legend

تاثیرات و خطرات تعویض فولی سر میل لنگ

<t></t>  

1. 1. <t></t>

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید یا ثبت نام نمایید تا بتوانید رای خود را در نظر سنجی ارسال نمایید.

76 ارسال در این موضوع قرار دارد

سلام

من سرچ کردم ظاهرا قبلا به صورت مفصل در این زمینه بحث نشده.

من دیشب به توصیه یکی از کاربران سایت که در بخش بازار فعالیت دارن، فولی (پولی؟) سر میل لنگ ماشین رو برای افزایش توان (یا به قولی بازیابی توان از دست رفته) ماشین عوض کردم.

خود ایشون هم همین کار رو روی ماشینش انجام داده بود.

این فولی ها رو یه شرکت ایرانی می سازه و گارانتی 6 ماهه داره (با چند نمایندگی در سطح کشور) و ده روز ضمانت برگشت (در صورت عدم رضایت) داره.

در نتیجه تعویض فولی، تسمه دینام رو هم عوض کردم (کوچیک ترش رو انداختم. تسمه تویوتا بود ساخت ژاپن)

موقع روشن بودن ماشین کمی صدا از اون سمت میاد که حالا دو سه روز منتظر می مونم ببینم برطرف میشه یا نه.

تاثیر خوبی روی شتاب گذاشته و نسبتا محسوسه (طبق ادعای ایشون تاثیر افت توان موتور هنگام کولر گرفتن تا حد زیادی از بین خواهد رفت)

سوال و تردیدی که برام به وجود اومده، احتمال تاثیر منفی این تغییر روی کارکرد موتور هست.

به عنوان مثال اگر میزان خیلی کمی تاب داشته باشه ممکنه در درازمدت باعث خراب شدن موتور بشه. ترجیح میدم موتور سالم باشه ولی شتابش معمولی تا این که با یه تغییری آسیب ببینه.

دوستان لطفا کلا در این زمینه منو راهنمایی کنید. چه مشکلاتی از این تغییر ممکنه برام ایجاد بشه؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

من این کارو نکردم و به نظرم ایده جالبی آومده

اینکه پولی کوچیک شده مطمئنا تاثیر مثبت روی شتاب موتور و کمتر فشار اومدن به موتور خواهد داشت ( مثل سبک کردن دنده فلای وییل ) همونطور که کوچکتر شدن پولی دینام هم باعث کمتر فشار اومدن به موتور - تسمه - و دینام میشه

به نظر کار عملی .. جالب و موثری میاد ( اما تغییر اندازه پولی سر میل لنگ با اندازه پولی های میل سوپاپ هم نسبت 2 به 1 داره و فکر میکنم این پولی ها هم باید تغییر کنه (((( البته این نسبت ها در تعداد دندانه چرخ دنده میل لنگ ومیل سوپاپه و نمیدونم که پولی هم شامل همین مسئله میشه یا خیر !!!)))))

اما شاید این سر و صدا به خاطر نوع تسمه ای باشه که انداختید

راستی این پولی رو کجا تهیه کردید ؟؟ و برای تیپ 5 هست دیگه ؟؟

در باره قیمت پولی و تسمه هم پی ام دادم بهتون

ویرایش شده در توسط

لینک به ارسال

سلام

من این کارو نکردم و به نظرم ایده جالبی آومده

اینکه پولی کوچیک شده مطمئنا تاثیر مثبت روی شتاب موتور و کمتر فشار اومدن به موتور خواهد داشت ( مثل سبک کردن دنده فلای وییل ) همونطور که کوچکتر شدن پولی دینام هم باعث کمتر فشار اومدن به موتور - تسمه - و دینام میشه

اما شاید این سر و صدا به خاطر نوع تسمه ای باشه که انداختید

راستی این پولی رو کجا تهیه کردید ؟؟ و برای تیپ 5 هست یا تیپ 2 ؟؟؟ اگه تیپ 2 دارید برای تیپ 5 هم موجود بود ؟؟؟

حدسم اینه که به خاطر تسمه هست ولی خب واقعا جنس تسمه خیلی خوبه (برای تویوتا ساخته شده و ظاهرا امریکاییه)

البته صدا اذیت کننده نیست و نیاز به توجه داره ولی من حساسم و دوست ندارم ماشین صدای اضافی داشته باشه

من برای تیپ پنج انداختم و نمی دونم آیا به تیپ ۲ می خوره یا نه (دوستان راهنمایی کنن که فولی تیپ ۵ و ۲ یک اندازه است یا نه)

از یکی از کاربرای فروم خریدم، خودشون هم برام انداختن (چون نمیخوام در این بخش تبلیغ کنم، اگر میخواید اسم یا شماره شون رو براتون پی ام کنم. فولی رو ۱۱۰ و تسمه رو ۵۵ خریدم. البته یه تسمه جداگونه هم محض احتیاط گرفتم انداختم صندوق برای روز مبادا)

پ ن: الان که داشتم بین دو تا محل کارم رانندگی می کردم کل مسیر رو (کم تر از نیم ساعت) با کولر اومدم. ماشین خیلی خوب شتاب می گرفت و به هیچ وجه تاثیر کولر مشخص نبود. البته ناگفته نماند که دیشب چهار تا شمع سوزنی پلاتینیوم بوش هم انداختم

لینک به ارسال

خیلی خوبه منم راستش رو ماشین خیلی کارها کردم

و شتاب بهتر هم برام خیلی مهمه و هر کاری که به بودجه و شتاب بهتر ماشینم بوخوره انجام میدم

با تشکر مارو بیشتر از تجربه رانندگی با ماشینتون و تاثیر پولی مطلع کنید

لینک به ارسال

اگه پولی میل لنگ کوچک بشه پس کمی تعداد دور دینام هم کم میشه...میتونه کامل شارژ کنه باطری رو؟ یه درصدی به آفتامات فشار بیشتری میاد احتمالا..

از قدرت کولر کم نشده؟

لینک به ارسال

فکر کنم این فولی که شما گفتین خریدین 110 تومن منجیط نداره

تا جایی که من یادمه کار منجیط توی فولی پژوها جذب ضربه بود و جلوی پاره شدن تسمه رو میگیره و فولی هایی که منجیطشون ترک عمیق یا پارگی داره هی تسمه رو بیرون میندازه.

توی 206 فقط تیپ1 از فولی یک تیکه (بدون منجیط) استفاده کردن که به جاش تسمه سفت کن و هرزگردها با تیپهای دیگه متفاوته و لرزه گیر تسمه داره

لازم به ذکره تیپ1 مدل اولیه پروژه 206 بوده که در تیپهای بعدی اون ایرادات رفع شده مثل سیستم سیم کشی که مولتی پلکس شد یا پمپ بنزین که عوض شد یا همین سیستم فولی سر میل لنگ و تسمه و هرزگردهاش که عوض شد.

البته در مورد کوچیکتر شدن سایز فولی جای فکر داره چون توی سیستم فولی و چرخ دنده ها:

فولی محرک کوچک فولی متحرک بزرگ = متحرک کندتر میچرخه با قدرت بیشتر ((مثل کولر آبی خونه))

فولی محرک بزرگ فولی متحرک کوچک = متحرک سریعتر و با قدرت کمتری کار میکنه

فولی متحرک و محرک برابر = قدرت و سرعت مساوی

البته اگه اشتباه میکنم اساتید تصحیح کنند و به کاستی علم ما بیافزایند

با تشکر: حسن hi.gifhi.gif"><a href=http://ir206.net/images/smilies/hi.gif' alt='URL>'>

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

اندازه و نسبت پولی ها یه چیز مهندسی شده و روی حساب کتابه.

به همون میزان که شما احساس می کنید قدرت موتور بیشتر شده در واقع آلترناتور، پمپ هیدرولیک، واترپمپ و کمپرسور کولر با توان کمتری دارن کار می کنن. یعنی شارژ ضعیفتر باتری، فشار احتمالی به جعبه فرمون تو دورهای پایین، خنک کاری ضعیفتر سیستم خنک کننده و ضعف کولر تو دورهای پایین. و هر کدوم از اینا در دراز مدت می تونن اثر منفی داشته باشن. مثلا ممکنه تو حالت درجا دور کمپرسور از حداقل دوری که باید باشه تا تو شرایط بالانس دینامیکی کار کنه کمتر بشه و به اجزای داخلیش از جمله بلبرینگهاش آسیب برسه. یا مثلا تو دور پایین پمپ هیدرولیک نتونه فشار کافی ایجاد کنه و به جعبه فرمون فشار بیاد.

اثر منفی احتمالی دیگه وجود دمپر تو پولی فابریک هست که شوکهای وارده رو (مثل وارد مدار شدن ناگهانی کولر) دفع می کنه و به احتمال زیاد پولی دست ساز جدید فاقد اون هست.

کیفیت ساخت خودش بحث جداگونه ایه که روی عمر تسمه ها اثر می ذاره. محل تماس تسمه روی پولی استانداردهایی رو برای کیفیت و روش تولید پولی می طلبه که ممکنه تو پولی جدید رعایت نشده باشه و از قضا صدایی که جدیدا اضافه شده مربوط به همین مورد باشه.

مورد آخر هم احتمال بالانس نبودن پولی جدید که عمر تسمه، هرزگرد ها، تسمه سفت کن و حتی موتور رو می تونه کم کنه.

همه این موارد به لحاظ تئوری محتمل هستن و اینکه اثرشون چقدر محسوس باشه و چقدر زود خودشونو نشون بدن مشخص نیست.

لینک به ارسال

باسلام

ممنون که دوستان تجربیاتشون رو درمیون میذارن

اولا من فکر میکنم که فولی مربوط به تسمه دینام و .. منظورشون بوده , نه فولی مربوط به تسمه تایم

اگر اینجوریه که قطعا همینه:

درمورد سیستم خنک کننده که مشکلی ایجاد نمیکنه , چون واترپمپ روی تسمه تایمه

همینجور که دوستمون گفتن , شتاب و نفس ماشین بهتر میشه , چون توان کمتری داره ازش گرفته میشه

باید دید نسبت محیط فولی جدید به قبلی چقدره , به همون نسبت توان مصرفی کولو , هیدرولیک و دینام کمتر میشه

قطعا دینام اگر نگیم شارژ کامل رو نتونه انجام بده , حتما زمان بیشتری باید کارکنه تا شارژ کامل بشه

دور کمپرسور کولر کمتر میشه , دوستمون هم گفتن , معایب احتمالیش رو (باید دید توی تجربه چی میشه)

همینطور هیدرولیک که حتما توی دورهای پایین , فشار پمپ کمتر میشه

مهمتر از همه , همون دمپر یا لاستیک ضربه گیر هست

معایب بزرگش وارد شدن ضربه به شفت کمپرسور کولر هست درلحظه روشن کردن کولر که شاید در درازمدت باعث پیچیدگی شفت بشه (خصوصا روشن کردن کولر در دورهای بالا)

گرچه کمپرسور کلاچ داره خودش , اما این ضربه گیر , برای شفت کمپرسور حیاتی هست

دینام و هیدرولیک چون از لحظه استارت توی سرویس هستند , این رو لازم ندارن (دقت کنید میبینید این دمپر فقط ماشینهایی دارن که کولر روی تسمه و در ارتباط با موتور دارن-ماشینهایی با کمپرسورکولربرقی این رو ندارن)

ممنون میشیم این دوستمون درصورت ادامه استفاده از این فولی , تجربشون رو بگین

باتشکر

لینک به ارسال

ممنون بابت توضیحات ولی اگر قرار باشه آسیب هایی داشته باشه ترجیح میدم برم پسش بدم.

قطعه، شیش ماه گارانتی و ده روز ضمانت تعویض بدون شرط داره.

صداش واقعا اذیت کننده نیست ولی محسوس هست. واقعا با کولر گیری متوجه وارد شدن کولر نمیشید (اصلا افت توان نداره موتور و شتاب گیری عالی هست)

باز هم میگم این تعویض فولی همزمان با تعویض شمع ها بوده و ممکنه تاثیر مثبت شمع های پلاتینیوم هم بوده باشه

ضمنا یه موردی که امشب دقت کردم، وقتی توی پارکینگ داشتم ماشین رو میزون می کردم و تقریبا درجا فرمون رو می پیچوندم، نور چراغ ها کمی کم شد (این رو کسی که نصب کرده بود هم گفته بود که ممکنه در جا این اتفاق بیفته)

لینک به ارسال

سلام

همونطور که دوستان گفتن نداشتن لاستیک یه معایبی داره

ولی مهمتر از همه خنک کنندگی کولر در حالت سلو هست که دچار افت میشه بخصوص برا کسایی که تو مناطق گرم زندگی میکنن و ممکنه تو حالت سلو حتی بیش از 1 ساعت کولر روشن باشه و از طرفی دینام هم شاید نتونه با اون دور جریان مناسب برا شارژ کردن باطری رو بده

ولی تو دور دیگه به چشم نمیاد و مشکلی نداره

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری