ehsan110

مباحث و مشکلات مربوط به فن موتور (روشن شدن/نشدن،دور تند/کند)

1,048 ارسال در این موضوع قرار دارد

سلام دوستان

یه مشکل جدید!!!!

امروز صبح که داره برف میاد، من با ماشین اومدم سرکار. توی اتوبان کرج با 70 تا 80 اومدم. آمپر آب یکم بالا بود ولی من فکر کردم عادیه، وقتی رسیدم و وایسادم، آمپر تا خط آخر سفید رفت بالا. اومدم پایین دیدم فن ماشین پر برفه و یخ زده و اصلا تکون نمیخوره. با یه پیچ گوشتی آروم آروم دورشو خالی کردم و آزاد شد. خیلی با احتیاط این کارو کردم. با اینکه فن کاملا آزاد بود ولی بازم روشن نشد. دکمه کولر هم یبار زدم کلید فن تهویه رو هم روشن کردم. بازم کار نکرد. آخرش آب ریختم روی رادیاتور و خنکش کردم. (شانس آوردم که هوا سرده) مشکل از چیه؟ رله ای یا سنسوری چیزی هست دور و بر رادیات که شاید یخ زده باشه؟ دوستان فن کاملا آزاده و چراغ چک و چیزی هم روشن نیست. کمک!!

احتمالش هست فیوزش سوخته باشه

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Lipo جان خیلی ممنون، میشه بگی جای فیوزش کجاست؟ دفترچه ماشین همرام نیست.

لینک به ارسال

سلام، همونطور که lipo جان گفتن احتمال سوختن فیوز به دلیل قفل بودن موتورش هست

فیوز شماره 1و 8 جعبه فیوز موتور (bsm)

البته من هم دفترچه در دسترسم نیست و این ها رو از روی یک عکس مربوط به bsm برداشتم

لینک به ارسال

سلام دوست عزیز

همچین اتفاقی برا منم پیش اومد ودربدترین شرایط تو برف گیرکردم

باتوجه به اینکه رله فن 206پشت صفحه مشبک پائین سپرجلوقرارگرفته ،درمعرض یخ وبرف هستش وباورود یخ وبرف به داخلش باعث خرابی رله ودرنتیجه ازکارافتادگی فن ونهایتا"ماشین جوش میاره

راه کار لازم رو برای پیش گیری علیرغم تحقیق زیاد پیدانکردم

اگه پیداکردید لطفا"اطلاع رسانی کنید

لینک به ارسال

مال من هم برف رفت توش و فن یخ زد و آمپر رفت بالا. . فن و فیوز و رله سوخت . فکر کن .ماشن نو. رفتم نمایندگی همرو عوض کرد. 1 روز بعد از ایران خودرو زنگ زدن و عذر خواهی کردن وگفتن این 1 ایراده و قراره تو مدلهای جدید رفع شه.و نیز گفت کوچکترین ضربه به سپر جلو فن رو درگیر میکنهeek.gif

لینک به ارسال

خیلی ممنون دوستای خوبم، واقعا راهنماییاتون کمک کرد. من بعد از ظهر رفتم نمایندگی، دقیقا همون قطعه زیر رادیات پشت شبکه سپر سوخته بود. البته فکر کنم رله فن نباشه، سنسور دور آروم فن هستش. عکسش هم در زیر آوردم. جالبه امروز که برف اومده، در کمال تعجب دیدم همزمان با من 6تا 206 دیگه همه مدل 89 یا 90 واسه همین مشکل اومده بودن! مشکل همه: آب رفتن داخل سنسور و سوختنش!

سنسور رو عوض کرد، (اول میگفت گارانتی نیست، ولی بعد از کلی جر و بحث نتونست حریف 7 نفر بشه و گارانتی رو قبول کردن) مشکلم حل شد.

یکی از رفیقام که 206 مدل 81 داره گفت قبلا این سنسور جور دیگه ای بوده و کاور داشته، درسته؟ کسی میدونه؟ من به باطری ساز گفتم که یه کاور براش درست کنم، ولی گفت که کارش دچار اختلال میشه.

یه نکته دیگه اینکه قبل از رفتن به نمایندگی به امداد خودرو زنگ زدم ( بعد از 11ماه اولین بار استفاده از اشتراکم بود!!!) و کارشناسش گفت این موردو امتحان کنم: ماشینو روشن کردم، سوکت دمای آب رو جدا کردم، بعد از حدودا 10 ثانیه دور بالا روشن شد. گفت که چون دور بالا هنوز سالمه و کار میکنه با ماشین حرکت کنم و برم نزدیکترین نمایندگی. ظاهرا دور بالای فن از اطلاعات سنسور دمای آب استفاده میکنه. البته این کار یه خرج دیاگ و پاک کردن خطا رو دستم گذاشته.

بازم ممنون ازتون که راهنماییم کردین.

لینک به ارسال

این رله نیست کیوان جان. مقاومت فن هست .یا همون المنت فن

کارش اینه که در کنار فن قرار میگیره و و با گرم شدنش فن شروع به چرخش میکنه و تا سرد شدنش فن می چرخه.

یه نظر من کاری نمیشه کرد.چون باید کنار پره فن باشه.و پره فن رو هم نمیشه داخل محفظه گذاشت.

لینک به ارسال

کارش اینه که در کنار فن قرار میگیره و و با گرم شدنش فن شروع به چرخش میکنه و تا سرد شدنش فن می چرخه.

یه نظر من کاری نمیشه کرد.چون باید کنار پره فن باشه.و پره فن رو هم نمیشه داخل محفظه گذاشت.

سلام

این مقاومت فن کارش اینه که با تغییر جریان ورودی به فن دور فن رو کم و زیاد میکنه و دستور روشن و خاموش شدن فن مربوط به این نیست((اگه اشتباه میگم اساتید اصلاح بکنن))

لینک به ارسال

سلام

این مقاومت فن کارش اینه که با تغییر جریان ورودی به فن دور فن رو کم و زیاد میکنه و دستور روشن و خاموش شدن فن مربوط به این نیست((اگه اشتباه میگم اساتید اصلاح بکنن))

البته من گفتم سنسور، که یک سنسور میتونه مجموعه ای از قطعات الکترونیکی باشه. این قطعه هم، اگر اشتباه نکنم، یک سنسور مقاومت متغیر یا یک سیم پیچ جریان متغیر هست (سیم پیچش) که با تغییر دما، مقاومتش یا جریان خروجیش تغییر میکنه و به این ترتیب توی بازه خاصی از دما و به تبعش بازه خاصی از مقاومت یا جریان، فن راه میافته. البته یه قطعه شبیه دیود هم داره. دوستان الکترونیکی بهتر میتونن توضیح بدن.

ضمنا تا اونجا که میدونم، دور فن دو حالت کند و تند داره و در هر دو حالت دورش ثابته، و این سنسور به نظرم فقط برای دور آرومه، بنابر این فکر نکنم که دور فن با اطلاعات این سنسور تغییر کنه.

لینک به ارسال

سلام

نه جریانش متغیر نیست

این فقط برا کاهش جریان فن و درنتیجه اهسته شدن دور فن((همون دور ارام فن)) به کار برده شده و هنگامی که دور تند مورد نیاز باشه این مقاموت از مدار خارج میشه

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری