1,917 ارسال در این موضوع قرار دارد

در در 1396/05/18, 12:15:55، cadilac گفته است :

سلام  

قبل هم عرض کردم  روی جعبه همه چیز کد ونام وغیره  حک میشه ولی این ملاک نیست این شمع  روی  باکس پلاتینیوم ایریدیوم  نوشته که اینطور نیست 

این  شمع سوزنی  در پروگرمها شرکت بوش نیست  و پ    لاتینیوم ایریدیوم هم نیست  این شمع( جنس الکترود مرکزی  Nickel yttrium )در واقع  نیکل ایتریوم میشه  اصلا  پلاتینیوم  ایریدیوم نداریم   یا  پین سوزنی ایریدیوم جوش  داده شده یا پلاتینیوم   یا  پلاتینیوم با ایتریوم همراه مس جوش  خورده و...

کد FR 7 MPP 10   اگر دکد کنیم =

F=اندازه  مهره اچار خور 14*1.25 M

R= شمع  مقاومت  رزیستور دار 

7=کد  حرارتی شمع که نرماله

M= اندازه  طول رزوه 26.5 هست  اما اندازه طول نوک الکترود 3M   میشه  سیتروئن  5 M توصیه  کرده بلندتره و در نتیجه  گرمتره 

PP= جنس  الکترود شمع Platinum on NiY welded with  copper core  = یعنی  الکترود مرکز ی     پلاتینیوم                       جوش داده شده  به همراه مس داخل الکترود مس کار گذاشتن تا حرارت را بگیره
این  شمع  ایریدیوم نیست  

اگر  کد II  میشد  دکد بشه جنس الکترود ایریدیوم همراه ایتریوم + مس  جوش خورده  در این قسمت کد اکثرا با مس جوش خورده 

10= ورژن  را میگه =Center electrode Platinum wafer   Ground electrode:  electrode  precious = سنتر  الکترود  پلاتینیوم  با قطر 0.8  تا 1.1       متغییره و الکترود منفی جنس معمولی داره  یا MONO  نیکل ایتریوم  داره    در   این  قسمت کد  اگر کد شماه (360 ) باشه جنس الکترود  مرکزی ایریدیوم  جوش داده شده و الکترود منفی هم ایریدیوم جوش خورده هست 

332  باشه = الکترود  مر کزی  پین لیز ر پلاتینیوم  پلاتینیوم  و الکترود منفی پین لیز ر پلاتینیوم  جوش خورده

گپ  شمع هم 0.7 M    هست 

در کل این کد  نامبرها  جنس الکترود و... را مشخص  میکنه 
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر  شمعها را  نگه میداشتید خیلی خوب میشد و بررسی می کردید 

این  شمع که شما فرمودید جواب داده خوب مشخصه گپ شمع 0.7 هست وجرقه مدام  زده میشه چون کمتر از 0.9  ستروئن  گفته شده در نتیجه چون گپ شمع کمتره جرقه زده میشه نوسان نداریم اما ممکنه جرقه  کوتاه تره ضعیف تر عمل کنه  ولی چون سوزنه جرقه پرتاب میشه افت دور موتور زیاد نداریم 

شما  هر شمعی با کد استاندار د وگپ  مربوط کارخانه بخری بندازی جواب میده اما یه سری شمعها هستند با تغییر الکترود مرکزی یا منفی نتیجه بهتری را برای جرقه زنی ایجاد میکنه تا جرقه قویتر ودر نتیجه گشتاور سریع تر  میشه افت نداریم چون این انفجاره که تاج پیستون را هل میده به پائین تا گشتاور بالابره 

------------------------------------------------------------------------

کوئل  هم باید با مولتی متر چک کنید 

شمعهای مختلف  هست من  سرفرصت مینوسیم 
ممنون 
 چند  سال پیش  دوستی شمع سوزنی  FR 7 PP 332   این شمع جواب داده بود چون 332 = PIN دابل   پلاتینوم منفی و مثبت الکترود داره 

یه  شمع DENSO ایریدیوم  کد I  IKH20  قبلا  استفاده شده جواب داده 

توضیحات شما یه کم تخصصیه و من خیلی سر درنیاوردم.

پیشنهاد خود پژو برای موتور TU5 چه خصوصیاتی داره؟

و اینکه چرا شرکتی مثل بوش روی جعبش الکی می نویسه ایریدیوم پلاتینیوم؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ارسال شده در (ویرایش شده)

در در 1396/02/11, 20:00:48، a.m.i.n گفته است :

شمع خوبیه منم روی 207 همینو انداختم راضی هستم ولی عجیبه چرا یهویی قیمتشو بردن بالا ! حتما دیدن طرفدار زیاد داره قیمتشو بردن بالا سود به جیب بزنن

من دونه ایی 36 خریدم الان پشیمونم ای کاش همون موقع یه دست دیگه هم میگرفتم

سلام خدمت استاد عزیز...من همیشه راهنماییهای شما رو دنبال کردم..دوست عزیز از این شمع که استفاده میکنید راضی هستید.207جدید گرفتم تا الان حدود1500تا رفته مصرف خیلی بالاست.بعضی وقتها که کولر رو روشن میکنم دور موتور خود بخود شروع به بالا و پائین رفتن میکنه..گفتم شمعها رو عوض کنم شاید موردش بهتر بشه..خلاصه مطلب برای 207جدید بهترین شمعی رو که پیشنهاد میکنید کدام است..پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکرم..https://www.digikala.com/Product/DKP-155210/شمع-خودرو-ان-جي-کي-مدل-PLFR5A-11-6240#!/tab-techspecs/

ویرایش شده در توسط paiam
پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام وقت بخیر لطف دارید

بله دوست خوبم همین مدلی که شما لینکشو گذاشتی جزو بهترین های بازار فعلی  ما هست .  یا این شمع موتور کاملا نرم کار میکنه . مصرف سوخت هم مقداری ناچیز بهتر میشه .

استارت بسیار خوبی داره . خصوصا روی دور های بالای 120 ماشین سریعتر دور میگیره کاملا خودشو نشون میده نسبت به سایر شمع های ارزون قیمت این مورد دور گرفتن کاملا مشهود هست .

شمع از نوع گرم هست که کاملا استاندارد موتور tu5  هست  .

اگه با قیمتش مشکلی نداری یک دست تهیه کن خودتو خلاص کن .

راجب دور موتور وقتی کولر میزنی ( من 207 قدیم دارم وقتی کولر میزنم ماشین هیچ نوسان دور موتوری نداره  فقط یه خط کوچیک وقتی کولر میزنم میره بالا که طبیعی هست  ولی اصلا هیچ نوسان دور موتوری ندارم

شما هم شمع ماشینت را تعویض کن تست کن ببین مشکل رفع میشه یا خیر که اون موقع میشه مواردی را بگیم که ماشینتو ببری گارانتی برات اگه نیاز به تعویض قطعات باشه جایگزین کنن مشکلت رفع بشه

ماشین صفر مصرفش کمی بالا هست تا 10000 هزار تا هنوز خیلی جا داری برسه این حدود مصرف سوخت نرمال میشه . از روغن مناسب 5 40 مثله ادینول سعی کن حتما استفاده کنی یا نهایت اگه دوس داری  10 40 ادینول بریز

فرقی هم نمیکنه کجا زندگی میکنی برای کل ایران اکی هست سعی کن یه روغن خوب را ادامه به حرفای این اون هم گوش نکن همیشه فکر خودت را داشته بهترین ها را با قیمت حتی بیشتر انتخاب کن

ماشینت را از همین

اول که صفر هست بهش برس بهترین ها را بریز توش روغن یا هر قطعاتی که انتخاب میکنی . با خیال آسوده بهش گاز بدی

ایشالا چرخ هاش بچرخه برات به سلامتی استفاده کنی

فقط شما اگه تهران هستی حتما ببر نمایندگی مرکز بگو برات آخرین آپدیت را بریزن احتمال داره این مشکل نوسان دور موتور با آپدیت به صورت نرم افزاری رفع بشه .

شما حتما قبل از اینکه اون شخص بخواد آپدیت کنه بهش بگو بره قسمت مشخصات سخت افزاری ببین ورژن فعلی ماشینت چند هست یهویی قدیمیتر نریزه یا همونی که روش هست را نریزه برات

شماره اش به فرض 9.27 هست را یادت نگه دار بعد از آپدیت هم چک کن به فرض شده باشه 9.28 

ویرایش شده در توسط a.m.i.n
پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال
در 8 ساعت قبل، a.m.i.n گفته است :

سلام وقت بخیر لطف دارید

بله دوست خوبم همین مدلی که شما لینکشو گذاشتی جزو بهترین های بازار فعلی  ما هست .  یا این شمع موتور کاملا نرم کار میکنه . مصرف سوخت هم مقداری ناچیز بهتر میشه .

استارت بسیار خوبی داره . خصوصا روی دور های بالای 120 ماشین سریعتر دور میگیره کاملا خودشو نشون میده نسبت به سایر شمع های ارزون قیمت این مورد دور گرفتن کاملا مشهود هست .

شمع از نوع گرم هست که کاملا استاندارد موتور tu5  هست  .

اگه با قیمتش مشکلی نداری یک دست تهیه کن خودتو خلاص کن .

راجب دور موتور وقتی کولر میزنی ( من 207 قدیم دارم وقتی کولر میزنم ماشین هیچ نوسان دور موتوری نداره  فقط یه خط کوچیک وقتی کولر میزنم میره بالا که طبیعی هست  ولی اصلا هیچ نوسان دور موتوری ندارم

شما هم شمع ماشینت را تعویض کن تست کن ببین مشکل رفع میشه یا خیر که اون موقع میشه مواردی را بگیم که ماشینتو ببری گارانتی برات اگه نیاز به تعویض قطعات باشه جایگزین کنن مشکلت رفع بشه

ماشین صفر مصرفش کمی بالا هست تا 10000 هزار تا هنوز خیلی جا داری برسه این حدود مصرف سوخت نرمال میشه . از روغن مناسب 5 40 مثله ادینول سعی کن حتما استفاده کنی یا نهایت اگه دوس داری  10 40 ادینول بریز

فرقی هم نمیکنه کجا زندگی میکنی برای کل ایران اکی هست سعی کن یه روغن خوب را ادامه به حرفای این اون هم گوش نکن همیشه فکر خودت را داشته بهترین ها را با قیمت حتی بیشتر انتخاب کن

ماشینت را از همین

اول که صفر هست بهش برس بهترین ها را بریز توش روغن یا هر قطعاتی که انتخاب میکنی . با خیال آسوده بهش گاز بدی

ایشالا چرخ هاش بچرخه برات به سلامتی استفاده کنی

فقط شما اگه تهران هستی حتما ببر نمایندگی مرکز بگو برات آخرین آپدیت را بریزن احتمال داره این مشکل نوسان دور موتور با آپدیت به صورت نرم افزاری رفع بشه .

شما حتما قبل از اینکه اون شخص بخواد آپدیت کنه بهش بگو بره قسمت مشخصات سخت افزاری ببین ورژن فعلی ماشینت چند هست یهویی قدیمیتر نریزه یا همونی که روش هست را نریزه برات

شماره اش به فرض 9.27 هست را یادت نگه دار بعد از آپدیت هم چک کن به فرض شده باشه 9.28 

سلام دوست خوبم.بسیار متشکرم از توضیحات

لینک به ارسال

با درود خدمت دوستان و جناب cadilac

میشه لطفا بفرمایید این شمع برای تیپ پنج خوبه یا نه؟

NGK 90083 LTR5BI-13 Laser Iridium Plug

اگر دکدش کنید ممنون میشم.

با سپاس

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در 9 ساعت قبل، endwaiter گفته است :

با درود خدمت دوستان و جناب cadilac

میشه لطفا بفرمایید این شمع برای تیپ پنج خوبه یا نه؟

سلام  

ارمین  هستم

عکسها  با ز نشده 

ممکنه  دوباره قرار بدید ؟

جواب  سوال قبل هم مینوسم شرمنده یه مقدار کار دارم ببخشید دیر جواب میدم 

لینک به ارسال
در 37 دقیقه قبل، cadilac گفته است :

سلام  

ارمین  هستم

عکسها  با ز نشده 

ممکنه  دوباره قرار بدید ؟

جواب  سوال قبل هم مینوسم شرمنده یه مقدار کار دارم ببخشید دیر جواب میدم 

عکس ها چیز خاصی نیستند. اسم شمع رو که کپی کردم، تصویر شمع هم کپی شد. مدل شمع رو تو موتور جستجوگروارد کنید عکسش رو می بینید که مهم هم نیست.

فقط می خوام ببینم برای ۲۰۶ مناسبه یا نه؟

در مورد اون شمع FR7MPP10 بوش هم حق با شما بود. ظاهرا پلاتینیوم هستش. حالا اگه شمع هام رو باز کردم باز روشو دقیق می خونم ببینم چی نوشته.

حالا که زحمت می کشید، لطفا جواب این سوالات رو هم بفرمایید.

فرق شمع سرد و گرم چیه و اگه روی موتور TU5 شمع سرد ببندیم چی میشه؟

آیا فاصله گپ که برای ۲۰۶ توصیه شده، برای شمع های معمولی بوده؟ یا برای سوزنی هم باید همون مقدار باشه؟ بیشتر یا کمتر باشه چی میشه؟

آیا شمع نامناسب کوئل رو خراب می کنه؟ اگر بله چرا و به چه صورت؟

ممنونم آرمین خان

پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال

آقا من طاقت نیاوردم و شمع های ماشین رو باز کردم.

روی خود شمع ها نوشته Platinum Iridium. دیگه نمی دونم داستان چیه؟ میشه شمع ایریدیوم نباشه و الکی روش بنویسن؟

اینم عکسشون بعد از حدود ۵۰ هزار کیلومتر کارکرد که گاهی اوقات با دور موتور بالای ۶۰۰۰ رانندگی می کنم. 

البته روش یه کم اسپری انژکتورشور هم زدم، ولی خب باز کردم هم همین بود. خیلی فرقی نکرد.

روی شمع هم Germany حک شده.

6tag_130817-031609.jpg

ویرایش شده در توسط endwaiter
پسند شده توسط 1 کاربر

لینک به ارسال
در در 1396/05/18, 13:53:30، MOHAMAD WRC گفته است :

سلام دوستان

قبلا توی سایت تاپیک اموزش سرویس و شستشو منیوفلد هوا و تعویض شمع توسط اقای جوادی عزیز (خرداد) بود

متاسفانه هر چی میگردم پیداش نمیکنم

اگه کسی میدونه کجاست ممنون میشم راهنمایی کنه

کسی نبود که کمک کنه؟؟؟؟

لینک به ارسال
در در 1396/05/21, 11:20:15، endwaiter گفته است :

عکس ها چیز خاصی نیستند. اسم شمع رو که کپی کردم، تصویر شمع هم کپی شد. مدل شمع رو تو موتور جستجوگروارد کنید عکسش رو می بینید که مهم هم نیست.

فقط می خوام ببینم برای ۲۰۶ مناسبه یا نه؟

در مورد اون شمع FR7MPP10 بوش هم حق با شما بود. ظاهرا پلاتینیوم هستش. حالا اگه شمع هام رو باز کردم باز روشو دقیق می خونم ببینم چی نوشته.

حالا که زحمت می کشید، لطفا جواب این سوالات رو هم بفرمایید.

فرق شمع سرد و گرم چیه و اگه روی موتور TU5 شمع سرد ببندیم چی میشه؟

آیا فاصله گپ که برای ۲۰۶ توصیه شده، برای شمع های معمولی بوده؟ یا برای سوزنی هم باید همون مقدار باشه؟ بیشتر یا کمتر باشه چی میشه؟

آیا شمع نامناسب کوئل رو خراب می کنه؟ اگر بله چرا و به چه صورت؟

ممنونم آرمین خان

سلام  شرمنده دیر جواب میدم 

درمورد  شمع  FR 7 M PP 10  حقیقتا در پروگرمهای شمع بوش نیست حالا این شمع کجا ساخته شده  و غیره هست نمیدونم  PP  یعنی  پلاتینیوم  +نیکل  ایتریوم   +      + مس  داخل اکترود مرکزی داره - ورژن  10   یعنی   Center electrod  Platinum wafer   حتی پین  لیزر پلاتنیوم  جوش خورده هم نیست  اگر عدد 35    یا 332         بود        د  پین لیزر پلاتیونیوم جوش داده شده میشه 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فرق شمع سرد  وگرم اینه  که  

شمع سرد  قسمت سرامیک الکترود مرکزی کوتاه تره  درنتیجه گرما را به بدنه سرسیلندر از طریق رزوه  انتقال میده  

شمع  گرم قسمت سرامیک  الکترود مرکزی بلند تره درنتیجه گرما در نوک الکترود مقداری باقی میمونه و باعث میشه جرم ومخلوط سوخت در نوک الکترود باقی نمونه و ازبین بره چون این گرماست که پاکش میکنه 

در حقیقت  مس یا copper بکار رفته در داخل الکترود مرکزی  حتی سوزنی  گرما را به خودش جذب میکنه و نمیزاره باعث ذوب شدن نوک دهانه الکترود ها بشه 
 در خوردوهای ریس با گشتاور بالا از شمع سرد استفاده میشه تا الکترودها اسیب نبینن ولی در موتور های  گرم  مثل tu5 کارخانه توصیه  کرده کد حرارتی نرمال یا 7  باشه تا الکترود ها اسیب نببینن  شرکت در حقیقت کلا  رنج نرمال را گفته  اکثر خودرو ها همین را نوشتن  اندازه نوک الکترود مرزکزی را 5mm سیتروئن گفته چون بلندترینه  و خوب رنج  گرما را  عمل میکنه 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر شما  در موتور tu5 با گشتاور بالا شمع درجه پائین یا سرد ببندی باعث میشه  جرقه ضعیف تر باشه چرا؟  چون این حرارت  الکترود هم هست که باعث اشتعال کامل مخلوط  سوخت وهوا میشه  چون جرقه گرمتره در داخل سیلندر این گرما  و جرقه بزرگتر یا گرمتره که باعث میشه پخش بشه و اون مخلوط سوخت را بسوزونه  

اگر  شما  شمع  درجه بالاتر یا گرمتر tu5      نصب کنی باعث میشه  گرمای زیاد  اولا الکتروها اسب ببینین ثانیا این گرمای بیش از حد باعث خود سوزی در داخل محفظه احتراق میشه چرا ؟ چون نوک الکترود  ودرجه گرمایی بالاتر خودش باعث میشه این گرما  مخلوط سوخت را قبل از اینکه پیستون به نقطه tdc         برسه انفجار کنه ودر نتیجه خود سوزی و اسیب به سوپاپ ها چون یکدفعه به بالا پرتاب میشن  جرم در نوک الکترودها  و...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فاصه استاندارد  ستروئن  که خودت میدونی 0.9   هست  شمع نرمال  یا معمولی یا سوزنی فرقی نمیکنه فقط سوزنی الکترودش نازک تره وباعث میشه جرقه بزگتر باشه وپرتاب بشه  اگر 1 .1 باشه خوب  معلومه     جرقه  ولتاز بیشتری میخواد به کوئل فشار میاره  ممکنه جرقه خاموش بشه و منظم زده نشه  هر شرکتی یه گپی توصبه کرده 

شمع  نرمال جرقه کوچیکتره یا پهن تره وباعث میشه مخلوط را کمتر بسوزونه  نه اینکه نسوزونه 

چرا  اکثر خودروهای مدل بالا مثل مزدا شمع سوزنی دارن  چون طراحان این موتور ها کلا موتور با سوخت lean ارئه دادن تا مخلوط سوخت وبنزین بیشتری  وارد سیلندر بشه تا گشتاور موتور بیشتر بشه  اما طبق قانون اروپا  این کار باعث  الودگی محیط زیست میشه بخاطر همین اولا اومدن شمع سوزنی نصب کردن تا این سوخت کامل بسوزه دوم سیستم  منیفولد هوای imt  دارن و .....

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

شمع  تقلبی یا بی کیفت باعث میشه کوئل خراب بشه چرا؟

چون این شمع  قطعاتی که داخل الکترود ها استفاده شده یا نداره مثل مس اهن کجاشتن یا کمه ویا مثلا مقاومت رزیستور ندارن یا کم دارن باع ث میشه  حرارت به مفتول  ترمینال الکترود برسه مثل شمع ایساکو یا اهم الکترودها  کمه نویز ایجاد میکنه نوسان داره و....

البته  کوئل دو سیم پیچ داره اینا ایراد پیدا میکنن اما در کل شمع تقلبی زیاد روی کوئل تاثیر نداره مثلا جرقه میزنه ولی نوسان داریم معلوم میشه 

پسند شده توسط 2 کاربر

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری