تحیری

کاربر سایت
 • تعداد ارسال ها

  43
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

 • روز های برد

  1

آخرین بار برد تحیری در 18 خرداد

تحیری یکی از رکورد داران بیشترین تعداد پسند مطالب است!

اعتبار در سایت

28 معمولی

درباره تحیری

اطلاعات شخصی

 • جنسیت
  آقا
 • محل سکونت
  تهران - تهران پارس
 • نوع خودرو
  ۲۰۶ تیپ ۵

آخرین بازدید کنندگان نمایه

84 بازدید کننده نمایه
 1. سنسور روغن، آب = درستفشنگی روغن، آب = غلطسنسور ها یا حسگر ها در خودرو، برای تعیین فشار روغن، دمای آب و ... بکار می روند . این قطعات هیچ شباهتی با فشنگ ها نداشته و از نظر ماده اولیه ساخت هم با هم متفاوتند. ماده اصلی ساختمان سنسور ها از n.t.c و p.t.c ها (ترکیبات سلیکون) مغناطیسی اثر هال بوده، اما ماده اولیه فشنگ ها از ماده منفجره پتن می باشد با قدرت بالستکی 168 (68 درصد از تی ان تی ها قوی ترند) پتن در بالاترین قسمت فشنگ (بالای لبه پهن بالا) قرار دارد و بر اثر فشار آوردن به ماشه تفنگ و بر خورد سوزن ماشه به ته فشنگ سبب شعله و سپس شعله به باروت داخل فشنگ و باعث سوختن آن و در اثر بوجود آمدن فشار بسیار زیاد سرب سر فشنگ از آن جدا و از لوله تفنگ بیرون می رود. حالا بنظر شما این دو قطعه چه شباهتی کاری با هم دارنند که بعضی ها متاسفانه به آن فشنگی می گویند
 2. socket wrench یا آچار سوکتی = درست جعبه بوکس = غلط box در زبان انگلیس به معنی جعبه می باشد و چون اکثر قطعات ریز و درشت ماننده رابط (extention)، جغجغه (ratched)، سوکت ها ( socket)( که معمولا از شماره های 4 الی 19 میلی متر و الی شماره های بالاتر و یا در مقیاس اینچ در این جعبه قرار می گیرد. اما به سوکت ها هم به اشتباه بوکس می گویند.( مثلابوکس شماره 12) که در اصل سوکت شماره 12 می باشد. قسمت drive سوکت ها، رابط ها، و جغجغه ها چه میلی متری و چه اینچی باشند معمولا در ابعاد 1/4، 3/8 و 1/2 اینچ ساخته می شوند .( drive به قسمت مربعی شکل سوراخ سوکت ها، یا برآمدگی مربعی شکل وسط جغجغه را می گویند) آچار تنظیمی (adjustable wrench) = درست آچار فرانسه = غلط متاسفانه آچار تنظیمی در ایران آچار فرانسه خوانده می شود. کمپرسور کولر، خودرو = درستموتور کولر، دینام کولر خودرو = غلطدر کولر خودرو فقط کمپرسور وجود دارد که بوسیله تسمه با پولی میلنگ می گردد. (نه موتور) و سبب انبساط گاز می شود. اما در کولر های گازی ساختمان موتور کمپرسور را می گرداند. و در کولر های آبی فقط موتور با تسمه، حلزونی را می گرداند، که متاسفانه می گویند دینام کولر!. سرپیچ لامپ ها یا چراغ = درستذغال چراغ = غلط باتری = درست باطری = غلط لغت باتری با حرف ت نوشته می شود ن حرف ط (مثل تهران و طهران فقط کشور های عربی این گونه می نویسند.) خارن دلکو = صحیحفیوز دلکو = غلطخارن یک قطعه الکترونیکی است که از دو صفحه فلزی عایق با هم تشکیل شده. هرچه ابعاد صفحات فلزی بزرگ تر، فاصله عایق ها کوتاه تر ، ظرفیت خازن ها بیش تر. کار این قطعه، صافی، کوپل یک سیگنال از یک طبقه به مدار بعدی، بعنوان جرقه گیر بین کنتاکت هایی که دائم باز و بسته می شوند. و... و بشکل های الکترولیتی، سرامیک یا دیسک، ساخته می شوند. اما فیوز یک قطعه الکترونیکی و یا الکتریکی است که برای کنترل شدت جریان در مدار بکار می رود. این دو قطعه هیچ شباهت کاری باهم ندارند که ما بخواهیم آن ها را با نام یکدیگر استفاده کنیم.
 3. با سلام: اگر سوکت را پیدا نموده اید ( سوکت 4 سیم با دو سیم نازک و 2 سیم کلفت نمره 5 ). شما باید در هنگام کار فن سوکت را لمس کنید که گرم نکند. زیرا گرم شدن زیاد سوکت در هنگام کار باعث قطع شدن جریان و از کار افتادن فن تهویه می شود. از نظرعدم تعویض سوکت حق به جانب شماست چون برای تعویض سوکت احتیاج به ابزار خاصی می باشد که متاسفانه در اختیار برق کار نیست.( کریمپینگ تولز).
 4. با سلام: در مورد تلفظ لغات فارسی به جای پ و ف و بلعکس حق با شماست, اما پولی PULLEY یک لغت انگلیسی به معنی قرقره می باشد, اگر یک مکانیک چیزی را که نمی داند باید با استدلال و مدرک به او آموخت تا او را از نادانی درآورد, نه آن که به خاطر چیزی را که نمی داند دیگران را بخاطر کلمه درست مورد تمسخر قرار دهد. آدرس لینک زیر راجع به پولی با شکل و توضیح به زبان انگلیسی توضیح می دهد. https://www.google.com/search?q=PULLEY&oq=PULLEY&aqs=chrome..69i57j0l5.26739j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
 5. رله فن، بوق، = درستآفتومات فن، بوق = غلطرله یک کلید الکترو مغناطیسی بوده با دادن برق به دو پایه آن مغناطیس شده زبانه ای را روبروی سیم پیچ خود (پل) را به نقطه ای دیگر با کنتاکت باز یا بسته متصل می کند. درست مثل اینکه کسی یک سویچ فشاری حرکت داده و باعث وصل شدن جریان برق می گردد. ولتاژ رگولاتور دینام = صحیحآفتومات دینام = غلطتمام دینام های خودرو های امروزی مجهز به یک قطعه الکترونیکی بنام ولتاز رگولاتور می باشند که وظیفه این قطعه جلوگیری گیری از شارژ بیش از حد دینام می باشد. (ولتاژ بیش تر از 14 الی 14.5 ولت را از روی آرمیچر دینام قطع می کند.) در دینام خودرو های قدیمی ار 2 یا 3 قرقره سیم پیچ تنظیم ولتاژ و جریان استفاده می شد که امروز کاملا بدست فراموشی سپرده شد. (بعلت حجم زیاد، کارایی پائین و تنظیم های بسار سخت) ظرف20 لیتری بنزین = درستگالن 20 لیتری بنزین = غلط گالن واحد اندازه گیری حجم مایعات در سیستم امپریال یعنی 2 کشور انگلستان و ایالات متحده آمریکا می باشد. حجم گالن آمریکایی معادل 3875 سانتی متر مکعب و حجم گالن انگلیسی معادل 4546 سانتی متر مکعب یعنی بیش تر از 4.5 لیتر می باشد. اما گالن 20 لیتری واحد حجم اندازه گیری کدام نا کجا آباد است!! که اکثر توسط بعضی از مردم نا آگاه گفته می شود. مثلا فروش گالن 20 لیتری بنزین برای جیپ!!!
 6. با سلام خدمت کاربران عزیز:یک پیشنهاد برای تمامی کاربران عزیز دارم، از این پس تصمیم بگیریم از وارد کردن اصطلاحات غلط و گاراژی و بی پایه و اساس خود داری و واژه های علمی را جایگزین کنیم من چند نمونه زیر را بعنوان مثال ذکر و سایر کاربران زحمت کشیده تا مواردی دیگر را که به ذهنشان رسید یادآوری فرمائید. با تشکر.درجه بنزین، آب، روغن، و = درست آمپر بنزین، آب، روغن، و = غلطآمپر واحد اندازه گیری شدت جریان الکتریکی می باشد. و ربطی به بنزین، آب، روغن، و... ندارد.سویچ ماشین را در وضعیت روشن قرار دهید = درست سویچ ماشین را بازکن = غلط از یک مدار الکتریکی باز یا OPEN طبق قانون اهم هیچ گونه جریانی نمی گذرد چه برسد خودروی شما را روشن کند؟سویچ ماشین را در وضعیت خاموش قرار دهید = درست سویچ ماشین را ببند = غلطاز یک مدار الکتریکی بسته یا CLOSE طبق قانون اهم جریان عبور می کند پس چگونه خودروی شما را خاموش کند؟
 7. با سلام: اگر لنت یک سمت عقب نسبت به دیگری زود تر تمام می شود, یکی از عیوب که خیلی کم تر به آن توجه می شود فرسوده شدن سیم های فنری داخل لوله سیاه رنگ ترمز دستی می باشد. این کابل که از زیر اهرم ترمز دستی خودرو شروع و به طبق دوطرف چرخ های عقب می رود بعلت کشیدگی و از دست دادن خاصیت خود این مشکل را بوجود می آورد. برای آزمایش عقب دو طرف خودرو را جک زده و ترمز دستی را فقط در هر مرحله به اندازه یک دندانه بالا بیاورید, هر دو طرف باید به یک اندازه سفت شوند و سپس با یک دندانه دیگر الی آخر. در تمام این مراحل باید هر دو چرخ به یک اندازه سفت شوند. اگر نبود احتمال خرابی کابل ترمز دستی وجود دارد. لازم به ذکر است در هنگام آزمایش سویچ خودرو در حالت روشن نباشد که خطای a.b.s می دهد.
 8. باسلام: سوکت سیم کولر 206 در داخل پنل سمت راست راننده قرار دارد. اگر درب زیر پنل را که زیر فرمان قرار دارد و با دو پیچ پلاستیکی نیم دور باز می شود و کلیه سوکت ها و فیوز نمایان می شود باز کنید, یک سوکت 4 سیم می باشد که دارای 2سیم نازک و دو سیم کلفت می باشد. دو سیم کلفت معمولا گرم کرده و اکسیده می شوند و در اثر جریان کشی مدار فن کولر یا بخاری قطع می شود. برای تعمیر با اسپری ناهید آبی شستشو دهید و با نوک دم باریک پین های سوکت را کمیکج کنید تا مهکم تر به هم بچسبند.
 9. با سلام: با اجازه مدیران و کارکنان محترم این سایت. در این تاپیک استفاده از اصطلاحات و تعریف درست در این بخش آموزشی نگارش می شود, اگر مدیران و مسئولین محترم جای دیگری را مناسب این تاپیک تشخیص می دهند, می توانند آن را جا بجا نمایند. پولی دینام = درست فولی دینام= غلط پولی در زبان انگلیسی به معنی قرقره می باشد و تمام پولی ها هم تقریبا به این شکل بوده و یک تسمه در داخل آن قرار می گیرد. فولی مربوط به کدام زبان و به معنی چیست, باید از کسی که این واژه را تلفظ می کند پرسید. !!!
 10. با سلام: با توجه به این که طبق فرمایش شما که قبلا فاصله به اندازه ضخامت 2 کارت بود ولی گیر نداشت] به احتمال قوی مشکل ساز نخواهد بود.
 11. با سلام: میله قرمزرنگ استرس بار می باشد, که در گذشته روی خود رو های پیکان مورد استفاده قرار می گرفت و در خودرو های جدید حذف شدند. آدرس لینک راجع به استرس بار شرح می دهد. http://www.caranddrive.blogfa.com/post-68.aspx
 12. با سلام: چرخ های جلو به خاطر حرکت فرمان فاصله زیادی با شل گیر ها و گلگیر ها دارندو نیازی به اسپیسر نمی باشند. اما برای چرخ های عقب معمولا از اسپیسر های آلومینیومی در سایز های مختلف بر حسب ضخامت میلی متر استفاده می کنند. اسپیسر ها معمولا از قطر 3 الی 5 میل وجود دارند. این قطعات مارک خاصی ندارند فقط توجه کنید آلومینیوم یک دست صاف و غیر متخلخل باشد.( نبودن لکه های نقطه ای درطل بدنه)
 13. با سلام: بزرگ ترین عیب الکتریکی تمام تیپ های 206 این است که در کنترل پنل این خودرو یک ولت متر نصب نکرده اند تا راننده از وضعیت شارژ باتری آگاه شود. زمانی چراغ هشدار باتری روشن می شود که ولتاژ حدود 11.5 ولت و به مد اکونومی رفته و در این حالت تمام مصرف کننده های پر مصرف از کار می افتد. یا زمانی که دینام از کار بیفتد باتری آن قدر خالی می شود که دیگر قابل استارت نباشد, در صورتی که حتی در صورتی که در تمام خودرو های ساخت داخلی و خارجی در صورت عدم شارژ باتری توسط دینام چراغ قرمز هشدار عدم شارژ باتری روشن می شود. از دیگر معایب دیگر این خودرو قفل کاپوت یا درب موتور آن می باشد که با یک پیچ گوشتی ساده باز می شود و براحتی سارقان باتری و E.C.U این خودرو را به سرغت می برند. من باخرید یک قطعه فلزی بنام محافظدرب موتور و نصب آن توسط اینجانب این مشکل را حل کردم.
 14. جدول رنگ سیم های خودروهای فرانسوی (پژو) و انگلیسی انگلیسی فرانسه علامت اختصاری انگلیسی علامت اختصاری فرانسه رنگ ایرانی GREEN VERT GR VE سبز WHITE BLANC W BA سفید GREY GRIS GRY GR خاکستری BROWN BRUN BR MR قهوه ای BLUE BLEU BL BE آبی PINK ROSE P RS صورتی BLACK NOIR BLK NR مشکی ORANGE ORANGE O OR نارنجی RED ROUGE R RG قرمز YELLOW JAUNE Y JN زرد SILVER ARGENT - AR نقره ای
 15. با سلام: روش آزمایش صفحه کلاچ هم بسیار ساده می باشد. 1- ترمز دستی را تا آخر بکشید. 2- خودرو راروشن کنید. 3- پا را تا ته روی کلاچ قرار دهید. 4- خودرو را در دنده یک قرار دهید. 5- پدال گاز را آرام, آرام فشار دهید و کلاچ را آرام, آرام بالا بیاورید. اگر خودرو خواست خاموش شود یا خاموش شد, صفحه کلاچ در وضعیت مناسبی قرار دارد. برای تنظیم پدال کلاچ هم آزمایش زیر را انجام دهید. پدال کلاچ را با دست آرام به سمت پائین فشار دهید, حداکثر فاصله ای که با فشار دست به پائین, احساس می کنید پدال کلاچ سفت شد حدود یک سانتی متر است اگر بیش تر بود باید توسط پیچ تنظیم این مقدار را تنظیم کنید. این روش برای تمام خودرو های غیر اتوماتیک صادق است.