naser-abdi

شماره شناسایی خودرو VIN چیست؟

23 ارسال در این موضوع قرار دارد

شماره شناسایی خودرو VIN چیست؟

دوستان دقت داشته باشند که این شماره یکسری اعداد تصادفی کنار هم چیده شده نیست بلکه دارای معنی و حاوی اطلاعات کلیدی در مورد ماشین شما است، که ممکن است برایتان جالب باشد.

این شماره در کارت ماشین و یا سند خودرو به شکل زیر قابل مشاهده است.

IRF 2 A KFX E 41099522

سه حرف اولIRF کد شناسایی تولید کننده است.

مثلا

VA through VE - Austria

6A through 6W - Australia

YA through YE - Belgium

9A through 9E - Brazil

2A through 2O - Canada

LA through LO - China

YF through YK - Finland

VF through VR - France

SN through ST - Germany

WA through WO - Germany

و...

حرف بعدی مدل ماشین

1 = 106

2 = 206

3 = 309

4 = 405

6 = 605

7 = 306

8 = 406

9 = 607

حرف بعدی مشخصه بدنه ماشین و تعداد درها است.

سه حرف بعدی در خصوص قدرت موتور است

HFX - 1.1

KFW - 1.4 8v EEC 95 depoll engine

KFX - 1.4 8v EEC 2000 depoll engine

KFU - 1.4 16v

NFZ - 1.6 8v

NFU - 1.6 16v

RFN - 2.0 136bhp

RFR - 2.0 138bhp

RFK - 2.0 177bhp

8HX - 1.4HDi

9HZ - 1.6HDi

WJZ or WJY - 1.9D

RHY - 2.0HDi

حرف بعدی در خصوص گیربکس و میزان آلایندگی ماشین.

8 حرف آخر شماره سریال ماشین است.

البته ممکن است در ایران از استاندارد دیگری استفاده شده باشد؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دوست عزیز معمولاً 5 عدد یا حرف آخر انتهای شماره شاسی خودرو هستش

توی ایران خوردرو شماره 5 یا 6 از VIN اختصاص به اون خط تولید خاص داره فرض مثال سالن خلیج فارس شماره خاصی داره که اون رو توی VIN محصولات ایرانخودرو میزنن

توی خودروی 206 شماره VIN از زیر شیشه جلو قابل روئیت هستش و همیچنین میتونید از داخل کاپوت قسمت بالای کمک که بصورت پرچ شده است نگاه اش کنید

لینک به ارسال

دوست عزیز معمولاً 5 عدد یا حرف آخر انتهای شماره شاسی خودرو هستش

توی ایران خوردرو شماره 5 یا 6 از VIN اختصاص به اون خط تولید خاص داره فرض مثال سالن خلیج فارس شماره خاصی داره که اون رو توی VIN محصولات ایرانخودرو میزنن

توی خودروی 206 شماره VIN از زیر شیشه جلو قابل روئیت هستش و همیچنین میتونید از داخل کاپوت قسمت بالای کمک که بصورت پرچ شده است نگاه اش کنید

توی 206 های تولید ایران خودرو شماره VIN رو فقط روی پلاک زیر کاپوت میتونین پیدا کنین. زیر شیشه و زیر صندلی عقب و ... فقط شماره شاسی حک شده. ضمن اینکه شماره شاسی 206های تولید ایران خودرو با شماره شاسی ضرب شده روی پلاک زیر کاپوت (که این پلاک از فرانسه میومد و درواقع شناسنامه ماشین بود) متفاوته و دقیقا نمیدونم چرا ایران خودرو همون شماره شاسی تعیین شده از طرف پژو رو به عنوان شماره شاسی ضرب نمیکرد!

لینک به ارسال

درسته مهدی جان ولی اگه شما شماره زیر شیشه که نقش شماره شاسی رو داره به چند رقم VIN ماشین مقایسه کنید میبیند که کاملاً با هم تطابق دارند

علت اینکه ایران خودرو شماره شاسی رو ضرب نیمکرد هم فکر کنم دلیلیش 2 تا باشه البته این ها بر اساس حدسیات بنده هستش

1- شماره شاسی ایرانخورد بر اساس کد ها و شناسیایی و اطاق و قطعات ساخته شده در یه خط تولید خاص هستش که مثلاً خط تولید فلان شماره 123 رو داره

2- شرکت های خودرو سازی واسه اینکه آمار و اجازه تولید رو از سازمانهای مختلف بگیرن باید بر اساس پلتفرم خاصی شماره ها رو به سازمانهای وابسته جهت اخذ پلاک بدن که پلتفرم ایرانخودرو با NAAM و پلتفرم محصولات سایپا با S14یا M13-11 شروع میشه و یا شرکت مدیران خودرو با همون mvm شروع میشه

و یا از اون طرف شماره شاسی محصولات شرکت زامیاد با حرف D و از 5 تا عدد تشکیل شده!!! idontnow.gifidontnow.gif"><a href=http://ir206.net/images/smilies/idontnow.gif' alt='URL>'>

البته این نوع کد دادن واسه شماره شاسی از سال 87 -88 به این طرف در تمامی شرکت های خهودرو سازی باب شده و قبل از اون سیستم شماره شاسی فقط عددی بود

بنده کارم طوریه که با شماره موتور و شاسی ماشین های مختلف سر و کار دارم و واسه همین به این مسائل بیشتر توجه میکنم

اگه کسی فهمید دلیل این کد ها ی عجیب و غریب چیه خوشحال میشیم راهنماییمون کنه rose.gifrose.gif"><a href=http://ir206.net/images/smilies/rose.gif' alt='URL>'>

لینک به ارسال

این پلاک ماشین من (که از طرف پژو ساخته شده و برای ایران خودرو فرستاده شده که درواقع شناسنامه ماشین هست) و شماره شاسی های ضرب شده در زیر شیشه، روی کمک سمت شاگرد و زیر صندلی عقب؛ که شماره زیر شیشه هیچگونه انطباقی با VIN نداره!

همونطوری که میبینیم شماره شاسی که پژو برای ماشین من تعیین کرده 972858 هستش ولی شماره شاسی که ایران خودرو ضرب کرده 10827364 هست که هیچ ربطی به هم ندارن. وقتی شماره VIN رو توی سرویس باکس پژو یا هر سایت شناسایی VIN وارد میکنم (مثل این) شماره شاسی ماشین من رو 972858 نشون میده که همونیه که تو شناسنامه ماشین اومده.

VIN اطلاعاتی از قبیل کشور سازنده و کشور مونتاژکننده و رنگ ماشین و تاریخ دقیق تولید و سطح آپشن های ماشین و ... رو هم در برداره که از همین جهت مثل شناسنامه ماشین میمونه و یه شماره منحصر به فرد برای ماشینه (مثل اثر انگشت برای آدم ها)

این هم یه نمونه از اطلاعاتی که از یه VIN مربوط به یه پژو 207 خونده شده.

لینک به ارسال

دوستان درست گفتند vin با vf32 شروع میشه

یکی از کاربریهاشم که من ازش خیلی استفاده میکنم سرویس باکس پژو هستش که با زدن شماره vin. ماشین شما رو کاملا میشناسه و میتونید قطعات مربوطه و پیدا کنید

لینک به ارسال

دوستان سلام

شماره VIN پایین ستون سمت شاگرد و زیر درب بصورت برچسب چسبانده شده که هم تو سرویس باکس و همون توی PPS قابل استفاده هستش

فکر میکنم این همون VIN اصلی ماشین بر اساس کد گذاری پژو هستش و شماره های تو سند و پرچ شده مربوط به ایرانخودرو هست

Sent from my iPhone4 using Tapatalk

لینک به ارسال

دوستان سلام

شماره VIN پایین ستون سمت شاگرد و زیر درب بصورت برچسب چسبانده شده که هم تو سرویس باکس و همون توی PPS قابل استفاده هستش

فکر میکنم این همون VIN اصلی ماشین بر اساس کد گذاری پژو هستش و شماره های تو سند و پرچ شده مربوط به ایرانخودرو هست

اینجایی که شما میگی ماشین ما هیچی نداره و VIN پژو ماشین من پرچ شده زیر کاپوته که عکسش رو بالا گذاشتم.

لینک به ارسال

دوستان سلام

اینجایی که شما میگی ماشین ما هیچی نداره و VIN پژو ماشین من پرچ شده زیر کاپوته که عکسش رو بالا گذاشتم.

والا اینی که من گفتم روی ۲۰۷ هستش

البته روی ۲۰۷ هم اون پلاک هستش

شاید مال شما کنده شده

چون توی دیاگ باکس و pps همونجایی که من گفتم رو برای پیدا کردن VIN نشون داده

لینک به ارسال

این پلاک ماشین من (که از طرف پژو ساخته شده و برای ایران خودرو فرستاده شده که درواقع شناسنامه ماشین هست) و شماره شاسی های ضرب شده در زیر شیشه، روی کمک سمت شاگرد و زیر صندلی عقب؛ که شماره زیر شیشه هیچگونه انطباقی با VIN نداره!

همونطوری که میبینیم شماره شاسی که پژو برای ماشین من تعیین کرده 972858 هستش ولی شماره شاسی که ایران خودرو ضرب کرده 10827364 هست که هیچ ربطی به هم ندارن. وقتی شماره VIN رو توی سرویس باکس پژو یا هر سایت شناسایی VIN وارد میکنم (مثل این) شماره شاسی ماشین من رو 972858 نشون میده که همونیه که تو شناسنامه ماشین اومده.

VIN اطلاعاتی از قبیل کشور سازنده و کشور مونتاژکننده و رنگ ماشین و تاریخ دقیق تولید و سطح آپشن های ماشین و ... رو هم در برداره که از همین جهت مثل شناسنامه ماشین میمونه و یه شماره منحصر به فرد برای ماشینه (مثل اثر انگشت برای آدم ها)

این هم یه نمونه از اطلاعاتی که از یه VIN مربوط به یه پژو 207 خونده شده.

دوست عزیز من برای VIN که ایران تولید می کند هیچ الگوریتمی نتونستم بیابم.

با تعویض مالک ماشین این شماره نیز عوض می شود زیرا من در کارت گارانتی که ترخیص کننده ماشینم کسی دیگری بوده شماره NAAP61ME19J4045xx را دارم و بعد از بنام شدن ماشین در کارت ماشینم این شماره عوض شده به IRFC871VZAS4045xx که فقط 5 رقم آخر ثابت مانده است. در ضمن هیچکدام از شماره ها در سایت تشخیص شماره خودروقابل شناسایی نیست!

این توضیح را هم یافتم ولی صحت آن را چک نکردم.

تعریف مشخصات کد:

شماره شناسایی خودرو یک کد 17 رقمی است که شامل اعداد از 1 تا 9 و حروف الفبای انگلیسی به جز حروف O و Q که برای جلوگیری از تشابه حذف شده اند.این کد را معمولا زیر لبه شیشه جلو سمت راننده می توان مشاهده کرد یا بر روی پلاک پیشرانه خودرو.

بررسی کدها:

کاراکتر 1 از سمت چپ مربوط به نام کشور سازنده و کاراکترهای 2 و 3 مربوط به نام کارخانه سازنده خودرو است.

کاراکترهای 4 تا 8 گویای مشخصاتی چون مدل خودرو،وزن،قدرت پیشرانه،تعداد سیلندرهاو...است.

بتوسط کاراکتر 9 می توان کل شماره شناسایی خودرو را کنترل نمود.

کاراکتر 10 مربوط به سالی است که خودرو در آن تولید شده است مثلا عدد 8 نشانگر تولید خودرو در سال 2008 است.این کاراکتر بعد از سال 2010 به صورت حروف بیان می شود.بدین صورت که سال 2010 با حرف A و سال 2011 با حرف B و... نمایش داده می شوند.

کاراکتر 11 نشانگر کد کارخانه ای است که خودرو در آن تولید شده است.

کاراکتر12 تا 17 نیز شماره سریال خودرو است که چهار حرف آخر آن در تمام خودرو ها باید به صورت عدد بیان شود.

یک سایت دیگر برای شناسایی خودرو

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری