگرده به عدد اول  یعنی اون عدد قبل از W ، خود W که یعنی زمستان یا Winter!

شما اگه توی منطقه سردسیری نیستی و دمای هوا هم زیر منفی 20 درجه سانتی گراد نمیاد به راحتی روغن 10w40 بگیر حالا SN که چه بهتر و پایین تر از اون تا  SL هیچ مشکلی نخواهد داشت، هم اقتصادیه هم به وفور یافت میشه هم ایرانی هاش کیفیت خوبی دارند به نسبت و ارزونند مثل پارس سوپر پایا یا ایرانول ریسینگ.

اما اگه توی منطقه سردسیری هستی و دما میاد زیر منفی 20 باید 5wX بریزی. حالا یا 5w40 یا 5w30

من خودم توی TU3 روغن 5w30 میریزم الان 32 هزارتا با این روغن رفتم(هر 10 هزارتا عوض میکنم)، دوستمم توی وی 8 اش با موتور TU5 همین 5w30 رو میریزه. تجربه شخصیم و مشاهداتم میگه عالیه و تا بحال نه تنها مشکلی با این روغن نداشتم بلکه چندتا عیب و ایرادم از موتور من و این دوستم برطرف شده که شرحش در صفحات قبلی هست.

اگه تصمیمت بر استفاده از 5w30 هست من پارس سوپر پیشرو رو بهت پیشنهاد میدم بین ایرانی ها.

در کل اگه موتور ماشینت مشکل خاصی نداره و نمیخوای به وسواس و سردرگمی دچار شی و کلی پول هم بابت روغن بدی (در این اوضاع اقتصادی) یه 10w40 از بین برندهای ایرانی(پارس یا ایرانول پیشنهاد بنده هست) انتخاب کن و همیشه هم همونو بریز و هر 6-7 هزار کیلومتر هم عوضش کن و حالشو ببر.

موفق باشی.

پسند شده توسط 4 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 53 دقیقه قبل، arash_a59 گفته است :

اول اینکه شرکت پژو برای TU5 با کدی که توی ایران مونتاژ میشده هر روغنی رو که پیشنهاد داده عینا برای TU3 هم پیشنهاد داده(اینو گفتم چون خودم TU3 دارم و در ادامه توضیح میدم) مدرک این موضوع رو چندین صفحه قبل تر از خود منوال پژو گذاشتم

دوم اینکه روغن های 10w40 ،  5w40 و 5w30 همه برای این دو موتور مجاز و توصیه شده هستند، توسط کی؟ خود شرکت پژو.

حالا کدوم رو باید بریزیم؟ تفاوت این روغن ها صرف نظر از برند و ادتیو و ...یکی توی هزینه و اقتصادی بودنه(که 10w40 به نسبت ارزونترینه) یکی بسته به شرایط آب و هواییه و دیگری هم راندمانه. بحث آب و هوا بیشتر برمیگرده به عدد اول  یعنی اون عدد قبل از W ، خود W که یعنی زمستان یا Winter!

شما اگه توی منطقه سردسیری نیستی و دمای هوا هم زیر منفی 20 درجه سانتی گراد نمیاد به راحتی روغن 10w40 بگیر حالا SN که چه بهتر و پایین تر از اون تا  SL هیچ مشکلی نخواهد داشت، هم اقتصادیه هم به وفور یافت میشه هم ایرانی هاش کیفیت خوبی دارند به نسبت و ارزونند مثل پارس سوپر پایا یا ایرانول ریسینگ.

اما اگه توی منطقه سردسیری هستی و دما میاد زیر منفی 20 باید 5wX بریزی. حالا یا 5w40 یا 5w30

من خودم توی TU3 روغن 5w30 میریزم الان 32 هزارتا با این روغن رفتم(هر 10 هزارتا عوض میکنم)، دوستمم توی وی 8 اش با موتور TU5 همین 5w30 رو میریزه. تجربه شخصیم و مشاهداتم میگه عالیه و تا بحال نه تنها مشکلی با این روغن نداشتم بلکه چندتا عیب و ایرادم از موتور من و این دوستم برطرف شده که شرحش در صفحات قبلی هست.

اگه تصمیمت بر استفاده از 5w30 هست من پارس سوپر پیشرو رو بهت پیشنهاد میدم بین ایرانی ها.

در کل اگه موتور ماشینت مشکل خاصی نداره و نمیخوای به وسواس و سردرگمی دچار شی و کلی پول هم بابت روغن بدی (در این اوضاع اقتصادی) یه 10w40 از بین برندهای ایرانی(پارس یا ایرانول پیشنهاد بنده هست) انتخاب کن و همیشه هم همونو بریز و هر 6-7 هزار کیلومتر هم عوضش کن و حالشو ببر.

موفق باشی.

سلام مرسی از راهنمایت

لینک به ارسال
در 2 ساعت قبل، arash_a59 گفته است :

موفق باشی.

منم خواستم پارس سوپر پیشرو بریزم ولی 10-40 دیگه الان گیر نمیاد. سر فرصت می خوام جوانب رو بررسی کنم. اگه بتونم خودم رو با 5-30 بودنش قانع کنم، حتما پارس سوپر پیشرو استفاده می کنم.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 4 ساعت قبل، endwaiter گفته است :

منم خواستم پارس سوپر پیشرو بریزم ولی 10-40 دیگه الان گیر نمیاد. سر فرصت می خوام جوانب رو بررسی کنم. اگه بتونم خودم رو با 5-30 بودنش قانع کنم، حتما پارس سوپر پیشرو استفاده می کنم.

بعضی از شرکت ها مثل هوندا قائل به اهمیت دمای هوا برای انتخاب رنج بالای روغن نیستن، تصویری از منوال هوندا داشتم الان گشتم پیدا نکردم نموداری داشت مثل نمودار پایین، یعنی مبنای انتخاب گرانروی بر اساس دمای هوا عدد ابتدایی بود، یعنی اگر دمای هوا قراره مبنای انتخاب باشه روی عدد اوله. بنابر این اینکه توی تابستان روغن 5w30 بدرد نمیخوره خیلی از شرکت های مطرح خودرو سازی بهش اعتقادی ندارند. اون عکس از منوال هم پیدا کردم میذارم، شرکت پژو هم ندیدم جایی گفته باشه توی هوای گرم فلان رو نریزید یا بریزید.

Screenshot_2018-10-11-22-19-57-678_org.mozilla.firefox.png

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در ۱ ساعت قبل، arash_a59 گفته است :

بعضی از شرکت ها مثل هوندا قائل به اهمیت دمای هوا برای انتخاب رنج بالای روغن نیستن، تصویری از منوال هوندا داشتم الان گشتم پیدا نکردم نموداری داشت مثل نمودار پایین، یعنی مبنای انتخاب گرانروی بر اساس دمای هوا عدد ابتدایی بود، یعنی اگر دمای هوا قراره مبنای انتخاب باشه روی عدد اوله. بنابر این اینکه توی تابستان روغن 5w30 بدرد نمیخوره خیلی از شرکت های مطرح خودرو سازی بهش اعتقادی ندارند. اون عکس از منوال هم پیدا کردم میذارم، شرکت پژو هم ندیدم جایی گفته باشه توی هوای گرم فلان رو نریزید یا بریزید.

دقیقا درست می فرمایید ...

توی نسل جدید ماشین ها، روغن ها چندین لول رقیق تر شدند. این وضعیت در هیبریدها و خودروهای دارای حالت استاپ/استارت بغرنج تر هم هست. الان کمتر ماشین جدیدی است که استاندارد گرید پایین روغنش 5 باشه و عموما از صفر شروع می شوند و نهایتا به 20 می رسند. (0w20) من خودم توی 206 از 5W40 استفاده می کنم و به نظرم هم از نظر مصرف سوخت و هم نظر شتاب از 10W40 بهتر است.

پسند شده توسط 4 کاربر

لینک به ارسال
در 2 ساعت قبل، Atom گفته است :

توی نسل جدید ماشین ها، روغن ها چندین لول رقیق تر شدند. این وضعیت در هیبریدها و خودروهای دارای حالت استاپ/استارت بغرنج تر هم هست. الان کمتر ماشین جدیدی است که استاندارد گرید پایین روغنش 5 باشه و عموما از صفر شروع می شوند و نهایتا به 20 می رسند.

کاملا درسته همچنین عدد دوم عددی بسیار حیاتی برای موتور هست و رعایت توصیه شرکت سازنده بی چون و چرا باید رعایت بشه چون گرانروی ایده ال در شرایط عملیاتی موتور هست. 

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 3 ساعت قبل، Atom گفته است :

دقیقا درست می فرمایید ...

توی نسل جدید ماشین ها، روغن ها چندین لول رقیق تر شدند. این وضعیت در هیبریدها و خودروهای دارای حالت استاپ/استارت بغرنج تر هم هست. الان کمتر ماشین جدیدی است که استاندارد گرید پایین روغنش 5 باشه و عموما از صفر شروع می شوند و نهایتا به 20 می رسند. (0w20) من خودم توی 206 از 5W40 استفاده می کنم و به نظرم هم از نظر مصرف سوخت و هم نظر شتاب از 10W40 بهتر است.

در 4 ساعت قبل، arash_a59 گفته است :

روغنی با عدد دوم ۳۰، در هوای گرم، از یه حدی سفت هر نمیشه و در لحظه استارت تو هوای خیلی گرم تابستون، اون محافظت لازم رو انجام نمیده و باعث سایش قطعات میشه. موتورهای جدید رو نمی دونم سیستمشون چجوریه، ولی بحث ما سر موتور ۲۰۶ هست که دیگه باید قدیمی حسابش کرد.

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 5 ساعت قبل، endwaiter گفته است :

روغنی با عدد دوم ۳۰، در هوای گرم، از یه حدی سفت هر نمیشه و در لحظه استارت تو هوای خیلی گرم تابستون، اون محافظت لازم رو انجام نمیده و باعث سایش قطعات میشه. موتورهای جدید رو نمی دونم سیستمشون چجوریه، ولی بحث ما سر موتور ۲۰۶ هست که دیگه باید قدیمی حسابش کرد.

مصطفی جان، تا اون جایی که من می دونم، روغن های مولتی گرید در واقع روغنی با گرید پایه هستند که به واسطه واکنش های پلیمریزاسیون توانایی تبدیل شدن به گریدهای بالاتر را دارند. علی القاعده روغن 5W30 و 5W40 در دمای مشترک در cold start قاعدتا باید گرانروی یکسانی داشته باشند (البته به مقدار جزئی روغن 5w30 باید رقیق تر باشد که کار اویل پمپ رو برای مکش راحت تر می کند). دمای محیطی که بخواهد روی cold start این دو تا گرید تاثیر بگذارد، باید خیلی بالا باشد (شاید حدود 80 درجه سانتی گراد که یک مقدار غیر ممکن است) اما نظر شما در مورد hot start کاملا درست است. به ویژه که دمای موتور در لحظه استارت بسیار بالاست و ممکن است در عرض همون چند ثانیه فیلم روغن بین قطعات پاره شده و قطعات در اثر سایش خط بیفتند و به مرور آسیب رسان شود.

در کل من هم با شما موافقم که روغن 5w30 با توجه به موتور دما بالای 206، کیفیت قطعات پایین موتور در ایران، دمای بالای تابستان در اکثر نقاط ایران و مسیرهای شیب دار شهرها (به ویژه تهران) روغن مناسبی برای 206 نیست و خودم گرید 5w40 را ترجیح می دهم.

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

تو سایت ادینول روغن های مناسب برای TU5 رو زده. دقت کنید، ۵-۳۰ رو زده مناسب برای بازه دمایی بین منفی تا مثبت ۳۰ درجه.

تو همین تهرانم تابستونا دما به چهل و خرده ای می رسه که اگه ماشین زیر آفتاب مونده باشه که دمای موضعی حتی تا ۵۵ هم می رسه. به نظرم ۵-۳۰ فقط برای مناطق سردسیر باید استفاده بشه.

حجم روغن رو هم همون ۳/۲۵ زده که احتمالا منظورش بدون فیلتره. 

wp_ss_20181012_0001.png

ویرایش شده در توسط endwaiter
پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

در 59 دقیقه قبل، endwaiter گفته است :

تو سایت ادینول روغن های مناسب برای TU5 رو زده. دقت کنید، ۵-۳۰ رو زده مناسب برای بازه دمایی بین منفی تا مثبت ۳۰ درجه.

تو همین تهرانم تابستونا دما به چهل و خرده ای می رسه که اگه ماشین زیر آفتاب مونده باشه که دمای موضعی حتی تا ۵۵ هم می رسه. به نظرم ۵-۳۰ فقط برای مناطق سردسیر باید استفاده بشه.

حجم روغن رو هم همون ۳/۲۵ زده که احتمالا منظورش بدون فیلتره. 

wp_ss_20181012_0001.png

با این قاعده که 5w40 هم مناسب نیست چون دمای تابستان تهران و خیلی از شهرهای ایران در سایه 40 رو رد میکنه در آفتاب که بماند(دمای شهر تهران در تابستان طبق گزارش مراجع رسمی 35 تا 45 درجه سانتی گراد در سایه هست) ، بعد شما فرض کن 2 ساعت با ماشین رانندگی کردید، حالا ماشین رو پارک میکنید و 2 ساعت بعد میرید که دوباره استارت بزنید، دمای تمامی قطعات موتور و خود روغن اون لحظه چقدره؟!

قطعا بالای 50 درجه. اون لحظه که 2 ساعته ماشین خوابیده و تمام روغن به کارتل برگشته و دمای روغن و قطعات بالای 50 درجه هست تکلیف لحظه استارت چیه؟!

ویرایش شده در توسط arash_a59
پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری