بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

iran45.mehran

چه رانندگاني خطرناك هستند؟؟؟؟

91 ارسال در این موضوع قرار دارد

salam.gifشاید تصور می‌کنید رانندگان خشن و پرخاشگر خطرناک‌ترین افرادی هستند که در جاده‌ها حرکت می‌کنند. اما در حقیقت رانندگان خسته و بی‌حوصله بیش‌ترین میزان خطر را در جاده‌ها به وجود می‌آورند و درصد زیادی از حوادث به واسطه وجود آن‌ها در مسیر حرکت اتفاق می‌افتد.

در تحقیقاتی که توسط جین هاروی از دانشگاه نیوکاسل انجام شده است دانشمندان متوجه شدند بی‌حوصلگی و خستگی بیش‌تر از داشتن روحیه پرخاشگری باعث تشویق رانندگان به داشتن تجربه رانندگی پرخطر در جاده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود آن‌ها با احتمال یک و نیم برابر بیش‌تر از رانندگان دیگر در خطر تصادف قرار بگیرند.شنیدن این موضوع عجیب نیست که بسیاری از این رانندگان جوان هستند و تجربه کم‌تری هم در پشت فرمان دارند.

او در این باره گفت: ما 4 گروه راننده را شناسایی کردیم که به ترتیب به این صورت بودند، افراد عصبی، خطرناک، جوان و بی‌حوصله، افرادی که علاقه‌مند به رانندگی هستند، افرادی که رانندگی را دوست ندارند و افرادی که آرام و امن رانندگی می‌کردند.

در این تحقیقات مشخص شد افراد بی حوصله و جوان بیش‌تر از دیگران در حین رانندگی عجله می‌کنند و بیش‌تر از بقیه احساس استرس و نگرانی به آن‌ها دست می‌دهد. حالت عصبی و نگران این راننده‌ها بیش‌تر به شکل هیجان و تحریک احساسات در جاده تبدیل می‌شود که در نهایت رانندگان را ترغیب به سرعت بیش‌تر و عصبی‌تر می‌کند. این رانندگان نه تنها در حین رانندگی اشتباهات بیش‌تری مرتکب می‌شوند، بلکه تعداد تصادفات آن‌ها نیز در یک دوره مشخص بیش‌تر از دیگران است.

این رانندگان برای آن‌که بتوانند با حس هیجان درونی خود کنار بیایند بیش‌تر در نواحی شهری اقدام به رانندگی با سرعت بالا می‌کنند و با احتمال بیش‌تری رفتارهای پر خطر از خود نشان می‌دادند.

از گروه دیگری از رانندگانی که علاقه زیادی به رانندگی با سرعت بالا دارند می‌توان به علاقه مندان به این کار اشاره کرد. بر خلاف رانندگان بی‌حوصله و خطرناک این رانندگان بیش‌ترین تعادل را بین هیجان و آرامش داشتند. برای این افراد ماندن پشت فرمان و رانندگی کردن هم لذت‌بخش و در عین حال چالش‌برانگیز است. با این که این رانندگان هم ممکن است با سرعت رانندگی کنند، اما آن‌ها کم‌ترین تعداد تصادفات را در بین چهار گروه دارند.

هاروی معتقد است این تحقیقات نشان می‌دهد که چرا تصادفات اتفاق می‌افتند. در بسیاری از مواقع به نظر می‌رسد رانندگان زمانی که تحت تاثیر هیجان هستند ساده‌تر حواسشان متوجه چیزهای دیگر در جاده می‌شود.

اما زمانی که رانندگان احساس بی‌حوصلگی می‌کنند در پاسخ به این احساس کارهایی می‌کنند که خطرات به مراتب بیش‌تری برای آن‌ها به همراه دارد. ذهن آن‌ها ناخودآگاه شروع به فکر کردن به موضوعات مختلف می‌کنند، تمرکز خود را از دست می‌دهند.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد اضافه کردن برخی پیچیدگی‌ها در طول جاده می‌تواند فواید زیادی در کاهش آمار تصادفات داشته باشد. برای مثال اضافه کردن موانعی در مسیر حرکت که رانندگان را مجبور به فرمان دادن در مسیرهای خاص می‌کند و رانندگی آن‌ها را از حالت یکنواخت خارج می‌کند یا حذف کردن موانع یکنواخت در طول جاده می‌تواند به حفظ توجه رانندگان در طول جاده کمک شایانی کند.

به اعتقاد محققان علاوه بر آن‌که مسیر حرکت خودروها باید کاملا امن باشد و اصول مهندسی روز در آن به کار رفته باشد، باید تا حد ممکن از یکنواختی آن اجتناب کرد. مسیرهای یکنواخت باعث می‌شود رانندگان به سرعت توجه خود را از جاده برداشته و به فکر فرو روند. در این مواقع نیز رانندگان بیش‌تر از مواقع دیگر به فکر استفاده از وسایلی مانند موبایل‌ می‌افتند که این موضوع نیز به نوبه خود می‌تواند آن‌ها را به سمت تصادف یا بروز رفتارهای پرخطر سوق دهد.

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام ؛ جمال هستم , ساکن تبریز . بسیار متاسف شدم که پست بسیار ارزشمندی مثل این بی جواب مانده . چند روز پیش ؛17 دیماه ؛یکی از همکاران خوب ما " دکتر رحمتی"در اتوبان کسائی تبریز بدنبال تصادف دلخراشی فوت کردند .

ضمن اینکه تحقیقات فوق را قابل تعمق و رفرانس می دانم ذکر چند نکته نیز خالی از لطف نیست. اول , تحقیقات و بررسی فوق مربوط به خارج از کشور ایران است .اینجا یک فرهنگ خاص رانندگی وجود دارد که در کمتر کشوری یافت میشود . حتی محله به محله هم طرز رانندگی فرق میکنبد !.موافق نیستم که افراد خشن و پرخاشگر بد رانندگی نمیکنند . طرز رانندگی ارتباط مستقیم با روحیه ء آگاه و ناخود آگاه دارد , حتی شخصیت اجتماعی و روانشناختی فرد. انواع تیپهای رانندگی وجود دارد .هر کدام هم محسنات و مضرات خودش را دارد . اکثرا" هم یاد گرفتنی نیست .مقایسه کنید با طرز صحبت کردن یا غذا خوردن . سریع و فرز بودن فرق می کند با عصبانی و عجول بودن . اتفاقا" آنهائی که سریع هستند ممکن است دیگران را به خطر بیاندازند ولی کمتر تصادف می کنند . رانندگانی خطرناک هستند که : سهل انگار هستند , ماشین برای آنها فقط وسیله رفت آمد است یعنی به ماشین خودشان عشق و علاقه ای ندارند , از خود راضی هستند , آینده نگر نیستند , مقتصد و صرفه جو نیستند , بعضا" شخصیت ضد اجتماعی دارند , بیماریهای عدیده سوماتیک دارند , دارو مصرف می کنند , گاها" حتی گذرا احساس خود کم بینی دارند , مشکل daydream دارند , از تیپ افرادی هستند که دوست دارند چند کار را با هم انجام دهند , بعله همانهائی که پخمه یک ملیون و رند یک تومن هستند ! .

در صورت استقبال شما بحث ادامه خواهد داشت ....

لینک به ارسال

ورانندگانی که تازه گواهی نامه گرفته اند وبه جاده زده اند که یک نومنه همسایه ی ما که همه ی خانوادشو فرستاد ته دره ...

لینک به ارسال

آیا , شما خواننده این سطور می توانید روزی یا لحظه ای تبدیل به یک راننده خطرناک شوید . برادرم خواهرم ؛ همه ما در هر لحظه می توانیم یا بهتر بگویم ای پتانسیل را داریم که تبدیل به یک راننده خطرناک شویم . علت تصادفات رانندگی بر سه پایه است . بیائید در این بحث علت مربوط به راننده را موشکافی کنیم

لینک به ارسال

به نظرم من در ایران اکثر تصادف ها به خاطر عاملی به نام (پیرمردان بازنشسته ای که تازه یادشون اومده گواهینامه بگیرن و با یه ماشین پول بازنشستگی)

میوفتن توو جاده به جون مردم....جوری که فقط موقع رانندگی سرشون رو به جلو میدوزند و نه میدانند نوربالا یا نورپایین چیست

و نه موقع سبقت گرفتن یا ترمز گرفتن به آینه نگاه میکنند....این اشخاص عامل بسیار بالایی از تصادفات داخل کشور رو در این یک سال اخیر به نظرم ایجاد کردند...من که توو جاده اگه یه پیرمرد ببینم پشت ماشینی مثل پیکان بار یا سایپا وانت نشسته....با فاصله ی 5 متر از کنارش رد میشم جوری که دیگه نزدیک از اونطرف جاده چپ کنم...اما ترجیح نمیدم یه پیرمرد ناوارد تازه گواهینامه گرفته مثل راننده های ماشین جنگی(فیلم فرانک کن اشتاین=مسابقه ی مرگبار) بکوبه بهم

راننده های خشن و پرسرعت هم به نظرم تصادف ساز هستن...ولی اکثرا دارای تجربه ی بالا و حرفه ای هستند

بعضی از راننده ها هم هستن که با سرعت کم خود باعث ایجاد تصادف میشوند...و فکر میکنند سرعت کم یعنی تصادف کردن

مثلا یه بار سوار یه آر.دی مسافرکش شدم...حتی نمیدونست ماشین پرسرعت و پرشتاب ایمنتر از ماشین کم شتاب هست

مثلا 206 رو بهش گفتم که...اکثر آدمها خواه ناخواه ممکنه توو جاده توو موقعیتی قرار بگیرن که پشت سرشون پر بشه از ماشین و از روبه روشون یه تریلی بیاد و توو سبقت باشند

اینجاست که همون پرشتابی ماشین و تجربه ی گاز دادن سریع و دنده معکوس با محاسبه زمان گاز دادن (که منجر به تصادف با تریلی نشه) به دردت میخوره....یا اینکه استفاده از آینه ها(که اگه یکی از اون پیرمردهای تازه گواهینامه گرفته پشت ماشین باشه...چون اینکارو بلد نیست..100درصد باعث تصادف نه تنها خودش...بلکه همه ی ماشینا به هم میشه) و عکس العمل سریع و بدونه هول کردن...و درنتیجه رفتن به پشت آخرین ماشینی که پشت سرمان سمت راست قرار دارد

لینک به ارسال

در کل خطر ناکترین راننده راننده های ماشین های نیمه سنگین میدونم

ای میترسم از نیسان و وانتی حد نداره یعنی وانت میبینم حتما بهش راه میدم یابو تر از اینا من ندیدم

لینک به ارسال

ضمن اين که با حسام موافقم بايد چند مورد ديگه رو هم بهش اضافه کنم...

تعداد زيادي از مسافرکش ها که از اول تا آخر مسير همه چيز رو به شکل پول مي بينند و هر لحظه ممکنه بپيچند و هر لحظه ممکنه محکم روي ترمز بزنند.

موتور سوارها که هرجايي براشون محل عبوره و ورود ممنوع و خلاف جهت براشون معني نداره.

راننده هاي اتوبوس داخل شهري که تعداد زياديشون بي وجدان رانندگي مي کنند و از تصادف هراسي ندارند.

راننده کمپرسي ها خصوصا در ساعات آخر شب که تو سرپاييني ماشين رو با سرعت خيلي بالا ول مي کنند و بعضي هاشون نورافکن عقب ماشين رو به صورت عمدي روشن ميگذارند.

بعضي دخترها که فکر مي کنند بايد به بقيه ثابت کنند که رانندگي دخترها خوبه!

يک سري پلاک هاي خاص که به خاطر بعضي مسايل درست نيست اينجا ازشون مستقيم نام ببرم!

لینک به ارسال

77 :))) سجاد منم پلاک جدیدم ۷۷ داشتیـــــــــم ؟ :)))

البته با این حرفت کامل موافقم خیلیارو دیدم که تا این پلاکو میبینن میگن طرف تازه کاره فرار میکنند از دستش

البته این درسته ولی خیلی ها هم ستن که ماشین نو خریدن پلاک جدید گرفتن مثل من :))) نترسید نترسید دست فرمونم خوبه بابا ۱۰ ساله رانندگی میکنم :)))

البته اینام درست میشن چند ماه صبر کنی

لینک به ارسال

تو جاده سبقت های احمقانه عامل 99%تصادفات.موقع سبقت گرفتن انگار آدم داره چیزی میدزده 2تا نیروی مخالف هم هستن این میگه خوب ابن میگه بد.راننده تو جاده باید در عرض چند صدم ثانیه تصمیمشو بگیره حتی 1 ثانیه معطلی یا شاخ به شاخ با انحراف از جاده...راننده با قدرت تصمیم گیری کند و ضعیف کم خطری نیست.خطای دید هم شدیدا تاثیر داره رو تصمیم گیری.

بابای من خودش ازون راننده های خطرناک حرفه ای میرونه ولی...از آسمون انگار دارن با شیلنک آب میریزن برف پاککن دور تند آبو جمع نمیتونه بکنه نور بالا مه شکن 1متر جلوترو نشون نمیده سبقت میگیره گوششم یدهکار نیست !!!!!جوری بود که خدا خدا میکردم ماشین پنچر بشه نکه داره...

حالا جرات داری بگو تو آیین نامه نوشته فلان تا بهت بگه اونزمون که من گواهینامه گرفتم......

لینک به ارسال
salam.gifsalam.gif"><a href=http://ir206.net/images/smilies/salam.gif' alt='URL>'>ارادت دارم دوستان.هر كسي با هر ماشيني و هر سني و هر جنسي ميتونه يه راننده خطرناك باشه.ولي به نظرم رانندگان نيسان واقعا خطرناكندو شخصا از اين افراد موقع رانندگي دوري ميكنم.

لینک به ارسال