رخش

پروژه ی تبدیل اکسل معمولی به اکسل با بازوهای تعادل

<t></t>  

1. 1. <t></t>

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام نمایید تا بتوانید رای خود را در نظر سنجی ارسال نمایید.

62 ارسال در این موضوع قرار دارد

سلام محمدجان

عزیز خوش بحالت که بالاخره موفق شدی این سیستم رو بنصبی ما که خیلی وقت پیش رفتیم دنبالش نیافتیم تا اینکه پولمون رو صرف چیزای دیگه کردیم

حالا دو تا سوال

1.عکسی از تانک مثلثی و تانک گرد دارید که دقیقا متوجه بشم منظور کدوم قسمت و قطعه هست؟

2.اگه تانک مثلثی بود و بخوام اکسل کامل sd بندازم میشه این اکسل رو از طریق ایساکو سفارش خرید داد؟یا نه فقط نمایندگی ها در صورت اعلام خرابی اکسل سدان ها و تحویل داغی اکسل معیوب تعویض می کنن؟اصلا اکسل sd گیر میاد؟

ممنونم

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام محمدجان

عزیز خوش بحالت که بالاخره موفق شدی این سیستم رو بنصبی ما که خیلی وقت پیش رفتیم دنبالش نیافتیم تا اینکه پولمون رو صرف چیزای دیگه کردیم

حالا دو تا سوال

1.عکسی از تانک مثلثی و تانک گرد دارید که دقیقا متوجه بشم منظور کدوم قسمت و قطعه هست؟

2.اگه تانک مثلثی بود و بخوام اکسل کامل sd بندازم میشه این اکسل رو از طریق ایساکو سفارش خرید داد؟یا نه فقط نمایندگی ها در صورت اعلام خرابی اکسل سدان ها و تحویل داغی اکسل معیوب تعویض می کنن؟اصلا اکسل sd گیر میاد؟

ممنونم

والا عکسی که ندارم.

لوله ی تانک همان لوله ی قطور تو خالی وسط اکسل هست.

در مورد سوال دو هم من هیچ اطلاعی ندارم متاسفانه.

لینک به ارسال

محمد جان

خسته نباشی و تبریک میگم.

من خیلی قبل به این فکر افتادم و همه چیز رو کنترل کردم. حتی یه اس دی هم گیر آوردم و با اکسل اوتوله خودم مقایسه کردم. تفاوتی که من رو مایوس کرد این بود که اون لوله بزرگ اکسل اس دی ، کاملا" گرد بود و ماله من هم گرد بود ولی یه سمتش صاف بود یعنی یچیزی تو مایه هایه نیم دایره ( شبیه حرف D بود)

حالا نمیدونم میتونم کاری کنم یا کلا" بیخیال بشم

ممنونم داداش

لینک به ارسال

این تانک ها چون فقط سرشون مهمه که لوله ژامبون داخلش بره هر تولید کننده یک شکلی به وسطش داده!

100% لوله تانک شما ایرانی هست و اگر پشت D که صاف هست به سمت جلو و یا عقب ماشین باشه میشه کاریش کرد ولی خب عمری نمیشه.

هزینش هم تعویض لوله تانک هست که به صرفه نیست...

لینک به ارسال

محمد جان دمت گرم خیلی چیزا برام روشن شد

بنده هم تا ۳ ماه پیش درگیر این مسیله شدم و با دلبل گرفتن کمی اطلاع ناقص بی خیال شدم

اونم چیزی نبود جز همون تانک اکسل که من تا حرفه تبدیل اکسل زدم گفتند باید ۱۰۰ درصد تانک تعویض بشه که خوشبختانه نشون دادید که ۶۶٪ شانس دارم که فردا چک میکنم تا مطمین شم

خدا خدا میکنم تا جای پیچا هم باشه

ای کاش از تانک گرد باریک و قطور هم عکس میزاشتین تا بتونیم با اکسل خودمون قیاس کنیم

گذشته از اون غیر از اینی که بنده جرات پیچیدن با سرعت ۱۳۰ تا رو ندارم و فکر هم نمیکنم همچین کاری بکنم ایا در کوبش و پریدن عقب هاچبک های ما تاثیری داره؟؟؟؟

در کل یعنی در نرمی عقب و نپریدن ته ماشین تاثیر داره یا صرفا کارش ایجاد تعادل در سرعت بالاست؟؟؟

لینک به ارسال

نمیدونم مشکل بخاطر سنتر هست یا منبع انتهایی اما اگر از منبع انتهایی باشه،میشه با چند تغییر یا سنتر فعلی یا سنتر SD برای استفاده اصلاح کرد و منبع فابریک 206 مجددا" نصب بشه...بهزاد جان با یه بررسی چشمی بیشتر نبود جا پیچ ها روی ژامبون 206 های هاچ بک بچشم میاد مشابه تصاویر زیر

xctg530dh1krgfxo1yks9_s.jpgLINK_TEXT><e>

xdf5uupfdtv4vorzsnbu_s.jpgLINK_TEXT><e>

xmo37afpj3jkna82bzql3_s.jpgLINK_TEXT><e>

x4v0zogu4i9uhqx6v3jgl_s.jpgLINK_TEXT><e>

xjj4vambateacqpy3nsso_s.jpgLINK_TEXT><e>

بهمین خاطر بنظر میاد اضافه کردن این قطعات کار چندان پیچیده و زمان بری نباشه البته در صورتیکه محل اتصال 2 صفحه فلزی که بوش های بالایی به آنها متصل میشه روی اکسل شما بدون دردسر قابل نصب باشه وگرنه باید اکسل بطور کامل با SD یا استوک(RC یا SW) تعویض بشه . بنظرم بهترین کار اینه اول اون 2 صفحه فلزی روی اکسل ماشینتون تست کنید اگر بدون دردسر نصب شد سایر قطعات تهیه کنید یا این قطعات با این شرط تهیه کنید

اما در مورد تاثیر قبلا" توضیحاتی در تاپیک قرار داده بودم به نقل از برخی دوستان در تیونینگ تاک

اکسل عقب sd برگرفته از مکانیزمی به نام optimize contact pitch یا به اختصار opc هست که در سال 2000-2001 توسط کمپانی میشلن اختراع شده. این مکانیزم بسیار پر کاربرد برای خودروهای دیفرانسیل جلو در تعلیق عقبه. دو کار اصلی این مکانیزم شامل

1) با برقراری اتصال دو نیروئی میتونه نیروی ناشی از شتاب جانبی که از وزن اضافه عقب هست رو بر مرکز اکسل منتقل کنه و بخش اعظم اون رو به علت دو نیروئی بودن خنثی کنه. این عمل همچنین باعث خنثی شدن بخشی از نیروی ضربه ای وارد شده به اکسل در عبور از دست انداز ها شده که به بخش میانی اکسل منتقل میشه و باعث نرمتر شدن خودرو میشه (البته به صورت حسی، نه اینکه این نرمتر شدن باعث کاهش هندلینگ بشه)

2) اصلی ترین دلیل طراحی این نوع مکانیزم تبدیل برایند نیروی گسترده سطح تماس لاستیک با زمین از در زمان عبور از پیچ است. به این صورت که در حرکت مستقیم گسترده گی نیروی هر کدام از چرخ های عقب (و جلو) به صورت مستطیلی با سطح زمین است. در زمان عبور از پیچ این گستردگی به شکل ذوزنقه و در آستانه حالت بحرانی به شکل مثلث تبدیل میشه که مکانیزم مذکور در حالت عبور از پیچ، دوباره گستردگی نیرو رو به شکل مستطیل در میاره. این عمل اثر خیلی زیادی برای هندلینگ ماشین داره.

مکانیزم OPC به این شکل نمیتونه در خودروهای دیفرانسیل عقب استفاده بشه و برای ایجاد حالت های مشابه برای اکسلی که محور گردان در اون وجود داره نیاز به استفاده از مکانیزم های پیچیده تری هست.

یه تاریخچه کوتاه در مورد اکسل RC و عملکردش :

اکسل 206 که تقریبا با اکسل عقب پژو 306 یکی هست (با یکم تغییرات) اولین بار در سال 2001 دستخوش تغییر شد و با اضافه شدن دوتا بازو کمکی (Rear torsion bar یا Tie rods) و قطورتر شدن قطر میله های پیچشی از 19mm به 21mm ، بروی 206SW یا همون 206Estate نصب شد که البته 206 استیشن شده بود و تقریبا طول ماشین 20cm بیشتر شد که با برقراری اتصال دو نیروئی میتونست نیروی ناشی از شتاب جانبی که از وزن اضافه عقب هست رو بر مرکز اکسل منتقل کنه و تعادل بیشتری تو پیچها به عقب ماشین بده

و بعد در سال 2003 با ظهور 206RC بدلیل بالاتر بردن هندلینگ ماشین از همین نوع اکسل براش استفاده شد ، و بعد از تولید 206SD نیز به دلیل اضافه شدن به طول ماشین (دقیقا مشابه 206SW) و بیشتر شدن نیروی گشتاور به ته ماشین و انجام تست های مختلف تو پیست نورنبرگ آلمان این اکسل براش در نظر گرفته شد که قابلیت تحمل گشتاور بیشتری تو پیچها داشت. البته کمکی که برای این اکسل در نظر گرفته شد با توجه به نوع کاربری ماشین نرم یا سفت بود، RC کاملا خشک و SD نرمتر

بنظرم با توجه به توضیحات اگر قیمت قطعات معقول و نصب آنها با حداقل دردسر انجام بشه بصرفه هست، شخصا" تجربه رانندگی با هاچ بک و SD داشتم و در یک پیچ یکسان با سرعت یکسان و حتی بیشتر تفاوت رفتار محسوس و ملموس هست و اون حس بد سبکی و ناپایداری قسمت عقب کمتر بچشم میاد اما بنظرم نباید بزرگ نمایی بشه چون یسری مشکلات ساختاری 206 (سیستم تعلیق عقب نچندان پیشرفته،فاصله کم محورها،تقسیم وزن نامناسب و...) شاید قابل تعدیل باشه اما قابل حل نیست،فکر میکنم دیدن این کلیپ بخوبی نشون میده که حتی RC هم بدون نبود ESP پایداری بالایی نداره

تستESP در پژو 206 RC

لینک به ارسال

رضا جان

عکسی ندارم ضمن اینکه با عکس هم قابل تشخصی نیست. فقط باید بست وسط رو جا بزنید تا متوجه بشید.

در کوبش و نرمی تفاوتی نداره چون فنر بندی دست نمی خوره.

کار این میله ها انتقال فشار به طرفی از اکسل هست که فشاری روش نیست یعنی دقیقا سر پیچ ها که فشار یک طرف هست رو منتقل می کنه به طرف دیگر و تعادل ایجاد می کنه.

از طرفی فنر بندی دستی نمی خوره که انتظار نرمی و عدم کوبش و یا ... داشته باشیم.

مشکل منبع آخر هست که جا نمیشه. من اول یک تکه لوله جوش دادم آوردمش جلو تر که باز هم برخورد می کرد با سپر.

میله های تعادل یکمی جای منبع رو به صورت طولی کم می کنه و منبع جا نمیشه.

در مورد بست وسط هم خدمتتون عرض کردم اگر تانک مدل لوله ی گرد باشه مشکلی نیست حتی اگر از مدل قطر کوتاه باشه.

بنابراین نیازی به تهیه بست هم نیست با چشم هم میشه تشخیص داد

لینک به ارسال

تیپ 5 های فرانسوی تانکاشون چه شکلیه ؟ با هم فرق می کنن؟

لینک به ارسال

هیچ منبع معتبری در این باره وجود نداره که روی چه تیپ, مدل و ... چه مدل اکسلی نصب شده.

فقط باید با نگاه تشخیص داد.

لینک به ارسال

محمد جان میتونیم از منبع اسپرت استفاده کنیم یا باید کلا از منبع ریو استفاده کنیم؟

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری