ehsan110

مباحث و مشکلات مربوط به فن موتور (روشن شدن/نشدن،دور تند/کند)

863 ارسال در این موضوع قرار دارد

عجیبه ماشین یکی از دوستان رو دیدم مدل ۹۷ ا دکمه کولر رو میزنی جت فن شروع میکنه به کار دماش هم زیر ۹۰ هست.اما ماشین خودم و بیشتر کسایی که مدل های قبل ۹۰ دارن جت فن فقط روی دما های بالای ۹۸ روشن میشه.علتش تغییرات ایرانخودرو هست؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
در 5 ساعت قبل، aidin1384 گفته است :

سلام وقتی کولر خاموشه دور کند روشن نمیشه ؟یادمنظورتون دور تنده؟

اگه فن کند به هر دلیلی روشن نشه مثلا قطعی یا خرابی رله چراغ استپ روشن میشه و فن تند روشن میشه 

اگه فن کندتون روشن نمیشه خطرناکه و هر چه زودتر برای تعمیر اقدام کنید ممکنه همون ابی ام که میگید ریخته از دمای بالای اب باشه و از درب قمقمه بیرون ریخته ممکنه مقاومت فن یا رله ها مشکل داشته باشه

اگرم منظورت فن تنده وقتی کولر خاموشه  به این راحتیا فن تند روشن نمیشه باید دما به ۱۰۵ درجه برسه یعنی یه خطو نصفی امپر از وسط بیاد بالاتر ماشینی که ایراد نداشته باشه فن تندش به این راحتیا روشن نمیشه من پارسال رادیاتم کیپ بود تو سربالاییا هی جت فن کار میکرد رادیات رو عوض کردم الان یک ساله فن تند روشن نشده فقط وقتی کولر میگیرم روشن میشه وقتی ام کولر میگیری و فن تند روشن میشه یعنی فن سالمه و نباید نگران باشی

کلا ۲۰۶ دماش بالاتره از بقیه ماشینها ترموستاتش ۸۹ ذرجس یعنی در حالت ایده ال دما نباید پایین ۸۹ بیاد فن کندم رو ۹۸ روشن میشه فن تندم ۱۰۵ 

یعنی امپر از کمی پایینتر از وسط تا یه خط بالاتر ازوسط همیشه باید باشه

متشکر از راهنماییت دوست عزیز فکر کنم مساله ماشینم جدی باشه حتما امروز میبرم برقکار چون کلا دور کند از کار افتاده و فقط به محض روشن کردن کولر با هر دمایی دور تند روشن میشه و با خاموش کردن کولر فن هم خاموش میشه حتی اگر ماشین روشن باشه بازم فن خاموش میشه با خاموش کردن کولر

لینک به ارسال
در 8 ساعت قبل، Mehdi.T گفته است :

سلام

منظور از بالا رفتن دما کجا هست ؟

باید هوزینگ ترموستارت و... رو برسی کنید ومنبع آب ریزی رو پیدا کنید

متشکر ممنون از راهنماییتون

لینک به ارسال
در 1 ساعت قبل، Hamid00560 گفته است :

عجیبه ماشین یکی از دوستان رو دیدم مدل ۹۷ ا دکمه کولر رو میزنی جت فن شروع میکنه به کار دماش هم زیر ۹۰ هست.اما ماشین خودم و بیشتر کسایی که مدل های قبل ۹۰ دارن جت فن فقط روی دما های بالای ۹۸ روشن میشه.علتش تغییرات ایرانخودرو هست؟

نمیدونم والا ولی تا قبل از این ایراد ماشین من بدون کولر نهایتا اونم تو ترافیک و گرما یک خط بالای نرمال میرفت و همیشه تو هر شرایط به محض روشن کردن کولر جت فن هم روشن میشد  

لینک به ارسال

سلام دوستان

من یک راهنمایی میخواستم مطالب موجود و قدیمی رو خوندم و هرچی بود و تست کردم رو ماشین ولی مشکل دارم هنوز .

ماشین من 206 مدل 81 هست .

در خنک ترین حالت ماشین (اول صبح توی خنکی مثلا ) اگر ماشین و روشن کنم و همون لحظه کولر بگیرم فن دور کند بعد یه مدت کار میکنه ولی وقتی کولر رو خاموش میکنم فن خاموش نمیشه ، درحالی که درجه اب حتی صفر بالا هم نیومده.

سیستم خنک کردن و درجه ها همه درسته . دور تند کاملا درست کار میکنه . دور کند هم به جا روشن میشه ولی خاموش نمیشه دیگه .

چنتا نکته .

من به خاطر سن ماشین برای امسال تابستون ترموستات 75 بستم . گاز کولر هم با دستگاه دادم برام شارژ کردن . حالا نمیدونم قبل از این مسائل هم فن مشکل داشت یا نه

چون بعد این تغییرات متوجهش شدم (رادیات ماشین یکی دوساله تعویض شده. رله ها و مقاومت هم دو سه ماهه عوض شده .ترموستات هم که عوض کردم )

وقتی فن دور کند روشن بشه حتی اگر ماشین سرد باشه و دیگه خاموش نشه ، ایا با کشیدن فیش سه کاره کولر میشه چیزی رو تست کرد ؟

توی همین تاپیک نوشته بود ساژم S2000 پیش میاد این مشکل براش و از یک ای سی میتونه باشه. (اگر این باشه مشکلم میشه بدم تعمیرش کنن درست بشه ؟) یا حتما باید کل ECU تعویض بشه توی این گرونی ؟

خلاصه که اگر اطلاعاتی یا تجربه ای درین مورد دارید راهنماییم کنید خرجم کم بشه ..

لینک به ارسال
در 8 ساعت قبل، princo گفته است :

سلام دوستان

من یک راهنمایی میخواستم مطالب موجود و قدیمی رو خوندم و هرچی بود و تست کردم رو ماشین ولی مشکل دارم هنوز .

ماشین من 206 مدل 81 هست .

در خنک ترین حالت ماشین (اول صبح توی خنکی مثلا ) اگر ماشین و روشن کنم و همون لحظه کولر بگیرم فن دور کند بعد یه مدت کار میکنه ولی وقتی کولر رو خاموش میکنم فن خاموش نمیشه ، درحالی که درجه اب حتی صفر بالا هم نیومده.

سیستم خنک کردن و درجه ها همه درسته . دور تند کاملا درست کار میکنه . دور کند هم به جا روشن میشه ولی خاموش نمیشه دیگه .

چنتا نکته .

من به خاطر سن ماشین برای امسال تابستون ترموستات 75 بستم . گاز کولر هم با دستگاه دادم برام شارژ کردن . حالا نمیدونم قبل از این مسائل هم فن مشکل داشت یا نه

چون بعد این تغییرات متوجهش شدم (رادیات ماشین یکی دوساله تعویض شده. رله ها و مقاومت هم دو سه ماهه عوض شده .ترموستات هم که عوض کردم )

وقتی فن دور کند روشن بشه حتی اگر ماشین سرد باشه و دیگه خاموش نشه ، ایا با کشیدن فیش سه کاره کولر میشه چیزی رو تست کرد ؟

توی همین تاپیک نوشته بود ساژم S2000 پیش میاد این مشکل براش و از یک ای سی میتونه باشه. (اگر این باشه مشکلم میشه بدم تعمیرش کنن درست بشه ؟) یا حتما باید کل ECU تعویض بشه توی این گرونی ؟

خلاصه که اگر اطلاعاتی یا تجربه ای درین مورد دارید راهنماییم کنید خرجم کم بشه ..

مشکل شما از فشار گاز کولره

یا زیاد زدین

یا فشنگی و سنسور و سیمش خرابه

شما وقتی فن کند میکنه فیش 3کاره کمپرسور رو بکشید دوباره جا بزنید خاموش میشه
از ecu هم هست که ب تعمییرش نمی ارزه من ندیدم کسی بیاد درست کنه
ترموستات هم همون 89 بندازین ضررش کمتره

در در 1397/04/09, 14:23:09، behnam.hasanpour گفته است :

نمیدونم والا ولی تا قبل از این ایراد ماشین من بدون کولر نهایتا اونم تو ترافیک و گرما یک خط بالای نرمال میرفت و همیشه تو هر شرایط به محض روشن کردن کولر جت فن هم روشن میشد  

بستگی ب مدل ecu داره
مثلا s2000 همیشه جت فن روشن میشه ولی خیلیا کند روشن میشه و اگه فشار زیاد به تند وارد مدار میشه

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 2 ساعت قبل، Rouzbeh گفته است :

مشکل شما از فشار گاز کولره

یا زیاد زدین

یا فشنگی و سنسور و سیمش خرابه

شما وقتی فن کند میکنه فیش 3کاره کمپرسور رو بکشید دوباره جا بزنید خاموش میشه
از ecu هم هست که ب تعمییرش نمی ارزه من ندیدم کسی بیاد درست کنه
ترموستات هم همون 89 بندازین ضررش کمتره

سلام مجدد . :razz:

امروز رفتم باطری سازی، گاز کولر و چک کرد گفت روی 3.5 هست فشارش .

فشنگی سه کاره رو هم میکشید دور کند قطع میکرد. یه فشنگی اورد بست تست کردیم دیدیدم درست نشد دوباره ماله خودمو بست .

فک کنم مشکل از ecu باشه .

البته امروز حدود سه چهارتا باطری سازی رفتم . اکثرا میگفتن ولش کن وگرنه باید هی خرج کنی .

ولش کردم امیدوارم باعث نشه چیزی خراب بشه . این ماشین تمام لوازم موتوریش فابریکه خودشه . هرچیو بخوام عوض کنم باید جنس اشغال بندازم واقعا نمیخوام اینکارو بکنم.

:sad:

لینک به ارسال
در 4 ساعت قبل، princo گفته است :

ولش کردم امیدوارم باعث نشه چیزی خراب بشه . این ماشین تمام لوازم موتوریش فابریکه خودشه . هرچیو بخوام عوض کنم باید جنس اشغال بندازم واقعا نمیخوام اینکارو بکنم.

خراب نمیشه
ماشین قبلی منم همینطور بود 3 سال هیچیش نشد

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در در 1397/04/13, 19:00:17، Rouzbeh گفته است :

خراب نمیشه
ماشین قبلی منم همینطور بود 3 سال هیچیش نشد

سلام .دوستان امروز متوجه شدم وقتی کولر میگیرم بعد از خاموش کردن کولر فن تند بعد از 5 دقیقه خاموش میشه در صورتی که دماموتور 89 درجه هست . قبلا 10 ثانیه ای خاموش میشد .بعد از 5 دقیقه طول کشیدن خاموش میشه میره تو دور کند و در دور کند باز خاموش نمیشه . لطفا راهنمایی کنید .با تشکر.

لینک به ارسال
در 46 دقیقه قبل، oranos گفته است :

سلام .دوستان امروز متوجه شدم وقتی کولر میگیرم بعد از خاموش کردن کولر فن تند بعد از 5 دقیقه خاموش میشه در صورتی که دماموتور 89 درجه هست . قبلا 10 ثانیه ای خاموش میشد .بعد از 5 دقیقه طول کشیدن خاموش میشه میره تو دور کند و در دور کند باز خاموش نمیشه . لطفا راهنمایی کنید .با تشکر.

از اساتید بزرگوار کسی نیست راهنمایی کنه

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری