khordad

تعویض مقاومت فن وسرویس رله ها

110 ارسال در این موضوع قرار دارد

دوستان سلام

اخیرا متوجه شدم که وقتی دمای آب به حدود 98 درجه می رسه فن روشن می شه و دما رو پایین میاره

وقتی چند بار ماشینو در جا روشن گذاشتم و آزمایش کردم دیدم متاسفانه فن دور کند کار نمی کنه و یکباره دور تند روشن می شه و تا وقتی ماشینو خاموش نکنم دور تند همچنان روشنه و خاموش نمی شه

تاپیک مربوط به مشکلات فن رو خوندم و دیدم ظاهرا مشکل 2 تاست یکی احتمالا سوختن مقاومت فن که باعث میشه دور کند روشن نشه و دومی کلید 3 کاره کولر یا احتمالا فشار نامناسب گاز کولر که باعث میشه فن دور تند خاموش نشه

به هر حال دست بکار شدم تا رفع عیب کنم و در خلال کار چند تا عکس گرفتم که اینجا قرار می دم

نظرم این بود که این کار 2 تا نتیجه داشته باشه اول چون مشکلم هنوزحل نشده دوستان مطلع راهنمایی کنند (به نوعی سوال تصویری) و دوم شاید دوستانی که به این مشکل برخورد می کنند و می خوان خودشون رفع عیب کنند از این تاپیک استفاده کنند(ظاهرا این عیب خیلی شایعه)

امیدوارم موضوع تکراری نباشه

پسند شده توسط 1 کاربر

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

تشکر خرداد جان

نمیشه یه مقاومت با فشنگی آب سری یا موازی کرد تا به صورت آزمایشی دما بالا خونده بشه و دستور وصل دور کند صادر بشه؟

اینطوری تست کردن راه افتادن دور کند و ایراد یابی ساده تر میشه

اگه دور تند کار میکنه پس فیوزش سالمه و میمونه مقاومت فن و رله دور کند

البته گویا فیوز f8 توی bm34 مربوط به بوبین رله دور کند میشه

لینک به ارسال

تو عکس آخری، اون قطعه ای که به شکل فنر هست و داخل یه محفظه مشبک قرار داره، یه مقاومت سیمی پروات هست!

همین مقاومت، با محدود کردن جریان، حالت کند رو برای فن بوجود میاره!

لطفا چک کنید ببینید آیا از نقطه ای بر اثر ذوب شدن، قطعی در این سیم فنر شکل بوجود اومده یا نه!

با نوک پیچ کوشتی کوچیک هم میتونی آروم تکونش بدی و سست یا پاره شدگی رو تشخیص بدی!

به شکل الکتریکال هم میشه تستش کرد ولی فعلا نگه میداریم برای مرحله بعد!

توی حالت دور کند، برق به ترمینالی میاد که جریان از این مقاومت فنر شکل رد میشه و فن با دور آهسته کار میکنه!

ولی اگه دما پایین نیومد، برق به ترمینالی وصل میشه که مستقیما به موتور فن میره و با دور کامل کار میکنه تا به سرعت دمای رادیاتور رو پایین بیاره!

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

ممنون از دوستان بهزاد و feredi که نظر دادین

بهزاد جان نمی دونم میشه مقاومت موازی بست یا نه

جناب feredi

مقاومت فنری نه از نظر ظاهری و نه با اهم متر مشکلی نداشت و اون موقع چون هنوز نخریده بودم فکر کردم سالمه تمیزش کردم و سر جاش بستم اما همونطور که خواهید دید نتیجه نگرفتم

راستش من فکر میکردم با یه مقاومت رنگی معمولی برخورد کنم

اما از مجموعه فوق 3 تا پین خارج میشه که از 1 تا 3 شماره گذاری شده

اون مقاومت که فرمودین مقاومت سیمی پروات هست و شبیه فنره بین پایه 1 و 3 و یه المان دیگه که روش نوشته(AUPO BF184 JET) و یکسری مشخصات دما بین پایه 2و 3 بسته شده

و جالبه که سوکت متصل به اون 2 تا سیم داره و به پایه های 1 و 3 وصله

ویرایش شده در توسط

لینک به ارسال
salam.gifsalam.gif"><a href=http://ir206.net/images/smilies/salam.gif' alt='URL>'> خرداد جان حال میکنم با این تعمیراتت و عکسهایی که زحمت میکشی برای استفاده بچه های سایت میزاری واقعا مرسی.بنظرم مورد دیگه ای که باید چک کنی رله فنه فکر کنم بتونی رله دور بالا رو با پایین جابجا کنی و عملکردش رو ببینی

لینک به ارسال

مهرداد جان ممنون از نظرت

اتفاقا بعد رفتم سراغ رله ها

لینک به ارسال

پس به این ترتیب تا اینجا نتیجه گرفتیم که خود اون مقاومت سالم بوده و ایراد از جای دیگری هست!

ولی یادت نره که طریقه کلی قرار گرفتن اون مقاومت در مدار فن، همونی هست که تو پست قبلی گفتم!

برای اینکه به شکل علمی جلو بریم، لازم شد به شماتیک مدار فن، مراجعه کنیم!

با مطالعه اون نقشه، میتونیم بصورت دستی به نقاطی برق تزریق کنیم و با تحلیل عکس العمل فن، محل ایراد رو پیدا کنیم!

بزار اول یه سرچی بزنم و اون شماتیک رو بدست بیارم، اگه مورد تازه ای دست گیرم شد، خبرت میکنم!

لینک به ارسال

پس به این ترتیب تا اینجا نتیجه گرفتیم که خود اون مقاومت سالم بوده و ایراد از جای دیگری هست!

ولی یادت نره که طریقه کلی قرار گرفتن اون مقاومت در مدار فن، همونی هست که تو پست قبلی گفتم!

برای اینکه به شکل علمی جلو بریم، لازم شد به شماتیک مدار فن، مراجعه کنیم!

با مطالعه اون نقشه، میتونیم بصورت دستی به نقاطی برق تزریق کنیم و با تحلیل عکس العمل فن، محل ایراد رو پیدا کنیم!

بزار اول یه سرچی بزنم و اون شماتیک رو بدست بیارم، اگه مورد تازه ای دست گیرم شد، خبرت میکنم!

متشکرم دوست عزیز

به هر حال با این چند تا عکس که باقی مونده کار امروزم تموم شد اما میشه گفت فقط مقاومت و رله ها سرویس شدند اما نتیجه ای نگرفتم

لینک به ارسال

سلام

ممنون از توضیحات مفیدتون

موردی در BSM نیست که چک کنید؟

لینک به ارسال

خرداد جان فکر میکنم که با pps هم میشه عملکرد فن رو چک کرد یعنی توی دور بالا و پایین روشن و خاموششون کنی و برای مطمن شدن از کارکرد کلید سه کاره کولر میتونی اون سوکت بالاشو جدا کنی ببینی که عملکرد فنهات چطوره یا اینکه کولر رو روشن کنی ببینی که اول دور پایین میاد تو سرویس بعد از ۵ثانیه دور بالا خلاصه قبل از فکر کردن به مشکلاتی که ممکنه خرج رو دستت بزاره این علایم رو چک کن که مطمن بشی

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری