arash_a59

کاربر سایت
 • تعداد ارسال ها

  1,079
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

 • روز های برد

  5

تمامی ارسال های arash_a59

 1. سلام دوستان، ماشین من مشکلی داشت که در ابتدا فکر کردم مربوط به پلوس و متعلقات اون باشه... در سرعت بین 30 تا 50 با دنده 2 بسیار بیشتر و با دنده 3 بسیار کمتر لرزش داشتم، این لرزش به صورت یک ویبره خیلی ریز زیر پا احساس میشه و دسته دنده اصلا نمیلرزه! این لرزش رو با دنده 1 توی این محدوده سرعت ندارم. در ابتدا تصور کردم از پلوس هست، پلوس بلند رو باز کردم دیدم که مقدار خیلی جزئی بلبرینگ پلوس لق شده همچنین سه شاخه پلوس هم کمی لقی داشت، هر دو رو عوض کردم و نو انداختم(بلبرینگ و سه شاخه) مشعلی پلوس هیچ مشکلی نداشت. فنر پلوس هم سالم بود. اما بعد از بستن پلوس این لرزش همچنان پا بر جا بود و هیچ فرقی نکرد! یه مورد دیگه که هست شاید ربط داشته باشه توی دنده 1 و 2 وقتی گاز میدم و حرکت میکنم به محض برداشتن پا از روی پدال گاز یه صدای قرررررررر از جلوی ماشین میاد و با فشار مجدد گاز قطع میشه. ممکنه از دیسک و صفحه باشه؟!
 2. دوست عزیز از دید سازنده این خودرو که پژو باشه هیچ فرقی بین روغن TU5 و TU3A نیست، ما ماشالله در ایران مجتهد جامع الشرایط زیاد داریم که کارشون صدور فتواست در همه زمینه ها! جماعت تعویض روغنی هم کارشون صدور فتوا در زمینه روغنه. مثلا یه عده ملاک نوع روغن رو سوپاپ میدونند و میگن چون فلان موتور 16 سوپاپه در نتیجه باید این روغن رو ریخت و اون یکی چون 8 سوپاپه اون روغن رو! به این صحبت ها اصلا گوش ندید، شما روغن 10w40 رو که انتخاب کردید با توجه به قیمت و راندمان بهترین و اقتصادی ترین گزینه برای این موتور هست و همین روغن رو ادامه بدید. برای روغن هم خارج از کیلومتر کارکرد (که برای 10w40 با گرید SL حدود 7000 تا پیشنهاد میشه و روی این کیلومتر تعویض کنید) یک زمان ماندگاری هم قائل میشن، مثلا میگن 7000 تا یا 6 ماه هر کدام زودتر برسه. البته روایت برای قسمت دوم بسیاره برخی از سازندگان روغن 6 ماه و برخی یکسال رو آخرین حد ماندگاری روغن در موتور میدونند، شماهم اگه 6 ماه از تعویضتون گذشته و روغن ایرانی ریختید بهتره عوض کنید.
 3. دنبال راهنمای روغن گیربکس بودم در دفترچه سانتافه که به این صفحه رسیدم که البته مربوط به موتور هست! این دفترچه ترجمه و برگردان دفترچه اصلی هیوندای کره هست. رنج دمای محیط برای گرانروی های مختلف رو آورده، همانطور که مشخصه و قبلا هم در دفترچه HONDA دیده بودم و اینجا قرار دادم روغن های 5w30 و 5w40 در صورتی که دمای محیط مبنای انتخاب باشه هیچ فرقی باهم ندارند و برخی از سازنده ها هیچ تفاوتی در این زمینه برای این دو گرانروی قائل نیستند! در واقع هرجا که از لحاظ دمای محیط بشه روغن 5w40 ریخت، میشه روغن 5w30 هم ریخت و تفاوتی بین این دو نیست حالا میخواید کنار رود نیل باشید یا در کوه های آلپ. جالبه که هیوندای برای سانتافه با موتور 3.3 لیتریش از روغن 20w50 تا 5w20 رو توصیه کرده (با توجه به دمای محیط) اما آخرش (زیر جدول) نوشته برای راندمان بالاتر بهتره 5w20 رو اگر در دسترس هست استفاده کنید که از این روغن طبق جدول در بازه دمایی 30- تا 50+ میشه استفاده کرد! منبع: دفترچه راهنمای هیوندای سانتافه 2017 کرمان موتور، صفحه 724 ممکنه یه عده از دوستان که مطالب قبلی رو نخوندند بپرسند خوب این چه ربطی به 206 داشت؟! در چندین صفحه قبل بحثی بود در خصوص استفاده از روغنهایی با گرانروی پایین تر مثل 5w30 یا حتی 0w30 در 206 و اینکه آیا این روغنهارو میشه در فصل گرم یا مناطق گرمسیر هم استفاده کرد با توجه به پایین بودن گرانرویشون؟! که برخی از دوستان معتقد بودند روغنهای xw30 رو نمیشه در مناطقی که دمای بالایی دارند و تابستوناشون بالای 40 درجه میره استفاده کرد، که شخصا معتقد بودم برای انتخاب روغن بر مبنای دمای محیط معمولا عدد اول یعنی 5w یا 10w مهمه و عدد دوم دیگه ملاک انتخاب روغن برای خیلی از خودروسازهای معتبر قرار نمیگیره، البته برای موتورهای بنزینی!
 4. سلام، همیشه مقداری از روغن قبلی باقی میمونه که بسته به دقت تعویض کننده و نحوه تعویض میتونه از 100 سی.سی تا نیم لیتر باشه! همون میزان رنگ روغن رو تغییر میده، روغن ایرانول هم مقداری تیره هست حداقل ریسینگش رو که ریختم تیره بود. برخی هاش هست اما انبار شده تا تثبیت قیمتها، یک سریشونم که ادتیو از خارج میاوردن به مشکل خوردن.
 5. 90 درصد مشعلی های بازار مهمون 2 ماهن! بلبرینگ Koyo چندجا دیدم 45 تا 60 قیمت دادند و اعتماد نکردم بخرم، ناچی چندبار استفاده کردم خراب شدند، SKF هم اصلیش اصلا نیست، خود ایساکوهم یه زمانی SNR اصلی میداد تا پارسال یجا سراغ داشتم هنوز داشت اشتباه کردم یکی دوتا نخریدم الان دیگه بعید میدونم پیدا شه، این SNR شرکتی هم مفتش گرونه توی ایساکو بودم یه مشتری اومد گفت توروخدا یه بلبرینگ خوب بهم بده برای 405(با 206 یکیه) توی یک ماه این چندمین باره بلبرینگ عوض میکنم و فروشنده بلبرینگ SNR شرکتی بهش داد! با خودم گفتم تعداد دفعاتی که بلبرینگ عوض کردی هرچندبار بوده از الان +1 کن! حالا جهت اطلاع کلیه دوستان اگه کسی خواست بلبرینگ بخره خارج از اصلی و اوریجینال و برند و...بلبرینگ پلوس 206 کد 6006 هست که با این کد چندین و چند نوع بلبرینگ وجود داره با clearance های مختلف، چیزی که برای 206 مناسبه این کده: 6006 2RS/C3
 6. مال من توی سرعت کم صدای خخخخ میده توی سرعت 30 هم گاهی یه لرزش زیر پدال دارم(دسته دنده نمیلرزه) احتمالا بلبرینگ خراب کردم یا سه شاخه، سه شاخه آخرین سری که باز کردم خیلی لق بود بیخیالش شدم. بلبرینگ هم SKF اصلی (مثلا!) انداختم باید باز کنم ببینم چجوره، اصلا بلبرینگ اصلی گیر نمیاد اینقدر تقلبی توی بازار هست که... ماشالله وارد کنندهای ماهم یه ذره شرف و وجدان ندارند. بلبرینگ Timken آمریکایی شاید ده مدل تقلبی داره همه هم میگن اصلیه! بلبرینگ تبریز قبلنا میگفتن خیلی با کیفیته و شنیده بودم تکنولوژی سویس رو داره ، پارسال خبری اومد که اونجاهم بلبرینگ چینی وارد میکنند و جای بلبرینگ تبریز میفروشند...نمیدونم الان دیگه چطوره
 7. از دوستان کسی تابحال مشکل محل قرارگیری بلبرینگ پلوس روی دسته موتور پایین رو داشته؟ همانطور که اکثر دوستان میدونند بلبرینگ پلوس بلند داخل محفظه ای میشه که توسط دو تا میله عصا شکل سفت میشه اون محل با محل قرار گیری دسته موتور پایین روی یک بیس هست، آیا اون قسمت میتونه گشاد کنه و بلبرینگ به خوبی فیکس نشه؟ کسی تجربشو داشته؟
 8. اگه الزامات محیط زیستی رو بذاریم کنار(که برای اونم برنامه دارند و در ادامه توضیح میدم) برای کاسترول و توتال و ....بهتره شما هر 30 هزارتا عوض کنید یا هر 5 هزارتا؟! قطعا هر 5 هزارتا! پس اینکه میگه 30 هزارتا اطمینان پشتشه. در خصوص محیط زیست هم یه قانونی در اتحادیه اروپا تصویب شد اگه اشتباه نکنم سال 2004 که تمامی لوبریکنت سازهای این اتحادیه الزما باید درصدی از روغن هاشون رو از بخش تصفیه تولید کنند یعنی بازیافت(در این قانون درصد تولید از بخش تصفیه روغن های بازیافتی قید شده که فکر میکنم حدود 40 درصده)! کاسترول و توتال و ادینول و هرچه برند اروپایی جزو اتحادیه هست شامل این قانون میشه و اعمال میکنن به راحتی!
 9. در سایت کاسترول یه چیز جالب دیدم، روغن پیشنهادی کاسترول برای 206 با موتور TU5JP4/L3 این روغنه: لینک: https://applications.castrol.com/oilselector/en_gb/c/recommendation?vehicleType=cars&manufacturer=peugeot&model=206-(1998-2009)&modelType=206-1-6-16v-(2001-2009) حالا دوره تعویضش: Service Intervals Normal: Change 30000 km/ 24 months Severe: Change 20000 km/ 12 months رانندگی عادی 30000 کیلومتر، رانندگی پر فشار 20000 کیلومتر!!! ما بنزینمون آشغال آب و هوامونم تعطیل فیلترامونم مزخرف با رانندگی عادی این روغن رو باید در چند هزارتا عوض کرد وقتی خود سازنده میگه 30000 تا عوض کن؟!
 10. دوست عزیز واسکاین خارجی اصلی اگه گیر بیاری که خوب حرفی درش نیست اما تجربه من که واسکازین های توتال ایرانی، توتال ا.م.ا.ر.ا.ت.ی و لیکومولی همه هم 75w80 رو تست کردم میگم برو پارس بگیر ، پارس مدوس ای.پی و ای.پی.اس داره که اولی GL4 هست و دومی GL5 من مدوس ای.پی.اس گیرم نیومد و ای.پی 75w80 ریختم، نمیگم بهتر از اسو و والوالین و....هست، اما اینو بهت میگم که هیچ مشکلی باهاش نخواهی داشت من تا دمای منفی 10 باهاش هیچ مشکلی نداشتم و دنده ها مثل آب خوردن و به راحتی جا میره و واقعا بهتر از اون سه تا واسکازینی بود که نام بردم(چقدر پول حروم کردم...).
 11. جسارتا صدای تق تق موقع گردش فرمان میتونه ایراد از سر پلوس باشه، این ایراد موجب لرزش ماشین نمیشه! یعنی چون لرزش ندارید پس پلوس سالمه نمیشه گفت، خرابی های مشعلی هست که موجب لرزش میشه، سر پلوس بحثش متفاوته. شما فرمان رو بگردون اونوقت باا ماشین حرکت کن مثل وقتی که میخواید دور بزنید با سرعت 10-20 تا ، اگه صدا دارید(تق تق) به احتمال 99% سر پلوس مرخص شده، تعمیر شدنی نیست و باید کامل سر پلوس رو عوض کنید.
 12. ایرانول رویال 10w40 گریدsm بود 80 اونوقت ایرانول ریسینگ 10w40 گرید sl بود 90؟! یه نگاه به مشخصات این دو روغن در سایت ایرانول بندازید عینا و کاملا و دقیقا مثل همن با این تفاوت که رویال sm هست و ریسینگ sl حالا چطور sm ارزونتر ازsl هست جالبه. به نظر میاد ریسینگ رو گرونتر از چیزی که هست بخاطر کشش بازار و اسمش میفروشند.
 13. هر دورو از یه جا قیمت گرفتید؟ قیمت روغن خیلی متغیر شده مثلا سوپر پیشتاز رو از 75 تا صد و خرده ای قیمت میدن.
 14. گیربکس مدلهای 92 فرق داره با گیربکس ما که سری قدیمه.
 15. قبلا ایرانول یه روغن میزد به نام ایرانول 206 که فکر میکنم اگر درست خاطرم باشه 3.5 لیتر بود و مثلا مخصوص 206 بود اما عینا و دقیقا همون ایرانول ریسینگ بود. الان نمیدونم تولید میشه یا خیر اینکه ایرانول چیو گفته مناسبه یا مناسب نیست خیلی قابل اعتماد نیست چون اینها بازار هدف رو هم در نظر میگیرن، مثلا این روغن هم باید فروش کنه دیگه، ریسینگ که حسابی اسم در کرده حالا اینم باید بفروشه در نتیجه اهداف ممکنه عوض شه. شما باید بدونی 10w40 با گرید sl و بالاتر مناسب 206 هست و انتخاب کنی از این بین با توجه به بودجت. این روغن چون sm هست میبایست بهتر از ریسینگ sl باشه و قاعدتا هم گرونتره. حالا آیا هردو مناسب 206 هست؟ بله تا گرید sn هم مناسبه اما همون sl کفایت میکنه(ریسینگ) و نیاز به هزینه بیشتر نیست اگر دوره تعویضتون رو کوتاه کنید.
 16. بالانس توی دور بالا خودشو نشون میده، شما پیچ طبق رو چک کن، اون پیچی که سیبک رو روی طبق قفل میکنه. هر دو سمت، آچار کشی کن این پیچ معمولا بعد از یکی دو بار باز و بست دیگه مرخص میشه
 17. داداش من دایکن بستم بیش از 1 ساله، نرمی کلاچ عالیه، لرزش و مشکل و... اصلا و ابدا. تازه مکانیک من اولین بارش بود دیسک و صفحه 206 عوض میکرد تراشکاری و فلان هم نداد. همینجور انداخت و بست. شتاب عالی، فقط یه مشکل باهاش دارم اونم صدای لاق لاق وقتی کلاچ رو ول میکنم که میگن مال فنرهای دیسکه و مهم نیست. .. همین.
 18. گیج زدن ربطی به پلوس نداره، لرزش ماشین، لرزش پدال و لرزش دسته دنده هر کدوم به تنهایی یا همه با هم میتونه نشان از ایراد پلوس باشه، احتمالا موقع دراوردن پلوس قطعه ای از جلوبندی دستکاری و از حالت نرمال خا ج شده.
 19. دوست عزیز روغن خوب که بسیاره اما بر حسب فراوانی و در دسترس بودن پیشنهاد من به شما این چند روغنه، اگه بخواید خارجی بگیرید توتال 7000 با گرانروی 10w40 قوطی فلزی ساخت تازه به دوران رسیده ی حاشیه خلیج فارس(مراقب باشید تقلبیش زیاده) ایرانی هم ایرانول ریسینگ و پارس سوپر پایا 10w40 بله برای آبادان همون 10w40 بریزید. روغن رو هر 6 تا 7 هزارتا عوض کنید. فیلتر هم «سرکان» اگه بتونید پیدا کنید فیلتر خوب و مطمئنیه، هم هوا هم روغن و هم بنزین.
 20. تا رسیدن سطح روغن به خط مینیمم برای موتور هیچ مشکلی پیش نخواهد اومد، وگرنه اسمش نمیشد مینیمم. حالا بحث تبخیر و... جداگانست. در کل منظورم از این بحث این بود الزاما نباید تا خط ماکزیمم پر کرد، بلکه بهترین سطح روغن (حد اپتیمم) یکی دو خط زیر ماکزیمم هست.
 21. منظورشون این بود آسیب ممکنه یکدفعه برسه مثلا ممکنه یکبار شما 3.5 بریزید روغن هم کامل تخلیه نشده باشه و مجموع روغن زیاد شه و آسیب برسه. یه موضوعی رو هم بگم اینکه این اعداد(3.2، 3.4 و...) ماکزیمم حد مجازه نه حد اپتیمم! یعنی لازم نیست حتما توی TU5 شما دقیقا 3.4 بریزی، میتونی 200 سی. سی کمتر بریزی که به نظر من موتور روان تر کار میکنه، بهترین سطح روغن هم طبق شاخصی که زیر کاپوت قرار داده شده یکی دو خط زیر حد ماکزیممه که این موضوع رو تایید میکنه. من خودم توی TU3A همیشه 3 لیتر میریزم.
 22. سلام ماشین شما نمونه بسیار شفاف از موارد و موضوعاتی است که قبلا گفته شد(عدم حساسیت به انتخاب روغن گرانقیمت و...) روغنی که شما میریختید یک روغن کاملا متوسط و معمولی حساب میشه که در بهترین حالت بهران سوپر پیشتازه. با رعایت دوره تعویض موتور ماشینتون در 200 هزار کیلومتر کارکرد به گفته خودتون سالم و سر حاله(ماشالله) بهترین رو به نظر من ولش کن چون میوفتی توی سرازیری حساسیت که ممکنه کنترل سرعت و شتاب این حساسیت از دستت خارج شه و در این بین هم پول زیاد بدی و روغن تقلبی هم بخوره به پستت. شما به یکی از محصولات ایرانی در بازه گرانروی 10w-40 شیفت کن، مثلا ایرانول ریسینگ یا پارس سوپر پایا و همون 6000 تا هم عوض کن مطمئن باش ماشینت به خوبی که تابحال کار کرده کار خواهد کرد. موفق باشی
 23. دوست عزیز روغن توتال و elf ایرانی(قوطی پلاستیکی) توی ساوه پر میشه توسط شرکت به تام، از اونجایی که شرکت توتال هیچگونه همکاری و پشتیبانی و ...با ایران نداره و از سال 91 به طور کل همکاری با شرکت بهران رو کنار گذاشت در نتیجه این روغن ها فقط یک اسم رو یدک میکشند و بس! و میشه گفت روغن الف و توتال ایرانی در بهترین حالت همون بهران سوپر پیشتازه، بنابر این اگر میخواید توتال یا elf پلاستیکی (ایرانی) بریزید بهتره همون محصولات بهران رو استفاده کنید حداقل شانس تقلبی بودنشون کمتره. برای خودروی شما 3.5 لیتر روغن لازمه.
 24. شاید گفتن این جمله یه جور خود زنی باشه اما در صورتی که ادینول اصلی باشه(ساخت آلمان) بدون شک میشه گفت در واقعیت هم ادینول بهتره. بلاخره اون ساخت دست آلماناست اما این ایران...ما چیو بهتر از آلمانا میتونیم بسازیم؟! کاش اینجور نبود.
 25. سلام اول اینکه میزان کم کردن روغن همیشه دلیل بر وجود مشکل در موتور نیست، خود شرکت سازنده یک حد از کاهش میزان روغن رو بر حسب کارکرد مجاز دونسته، اگر درست خاطرم باشه برای هر 1000 کیلومتر تا 500 سی.سی(یا نیم لیتر) رو مجاز دونسته جناب ایرانخودرو! بنابراین شما در هر 5000 تا اگر 300 سی.سی کم میکنید هیچ مشکلی نیست. اما مورد من، در هر 1000 کیلومتر تا 100 سی.سی کسر روغن داشتم و این شرایط اگر دور بالا رانندگی میکردم حادتر میشد، ماشین روغن سوزی نداشت و نداره ، کمپرس هم گرفتم اوکی بود اما این کاهش روغنش کمی روی اعصابم بود و کاتالیزور رو هم آلوده کرده بود. تا اینکه از 10w-40 رخت بر بستیم و یه راست رفتم سراغ 5w-30 فول سنتتیک که خداروشکر با این روغن(پارس سوپر پیشرو) روغن کم نمیکنم با اینکه حدود 10000 کیلومتر باهاش میرم.